dag- en avondscholen verkeerden en op de behoefte aan verbetering in dit opzigt, alsmede aan bevordering van het landbouwkundig onderwijs. De minister van binnen), zaken beantwoordde de onderscheidene sprekers, en deed daarbij o. a. uitkomen dat het debat omtrent de oprigting van meisjes scholen voor middelbaar onderwijs nog in denzelfden slaat als voor weinige maanden verkeerde; hij verdedigde de beslissing omtrent de toelating van meisjes op hoogere burgerscholen, als genomen op verlangen van ouders en na ingesteld locaal onderzoek, waaruit gebleken was dal tegen de ge- wenschte toelating geen bezwaar bestond, zoodal hij meende geen regt te hebben die te verbieden. Men verwijt mij, zeide hij, in het voorjaar te hebben gezegd dat onderwijs voor meisjes iels anders moet zijn dan voor jongens, en dat ik nu de meisjes toelaat tol de hoogere burgerscholen. Kan men zich dan voorstellen dat het gouvernement liever die scholen voor meis jes buitensloot? De minister begrijpt niet hoe men zooveel zwarigheid poogt te maken, hoe men zoo tracht spitsvondigheden uit te stallen over de een voudigste zaak, alleen om oppositie te maken! Zou het gouvernement moe ten verbiedenals de ouders verlangen hunne meisjes den geheelen cursus of enkele lessen te doen volgen van de hoogere burgerscholen Welke reden zott er voor die weigering bestaan? De minister kan die niet inzien. Zal, wanneer een vader wenscht dal zijne dochter genot hebbe van het universi tair onderwijs, de minister zeggen: bel mag niet? En zoo is het ook met het middelbaar onderwijs. De minister heelt tot enkele vaders gezegd: ik heb geen bezwaar, indien in den kring van hel onderwijs, in de soort van leeraren en leerlingen geen bezwaar bestaat. Men heeft het doen voorkom men alsof de middelbare scholen werden overstroomd door meisjes. Wat is echter het geval? In het geheele land heeft zich nog geen half dozijn aan gemeld! Te Sappemeer is I meisje voor den geheelen cursus, 2 voor enkele lessen, te Bommel 1 meisje ingeschreven. Als er later meer dergelijke interessante berigten tot den minister komenzal hij niet verzuimen de kamer daarvan mededeeling te doen. Mogten er, in plaats van een dozijn, zich een 50 tal meisjes aanmelden, dan kunnen wij eens beginnen te vra gen of wij maatregelen zullen nemen Voorts bestreed de minister de tegen de regeling der examens geopperde bezwaren. De toelatings- en overgangs examens, waarvan in de wet niets voorkomt, hadden z. i. geen ander ge volg dan de maatschappij terug te brengen onder schoolsche begrippeneen soort van dwang op de leerlingen uit te oefenen en het onderwijs, in de eerste plaats het middelbaar onderwijs, lot het punt van afrigting te doen dalen. De minister trad nog in bijzonderheden over den toestand der bur ger dag- en avondscholen en over de daaraan te geven verbeterde inrigting. waarvan de'wenschelijkheid was betoogd; terwijl hij ten slptte zijne denk beelden over de oprigting van landbouwscholen en van eene rijkslandbouw school, waarop de aandacht gevestigd was, uiteenzette. De zitting van heden was nagenoeg geheel gewijd aan hel bespreken der afdeeling lager onderwijs. De minister Thorbepke heeft de schoolwet en hel openbaar onderwijs verdedigd. De heer van Wassenacr Catwyck zal een voorstel doen tot herziening van art. 194 der grondwet, doch eerst nadat de volksvertegenwoordiging op betere wjjze zal zijn ingerigt, na de herziening van den census en de kieswet. Morgen zijn aan de orde de verdere arlikelen van het hoofdstuk en het aangehouden artikel betreffende het Hillegat. BUITEN LANI)SC11E liKi t IiTISN BELGIË. Bij gelegenheid der opening van nieuwe boulevards heeft de burge meester eene rede gehouden, waarin hij zeide, dat er krachtdadige maat regelen genomen waren tot handhaving der rust. Hij wees op het gewigt van de uitgevoerde openbare werken, ook uit een hygiënisch oogpunt, daar de rivier de Senne daardoor verbeterd was. Hij betuigde zijn dank aan de raadsledendie tot bevordering van dat werk hadden bijgedragen en aan de ondernemers die het uitgevoerd hadden. Hij gaf verder zijn leed- wezen te kennen, dat de feestelijkheden bij deze gelegenheid, ten gevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen, op den achtergrond geraakt zijn. Maar de staatkundige beroeringen gaan voorbij, terwijl de openbare wer ken blijven. Hij hoopte, dat het stedelijk bestuur de populariteit zal ver werven die de burgers op den duur altoos aan de eerlijke lieden schenken, welke bewijs geven van moed en goeden wit. De koning heeft de plegtig- heid niet bijgewoond. Eene zeer groote menigte volks was bij die gelegenheid op de heenen de gisting was groot. Bendendie Leve de cleriealcnen andere die Weg j met het Ministerie! riepen, zijn met elkander in botsing gekomen. Het volk begaf zich naar het paleis des konings. waar allerlei kreten werden geslaakt. Een zestigtal burger-garden staken de kolven van het geweer om hoog. ten teeken dat zij met het volk overeenstemden. E NI G E Sj 1* II'. LONDEN. 30 November. Door den president der Britsche kon. geographische vereenigingsir Henry Rawlinson, zijn berigten ontvangen van dr. kirk te Zanzibar. Daarin wordt gemeld, dat er een oorlog is uitgebroken tusschen Arabieren en in landers, juist in. de landstreek welke dr. Livingstone zou moeten doortrek ken om de kust te bereiken. Er bestaat dus niet veel kans, dat men in den eersten tijd iets met zekerheid omtrent den beroemden reiziger zal ver nemen. De Globe deelt als gerucht mede eene handelwijs van de admiraliteit met betrekking tot de Megaera, die dit collegie nog in veel ongunstiger daglicht stelt. Het plan zou namelijk bestaan hebben het vermolmde schip, na aankomst in Australiëaldaar te verkoopenwaardoor men hoopte een beter prijs er voor te maken dan in Engeland. Zoo werkelijk zulk een motief de verantwoordelijke ambtenaren er toe gebragt hebbe om het leven van honderden wakkere zeelieden in de waagschaal te stellen, eischt de Globe dat de admiraliteit hieromtrent ter verantwoording worde geroepen. De Anglikaansche bisschop van Melanesia, de westelijkste eilandengroep van Australië, is in October jl. met zijnen kapellaan op het eiland Santj Cruz vermoord door inlandersdie verbitterd waren, omdat er inwoners des eilands door een Europeesch vaartuig aan boord gelokt en in slavernij we», gevoerd waren. De vermoorde bisschop, mgr. Palteson, had zich sedert elf jaren geheel aan de verbreiding des Christendoms in dat deel van Austalif gewijd. Zijn bedroevend uiteinde doet liet Daily News den wensch uiten dat er door zamenwerking van Engeland, Frankrijk cn de VerecnigdeStaten een einde aan den menschenroof in den Stillen Oceaan mogt worden gemaakt Volgens de Dublin Daily Express was de constabel Talbot, die de Kelly vermoord werdeen persoon zooals men ze meer ia romans dan de werkelijkheid aantreft: eene type van het tegenwoordig zeldzaam gewor- den ras der geregtelijke speurhonden. Op 19-jarigen leeftijd trad hij i( dienst bij de policie en spoedig verwierf zijn aanleg hem naam bij de afdoe- ling spionnage. Niet tevreden met zijne boersche opvoeding, wilde hij eigen studie zich vormen. Hij bestudeerde de wet, waarin hij alras zici zoo thuis maakte, dat hij voor ziehzelven een reglsquaestie zeer goed uit wijzen kon, en niet langer de dupe behoelte te zijn van de spitsvondigheid van slimme advocaten. Verder legde hij zich zeer speciaal toe op de stuft van medische reglsgeleerdheid. Zijn technische bekwaamheden waren tal- loos: hij verstond alle ambachten, kon met alles meedoen, en was een god acteur. Een poos lang doorreisde hij het land als ketellapper en won zot zijn brood; ook als metselaar, timmermanleidekker en landbouwer fi«. geerde hij beurtelings. Bij dit alles echter speelde hij comedie: want, w hij deed. immer had hij zijne geheime bedoelingen; immer zocht hij lm spoor van een misdadiger of van een complot. Bij het uitbreken van Krim-oorlog nam hij dienst bij het commissariaat; zijn trouw en ijver vet- wierven hem de zilveren medaille. Toen nu de organisatie der fenians dl Iersche maatschappij zoo ernstig begon te bedreigen, bood Talbot zich aa als vrijwilliger tot het opsporen van de raddraaijers en leiders der zante» zwering. Zoo goed kweet hij zich van die hoogst gevaarlijke en moeijelijkt taak, dat door zijn toedoen meer dan 200 fenians in het district Limerirt werden gevonnisd. Hij was een goed katholiek, en ging trouw ter mistt ter biecht, hoewel meer om de geheimen van anderen te weten te komei, dan om zijn eigen geheimen in den boezem der kerk uit te storten F It A Ni li K IJ K. De voltrekking van hel doodvonnis aan Ferré, Rossel en Bottrge» heeft eenen diepen indruk gemaakt. Zij wordt door het meerendeel ft bladen beschouwd als een gevolg eener onmiskenbare noodzakelijkheid. het ontzag voor 's lands wet en voor het souvereine gezag der natie,# inzonderheid het ontzag voor de krijgstucht, te schragen door een afsclirit kend voorbeeld. Sommige bladen vermeldden de executie zonder een oorded daarover uit te spreken. In de oogen van de Avenir National was ij »eene politieke feil van zeer bedenkelijken aard, een uiterst ónslaalky dige slap." Fransche gouvernementen weten nooit op welke wijze een vijand t' ontwapenen of een vriend te behouden, zegt de Daily News in een arlild waarin het blad zijne innige verontwaardiging uitdrukt over de zaken, men thans in Frankrijk ziet plaats grijpen, 11. 1. de jongste executiën. Ilni cenig middel tot verzekering der lockomst is wraak te nemen over het vu leden. In plaats van geheel Frankrijk verheugd te maken over htm oplrt den, denken zij er alleen aan hunne vijanden daarover te doen treuren, eerste gebruik, dat zij van hunne kracht maken, is het vervolgen hu mie tegenstanders, voor wie zij het medelijden der geheele wereld opwekken. Maandag 11. heeft in de I'arijschc hoofdkerk de plcgtigc wijding vu msgr. Guibert als aartsbisschop van Parijs plaats gehad. Bij die plegtigM is. op verlangen van den prelaat, wegens den rouw, waarin de kerk m keerfcn uithoofde der tijdsomstandigheden in hel algemeende meest gelijke eenvoedigheid in acht genomen. Behalve het kapittel van Notre-Da» en het meerendeel der Parijsche geestelijkheid, woonden tien bisschoppen* wijding bij. Daags te voren had msgr. Guibert in de kapel van den H.Snl pitius. uit handen van den nuntius, liet pauselijke pallium ontvangen, den eed van trouw en onderwerping aan den 11. Stoel te hebben algelegi Bij die gelegenheid heelt de prelaat zich bediend van een kostbaren gotidet staf, dien Pius IX hem dezer dagen ten geschenke heeft gezonden. De prinsen van Orleans, die tot lid der nationale vergadering verkozn zijn hebben zich tot nog toe van het bijwonen harer zittingen onthouden overeenkomstig eene in der tijd door den lieer Thiers inhei belang der opa bare rust gevraagde en door de gemelde prinsen gegevenc belofte. Uit M Journ. des f>éb. is op te maken, dat die belofte voor een onhepaalden gegeven is, dal hare reden in de oogen der prinsen thans heeft opgehoudei te bestaan en dat zij alzoo daarvan ontheven wenschcn te worden. Op Corsika, alwaar een afgevaardigde voor de nationale vergaderin: gekozen moet worden., ter' vervanging van den heer Abalucci, is alles ii beweging. De Bonapartisten doen al liet mogelijke, om hunnen candidaal den heer Roulier, den kiezers aan te bevelen. I T A 1.1 K. De graaf van Girgenti. broeder van den gewezen koning van Napeli en schoonzoon van de ex-koningin Isabella van Spanje, heelt zich teLucetl van het leven beroofd, en wel, naar men zegt. om reden dat het leven lm) door epileptische toevallen tot eenen last werd. SI ÏJ I T S !J L A X' D. - De schepen der marine, die men meende dat naar Brazilië waren li* stemd, zullen een oefenings-eskader vormen, hetwelk ceniaen tijd in dn Atlantischen oceaan zal gaan kruisen. toed scha te b staat fldri let leen zien; tie fi let 1 Fran king Con I en vi liegO' 19 k njn i torlo der 1 ran i jescli kelijl poot dal l Daar. stand daart ten Lo ieJoi stad oorlo ren. Foor zou dat bet laan kwel We tchie feljjl lelzi wijd' 'M oors men Volgens een bcriat uit .lokohama, door de Augsh. Al'g. Zeit. gedeeld, is eene commissie van geleerden uil de Yercenigde Staten, dn# waa wer beet pligl der tere vuu doo lede der.- will F ove den den lam goe ami pen ver l lel I lijn ia F bed F min •dt gev ken

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2