hoort vóór 15 April van het jaar, waarin lip ingelijfd moet worden, schrif telijk zijn verlangen kenbaar te maken aan den minister van oorlog onder opgave van het corps waarbij en de garnizoensplaats waarin hij bij voorkeur zijne dienst zou wenschen te vervullen. Meerling. Zij moeten zich voorzien aan alle kleedingstukken welke voor den soldaat zijn voorgeschreven Zij kunnen die zelve aanschafïen of tegen betaling ontvangen uit 's rijks magazijnen. Onderhoud. Zij zorgen voor eigen woning en voeding, zoo lang de troep waarbij zij dienen in het garnizoen blijft. Op marsch en in de kantonne- menten worden zij van rijkswege verpleegd. Hctzellde geschiedt wanneer zij in een rijks- of garnizoeashospitaal zijn opgenomen. Opleiding. De compagnies-commandanten worden speciaal belast met hunne praktische vorming cn opleiding. Hij ieder bataillon wordt een officier voor hun theoretisch onderrigt aangewezen. Hun recrulenlijd duurt in den regel zes weken. Na dien tijd gaan zij over in de compagnie ten einde de gewo ne dienst te verrigten; zij zijn echter vrij van corvees en werkbeurtcn, zij doen slechts zoo veel wachtbeurten als noodig is om hun die dienst behoor lijk te leeren. Dagelijks wordt door den officier, met hun theoretisch on derrigt belast, theorie met hen gehouden. In de akademiesteden worden de oefeningen zoo veel mogelijk zoodanig geregeld, dat de studenten hunne col leges kunnen bijwonen. Bevordering. Nadat zij zes maanden bij tiet leger hebben doorgebragt en zich gedurende dien tijd goed hebben gedragen, kunnen zij tot een exa men worden toegelaten ter bekoming van den graad hetzij van korporaal of onderofficier. Nadat zij tien maanden in dienst zijn geweest kunnen zij tot een examen voor militie-officier worden toegelaten. Gelijktijdig kunnen zij, die nog korporaal zijn, een examen voor den graad van sergeant afleg gen. Voldoen de eerste aan het examen voor den rang van 2,u" luit. bij hel leger, volgens hel vastgestelde programma, welligt, wat enkele vakken betrelt, Ie wijzigen, dan worden zij aangesteld tot militie-officier cn zijn zij gehouden, minstens nog eenmaal gedurende hun diensttijd, zes weken als officier dienst te doen. In de schutterij treden zij dadelijk als luit. op of wo den a la suite geplaatst. Hetzelfde geschiedt met de onderofficieren in hunnen graad. 's GRAVENllAGE. 29 November. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den majoor jiir. K. W. de Koek, van den grootcn staf. adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje; en aan lloogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den kapitein J. Hoosmale Nepveu. mede van genoemden staf. gedetacheerd 4bij den staf van Z. lv. H., lot het dragen van de versierselenvoor eerstgenoemden van ridder 2' kl. en voor laatstgenoemden van ridder 3,É kl.van de Pruissische Kroonorde, hun door den koning van Prnissen, keizer van Duilschland, geschonken. Tol plaatsvervangend kanlonregter te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer L. A. van Dijk, wethouder dier gemeente. Z. 51. heeft goedgevonden den majoor magazijnmeester der artillerie le kl. VV. Petier, te Bergen op-Zoomop zijne aanvrage, op pensioen te stellen; en bij den staf der artillerie le benoemen: lot magazijnmeester der art. le kl. den kapitein J. F. Buffiarl, magazijnmeester der art. 2e kl. te lleiisden; tot magazijnmeester der art. 2e kl.. den le" luit: 1). van ijer Lin den magazijnmeester der art. 3" kl. te Wierickerschans. De heer A. K. W. Arntzenius, officier van gezondheid bij het 0. I. leger is door den president der Franschc republiek benoemd tot ridder van hel Legioen van Eer, wegens de uitstekende diensten door hem bewezen, gedurende den tijd, dat hij aan het hoofd van een der hospitalen in Mctz stond. De minister van binnel. zaken zal Zatttrdag a. s. geen gehoor verleenen. Aanstaanden 51aandag 4 December worden de prins en prinses zu Wied in deze residentie verwacht, om er eenigen tijd te verblijven. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de afdeeling waterstaat der begrooling voor het dep. van binnen!, zaken. Art. 108, betredende de Amsterdamschekanaalmaatschappij, is onveranderd aangenomen. Daarna is de discussie over de afdeeling onderwijs aangevangenen wel in de eerste plaats over het hooger onderwijs. De lieer Hoff mann hoopte dat de minister de regeling van dal onderwijs bij eene volgende be- groo'.ing, in verband met de scheiding van kerk en staat, zou voordragen, en dat daarbij zullen worden opgeheven de theologische faculteitendie in onze staatsinrigling niet meer voegen. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat hij ijverig werkzaam was aan de voorbereiding van de regeling van hel hooger onderwijs. Morgen voortzetting. Sedert ecnige dagen is alhier aangekomen een aantal ingenieurs uit het buitenland, die drukke conferenliën houden met den minister van bin nenl. zaken ,x den heer van den Boogaard, referendaris bij de afdeeling waterstaat en publieke werken, benevens den heer Waldorp, hoofdingenieur van den waterstaat. Die bijeenkomsten moeten, zoo men verzekert, in ver band staan me! de uitvoering van een der belangrijkste waterwerken Inci te lande. Onder hen bevindt zich de heer Ilawkshaw, een der beroemdste ingenieurs in Engeland, alsmede de ingenieur Browne, uil Luik. Heden morgen ten 10 ure werd liet stoffelijk overschot van den pro cureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, G. A. G. van Maanen, op Eik- en Duinen, ter aarde besteld. Behalve de bloedverwanten, waren op de begraafplaats aanwezig de minister van justitie, de president en onderscheidene leden van den hoogen raad eu vele anderen. Niemand voerde het woord om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den waardigen overledene, denkelijk op zijn verlangen, daar de heer van Maanen in handel en wandel steeds de meeste eenvoudigheid betrachtte. Naar men verneemt is de heer Galand, ingenieur van den waterstaat, de persoondoor burg. en weth. alhier bedoeldtot uitvoering van het plan der duinwaterleiding. B 1T EN L A N DSC 1 i i iIi 111VY K N BELGIE. liet Journ. de Brux. deelt den brief mede door den heer Dedecker aan den minister van binnenl. zaken geschreven, waarbij hij zijn ontslag vroeg als gouverneur van Limburg. Hij schrijlt daarin o. a.Op den mij toevertrouwden post te blijven was de eerste gedachte, welke onder den indruk der gebeurtenissen bij mij opkwam. Doch mijne benoeming heeft gediend tot voorwendsel voor eene opschudding, die in aller oogen in de daad geene andere reden heeft dan den wensch om een wettelijk door's lands ware vertegenwoordiging geschraagd ministerie revolutionair omver te wer pen door zulk eene //bliksemsnel verpletterende beweging der gemoederen" als er helaas in de historie voorkomen. Jlijn ontslag kan dienstig zijn om de hartstogten lot bedaring te brengen en 0111 de vooroordeelen te doen ver dwijnen. Dat zoo zijnde, kan ik niet voortgaan mij le belasten met de verantwoordelijkheid voor eenen staal van zaken, waarin ik, in tegendeel, tot vermindering der spanning behoor bij te dragen. Terwijl ik mijne open bare ambtsbetrekking nederlcg, wacht ik kalm en gerust de beslissing van de reglvaardigheid mijns lands af. Jlijn gemoed is met hoon en laster ge drenkt geworden; doch hel zal zich niet in slingering noch in verbittering laten brengen. In de zitting van den gemeenteraad van Brussel heeft de burgemeester verslag gedaan van hetgeen in de hoofdstad is voorgevallen. Hij verklaarde dat er geene gewelddadige aanranding van have noch ernstig verzet tegen de bevelen der overheid was voorgevallen; dat de gewapende burgerij als mede over het geheel de policie zich loffelijk hadden gedragen; dat één enkel burger en verscheiden policie-dienaren wonden, doch van ligten aard, hadden bekomen. Op alle punten der hoofdstad zijn billellen aangeplakt, waarbij de be volking wordt opgeroepen tot een algemeen petionnement aan den koning, waarbij dringend het ontslag wordt verzocht van het ministerie, dat 's konings vertrouwen beeft miskend en geschonden, en om afdoende maat regelen te nemen, die de gemoederen tot rust kunnen brengen. De aftre ding van den heer Dedecker wordt daartoe onvoldoende geacht. De Antwcrpsche Pr écurseur zegt. eene kennisgeving uit Brussel ont vangen te hebben, dal de gewezen pauselijke zouaven tien duizend man sterk, twintig bataillons vormende en met Remington-gcweren gewapend zich gereed houden om geweld met geweld te keeren en voor het minis terie, de orde, de ware vrijheid, voor koning en constitutie, te strijden. EHGEh A5» Sb. LONDEN28 November. Volgens het Daily Seics heelt de minister van binnenl. zaken, bij eene hem ingediende memorie uitgenoodigd zijnde den heer Gribble gereg- tclijk te doen vervolgen, uit hooide deze in eene openbare vergadering dc koningin had voorgesteld als verslaafd aan het misbruik van sterken drank, daarop geantwoord dal er zekere lasteringen zijn, die hel best kunnen wor den tegengegaan door hel oordeel over den lasteraar aan het publiek over te laten. Tot die lasteringen behoort naar het oordeel des ministers de bovengemelde aantijging. Dezer dagen is te New-Castle-on-Tyne aan het lid van het lagerhuis, den heer Miall, den bekenden voorvechter van de scheiding van kerk cu staal, een gastmaal aangebodenwaaraan ongeveer 500 personen deelnamen. De heer Jliall heeft bij deze gelegenheid eene uitvoerige rede gehouden. Ie» belooge, dal scheiding van kerk en staat iu Engeland mogelijk, wenschclft en op een niet ver verwijderd tijdstip aanstaande is. Te Bolton, in het graafschap Lancaster, heeft eene rustverstoring plaali gehad Van republiekeinschen aard. Iu het lokaal eener arbeiders-vereenigin; is een republikeinsche club ingewijd, waartoe de lieer George Odger. e bekend volksmenner en woordvoerder van de democratische begrippen Londen, was overgekomen. Gedurende eenigen tijd heerschte cr wanord waarvan de oorzaak was dat verscheiden personen er nationale liederen zongen en anderen daarbij toejuichten en dat dit werd voortgezet in weer wil der pogingen om stilte te bekomen. Verscheiden keeren kwam hel vechten; doch ten laatste werden de rumoermakers uit de deur gezet; toen werd de vergadering met gesloten deuren en met uitsluiting van hel publiek voortgezet. Na den afloop der zamenkomst werden die van de aan wezigen welke de vergaderzaal langs den gewonen uitgang verlieten, op straat met vuile eijeren cn ander werptuig van dien aard vervolgd. F ÏS. A W U B Si. De verkiezingen ter aanvulling van den gemeenteraad van Parijs ongunstig uitgevallen voor de zaak van orde en rust. Het Journ. des DA schrijft dit weder toe aan de trage opkomst der kiezers. De Siècle ei andere republikeinsche bladen verheugen zich daarentegen over dien uitsla;. Rossel, Ferrc en Bourgeois zijn Dingsdag morgen ten 7 '4 ure te tory gefusilleerd. Slechts weinige toeschouwers woonden de executie eene sterke trocpcnmagt, 3000 man, was aanwezig. SVIT§CHLAN B. Bij besluit des keizers is bepaald dat de onderofficieren bij de Dnitsclit bezettingstroepen in Frankrijk ieder 90 dagen verlof kunnen bekomen, rad behoud van het volle iraclement, benevens vrije reis- en verblijfkosten vo«r de heen- en terugreis, lot het doen van een uitstapje naar Duilschland. Te Gotha hebben de pokken eene zoodanige uitbreiding gekregen dal '00rdel de regering van het hertogdom, na gehouden overleg met hel collegie van ge neeskundig toezigl en mc-L hel gemeentebestuur, besloten heef! de inenting val alle inwoners der stad le gelasten. Daartoe zullen eenigc geneeskundigen, v gezeld van policie-agcntenvoor het geval van mogelijk verzet, alle wr,nis- gen rondgaan. Uit Posen wordt aan de Os/d. Zei:, gemeld, dat de aartsbisschop van Posen en Gncsen bij de regering protest heeft ingediend tegen een maatrt- gel, ingevoeld met toestemming der regering. Door de si «lelijke regeri»,' is hel besluit genomen tot oprigting cener gemengde school, waar kr.apfl van verschillende godsdienstige gezindheden zullen worden toegelaten. I* minister van onderwijs, de heer von Miihler, heelt bel bercep op dc rege ring van de hand gewezen. Naar men uit Munchcn meldt zou mgr. - Loos. aartsbisschop van tl tul oud-bisschoppelijke clerezv, te Ulncht. door hol ond-knlhoüok hoofd-comi! li [Mg lat Bi va paan E1U rdei t va: ONI pri; 011 idt dei be illerè !ARI- lil jgenl ire VEE enai: (SÜMl n ait [lijk SEW kken BRES irculai Volge in de BERI (ld; ping BEVd - E Nies itb. vai litsert, 'tb. Kr .annoo, Sleys [tb. de Z. Ja'Os, GE Hl an dei va laar, w «VEE aanse. Lat m. - 24 j ■teling, imeis, «elke i zijn v ge: Geadi

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2