hoewel door het plotseling opgekomen gevaar de schepelingen zich ter naauwernood konden redden. Daarenboven waren andere schepen zwaar beschadigd, en vele verkeerden nog in nood als het water onverhoopt mogt wassen. Honderden mcnschen bewogen zich heen en weer op de kade, om getuigen te zijn van dat ongewoon en droevig schouwspel of om nog te redden wat gered kon worden. Door burg. en weth. van Rotterdam zijn op de aanbevelingslijst lot het benoemen van een leeraar voor de wis-, natuur- en scheikunde en het boekhouden, aan dc openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes aldaar, geplaatst 1". de heer .1 Timmers, privaat docent te Leiden; 2°. de heer A. Itenthem Gzn.leeraar voor de natuur- en werktuigkunde aan de school van het genootschap Mathesis Scieuliarum Genitrix. te Leiden; en op de aanbevelingslijst tot het benoemen van een leeraar voor het handteeke- nen aan de openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, 1°. de heer G. M. Rosters, leeraar in hel hand- en ornamentleekeuen aan de school van het genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix. te Leiden; 2'. de heer K. Bes. te Zaandam. - Tc Rotterdam had gisteren morgen vroeg, in de garaneinefabriek van den heer B. Mendel, een treurig ongeluk plaats: Een werkman, bezig zijnde een zak met meekrap over te storten in een bak. had het ongeluk met de mouw iu eene nahijzijnde gasvlam te geraken; gevoed door hel stof van de meekrap, dat op zijne kleederen lag, namen de vlammen zoo schie lijk in hevigheid toe. dat alvorens men hem kondc helpen, hij reeds hevige brandwonden had bekomen. Er bestaat weinig hoop op het behoud van zijn leven. v -- Den 6d™ dezer bevonden zich vele Urker en Vollendammer vischschuiten in zee in de nabijheid van Terschelling, die des namiddags met den inlus- scheu ingevallen zwaren storm en dikken sueeuwgang weder naar binnen zeilden, op enkele vaartuigen na, die vermist werden, doch des avonds zag men van Terschelling een noodliclit ter hoogte van de bank de Noordsvaar- der Ten 0 ure ging de reddingboot met genoegzame bemanning op weg, ten einde zoo mogelijk hulp te verleenendoch deze moest terugkeeren daar zij ten gevolge van den zwaren ijsgang lek werd. Hierop werd des nachts eene andere boot naar den Noordsvaarder gebragt, en daar in zee gelaten, in welke boot zich bevonden de schipper der reddingboot, P. T. Krul, be nevens de zeelieden W. van Keulen. I). de Ring. S. Knop en Jacob Spits, die afgiiiïen naar de plaats waar het noodliclit het laatst was gezien, en. na door den hevigen golfslag eens teruggeslagen te zijn, het gelttk hadden des morgens ten 0 ure hij een Vollendammer vischschuit te komen, die op een buitenweg bij den Noordsvaarder aan den grond was geslagen en vol water zal, terwijl de bemanning zich in het grootste levensgevaar in den mast bevond en daar den geheelen npcht had moeten vertoeven, als zijnde den vorigen avond ten 6 ure reeds gestrand. Met veel moeite en levensge vaar werd de bemanning, bestaande uit schipper' Jan Kïeft en drie opva renden door de wakkere bootslieden uit den mast geholpen en in de boot gelaten, terwijl zij het geluk hadden hen behouden aan land te brengen, ofschoon die visscherslieden half dood waren door de geleden koude en ver- moeijenis, zoodat twee hunner dadelijk geneeskundige lut'p behoefden. Ge melde vischschuit is geheel verloren en slechts een weinig tuig daarvan ge borgen. Het vischtuig was reeds op zee verloren geraakt, evenals dit met de andere vaartuigen het geval was. Behalve de gemelde vischschuit is den zelfden nacht nog een andere Vollendammer botter op den Noordsvaarder ge strand, waarvan de bemanning zonder hulp op die bank is gekomen en door den aldaar zich bevindenden zeeman E. de Boer naar wal geleid. {Amsl. C.) Te Arnhem is tot leeraar in de natuurlijke historie aan de inrigtingen van middelbaar onderwijs benoemd de lieer J. E. Cat lie. te Leiden. Het te Singapore verschijnende blad the Strait* Observer bevat de mededeeling, dat de koning van Siam den gouverneur van Paknam heeft belast met de overbrenging van een bronzen olifant, bestemd voor het Ko ningsplein te Batavia, en van bewijzen van aandenken voor sommige hoog geplaatste ambtenaren op Java. Genoemd blad doet opmerken, dat de be doelde zending getuigt van Zijner Majesteits erkentelijkheid voor de blijken van vriendschap, tijdens zijn verblijf op Java van wege den gouverneur-ge neraal en de Indische autoriteiten ondervonden. 's GRAVENHAGE. 12 December. Bij kon. besluit van 10 Dec., zijn verplaatst de navolgende controleurs der directe belastingen enz., als: de heer W. F. H. Teupken, van Schie dam naar Rotterdam (in- en uitg. regtcn en acc.), en de heer B. Hulst, van Harlingen naar Schiedam; en is herplaatst als controleur der directe belas tingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen te Harlingen, de heer VV. H. Houwing, eervol ontslagen controleur derzelfde middelen te Amsterdam. Aan den heer A. Daniels is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het kabinet des konings: en is be noemd tot adjunct-commies bij het kabinet des konings, de heer A. de Groot, thans eerste klerk. Tot notaris te Gronsfeld. arr. Maastricht, is benoemd de heer F. G. H. Brouwers, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer F. A. H Brouwers, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. -- De directeur van een der rijkstelegraaphkantoren P. J. Nieuwenhuysen is benoemd tot telegraphist lc klasse. Z. K. II. prins Frederik is lieden uit Voorschoten ten hall 12 ure, met het Hollandschc spoor, naaar Amsterdam vertrokken, ten einde wederom een bezoek te brengen aan II. K. H. prinses zu Wied (moeder), die in het Amstel-liötel verblijf houdt. Heden middag ten 4 ure is Z. K. H. langs den Rijnspoor in de residentie teruggekeerd. Men verneemt dat onze stadgenoot de heer B. Léon eerste deurwaar der bij de arrondissements-regtbauk alhierdoor het gouvernement van dc republiek Honduras (Centraal Amerika) is benoemd lot officier van de natio nale orde van Santa ltosa et de la Civilisation. Bij de behandeling van het hoofdstuk koloniën der staatsbegrooting, iu de zitting van de tweede kamer van gisteren, had bij art. 4 eene woor denwisseling plaats tusschen den heer Fransen van de Putte en den minister van koloniën. Het betrof daarbij de vraag omtrent de meerdere of mindere wenschelijkheid om van dc voorlichting, die hier te lande met verlof aan wezige koloniale ambtenaren aan de regering zouden kunnen gevengebruik te maken. Op art. 9. luidende: kosten van de landmagttot beschermin» der kolonie gevorderd, uitgetrokken voor eene som van ƒ425,784.00, stelde de heer Fransen van de Putte twee amendementen voor. Het eerste strekte om die kosten met het oog op de in den toelichtenden staat voorkomende bijzonderheden betreffende de uitzending van suppletie-troepen met28,786.38 te verminderen. De tweede diende om van denzelfden post af te nemen eene som van ƒ1200, volgens den toelichtenden staat bestemd voor een afzonder lijk aan te stellen auditeur-militair. De minister van koloniën verklaarde zich in beginsel met het denkbeeld, te vinden in het eerste amendement, te kunnen vereenigen, maar de bedoelde vermindering thans ontijdig te ach ten terwijl hij vervolgens uiteenzette dc gronden, op welke de behoefte aan een auditeur-militair rustte. Beide amendementen werden aangenomen; het eerste met 56 legen 7 stemmen; het tweede met 34 tegen 29 stemmen. [)t overige onderdeden der begrooting gaven slechts tol weinige gedachten»!,, seling aanleiding. De geheele begroolingthans bedragende 1,653.459 12(4, werd aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. De begroolingen voor Suriname en voor Curasao werden aangenomen ma 66 stemmen tegen 1 die van den heer van Kerkwijk. De laatste begrootinj werd verminderd met ƒ4000. op den post lot voorbereiding der verbetering van het vaarwater in den mond der haven, die van ƒ6800 op 280Ó werd gebragt. In de zitting der kamer van heden is ingekomen een wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. Daarna werdet behandeld en aangenomen de volgende wets-ontwerpenhoofdst. X der staak begrooling voor 1872 (onvoorziene uitgaven); drie ontwerpen tot wijziging van hoofdst. II der staatsbegrooting van 1870; liet wets-ontwerp tot ree ling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijk ambtenaren over 1872; dat tot wijziging der verhooging van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen der domeinen van 1870; dat tot vasisltl- ling der begrooling van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen dc domeinen voor 1872. Vervolgens werd in behandeling gebragt de wet op de middelen. Na 4 aanneming der verschillende onderdeden kwam in behandeling het amends ment van den heer Heemskerk Az.tot het opnemen van een nieuw arlki om 3,000,000 aan te wijzen uit het nader bij de wet vast tc stellen balt slot van de 0.1. rekening over 1867. De heer Heemskerk lichtte dit amo dement nader toe, en bragt, daar het hem in deze om het beginsel te doen wn t. w. sluiting der begrooting, de som van 3 millioen op 1 niilliocn. Dm den heer Kappeyne van de Coppello werd het amendement bestreden. Si langdurige discussie w erd het amendement verw orpen met 39 tegen 32 sl» men. Daarentegen werd aangenomen, met 45 tegen 26 stemmen, een anra dement van den heer van Naamenom het cijfer der uit te geven schatkist- billetlen te brengen op ƒ8,600,000, zoodat de begrooting sluit. Daarn werd de wet op de middelen met algemeene stemmen aangenomen. Morgti is de credietwet voor het dep. van oorlog aan de orde. HUI T K N LA N DSC 11K IHKIIIf.TKN, BELGIE De kamer van vertegenwoordigers is opgeroepen om op 12 Novemlz zitting te honden, ten einde mededeelingen van dc regering te ontvangen. De Heuse zegt dat het cordon, hetwelk, tot wering van de veepcS om de grenzen des lands was getrokkenverbroken is gewordenten eint Brussel van troepen te kunnen voorzien. Indien de veepest in het land ui. breekt, dan zal men dat derhalve aan de afgetreden ministers te dank» hebben. ENGE 5- X LONDEN. 11 December. De toestand van den prins van Wales blijft altijd zeer bedenkelijk. II lijder is meestal bewusteloos en voortdurend doen er zich zorgwekkcnl verschijnselen voor. Overal zijn feesten en partijen uitgesteld; de ontstelt nis is groot en dc belangstelling algemeen, zoodal men zich tot Iaat in nacht verdringt om de bulletins te lezen, die omtrent den toestand vault prins aan het paleis worden aangeplakt. De uitvoerhandel gedurende de eerste 11 maanden van 1871 verteg» woordigl eene waarde van 202,353,778, zijnde 11 pCt. meer dan gedtireni hetzellde tijdvak van het vorige jaar en 16 pCt. meer dan in dat van 185! Uit deze cijfers blijkt, dat de handel van Groot-Britlannie in het tegei woordig jaar eene nooit geëvenaarde uitbreiding verkregen heeft. EllAN UK (J K. Het wets-vóorstel betreffende den loekomstigen regeringsvorm tt Frankrijk, door den heer llervé de Saisy bij de nationale vergadering in? diend. was van den volgenden inhoud: «De nationale vergadering vraat van Frankrijk aanwijzing van den regeringsvorm waaronder hel wil leva de door haar gestelde vraag is: republiek of monarchie? - Al de slem? regligrie burgers zullen op den 28-l D Jauuarij 1872. ieder in zijne gemeen# opkomen en de in stemming gebragte vraag ieder afzonderlijk beantwoord met hel woord «republiek" of wel met het woord «monarchie", geschrei! op een toegevouwen billethetwelk zij in dc stembus zullen werpen. - I gelegenheid lot sleuiuilbrenging zal eenen dag duren; zij zal ten zes» 's ochtends geopend en ten vijf ure 's avonds gesloten worden. De nali nale vergadering zal de uitkomst der algemeene slemuitbrenging openbai maken, m zal terstond daarop aan hel werk gaan om aan Frankrijk ett politieke constitutie te geven in overeenstemming met den definitief oil? drukten wil der natie."

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2