COURANT. .V. 285. re n\ ZATURDAG 2 DECEMBER. STA DS-BER1GTEN. BI\i\IV\LAN|)S<:1IE beisigtkn De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3,50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f I.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubcckFrankfort a. hl., Berlijn, JApzigDresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Hëenen, Praag, Bazel, Zürich, St. Gallen, Genèoe en Ijiusanne. re •--* 6. Doch dit zou ..li Be BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter )|mand gesteld drie, op den 27*t"1 der vorige maand, invorderbaar verklaarde «ihohierenals één van het patentregttweede quartaal en twee voor de be- Bsling op het personeelvoljaarsch- en drie vierendeeljaarsch-aanslagen lillen over het dienstjaar 1871 en 1872. terwijl ieder verpligt is zijnen aan- ilaï. op den bij de Wel bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 1 December 1871. v. n. BRANDELER. LEIDEN1 December. Bij de aanvaarding der betrekking van commissaris des konings in de [provincie Zuidholland op heden heeft mr. C. Fock aan de gemeentebesturen in di ze provincie de volgende circulaire gerigt t „Hel heeft den koning behaagd, bij besluit van den 19Jr» October jl. n». 13, aan mr. .1. Loudon, op zijn verzoek, met ingang van den 31st™ October 1871 Of de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als Zr. M'. commissaris in tie [provincie Zuidholland, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking be- 'fwezeii diensten, en bij besluit van den llllc» November jl. n». 30, mij als 'Ifjayu opvolger in die betrekking, met ingang van lieden, te benoemen. Vereerd met het vertrouwen, dat Z. M. in mij heeft gesteld, aanvaard ik op lieden de betrekking van commissaris des konings in deze provincie. In de plaats tredende van een bij uitstek welwillend en humaan man, die vele jaren van zijn ambtelijk leven aan de belangen van dit gewest beeft gewijd, en die daarbij zoo zeer uwe voorlichting en krachtigen steun mogt ondervinden, gevoel ik ten volle het gewigt van de taak, die op mij [rust. Wanneer ik ze desniettemin op mij neem dan is dit in de overtui ging, dat ook ik overal op uwe medewerking en ondersleuning zal mogen [rekenenwaar het geldt de belangen van dit gewest. Ben bloei van Zuidholland en de welvaart der ingezetenen dezer provincie Ite 131 bevorderen zal mijn ernstig streven zijn. Moge mijn vroegere loopbaan Itol waarborg daarvan strekken. Wil ik echter aan mijne roeping beantwoorden, dan behoef ik, bij hooge 2li|oniiersteuning, uwe welwillendheid en bovenal uwen krachtigen bijstand. Ik roep die in met aandrang en naar ik vertrouw niet te vergeefs." Door een aantal kooplieden, fabriekanten en andere belanghebbenden ^1 bij den Indischen handel, te Amsterdam, is een adres ingediend bij de tweede kamer, waarbij zij verzoeken dal het de kamer moge behagen het ontwerp van wet tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in 'Ij Ned. Indië hare goedkeuring te ontzeggen en zoodoende te bevorderen, dat j, het thans vigerende beginsel der Indische handelswetgeving van differentiële gj regtenten gunste der Nederlandschc industrie, voorloopig gedurende cenige 2f jaren op den bestaanden voet blijve gehandhaafd. 1 - Bctreffenee het aanbod van den heer Regout, om ƒ3000 bij te dragen ter bezoldiging van een gezant te Rome, zegt de Tijd: Het aanbod, door [ien heer Regout gedaan, strekt tot eer van zijn mildheid en edelmoedigheid. andere calholieken hebben hetzelfde denkbeeld gehad, en van bewon- sjderenswaardige offervaardigheid blijk gegeven. Zoodra was het besluit der j|tweede kamer niet bekend, of een geacht vriend schreef ons, dat hij aan stonds ƒ1000 beschikbaar stelde voor een gezant bij Z. H.als alleen de afstemming van het tractement hier de hinderpaal was. Kort dgarop ont- 'vingen wij een brief van een ander geacht vriend, die aanbood, in Jièt- zelfde geval, ƒ4000 jaarlijks, zijnde het halve bedrag van genoenjjd tracte ment, te waarborgen. Ware de quaestie van het Nederlandsch gezantschap bij Z. H. den Paus alleen een geldquaestie, dan zou zij dus reeds zijn opge lost, dank zij de bereidvaardige mildheid van de catholieken. Dit is zij ech- [ter niet, en daarom is het denkbeeld onuitvoerbaar, hoe goed ook gemeend. Jat particulieren in die kosten voorzagen, zou met de waardigheid van den /Staat niet overeenkomen, en den gezant minder den vertegenwoordiger van den laatste dan der eersten doen zijn. Misschien zou liet kunnen gaan om [acht duizend gulden, als vrijwillige bijdrage, in de schatkist te storten, ten fl l« einde het bezwaar dier uilgaaf voor den staat weg te nemen. „„v.. j dan alleen effect kunnen sorterenwanneer het uitsluitend om dit geldelijk bezwaar was geweest, dat de bewuste post werd afgestemd. Dit is nu ken nelijk het geval niet geweesten daarom kunnen geldelijke offers tot geenerlei resultaat leiden. Te Rotterdam is gisteren, ten behoeve van den spoorweg van Boxtel naar de Pruissische grenzengegund de bouw van de aardebaan met bijbe- hoorende kunstwerken, waaronder de brug over de rivier den Dommel, die over Re Zuid-Willemsvaart en die over de rivier de Aa, alles met bijbehoo- rende levering van materialen, zoomede van de benoodigde afrasteringen, wachlerswoningen enz., de ballaslering en spoorleggingdaaronder niet be grepen de levering van spoorstaven en dwarsliggersalles over eene lengte van p. m. 25lA kilonieter, aan den heer P. van Limburg, te Rotterdam, voor de som van ƒ410 400. Onder Ridderkerk is eene vlasstelling, met al het hooi en vlas, bene- 1 V vens eenig vee. een prooi der vlammen geworden. Aan den Helder werd Woensdag nacht ingebroken in het postkantoor. Men is in den tuin geklommen en heeft door het uitsnijden van een glas den toegang tot het kantoor gekregen. Bij hel niet vinden van aangetee- kende brieven of andere waarde, heeft men zich vergenoegd de brievenbus na te zien en de couverten van deze en gene brieven open te scheuren, om die te onderzoeken. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten eene nieuwe brug over den IJsscl te dpen bouwen. De kosten zijn op ƒ275,000 geraamd. De uitvoering van het pian zal aan den kapitein-ingenieur Nierstrasz worden opgedragen. Te Groningen is in den laalsten tijd het getal poklijders zeer toegeno men; de pokken-epidemie schijnt zich aldaar weder te verheffen. 's GRAVENHAGE, 1 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan jonkvrouwe J. J. Ploos van Am- stel. tijdelijk woonachtig te Heidelberg, tot het dragen van het Herinne- ringskruis aan de hulp verleend in den laatsten oorlog aan verwonden en ziekenhaar door den groothertog van Raden geschonken en aan vrouwe E. Polak Daniels, geb. Meijer, te Dresden, tot liet dragen van het Kruis van Verdienste, haar door den Diiitschen keizer, koning van Pruissen en van het Herinneringskruis van 1870—1871. haar door den koning van Saksen geschonken. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning-groothertog den luitenant- kolonel J. J. Mcder, oud-commandant van de sehutterjj te Amersfoort, be noemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Rhcnen is benoemd de heer G. 4. Roghair. Aan den heer m'. I'. E. A. Janssens is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Oudeiibosch. De luit. ter zee 2e kl. C. W. A. D. Sleup, uit O. J. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Men verneemt dat de heer dr. Th. Eisinger door den president der Fransche republiek is benoemd tot ridder van het Legioen vau Eer, als erkenning der vele dienstendoor hem tijdens den laalsten oorlog als chef der Rotterdamsche ambulance te La Chapelle bewezen. H. M. de koningin is heden morgen ten half II ure per rijtuig naar Delft vertrokken, om de tentoonstelling van de vereeniging //Arbeid adelt" in oogenschouw te nemen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft het middelbaar onderwijs het eenige punt van debat uitgemaakt. De lieer Jonckbloel heeft het vraagstuk der toelating van meisjes tot het onderwijs op de hoogere burgerscholen behandeld en de daaromtrent van regeringswege genomen be slissing bestredenhij werd in die zienswijze in hoofdzaak ondersteund dooi den heer Moens, doch in meerdere of mindere mate weersproken door de heeren Oldenhuis Gratama, Lenting en van Voorthuysen. De wensch werd daarbij geuit, dat aisiiu gevolg mogt worden gegeven aan de verwezenlijking van het denkbeeld tot oprigfing van afzonderlijke meisjesscholen voor mid delbaar onderwijs. De beide cerstvenpelde sprekers behandelden ook de regeling der examens van toelating en van overgang op de hoogere burger scholen, alsmede de eindexamens, waarlegen zij bedenkingen opperden. Ilc heer Mackay wees op den minder gunstigen toestand, waarin de burger

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1