Om derhalve, zoo noodig, 2000 man meer, alzoo 13000 man jaarlijks te kunnen ligtenbehoort in de eerste plaats de zamenvoeging van gemeenten gelijk in art 2 van het wets ontwerp is voorgesteldop ruimer schaal ver- pligtend gemaakt en voorts vrijstelling van de militie eenigermate beperkt te worden. Deze beperking behoeft echter niet verder te worden uitgestrekt, dan tot die wegens broederdienst, wanneer het getal broeders oneven is. In ('ft vijf laatst verloopen jaren (1866 -1870) werden jaarlijks gemiddeld niet minder dan 6331 lotelingen wegens broederdienst vrijgesteld. Aan de grootere helft van een oneven getal broeders verleent de wet vrijstelling. Wordt deze tot de kleinere helft beperkt, dan zal jaarlijks een getal van ruim 2700 lotelingen meer voor de dienst aangewezen en het doel bereikt worden. Desniettemin zal van de zonen in elk gezin altijd ten minste een van de dienst bevrijd en voor zijne familie behouden blijven. Met inkrim ping der vrijstellingen verder te gaan, is ter bereiking van het doel niet vereischl. De vrijstelling, door de wet aan den eenigen wettigen zoon toegekend, ecne vrijstelling, waarvoor billijke grond beslaat, kan derhalve behouden blijven. Voor beperking dezer vrijstelling ware ook moeijelijk een redelijke en in de praktijk met juistheid toe te passen maatstaf te vinden. (Wordt vervolgd.) 'sGRAVEN 11 AGE, 28 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer F. Bolgorschek, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa van Zweden, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, i Tot burgemeester der gemeente Zaandam is benoemd de heer mp. A. j Greebe. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warflum is benoemd j de lieer P. It; Bos, te Groningen. De beer jhr. J. van Berensteyn, ontvanger der directe belastingen te Bodegraven, is benoemd lol ontvanger der directe belastingen te Weesp. -- Tol lid der commissie belast met het afnemen der examens van apothe ker is benoemd de hoogleeraar W. F. R. Suringar, te Leiden, en tot plaats vervangend lid de hoogleeraar P. de Boer, te Groningen. -- De officier van administratie 2' kl. W. F. G. L. Faubel, uit 0.1. terug gekeerd. is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Viijdag aanst. geen gehoor verleenen. -- In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de afd. waterstaat van hoofdst. V (binnenl. zaken) der staats- begrooling. Betreffende het art. verbetering van het llillegat. waren nieuwe stukken van het dep. van marine ingekomen. De heer Stieltjes gaf, uit hoofde hij de zaak nog niet genoegzaam onderzocht achtte, den minister in overweging den post aan te houden en een afzonderlijk ontwerp bij de kamer in te dienen. Na discussie werd, op voorstel van den heer Fransen van de Putte, besloten de verdere behandeling uit te stellen tot bij hel laatste artikel van het hoofdstuk. Daarna is art. 89, Rótlerdamschen wa- terweg, na ccnige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Vervol gens was aan de orde art. 108, rente en subsidie van de Amstcrdamsche kanaalmaatschappij. De beraadslagingen daarvoor zullen morgen voortgezet worden. De afdeelingen der kamer hebben heden o. a. onderzocht het tractaat tusschen Nederland en Groot-Brittannië betreffende Sumatra en de voordragl houdende bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders iu de kolonie Suriname. Gisteren heeft de gemeenteraad een langdurig comité gehouden over het i praeadvies van burg. en weth.in de zaak van den aanleg cener duinwa terleiding. Zoo men weel had de raad in zijne vergadering van 10 Oct. jl. besloten al dadelijk lot dien aanleg de diensten in te roepen van een tijde lijk daarvoor aan te stellen ingenieur, en tevens reeds voorloopig bij de hooge regering aanzoek te doen ter bckoming der duingronden, voor de onderneming vereischt. Een welwillend antwoord van den minister van financien werd deswege ontvangen. Burg. en weth. waren echter in j ecne eerste poging tot het benoemen van een ingenieur niet geslaagd. Al zeer spoedig zouden echter onderhandelingen met een ingenieur van groote ervaring worden geopend, die zich op velerlei gebied een gevestigden naam van kunde en bekwaamheid verworven heeft. Burg. en weth. waren met de commissie voor bijstand en na herhaald overleg met het raadslid, 1 den heer Fijnje, wiens bereidwillige hulp erkentelijkheid wegdroeg, behou dens 's raads nadere instemming, over verschillende punten overeengekomen, als: 1". de ingenieur geniet voor zijne bemoeijingeu een honorarium van ƒ32000: 2". hel werk wordt onder diens leiding op de gebruikelijke wijze uitgevoerd; 3'. de duinwaterleiding komt in exploitatie, drie jaren nadat de gemeente in het bezit der duingronden zal zijn gesteld. Nog ecnige andere bepalingen zijn gemaakt, met oogmerk om de zaak te bespoedigen. Burg. en weth. echter waren gelukkig te kunnen mededeelen (zoo wordt ten slotte gezegd), dal de ingenieur, met wien de onderhandeling gevolgd werd en wiens naam zij in ecne zitting met gesloten deuren aan den raad zullen bekend maken, zich bereid heeft verklaard op den hem voorgeslagen voet het werk te aanvaarden en daarvoor de zeer goede plaats, die hij thans in neemt, te verlaten. Zij hebben de eer met vertrouwen aan uwe vergadering voor te stellen de bovenvermelde voorwaarden goed te keuren, en, in de eerstvolgende zitting na acht dagen lot de benoeming van den ingenieur over te gaan. Na de opheffing van het comité is dit advies door burg. en wetli. met algemeene stemmen aangenomen. 15UITKNLAMlSCMK 15KISIC.TKN BELGIË. I) invloed van de gebeurtenissen te Brussel heeft zich ook te Ant werpen doen gevoelen. Eene talrijke volksmenigte bewoog zich Zaturdag avond langs de straten cn eischic luidkeels dc aftreding van het ministerie. Er hadden geene wanordelijkheden plaats. De woning van den heer Delaet was door de policie bezet. Door den heer Anspach is in een aan de Indép. Beige gerigt schrijven verklaard, dat hij in zijne toasten gezegd heeft, dat men den koning van zijne ministers behoorde te scheiden; dat de nieuwe gouverneur van Lim- burg aan de kroon was opgedrongenen dat hij te dikwijls met den koning in aanraking was geweest om er niet van overtuigd te zijn, dat er niemand in België is, die zoo krachtig als Leopold II alles voorstaat wat den bloei en de grootheid des lands kan bevorderen maar dat hij zich daarbij bepaald had, en dat hij bovendien sedert den aanvang der crisis niet meer bij den koning was geroepen. Te Brussel had Zaturdag avond in het Alhambra een ongeluk plaats. Langs het voortooncel was hoog in de lucht een koord gespannen, waaraan twee trapezen hingen, waarop twee der gebroeders Colmars halsbrekende loeren uitvoerden, terwijl de derde op een velocipede over dat koord reed. Terwijl zij zóó bezig waren, brak een der ijzeren haken, die liet koord hielden. De drie mannen sloegen naar beneden en alhoewel zij in het net tereglkwamendat onder het koord was gespannenwerd een gevaarlijk gewond, en een ander ontving zware kneuzingen. FRAHHF.U K. Te Versailles wordt veel gesproken van een voorstelhetwelk bij de nationale vergadering door twee van hare leden zou worden ingediend, cn volgens hetwelk de vergadering niet meer te Versailles, maar weder in Parijs zitting zou houden. Tevens zou er bepaald worden dat de vergade ring zich de vrijheid en de gelegenheid voorbehoudt om Versailles weder tot vergaderplaats te nemen, in geval zij door ecnige oorzaak, hoe ook ge naamd, belet wierd zitting in Parijs te houden of er rustig te be raadslagen. Intusschen is te Versailles alles derwijze ingerigt, dat de na tionale vergadering cn de ministeriën er gedurende den winter zullen kun nen blijven, Aan den president der republiek is te Rotiaan eene luisterrijke ont vangst Ie beurt gevallen. Hij is op zijnen weg door de stad naar het hotel van den minister van financiën, den heer Pouyer-Quertier, door de volks menigte, die hem blijken van eerbied en toegenegenheid gaf, begroet met de kreten: leve de President: leve de heer Thiers! leve de Republiek! He president heeft het terrein te Rouvray, bestemd voor de ontworpen inrig- ting ten dienste der lcgermagt, gaan opnemen; daarna heeft hij ecne groole katoenspinnerij, het eigendom van den heer Pouyer-Quertier, bezocht. Overal is bij op het hartelijkst ontvangen. Bij den heer Pouyer-Queriiei teruggekomen zijnde, moest hij zich op het balcon van diens hotel vertin nen. ten einde aan het levendig uitgedrukte verlangen der bevolking te vol doen; waarop zich van alle zijden gejuich en bijval deed hooren. Het Journ. off. deelt mede, welke genoegdoening de Chinesche rege ring aan Frankrijk heeft gegeven wegens den moord van Fransche onder danen te Tien-Tsin. Vooreerst zijn 21 Chinezen, die schuldig aan dien moord bevonden zijn, ter dood gebragt; 25 anderen zijn gedeporttetf, terwijl de gouverneur en onder-gouverneur van Tien-Tsin verbannen zijn. Verder is eene schadevergoeding verleend van 3,450,000 fr.die deels ver deeld zullen worden onder de betrekkingen der slagtoffers, deels zullen strekken tot weder-opbouw van de vernielde gebouwen. Ook laat de Chi nesche regering thans een gedenkteeken op het graf der vermoorde Fran schen oprigten, en aan den ingang der begraafplaats verrijst eene poort waarop de straf der schuldigen te lezen staat en de lasterlijke aantijgingei tegen de Christenen en de zendelingen officieel weersproken worden. In de zaak der slooping van hel hotel van den heer Thiers heeft d krijgsraad de beschuldigden beschouwd als gewone misdadigers. liet vonmi ls reeds kortelijk vermeld. Amaud, Gambon, Eudes en Ranvier, leden ie Commune, cn Fointain zijn tot 20 jaren galeistraf en 3000 fr. boete veroor deeld en van hunne burgerregten vervallen verklaard. De straffen, legti de overige beschuldigden uilgesproken, verschillen; de hoogste is tien jarei galei- en de minste een jaar gevangenisstraf. Te Cetle heeft de ontwapening der nationale garde aanleiding gegeva lot pogingen om de orde te sloren en dc bevolking op de been te brengen. Dientengevolge is de burgemeester der stad benevens de bevelhebber der na tionale garde in hechtenis genomen. ITALIË. Te Rome is de Romeinsch-ltaliaansche universiteit den 16dCD Novemkti plcgtig geopend. Reeds eenige dagen vroeger had de pauselijke universiteit die nevens de eerstgemelde is opgerigt en waarbij al de hoogleeraren zijl in dienst gesteld, welke geweigerd hebben hunne leerstoelen bij dc voor malige Romeinsche academie te blijven vervullenhare lessen geopenddie, volgens clerieale berigtgeversdoor zulk eene menigte jongelieden gevolg! wordendat men verwachten magdal het Romeinsche element der Itali- aansche universiteit zeer spoedig in de pauselijke geheel zal opgaan. RGITiCHLAND. De troonrede, waarmede de Pruissische landdag is geopend, bevat eene dankbetuiging aan het volk voor zijne houding gedurende den laatsten oor log, en doel vervolgens uitkomen, dat thans, nu dc zorg voor de nalionak magt en veiligheid op het Duitsclie rijk berust, de Pruissische volksverlegea woordiging zich met te meer rust en vertrouwen aan de ontwikkeling vai inwendige inriglingen kan toewijden. Zij kondigt de indiening van ver scheiden wets-onlwerpen aan, en zegt dat de regering, met opzigt tot it beweging op kerkelijk gebied, vast besloten heeft, de volledige zelfstandig heid van het staatsgezag in de handhaving van het regt en de burgerlijk! orde te verzekeren, en te gelijk met de regtmatige zelfstandigheid der kei ken en godsdienstige genootschappen de vrijheid van geloof en geweten dn afzonderlijke personen te beschermen. Ter grondwettige uitvoering van deit beginselen zullen aan den landdag w els-voordragten worden gedaan betrel

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2