LË1D8CHE €00 1871. ZATURDAG 9 DECEMBER. BI N N EN KA NDSCIIE BK BIGTEN, «yj^fS K°. 29 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t ÏSC met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35 franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertcntiën te Hamburg, LeibeckFrankfurt a. M.Berlijn, LeipzigDresden, Breslau Keulen, Stuttgart, I f renen Praag, llazelZurichSt, Gatten, Genève en bausanne LEIDEN, 8 December, liet kicscollegie der Ned. herv. gemeente alhier heeft hedenter ver vulling der bestaande vacature, voortdurende door liet bedanken van d'. Felix te Utrecht, de volgende nominatie gemaakt: dd. G J. van der Flier, th. doet., te Heemstede; E. A. Lazonder, th. doet., te Bcrkel en Rodenrijs: J. P. Non- hcbel J. A. Cz.te Middelburg; B. Mossel, te Renkumen Heelsum; D. llijnders, te Alkmaar; P. van Son, te Nijmegen. De thermometer van Fahrenheit stond lieden nacht ten 1 ure op 5", d. i. 27» vorst; een stand door den thermometer in de vier laatste winters niet aangeduid. In de dames-vergadering van liet departement Leiden der maatschappij lot Nut van 'l Algemeen, gisteren avond gebonden, trad als spreker op de lieer J. J. L. ten Kate, van Amsterdam, die lot onderwerp zijner rede gekozen bad: »De onderlinge betrekking tusschen de poëzij en het leven", welke hij, na ceue korte algenicenc beschouwing van de poëzij, uit het voorbeeld van Schiller betoogde. Iu schooncn vorm liet hij "liet licht der maan schijnen" op den omgang van den «grootstcn" dichter dezer eeuw met zijne moeder in de dagen zijner jeugdop zijne vlugt uit Stuttgart in later leeftijd en ein delijk hij de onthulling' van hel te Weimar te zijner eer opgcrigte standbeeld, lil verband daarmede bragt spr. de drie dichtstukken van Schiller: "de Mensch,'' «de Idealen'' en "liet Lied van de klok", van welke hij door hem in keurige poëzij vervaardigde vertalingen boeijend voordroeg. Bij deze ge legenheid kwam liij mede op tegen de bewering van den heer J. H. Gun ning jr.. alsof Schiller de onsterfelijkheid zou geloochend hebbenen meende hij dat uit genoemde gedichten juist het tegendeel ten stelligste bleek. Na de pauze vergastte tie lieer ten Kate het niettegenstaande het gure weder talrijk opgekomen publiek op de voordragt van een dichtstukje: j een Polder," naar aanleiding van cene photographic uit spreker's pen gevloeid, benevens een sprookje van Andersen, mede in poëzij, getiteld:- de Tol en de Bal," waarmede de avond op eene aangename wijze besloten werd. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de jaarleller, zoowel bjj den ijk als bij den herijk gedurende het jaar 1872 te bezigen, zal zijn de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor de ver schillende ijkkanloren vastgesteld; voor het kantoor Leiden het cijfer 7. Volgens de Tijd heeft de graaf du Chaslel, de Nederlandsche gezant kjj den Paus, aan de regering aangeboden zijne betrekking kosteloos te blijven waarnemen"ten einde alle voorwendsel tot inmenging der tweede kamer op te heffen." Het zou, zegt dit blad, daardoor den koning te ge makkelijker worden van zijn grondwettig regt gebruik te maken en zijnen vertegenwoordiger by den II. Stoel te handhaven. De commissie voor de beoordeeling der prijsvraag betreffende de verde diging van Nederland heeft hare werkzaamheden geëindigdgeen der inge zonden antwoorden is der bekrooning waardig gekeurd. Volgens berigt uit Gibraltar zijn de kleine herstellingen aan het stoom schip Prins van Oranje volbragt. Het stoomschip Prins Hendrik heeft de reis door het Suez-kanaal in 47 uren volbragt, en zou de reis van Suez tiaar Batavia voortzetten. Gisteren heeft op den llollandschen spoorw eg nabij Delft tusschen twee treinen eene botsing plaats gehad, die gelukkig gecne groote onheilen heeft veroorzaakt. De trein, die ten 12.35 van Rotterdam was vertrokken, is voor het station Delft op een goederen-trein gereden, van welken drie wa gens verbrijzeld zijnterwijl de passagiers van den anderen trein er met den schrik zijn afgekomen. Naar men zegt, zou de oorzaak van dit onge luk daaraan'zijn toe te schrijven, dat de goederen-trein te Delft een te lang oponthoud heeft gehad, door de wissels veroorzaakt, en dal de machi nist van den passagiers-trein den trein van Delft niet heeft kunnen zien, Wegens de kromming, die de lijn even vóór Delft maakt, zoowel als door de jagtsneeuw. -- Ten aanzien van den te Heemstede gepleegden moord verneemt men, Mgt de 6'.dat de versiagenc genaamd was Picter Keesc, arbeider, oud omstreeks 38 jaren. Naar men verzekertheeft zijne vrouw, Elisabeth Ras, kokend, dat zjj met haren kostganger Antonie Gceven, oud 19 jaren, met wicn zij eene ongeoorloofde betrekking onderhieldeen paar dagen te voren te rade is geworden, haren man van het leven te heroovcn; heeft deze kostganger er bezwaar in gemaakt die daad zelf ten uitvoer te brengen, maar daartoe zekeren Pieler van Tongeren, insgelijks arbeider en wonende le Heemstede, met wien hij bevriend was, uilgenoodigd, en heeft deze den voorslag aangenomen en, volgens de opgaaf van Geeven, de daad ook vol voerd nadat beiden lot dat einde een elders in bewaring gegeven geweer waren gaan halen, en dit in tegenwoordigheid der vrouw was geladen, liet doodclijke schot heeft den verslagene in den rug getroffen, terwijl hij hij het raam in zijn woonvertrek zijn eten zal te nuttigen in tegenwoordig heid van A. Geeven, die de twee kinderen met cene St. Nicolaas-verlclling bezig hield, en nadat de vrouw de woning had verlaten. Het puntige sink ijzer, waarmede het geweer was geladen, beeft liet gelicele ligcliaam en daarbij ook het hart doorboord. P, van Tongeren, de voornoemde vrouw en A. Geeven zijn gearresteerd. De zaak wordt verder geregtelijk onderzocht. Te Amsterdam viel Dingsdag aan het station van den Rijnspoorweg, bij het laden van stoomketels op een sleperswagenzulk een werktuig van den wagen op den met hel vervoer belasten slepersknccht, waardoor deze ernstig werd gekneusd en des nachts aan de gevolgen overleed. Uit Kampen meldt men dat een hulpbode aan het rijks-telegraafkan toor aldaar, belast met de bezorging van een telegram naar den Zeedijk. 1% uur van die stad gelegen, waarschijnlijk door de sneeuw verdwaald, in het water geraakt en verdronken is. Naar men uit Sneek meldt heeft liet ijs reeds twee slagloffcrs geeisclii. Een persoon moet hij de Irnsumerzijl, en een ander nabij die stad zijn verdronken. Men meldt uit Groningen: Reeds is berigt, dat, ter bevordering van het schoolgaan onder de kinderen der armen alhier, de heer W. A. Schol ten ƒ1000 heeft beschikbaar gesteld aan de commissie uit het Nul alhier. Dal geld zal besteed worden om telken dage 100 kinderen in de volksgaar keuken van voedzame spijs te doen voorzien, en in de hoop, dat de edele gever in dezen niet alleen zal blijven staan. Wij gelooven wel de tolk le zijn van hel algemeen gevoelen, wanneer wij beweren, dat de voorstelling van de "Traviala'', door het Ilaagsche opera-gezelschap, op Woensdagavond 11. veel stof tot tevredenheid heeft opgeleverd. Hoewel wij van dit gezelschap reeds vroeger de "Don Juan" en de "Lucie" hoorden, is het nu toch voor de eerste maal dal wij kennis maakten met mad. Derassede fortc-chanleuse. In de genoemde opera's werd beide keeren hare rol vervuld door mad. Lagyc, daar mad. Derasse j destijds hierin door cene ligle ongesteldheid werd verhinderd. Merkten wn vroeger van mad. Lagyc op dat zij, hoewel met eene aangename stem, toch voor de groote opera niet met cene sterke stem is bedeeld, in mad. Derasse herkenden wij de volleerde zangeres, de artiste, in hel bezit van een schoon, buigzaam en omvangrijk orgaan, die de partij van Violet la op hoogst ver dienstelijke wijze wedergaf. Mad. Derasse woekert met hare tot in de hoogste toonen krachtige en liefelijke slem, met de gaven haar door de natuur geschonken, door de kunst veredeld. Zij weet ieder oogenblik hare partij door eene schoonc voordragt, door een heerlijk getuid le doen uitko men, en of zij als solist optreedt, of in een duo, een trio, of in een ensemblenommer hare partij vervult, altijd blijft zij de volleerde zangeres, die in het gezelschap der Fransclie opera van dit jaar, evenals van zooveel vroegere jarenle vergeefs haars gelijke zoekt. En toch hebben wij in haar laatste solo van de eerste acte eenige detonatie ontdekt, die daarom zooveel meer in het oog viel, daar vooral de moeijelijke passages der eerste acle zoo uitstekend werden gezongen. De heer Dekeghel, als Rodolphe, onder steunde haar krachtig. Vooral liet duo in de tweede acte was schoon. Ook de muziek van Verdi was wel geschikt om de tenor léger van den heer Dekeghel van eene voordecligc zijde le Ieeren kennen. De heer Théry, een uitstekend acteur, bezit echter als zanger geen groote verdienste; zijn liefe lijk stemgeluid mist veelal de noodige kracht en breedte. Toch had de lieer Théry zeer goede oogenbükken en mogt zich zoowel als de lieer Dekeghel wel cenig deel van de luidruchtige hulde toekennen aan mad. Derasse bewezen. Twee bouquellen waren hiervan de stoffelijke bewijzen, liet chocur dansé was zeer gracieus en werd gebisseerd ook de Madrilena, door mad. Osmond gedanst, werd herhaaldelijk toegejuicht.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1