LElDSCHf) COURANT. 1871. DINGSDAG 28 NOVEMBER. STA DS-BERIGTEN. GRONDBELASTING. 131 iN N E ÏNIA NISC H E REU IGTElN. li' - K\ 281. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /'aars 3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentie:) te Hamburg, LubtckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, BazelZurich, St. Ballen, Geneve cn Lausanne. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenherinnert de belanghebbendendie de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 28—31 der Wet van den 26"cn Mei 1870 Staatsblad n». 82) betrekkelijk de grondbelasting, dat zij verpligt zijn van alle stichtingen, herbou wingen bij- of opbouwingenof gedeeltelijke vernieuwingenin de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwenaangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, regtstreeks, zonder tusschenkomst van derden, dagelijks van tien tot drie uur, met uitzondering van Zon- en feest dagen, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leidek, 1 November 1871. v. i>. BRANDELER. lei LEIDEN, 27 November. Bij de wijziging der wetten betrekkelijk de nationale militie wordt de janrlijksehe ligting van 11000 man op 1300Q man gebragt. De vrijstelling wegens broederdienst wordt ingekrompen. Van een gezin waar liet getal zonen oneven is, zal aan de kleinste helft slechts vrijstelling worden ver leend. Benige wettige zoons blijven vrij. Plaatsvervanging en nommerver- wisseling worden afgeschaft, leder loteling of vrijwilliger kan aanvrage doen om geplaatst te worden bij het corps zijner keuze en zijne dienst te verrigten in de garnizoenplaats alwaar hij vvensclit te bljjven. Zij zorgen voor eigen woning en voeding, zoolang de troep waarbij zij dienen in let garnizoen blijft. De minister van binnenl. zaken heeft Ier algemeene kennis gebragt: 1°. dal de commissie, belast met het examineren van hen, die het diploma, ver meld in art. 16 der wet van I Junij 1365, wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Vrijdag 8 December e. k. en volgende dagen, ic Leiden; 2". dat de commissie, belast met het examineren van hen,die eene acte van be voegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene be voegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig art. 27 en 28 dier wot, zitting zal houden op Maandag 4 December e. k. en volgende dagen, te Amsterdam; 3\ dat de commissie, belast met liet examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hnlpapotheker wenschen te verkrijgen zitting zal houden op Maandag 4 December e. k. en volgende dagen te Utrecht eR 4'. dat de commissie, belast met bet examineren van lien, die eene acte van bevoegdheid als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Vrijdag 1 December e. k. en volgende dagen te Utrecht. Dooi- het ministerie van koloniën worden ongehuwde gepensioneerde officieren van gezondheid der Is" of 2:le klasse van het leger in Ned. Oost- lndië of van de landmagt in West-Indië, die w enschen-in aanmerking te komen voor de opengevallen betrekking van officier van gezondheid bij bet kon. militair invalidenhuis op Bronbeek nabij Arnhem, waaraan, voor zoo veel noodig, de waarneming der pharmaceutische dienst in dal gesticht is verbonden, uitgenoodigd zich daartoe, onder overlegging van hunnen dienst staat, bij gezegeld request, vóór ultimo December aanst.te wenden tot het ministerie van koloniën. Aan deze betrekking, welke voortaan onvereenig- baar is met het uitoefenen der burger-praktijk builen hel geslicht, is ver bonden eene toelage van ƒ800 's jaars, benevens het genot van vrije inwo ning in het gesticht. - De Staatscourant beval een bij het dep. van financiën in Junij ontvan gen rapport van dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amslerdam. over het gebruik van gemethyleerd gedistilleerd in verband met den daarvoor toege- kenden vrijdom van accijns, alsmede over de behoefte aan cn de productie van houtgeest. In de Zatnrdag 11. te Amslerdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weienschappen is ontvangen een schrijven van den minister van koloniën, waaruit blijkt dat de aan den heer Oudemans te Batavia gezonden toestel, tot waarneming van de algc- hcelc zonsverduistering op J2 Dec. e. k, in zeer slechten toestand de plaats zijner bestemming heeft bereikt. De spectroscoop vooral heeft aanmerkelijk geleden. Het met de toezending belast lid der commissie, de heer J. Bos scha Jr., legde een brief over van den heer Oudemans. waarin wordt mede gedeeld, dat de schade, waarschijnlijk door een hevigen schok veroorzaakt, zal kunnen hersteld worden. Intusschen is het kwaad hiermede niet weg genomen, daar den lieer Oudemans nu de gelegenheid ontbreekt zich, door voorloopige proeven, met den toestel volkomen vertrouwd en zich de behan deling meer eigen te maken. Te Amsterdam is gisteren avond ten 10 ure brand ontslaan in een perceel op de Oude Waal. boven bewoond door een koopman, terwijl het beneden was ingerigt tot koffijhuis. Het gehceic perceel is uitgebrand; 11 spuiten en eene sioombrandspuil hebben gewerkt. Te Monster is Vrijdag 11. in betrekkelijk korten tijd eene boerenwoning met twee hooibergen een prooi der vlammen geworden. Tussclien Tiel en Utrecht is vermist een aangeteekend pakket, inhou dende een aangeteckenden brief, waarin een bankbillet, groot f 300 C. n°. 3801, voor mejufvrouw M. G. van de Poll, te Nijmegen, afgezonden door W. van de Poll, regler in de arrond.-reglbank te Tiel. De commissaris van policie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Van Soestdijk zijn gevankelijk te Amersfoort binnengebragt een vader en zijn zoon. De eerste, arbeider te Soest, heeft den tweede overgehaald in eene mijt, gevuld met heide, toebehoorende aan den landbouwer B. te Soest, eene kool vuur te leggen, waardoor brand is ontstaan, die echter door hulp der buren in eenigen tijd is gebluscht. Wraakzucht moet aanlei ding tot die daad gegeven hebben, Men schrijft uit VeenendaalMen verneemt dat bij de directie van de alhier gevestigde katoenspinnerij en weverij het plan bestaat hare fabrie ken belangrijk te vergrootendoch sedert dat het wels-ontwerp van den minister van Bosse wegens de afschaffing van de differentiële invoerregten op Java ter sprake is, genoemde directie van het plan voorloopig heeft afge zien. Het is zeer te betreuren dat nu de katoenfabrieken in Nederland eenigzins zich beginnen te ontw ikkelen de regering dadelijk voorstellen doet, waardoor deze belangrijke tak van nijverheid op nieuw groote moeijelijk- heden zoude ondervinden. Het lot van duizenden fabriekarbeiders is aan de katoen-nijverheid verbondenterwijl een groot gedeelte van den handel cn de scheepvaart zijn bestaan daaraan te danken heeft. In het Engelsche kanaal is een schoenerschip van de Pekela overzeild door een Engelsche bark. De geheele bemanning van den schoener was op het dek toen het ongeluk gebeurde. De kinderen van den kapitein lagen in de kooi. De bemanning van de schoener sprong op de bark over. be halve de kapitein en zijne vrouw, die voor hunne kinderen wilden zorgen. De stuurman had er daarvan twee gegrepen, waarmede hij oversprong; bij den sprong was er hem echter één ontvallen. Ook dit werd echter oversre- bragl. Toen was de kapitein met vrouw en een kind nog aan boord. Men wierp een lijn uit, waaraan het kind werd opgehaald. Naauwelijks was dit geschied of de beide schepen raakten van elkander en kort daarop ver dween de schoener met twee menschen in de diepte. 's GRAVE Nil AGE27 November. Z. M. de koning, blijken willende geven hoezeer RD. op prijs stelt de hooge onderscheiding en de bewijzen van bijzondere gastvrijheid, welke Zr. M'. beminde broeder Z K. 11. prins Hendrik der Nederlanden en tal van Nederlandsche onderdanen tijdeus HD. verblijf en doorreize in Egypte bij gelegenheid van de opening van hel Suez-kauaal in 1869 zoo ruimschoots ondervonden hebben, heeft, naar men verneemt, goedgevonden verschillende eerbewijzen aan vorstelijke personen cn overheidspersonen in Turkije en Egypte toe te kennen. Zoo zijn o. a. benoemd tot Grootkruizen der orde van de Eikenkroon: In Turkije: Zijne Hoogheid Mabmoud Pacha, Groot Vizier, IIH. EE. de minister van buitenlandsehe zaken Server Pacha en de groot ceremoniemees ter Iviamil Bey. In Egypte: HH. EE. Nunbar Pacha, minister van buftenlandsche zaken cn

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1