lëidsciie 0i r4ijt. 1871. K°. '190. VRIJDAG 8 DECEMBER. 151N N N LA N DSC HL DL RJGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 't jaars, buiten tie expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.1 De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitachland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door 1IAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 7 December. gy kon. besluit van 4 Dec. jl, is tot kantonregler te Noordwijk be noemd de heer mr. A. E. Croockewit, thans kantonregler te Hulst. j.len meldt ons: Ruim de laatste helft van November was de wind O. lot N. 0 met een thermometcrsland van vriespunt lot gemiddeld 30'.ter wijl in een enkelen nacht de thermometer 8' vorst teékende. Gedurende dat tpdsbestek bestond er, windstreek, thermometer en barometer van andere plaatsen vergeleken, over een groot deel vati westelijk Europa evenwigt in de atmospheer. Opmerkelijk daarentegen is de grootc afwisseling van lemperatunrde sterke afwijking in de atmospheer, die vooral in de heide laatste dagen heeft plaats gegrepen. De wind maakte Dingsdag van het N. 0 compasrond door het Zuiden, met dooi; te middernacht viel er een ztvare regenbui; in den morgenstond teekende de thermometer 10° vorst, met helderen hemel en oostelijken wind. Gisteren keerde de wind door het Zuiden naar het N. W.de thermometer steeg lot vriespunteene geduchte sneeuwhui brak los en des avonds woei en vroor liet hard uit het N. 0. lieden nacht teekende de thermometer 10°. Op nieuw is er afwisseling in de temperatuur met steeds veranderlijken wind ontstaan. Dewijl in de laatste dagen om de zon en in een enkelen nacht om de maan een lichte nevel krans was op te merken, liet zich ongunstig weer verwachten. Op de rivieren vertoont zich overal eene massa drijfijs. Op sommige plaatsen zit het ijs reeds vast. Wegens invallenden vorst heeft de scheepvaart telkens vertraging of belemmering, doch daar het weer ook telkens tot verandering geneigd schijnt le zijn, is men de vaart blijven voortzetten. De pakschuiten heb ben echter veel werk gehad door het ijs le komen naar hunne bestemde plaatsen en zullen de reis nu wel slakendaar met sterker vorst en veel vuldige sneeuw de vaart terstond gestremd wordt. Veel geladen schepen, die het waagden van wal le gaan, omdat de winter zoolang reeds weifelde, moeten de vaart thans opgeven. Door den minister van oorlog is ter kennis van hel leger gebragt eene lijst van generaals, hoofd- en verdere officieren, waaraan magliging is ver leend om. overeenkomstig hel kon. besluit van 19 Nov. 1844, hel cijfer in het daarbij aan hen uitgereikt onderscheidingsleeken te doen verwisselen meteen hooger cijfer aanwijzende het tegenwoordige getal hunner dienstjaren. Gil de 56e jaarlijksche rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt over 1870, blijkt: dat de ontvangsten hebben bedragen ƒ316,234.80, en de uilgaven /3l0,43l.06&zoodat op 1 Januarij 1871 meer ontvangen dan uitgegeven is ƒ5,753.73 Blijft voorhanden aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2% pCt.eene kapitale som van 3,240,000. Op I Januarij J870 bedroeg het getal weduwen 654, hetwelk in het jaar 1870 is vermeerderd met 40, te zamen 694. Daarentegen zijn er overleden 37. hertrouwd 3, le zamen 40, waardoor op 1 Januarij 1871 het getal gepen sioneerde weduwen bedroeg 654. In de vergadering van commissarissen der maatschappij van weldadig heid, dezer dagen te Amsterdam gehouden, heeft de heer uir. J. Bieruma Ooslingwegens zijne benoeming tot burgemeester van Leeuwardenals voorzit ter-commissaris bedankt, maar zich bereid verklaard als commissaris deel te blijven uitmaken van het bestuur der maatschappij. Be heer mr. S. G. Manger Cats, le Wolvega, is in dezelfde vergadering tot commissaris- president benoemd. Tijdens de vergadering heeft de directeur eene som van ƒ100 ten geschenke onLvangen, met speciale bestemming, om die gelden te doen strekken lot bevordering van het onderwijs. De i\. R. C. meldt dat Zalurdag 11. le Rotterdam door een jongen aan de stoomboot Johan de IVitt een trommellje werd bezorgd met adres te Breda. Daar het adres aldaar onbekend was, werd het trommeltje aan den afzender teruggezonden. Op de terugreis evenwel verwekte dit voorwerp eenig vermoeden, zoodat men te Moerdijk overging tot de opening onder getuigen m alsnu vond men in den trommel een welgeschapen, pasgeboren kind. Eergisteren morgen ten half 7 uren zouden zich twee heeren le Dord recht met de stoomboot Dolphijn naar Rotterdam begeven, toen zij, op de loopplank zijnde, door de gladheid uitgleden en in de rivier vielen. Onmid dellijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld, hoezeer men door de nog heerschende duisternis misleid meende dat er slechts een persoon in hel water iag. Rjj het ophalen van den eersten drenkeling bemerkte men echter weldra dat nog een tweede zich aan het been van den anderen had vastgeklemd. Reiden werden gelukkig gered. Eergisteren avond le vijf ure is op een arbeider, die eene woning op de Molenwerf, onder de gemeente Heemstede, bewoonde, een afschuwelijke moord gepleegd. Naar hetgeen men dienaangaande voorloopig verneemt, zou de cchlgenoole van den verslagene met e'en of twee bij haar inwonende dusgenaamde kostgangers, na eenige tegenkanting, afspraak gemaakt hebben om haren man van het leven te beroovenen zou deze daad volvoerd zijn door middel van een geweerschothetwelk buiten het huis op den man werd gelost, terwijl deze in zijn woonvertrek zat. Men zegt, dat hel ge weer geladen was met een puntig sink ijzer, en dat de vrouw uit een boek een stuk papier gescheurd heeft, hetwelk tot prop heeft gediend. [II. C.) De lieer JL van Thai Jr, te Londen, meldt in de A. C. dat met primo Januarij 1872 aldaar een nieuwe veemarkt (Deptford) geopend wordt voor het stallen, verkoopen en slagten van vee uil: Rusland, Oostenrijk, Hongarije, Duilsche keizerrijk, BelgiëFrankrijk en Italië, allen landen die daar gere kend worden aan besmettelijke veeziekte onderhevig te zijn. Het Neder- landsche vee is tot dusver daar nog buitengesloten; er dient nu echter bij zonder op gelet te worden, dat geen sink vee, te Londen of in andere plaatsen van Engeland ontscheept, aan de eene of andere besmettelijke ziekte onderhevig is, daar in dat geval onmiddelijk ook het Hollandsch vee aan de nieuwe markt zal gebragt worden/hetwelk aan de eigenaars een verlies zal geven van 1 a 1 op een stuk rundvee, 10 shilling op een kalf en 5 shilling op een schaap. 's GRAVENHAGE, 7 December. Aan den telegraphist 3e kl. A. A. Welters is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Rij de beraadslagingen in de zitting der tweede kamer van gisteren, over het hoofdstuk Financiën der staalsbegrooling, werd door den heer de Rruyn Kops liet nul der post-spaarbanken besproken en de gunstige wer king dier instellingen aangetoond. De minister van financiën wees op de moeijelijkhedcn welke er bestonden om deze aangelegenheid naar belmoren te regelendaar de noodige bouwstoffen hiertoe in overleg met deskundigen verzameld werden, achtte hij het oogenblik nog niet gekomen om dienaan gaande in bijzonderheden te treden, ook niet omtrent de wijze en de hoe grootheid van uilkeeringen hij het opvragen van ingelegde kapitalen, iets waaromtrent de heer van Voorthuysen gevvcnscht had de zienswijze van den minister te vernemen. De heer Idzerda spoorde den minister aan, van de voorgestelde verhooging van jaarwedden voor brievenbestellers cn brievengaarders geen te karig gebruik te maken; en le willen toezien dal geene herbergiers als brievengaarders aangesteld wierden. De lieer Blom wees op de wenscheiijkheid dal onze briefkaarten aan buitenlandsche cor respondentie mogten worden dienstbaar gemaakt. De minister van financiën verklaarde dat bij de toekenning van verhooging der bezoldigingen van de bedoelde personen steeds naar locale omstandigheden le werk werd gegaan; dat benoeming van herbergiers tol brievengaarders in strijd met de be staande voorschriften zou zijn, en dat er, wanneer men liet oog sloeg op de be staande postlractatcn, bezwaar bestond om aan het laatst geuit verlangen tc voldoen. Bij de behandeling van art. 56 der 1XJ« afdeeling stelde de lieer van Naamen van Eemnes, na zich vooraf verzekerd tc hebben dat bij den minister daartegen geen overwegend bezwaar bestond, een amendement voorstrekkende om de daarbij uilgetrokken som van 320 000 met. ƒ120.000 te verminderen. Dit voorstel stond in verband met de plannen tot oprigting van een nieuw teiegraaphkantoor te Amsterdam, die. naar geoor deeld werd, nog niet zoo spoedig tol verwezenlijking zouden worden ge bragt. Nadat de minister aangaande dat onderwerp eenige inlichtingen had gegevenwerd het voorstel met 42 tegen 22 stemmen aangenomen. Bij de behandeling der Xde afdeeling (kosten der eerediensl) bestreed de heer van Houtenmet het oog op art. 63, betreffende tractcmenlen voor nieuwe standplaatsen, voor predikanten van prot. kerkgenootschappenen art. 75, aangaande subsidiën ten behoeve van kerkelijke gebouwen en pas torijen voor het r. k. kerkgenootschap, het beginsel om subsidiën voor eere diensten te verlecncn. Ilij deed dit op slaatsreglelijkc cn politieke gronden,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1