LfilDSCIIE COURANT. WOENSDAG 13 DECEMBER. STA DS-BER 1 G TEN. UI.N.NENLANDSCiiE IiKBIGTKN 1871. ft0. 294. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dmtschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEÏN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te. HamburgLubecle, Frankfurt a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 14 December 1871's namiddags te twee uren. Onderwerpen I". benoeming van vier leden in de plaatselijke Schoolcommissiebjj periodieke aftreding. 2». benoeming van een lid voor de Commissie der bewaarscholen. 3». benoeming van een httl|>onderwijzer der 2e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor jongens. 4«. benoeming van ceu onderwijzer in de naliuirkuiidc en natuurlijke his torie, bij liet vormend onderwijs. 5». Adres van Jhr. Mr. J. N. van Pullkammer, houdende verzoek om een eervol ontslag als gemeente-secretaris. 0". Adres van C. M. J. Dejardin. om een eervol ontslag als 2e httlponder- wijzcrcs der 2' klasse, aan de 2e afdeeling der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1klasse, voor meisjes. 7", Concept adres aan de Ministers van Binnenlandschc Zaken en van Financien, in zake den aanleg eener duinwaterleiding. 8". Voordrag! om den toren der Marekcrkmet het zich daarin bevindend uurwerk, ter voldoentng aan art. 230 der gemeentewet, alsnog te ver klaren ter openbare dienst niet meer bestemd te wezen. 9», Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting. 10°. Brgrooting der dd. Schutterij voor 1072, in verband met een bezwaar schrift door den Schuttersraad ingediend. 11°. Voordragt tot de onderhandsche verhuring van den zolder in de Smids- steeg. 12". Voordragt tol de openbare verpachting der faecale stollen die verza meld worden in dal gedeelte van wijk II der gemeente waar bet Liernurstelsel is toegepast. 13". Voordragt tot tegemoetkoming van schutlerpligtigen in de kosten hun ner kleeding bij de Schutterij. 14". Voordragt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting 1871, aan onderscheidene personen. 15", Adres van M. Loeber. tot teruggave van betaalde plaatselijke directe belasting voor den aanslag van wijlen zijn vader M. Loeber. 16". Concept-verordeningen op de heffing en invordering eener plaatselijke belasting op de honden -f). 17". Adres van Pastr J. Bots, om vergunning tot hel innemen van 2 vierk. meters gemeentegronds in de Maria Gijzcnsleeg, by de verbouwing van zijn huis. t) Zijntegen betaling van rijf Cents, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. LEIDEN, 12 December. Naar wij vernemen beeft H. M. de koningin voor de eerste kunstbe schouwing van Ars Aemula Naturae, op Donderdag aanst.welwillend ecne portefeuille ter bezigliging afgestaan. lieden middag had, builen de voormalige Koepoort over den molen de Oranjeboom een jongen wederom de onvoorzigtigheid zich op het ijs in den jJiingel te begeven. Het gevolg was dat hij er door zakle. Nadat eenige be- 47! hulpzame handen ladders over het broze ijs hadden gelegdbad een persoon 10 knecht bij den melkverkooper van Dijk, den moed er zich op te wagen, es liij mogt zijne pogingen met de redding van den knaap bekroond zien. - De meubelmakers-vereeniging "Welvaart zij ons doel" alhier hield gis teren avond bare eerste jaarlijksche feestviering, in de zaal van het koffij- hnis de Eendragt. Ten 8 ure werd het leest geopend. De leeren donateurs, onder het spelen eener feestmarsch binnengeleid, werden verwelkomd kij een door de leden gezongen lied. De president der vereeniging, W. F. Ooslvecn, hield daarna eene korte maar krachtige toespraak, waarin hij j iet doel, dat de vereeniging zich voorsteltbloot legde. De secretaris bragt tervolgens het verslag uit omtrent den toestand dezer nog jeugdige vereeni- C« pingwaaruit bleek dal die allezins gunstig was, daar zij reeds 85 leden telde. Door eenige leden werden vervolgens ten toonecle gevoerd: "De struik rovers in Calabric of de onveilige wildernis", looneclspcl in 4 bedrijven, en Hans de kruijer ia 't verhoor", blijspel met zang in een bedrijf. De uit voerders moglen de voldoening smaken dat zij de algemeenc toejuiching der aanwezigen verwierven. De president wensclile bun dan ook geluk met het welslagen hunner taak, onder dankbetuiging voor hclgeen zij tot genoegen der leden in heL algemeen hadden verrigtinzonderheid bragt hij eene warme hulde aan mej. D.die zoo welwillend en met groot succes tol de uitvoe ring had medegewerkt, lil de pause, tusschen de beide stukken, had de president de leden bezig gehouden met het op niet onverdienstelijke wijze voordragen van liet meisje met de swavelhoutjes", van de Brouwere van Steelandt. Het geheelnu en dan afgewisseld door muziek en het zin gen van feestliederenwerd besloten door een bal. Eerst laat eindigde dit feest, waarbij eene voorbeeldige orde heerschte en dal bij al de leden en verdere genoodigden in aangename herinnering zal blijven. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons:. Thans zijn sedert den lstcD dezer ID schuiten van de haringvisscherij aangekomen, te zamen aanbrengende 950,000 stuks stcurharing. Voor Engelsche werd besteed ƒ12 a /16 per 1000 en voor knslharing /8 a f 10 per 1000. Al de schuiten en ook onze visscherslieden zijn nu behouden en ruim gezegend teruggekeerd. D". G. J. Vos Fz.predikant alhier, heeft voor het beroep naar Jaars veld bedankt. Men meldt ons uit VoorschotenDoor het kiescollege der herv. ge meente van Voorschoten en Vettr zijn op den 29slcn November 11. tot ouder lingen gekozen de hh. A. Turion en J. van der Vis en tot diaken, met 22 van de 24 stemmen, de heer C. van Santen. De meeste stemmen voor ouderling zijn na de gekozenen uitgebragt op de hh. A. Kranenburg en G. Alhlas. Men is algemeen in de gemeente verheugd dal de gekozenen zich de benoeming hebben laten welgevallen. Zalurdag jl. is te Utrecht het examen voor hulpapolhckers geëindigd, voor zooverre liet zoogenaamd literarisch gedeelte betreft. In het geheel hebben van 49 December hieraan 27 candidaten deelgenomen, waarvan 15 afgewezen en 12 toegelaten zijn. De namen der gelukkig geslaagden zijn: D. T. C. Ansingli van Alkmaar, II. A. Ilooflman van Boskoop, b. Vcrlaan van Zaandijk, M. J. van der Plaats van Goenga, Hendrik Swarz van Zaan dam, J. Timmer jr. van Harliugen, G. II. M. Verlinden van Bergen-op-Zoom G. G. Eykman van Nijkerk, A. II. Nydam van Sncek. R. van Riescn van Giottw, J. B. van Kalmthorz van Goes en J. B. WesterhofT van Dïnnperk. De heer J. P. Amersfoordt, eigenaar der Badhoeve te Haarlemmermeer, heeft, met het oog op de ingediende vestingwet, zich tot de tweede kamer gewend hij een adres, waarin hij de aandacht der vertegenwoordiging ves tigt op eene onbillijkheid, waarmede hel aanhangig wels-ontwerp hem en misschien meer grondeigenaren bedreigt. De adressant toch heeft in 1854 ecne strook lands van den staal der Nederlanden gekocht, die niet aan eenig militair servituut was onderworpen. Eerst in 1870 heeft de militaire genie grond aangekocht, niet ver van bedoelde strook gronds, die de nieuwe wet thans als vestingwerk wil gaan beschouwen. Daar in dal geval voor den adressant het regt op schadevergoeding zou vervallen. Item toekomende volgens de wet van 21 December 1853. art. 29, 2C lid, en hij tevens meent, dat de verdedigingslinie, thans langs Sloten geprojecteerd, heter langs de westzijde van Haarlemmermeer konde getrokken worden, hoeft hij de ka mer verzocht, dal het haar moge behagen: te overwegen of de voorgestelde nieuwe vestingwerken hij Sloten aan de oostzijde van Haarlemmermeer, niet beter aan de westzijde zouden worden geplaatst, cn maatregelen te willen beramen, dal in geen geval, ten gevolge van deze nieuwe vestingwet, de adressant zoude worden verstoken van zijn regt op schadeloosstelling, inge val bij eventuëlcn oorlog zijne getimmerten en bosschen ten behoeve eener te Sloten op le rigten vesting zouden moeten worden weggeruimd. Op dc Maas voor Rotterdam tot heneden zijn de oevers, hier meer, daar minder, bezet met ijs; in het vaarwater is eenig d rij lijs, hetwelk voor de stoomschepen hij het op- en afvaren der rivier niet noemenswaardig hin derlijk is. Voor zeilschepen is liet echter moeijeiijker de rivier te bevaren, waarom die dan ook, na van llellevoetsluis le zijn vertrokken, bij aan komst te Nieuwesluis meest alle zijn blijven liggen, om gunstiger omstan digheden af te wachten. Gisteren vertrokken nog, na uit de Westerhaven gesleept te zijn. twee ligters naar Schiedam. Te Heusden werd Zondag morgen de rivier te voet gepasseerd. Uit Tiel meldt men van den 10*Jfn dat het ijs gedurende den nacht in beweging was gekomen. Vier schepen waren geheel verbrijzeld. Niet een was geassureerd. Gelukkig waren er geen menschcnlevens te betreuren,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1