COURANT. ri iV. 284. VRIJDAG I DECEMBER. STADS-BERIGTEN. BINNEN LAN DSCIIE BE BIGT EN. line De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50/ met het Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer f 2.50 's.jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentjën te HamburgLui eekFrankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, fVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne. iel ■hi n- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29st"> Junij 1851 (Staatsblad n», 85); Gelet op art. 7 der verordening van den li11"1 November/20 December 1869 (Gemeenteblad n". 2 van 1870) regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van 11 Februarij 1871, n°, 9; Doen te weten, dat het 2e Suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1871 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 21,lM November lot en mei den 4'"" December aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling linancien), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordi nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. URANDELER, Burgemeester. Leiden. 20 November 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 12, 2C alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad li". 22) en art. 8, 2e alin.. der Verordening van gelijke dagteckening (Ge meenteblad n\ 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, tot het laten inschryven van nieuwe leerlingen, waarvan, bij onderzoek, blijkt dal zij het onderwijs op eene der reeds beslaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wprdl voor die der 1* klassevoor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der Is klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw aan de lloommarkt voor die der 2* klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie- terskerkstr.aat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straat en wel van den 4d'n tot en met den 1 Gdl0 December c. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. URANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 November 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. de Heydeh C°.fabriekanten, waarbij zij san Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning vragen lol liet plaatsen van nog twee stoomketels in hunne stoomweverij aan den Vcstwal: b. de Wed. P. de Wilde en Zonen, kooplieden en winkeliers, houdende verzoek cm in hunne nieuw gebouwde werkplaats aau de Nieuwstraat n". 27 en 25 eene handmachine te mogen doen plaatsen, tot zuivering van bedveere»; en e. Meindert Huirert Fontein, koopman, daarbij verzoekende om op bet erf achter zjjn koestal in de Papegaai'spoort aan de Iloogewocrdgedurende vier weken, koemest te mogen doen ned.erleggen Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Jamiarij 1824 (Staatsblad n". 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigtc der information de commodo tl incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 4"" Deeember aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijlbij ver- niim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te bebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, - v. d. URANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 November 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 30 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden benoemd: lot regent van het H. G. of arme wees- en kinderhuis de beer dr. J. E. van Itersontot hulponderwijzer 2« kl. aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 2e kl. voor jongens F. G. Corbachte Wormer- veer; tot° hulpondcrwijzeres le kl. aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 1« kl. voor meisjes J. C. Renssen alhier; tot 2e létihulponderwijzeres 4' kl. aan dezelfde school S. II. W. van Goor den Ooster- ïiiighlot hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 2e kl. voor meisjes II. M. Klerk de Reusle Rotterdam; en lol le hulpondcrwijzeres 4' k). aan dezelfde school J. J. Pel- teuburg alhier. Aan J. E. Wijtenburg, hulponderwijzer 2' kl. aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le kl. voor jongens, benoemd tot hoofdonderwijzer te Huissen, werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De heer Goudsmit vestigde hierbij de aandacht op de wcnschelijkheid van hel bestaan ecner bepalingdie den onderwijzers de verpligting oplegde na hunne benoeming een zekeren tijd alhier werkzaam le zjjn. Vertrek na slechts kortstondig verblijf, zooals nu en dan plaats had, werkte niet gunstig op liet onderwijs, en het was te voorzien dat die mutatie zou blijven voortduren. De voorzitter was van meening dat eene dergelijke bepaling niet zou helpen, daar de onderwijzers, wanneer hun be lang het vorderde, toch de school zouden verlaten. De heer Goudsmit meende dat in zoodanig geval dan toch een eervol ontslag werd gemist. l)e voor zitter verklaarde dat de zaak in overweging zou worden genomen. Daarna werd een staal van af- en overschrijving op de gemeente-bcgrooting voor 1871, tot goedmaking der kosten van den aanvoer van duinwater, goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde eene wijziging in het raadsbesluit van 29 Dec. 1870, tot hefTing ecner plaatselijke directe belasting. Door de commissie van financiën was voorgesteld aan liet slot van art. 5, eerste zinsnede, van dat raadsbesluit, toe le voegen hel volgende: «De luim waarde van da,t gedeelte, verhoogd mei twintig ten honderd, zal voorden hoofdbewoner grondslag van belasting1 uitmaken.Van deze wijziging zou liet gevolg zijn dal de verhuurder van kamers in bet vervolg eenigzins hooger zou worden aange slagen dan nu laatstelijk het geval was. De lieer Veefkind verzocht inlich ting op één punt, namelijk of die bepaling ook toepasselijk zou worden verklaard op hen die aangifte deden dal zij een gedcdle van hun perceel uitsluitend bezigden lot uitoefening van huil bedrijf. Het woord '/hoofdbe woner" in de voorgestelde bijvoeging zou doen denken dat er alleen gedoeld werd op hen die kamers verhuurden. De heer Buys gaf te kennen dat het in de bedoeling lag geene uitzondering te makenmaar de bepaling ook toe te passen, op de categorie van personen door den heer Veefkind bedoeld. Hel voorstel werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd nog het verzoek van J. W. Filippo en J. Vogelezang, tot het schieten van een put op gemeentegrond, toegestaan, en aan W. Rodenburg, op zijn verzoek, tegemoetkoming verleend, voor de helft, in de kosten zijner schul- terlijke kleeding. Ingekomen zijn; eene voordragt betreffende de begrooting der diensld. schutterij, naar aanleiding van een schrijven van den commissaris des ko- nings in deze provincie; een verzoek van de hulpondcrwijzeres I). Rejardin, om ontslag uit die betrekking; een adres van commissarissen der Nieuwe Sociëteit, om nog gedurende 10 jaren in het bezit le blijven van een houten schot; een verzoek van jhr. mr. J. N. van Pullkammer, om ontslag als ge meente-secretaris, en adressen van mr. J. N. van llall. H. ti. Hartman en A. Montagne, om tot gemeeule-sccretaris te worden benoemd. -- Naar wij vernemen heeft liet niet alleen Z. K. II. prins Alexander be haagd de schoone collectie pholograpliiën van oude en nieuwe kunst bij den heer W. T. Werst (firma Jac1 Hazenberg Cz.) ten loon gesteld, te bezigligen, maar heeft ook H. M. de koningin van deze prachtig uitge voerde pliotographiëu inzage genomen. Bij kon. besluit van 15 Nov. jl. is bepaald dat in de gemeente de Rijp een postkantoor wordt gevestigd, om in werking te komen met 1 Decem ber aanst. Te Amsterdam is door de kjesvereenigiiigen "Amsterdam" en "Recht voor allen" de heer II. A. Insinger gekozen als candidaat voor hel lidmaat schap der tweede kamer. -- Tot lecrares in de Iloogduitschc taal- en letterkunde aan de middel bare school voor meisjes le Dordrecht is benoemd mej. C. Donker te Rot terdam, en in de Fransche taal- en letterkunde mej. V. R. I.. van Kappen te Haarlem. De benoeming eener leerares in de Nerierduilsche taal- en letterkunde is aangehouden, daar eene der voorgedragen sollicitantenmej. de Goeje, zich had teruggetrokken. Tot predikant hij de Ned. herv. gemeente tc Haarlem is beroepen d\ II. V. Ilogerzeilpred. te Driebergen. Uil Gencmuiden meldt menZondag nacht is het schip ülaurits baron van Sytzeniagezagvoerder C. Dekker, geladen met steenkolen van Nieuwe Diep naar Zwolle, tusschen Schokland en Kraggeulmrg in het ijs beklemd geraakt. Slechts met groote moeite en opoffering is het den wakkeren ge zagvoerder gelukt in deu ochtend, toen het begon le schemeren, uit de ij she- klemming en in het Zwarte water le geraken. Men schrijft uit Groningen: Hoe meer adressen er uil deze provincie omtrent den smokkelhandel worden opgezondenzooveel te erger schijnt het daarmede te wordenten minste uit bijna alle grensgemeenten leest men dagelijks van aanhalingen en bekeuringen. Het laatste voorval van dien aard in 0. Dckela, had echter treurige gevolgen. Een der smokkelaars toch heeft den rijksveldwachter P. met zijnen knuppel eene gapende wonde aan het hoofd loegebragt, waardoor de aangevallene gedurende geruimen tijd be wusteloos is blijven liggen. De aanvaller en eenige zijner gezellen zijn her kend, en reeds is proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Te Groningen is door den heer W. A. Schotten, industrieelde som

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1