LE1D8CHE COURANT. t 1871. iV. 283. DONDERDAG 30 NOVEMBER. 131N N K L A NI) SC 11C 13 K RIGT E N lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jrrijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50; met het Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'l jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën t. Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 29 November. Bij de heden door de hoofdcommissie tot oprigting van een standbeeld voor Boerhaave gehouden aanbesteding van het maken en plaatsen van een liardsteenen voetstuk voor bedoeld monument zijn negen inschrijvings-billet- ten ingekomen. De minste inschrijver was J. A. J. Sleyger, mr. steenhou wer alhier, voor H75. De hoogste inschrijving was ƒ1599. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Met de haringvisscherij gaat het nog zeer voordcelig. Sedert den i8JM dezer zijn alhier weder 20 schuiten aangekomen, meest alle binnen 8 dagen reis, met volle ladingen haring, welke voor goede prijzen werden verkocht. Voor vollen Engelschen werd be steed ƒ12 a 14 per 1000. voor vollen kuslharmg 0 a /8 per 1000. B\ G. J. Vos Flz.pred. alhier, is beroepen naar de lierv. gemeente te Jaarsveld. -• Bij de uilgevers Gebroeders lvraay, te Amsterdam, is in hel licht ver schenen een werkje, getiteld: »Dc sociale kwestie", opmerkingen bij de studie van hel gewichtige vraagstuk onzes lijds, door Werlher. Veel, zeer veel is er reeds in onze dagen geschreven en gesproken over dit onderwerp, van welks oplossing het geluk en de welvaart van alle standen voor een groot deel, zoo niet geheel, afhankelijk worden gesteld. Het is daarom voor een ieder van hel hoogste belangwien de toestand van den arbeidenden stand eenigermate ter harte gaat, die belang stelt in het groote maatschap pelijke vraagstuk van den belangrijken tijd, waarin wij ons bevinden, in de overgangsperiode als het ware, die over deze quaeslie het zoo noodige licht moet doen schijnen, kennis te nemen van al hetgeen op dit gebied wordt gedacht en geschreven. De eenvoudige en heldere wijze, waarop in dit werkje over de sociale quaeslie wordt gesproken, de practische denk beelden die daarin ontwikkeld wordenzij mogen hel volkomen op den naam eener belangrijke bijdrage op dit gebied doen aanspraak maken. Het is daarom dat wij niet willen nalaten er de bijzondere aandacht van hel belangstellend publiek op te vestigen Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stonden gisteren teregt een 14 jarig dienstmeisje en haar 18-jarige broeder. De eerste had zich schuldig gemaakt aan bet wegnemen van verschillende effecten. Ier waarde van jfiOOi), toebehoorende aan hare meesieresseen die geborgen waren in een zakje, dal in de bedstede achter de beddenplank werd bewaard. Zij bekende de daad en verklaarde dat zij het gedaan had op aandringen van haren broeder, eerst in Augustus 11. uit de gevangenis ontslagen. Toen zij een maal een effect had weggenomen, bedreigde hij haar met aangifte bij de "policieen met mishandelingzoodal zij toegaf en ook de andere wegnam. Van de opbrengst had zij niets genoten, dan alleen een hoedje en een ket ting met gouden slot, die door hare moeder uit geldgebrek was beleend. Zij wist niet dat de ontvreemde papieren zooveel waarde hadden hoewel zij zeer goed wist dat zij niets mogt wegnemen. De broeder ontkende dat bij zijne zuster tot de misdrijven had aangezet en beweerde zelfs onkundig te zijn geweest dat zij die effecten ontvreemde. Ofschoon slechts 18 jaren oud, was hij reeds viermalen voor diefstal, opligting en het des bewust ge bruik maken van valsche getuigschriften veroordeeld. Uit hetgeen de ge tuigen mededeelden kon men begrijpen, hoe het mogelijk is geweest, dat de bekl. zulk ecne belangrijke geldsom in zulk een korten lijd had zoek gemaakt, zoodat hem bij zijne aanhouding slechts ƒ14.28 overbleef. On middellijk na de ontvangst der effecten verkocht bekl. die onder een v-al- schen naam en met leugenachtige opgaven omtrent de herkomst. Daarna schafte hij zich fijne kleederen aan, bezocht veel de cafe's chantants, waar hij de artislen onthaalde en geld schonk en op brooddronken wijze hel geld verbraste en verzwierde. De offieier van justitie cischic voor het meisje eene gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden, en voor haren broe der van 6 jaren en 8 maanden. De gemeenteraad van Deventer heeft lot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer Boeke, leeraar aan de hoogere burgerschool te Alkmaar. Te Zwolle is Zondag 11. bij de godsdienstoefening in de Bclhlehems- kerk gecollecteerd een bankbillet van ƒ1000. Men meldt uit Leeuwarden: Kon voor weinige dagen gezegd worden dat de epidemie van mazelen alhier weinig uitbreiding erlangde en die ziekte over het algemeen een goedaardig karakter had, thans is die toestand zeer veranderd. Binnen een paar dagen is die ziekte in sommige wijken dezer stad vrij sterk toegenomen en kwaadaardig opgetredenzoodat reeds eenige kinderen daaraan zijn overleden. Dc pokziekte heeft in deze provincie in de afgeloopen week (10—22 dezer) ook weder eenige uitbreiding verkregen. In die week kwam te Jonrc een tweetal gevallen dier ziekte voor, zoodat nu sedert Januhrij dezes jaars 214 gevallen in dit gewest zijn geconstateerd. De alhier bestaande hulpkas voor Israëlieten heeft van Z. K. 11. prins Hendrik eene prachtige schilderij ontvangen om te dienen als prijs bij de eerstdaags te houden verloting. Het prov. gcreglshof in Limburg heeft eene instructie bevolen, inzake een tweegevecht, dal onlangs in de nabijheid van Maastricht heeft plaats gehad lusschcn een officier aldaar in garnizoen, en een leeraar der hoogere burgerschool. De memorie van toelichting, behoorende bij de wets-voordragt tot wijziging der wellen betrekkelijk de nationale militie, bevat o. a. de volgende bijzon derheden Van niet minder belang, dan verhooging van de getalsterkte der militie, is het verbeteren van het zedelijk en verstandelijk gehalte dier wapenmagt. Tot dusver zijn mannen van beschaving, kennis en verstandsontwikkeling slechts in gering aantal in hare gelederen aanwezig. Dit» zal geen be vreemding wekken, daar zoowel de vermogenden als zij, wier geldmiddelen het noode toelaten, hunne zonen aan de militiedienst onttrekken, en die aan een plaatsvervanger of nommerverwisselaar opdragen. Van de ruime gelegenheid, door de beslaande wet aan de lotelingen geopend, om zich van het persoonlijk vervullen van hun dienstpligt te ontslaan, wordt zeer veel gebruik gemaakt. Nagenoeg een vijfde gedeelte van de militie bestaal uit plaatsvervangers en nommerverwisselaars. Vervanging in de dienst wordt den lotelingen gemakkelijk gemaakt door maatschappijen en zoogenaamde commissionairs, die in het bezorgen van plaatsvervangers en nommerver wisselaars slechts geldelijk voordcel zoekende, meestal in de keuze der per sonen niet zeer kieseh zijn. evenmin in de middelen om hen aan te werven en over te halen, liet meerendeel dezer manschappen behoort lot die volks klasse. welker zedelijkheid en verstandsontwikkeling op zeer lager, trap slaanen welk een nadeeligen invloed hierdoor op liet gehalte der militie wordt uitgeoefend, is daaruit af te leiden, dal het z>lfs moeijelljk is onder dc miliciens personen te vinden, geschikt om van elke ligting lot een getal' van slechts twee per compagnie voor den graad van korporaal te worden opgeleid. Zoo zamengesteld, kan de militie de gewigtige taakwelke de landsverdediging haar oplegt, niet naar eisch volbrengen. Daartoe schuilt noodig. dat ook de meer ontwikkelde mannen in de gelederen der militie worden opgenomen. Het behoud van de nommerverwisseling, soms voorge steld door hendie de bedenkingen tegen de plaatsvervanging moesten toe geven, zou grootendeels de beoogde verbetering van het gehalte der militie doen missen. De nommerverwisseling toch is hel gemakkelijkste en minst kostbare middel van vervanging in de dienst. Daaraan is geen aansprakelijk heid voor den optredenden persoon verbonden. Alleen de overweging, dat de dienst van een nommerverwisselaar geen vrijstelling verzekert aan een opvolgenden broeder van den loteling, heeft belet, dat van dit middel meer dan tot dusver gebruik gemaakt en aan plaatsvervanging dc voorkeur gege ven werd. Thans worden er jaarlijks 500 a 600 nommerverwisselaars "bij de corpsen ingelijfd. Wordt alleen de plaatsvervanging afgeschalt en de nommerverwisseling behouden, dan is hel tc verwachten, dat de 2000 lote lingen van iedere ligting, die niet in persoon verlangen Ie dienen, zich daarvan, door het stellen van een nommerverwisselaar, zullen ontslaan. Wordt alle vervanging uitgesloten, dan zullen weldra kundige en ontwik kelde jongelieden zich voordoen, die in korten lijd lol korporaal en onder officier zijn op te leiden, liet zal dan mogelijk worden, het permanente kader van het leger Ie verminderen, waarvan bezuiniging op de uitgaven van het dep. van oorlog het gevolg zal wezen. Eerst dan is voor Nederland, in verband met de financiële krachten van den Staat, eene voldoende krijgs- magt zamen te stellen. Wanneer jongelingen uit iederen stand der maat schappij gezamenlijk in de gelederen dienen, zal welligl hel leger ntcer populair en hooger geschat worden. Voor de schutterijen zullen ïigter dan tot dusverre bekwame officieren en verder kader te vinden zijn. De zede lijke en militaire waarde van beide, schutterijen en leger, zal kunnen rijzen. Ten einde, bij hel opheffen der bevoegdheid lot vervanging, de bezwaren te verminderen aan de persoonlijke dienst verblinden, ware voor de lotelin gen de gelegenheid open te stellen om hun dienstpligt te vervullen op eene wijze, èn meer doeltreffend èn aangenamer levens. Daartoe strekken de wijzigingen in arlt. 32 en 33 van het ontwerp voorgesteld. 'Toelating. Ieder loteling of vrijwilliger voor de militie, die gebruik wenschl te maken van de bevoegdheid, verleend in qrt, 121 der wet, be-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1