De jager van den beer van S. té Gendringen, die onlangs hel onge luk had. hij hel schieten op een patrijs, twee kinderen te treffen, waar van ée'n terstond gedood en hel andere ernstig gewond werd, is bij vonnis van de arrond.-reglbank te Zulphen veroordeeld tol zes maanden cellulaire gevangenisstraf benevens iwee geldboeten, van 25 en ƒ0. Het verwonde kind, dat te Ulrechl in hel oogheelkundig gesticht wordt verpleegd, is, naar men verneemt, aan de beterhand, zoodal er veel hoop op herstel bestaat. Naar men verneemt is hel kind, waarvan zekere jonge dochter voor een tiental dagen in de gemeente Noordbroek moet zijn bevallen en dat aldaar kort na de geboorte door een paar arbeiders in een drooge sloot of greppel geheel naakt is gevonden en sedert aan een echtpaar in die buurt werd toevertrouwd, op den i7Jc" Nov. overleden, en vervolgens naar Win schoten gebragt en aan de justitie overgegeven op wier last een genees kundig onderzoek is ingesteld waarmede hoogst waarschijnlijk deze treu rige zaak niet is afgeloopen, als het gerucht bewaarheid wordt, dal name lijk de ongehuwde moeder van den kleine is ontdekt. Volgens de memorie van toelichting van het ontwerp van wet tot goed keuring van sommige bepalingen eener overeenkomst tusschen Nederland en Grool-Brittanuie betreffende Sumatra, heeft de regering de bezwaren, die de tweede kamer terughielden van de goedkeuring van hel traetaat met Groot- F.rittannie, den9lf° September 1870 geslotenmet zorg overwogen, en daarbij naauwgezet acht gegeven op de bedenkingen, welke omtrent de verdragen over de werving van koelies in Britseh Indië en over den afstand der Neder- landschc bezittingen ter Ruste van Guinea gerezen zijn. Zij is te dier zake met de Brilsche regering in nadere onderhandeling getreden. De uitkomst dier onderhandelingen wordt thans ter kennis van de kamer gebragt. Ten aanzien van Sumatra bestaat zij in cenc nieuwe overeenkomst, geslo ten den 2'1'" dezer, en welke, voor zooveel noodig, aan de goedkeuring der kamer wordt onderworpen. Met opzigl tol den afstand der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, en in het bijzonder tot de gelegenheid om van die Kust voor de Ned. koloniën vrije arbeiders te verkrijgen, hebben de onderhandelingen ge leid lot een protocolbevattende eene additionele bepaling lot het traetaat van 25 Febr. 187!waarvan der kamer een afschrift ter kennisneming wordt aangeboden. Door de thans afgelegde verklaring wordt uitgemaakt dal voor het geval dat Groot-Britannie zelf tot aanwerving en uitvoer van vrije arbei ders uit zijne bezittingen op de Kust van Guinea naar Brilsche koloniën mogt overgaan, soortgelijke handelingen van de zijde van Nederland in het belang van de Nederlandsche koloniën, op gelijke voorwaardenzullen kunnen plaats hebben. Indien dus Ic eeniger tijd de hinderpalen legen de bedoelde emigra tie, die thans worden ontleend aan ongezindheid daartoe van de negers en aan den afkeer der publieke opinie in Europa van al wat zelfs den schijn zou hebben van te leiden tot verlevendiging van den slavenhandel, moglen worden opgeheven, zal aan Nederland uitdrukkelijk de vrijheid verzekerd zijn om. even als Grool-Brilanuic, van de Kust van Guinea negers als vrije arbeiders uit te voeren. De bedoelde verklaringdie geen schijn van grond meer overlaat voor de meening, dat slechts eene Nederlandsche vestiging ter Kuste van Guinea de gelegenheid kan aanbieden tot hel verkrijgen van neger arbeiders voor Suriname, zal alzoo tevens een der bezwaren moeten doen vervallen, door sommigen tegen den afstand der Nederlandsche bezittingen ter Kuste aangevoerd. Voor de emigratie van Brilsch-lndische koelies naar Suriname zijn gun stiger bepalingen niet verkregen kunnen worden. De Brilsche regering heeft volhard in haar bezwaar tegen de verlenging van den tijdwaarna de emi granten aanspraak bekomen op vrijen terugvoer Er beslaat dus geen reden cm, ten aanzien der immigratie in Suriname, in den eersten lijd andere voorwaarden te verwachten dan zijn aangewezen in de overeenkomst van 8 September 1870, in verband waarmede der kamer is aangeboden het als nog aanhangige wets-onlwerp. 's GBAVENHAGE24 November. Aan den heer W. A. Evertsz is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Oldeboorn, en als zoodanig is benoemd de heer P. II. Tltemmen de Lang, cand.-notaris te Leeuwarden. Tol adjunct-ijker der maten en gewigten en weegwerktuigen zijn be noemd de lib. A. A. Welters, te Amsterdam; O. Venema, te Groningen; en dr, B. J. G. Ilazelhof! Roellzcma, te Dordrecht. De officier van administratie 3e kl. J. H. de Sauvage wordt geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. Bij de algemeenc beraadslagingen over hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegrooting, in de zitting van de tweede kamer van gisteren, voer den het woord de hit. van Rcencn en Begram. In antwoord op de door den eersten gedane vraag, of aan den wensch in het eindverslag medege deeld, dat het rapport der hoofdingenieurs wegens het werk van de ver betering en hel onderhoud van hel Hellegat, aan de kamer mogt worden overgelegd, zou worden voldaan, gaf de minister van binnenlandsche zaken te kennen dat de voltooijing der instructie dezer aangelegenheid zou wor den bespoedigd, en bij zich voorstelde een resumé daarvan mede te deelen. waartoe hij dacht in staat te worden gesteld vóór de behandeling van liet artikel der begrooting hetwelk het bedoelde werk betrof. Voorts trad hij in eenige beschouwingen over het eindcijfer van het hoofdstuk in vergelij king met dat van vroegere jaren, en dit naar aanleiding van de door den lieer Begram gemaakte aanmerkingen. Bij de behandeling der 2'" afdeeling aangaande de kosten van het bestuur der provinciënsprak de heer van Knyk over de belangen der provinciale ambtenaren. Nadat de minister van binnenlandsche zaken dien spreker beantwoord had, droeg de laatste op art. 9. betreffende de jaarwedden der provinciale ambtenaren in Gelder land. een amendement voor. strekkende om de daarbij uitgetrokken som met f 1000 te verhoogen welk voorstel met 46 tegen 16 stemmen verwor- pen werd. Bij de 4'"' afdeeling (medische policie) werd door den heer van Kerkwijk de vraag gedaan, of op de uitvoering der wetten op de medisc|( policie wel behoorlijk werd gelet; tevens trad hij in breedvoerige beschot wingen over het vraagstuk van den arbeid der kinderen in fabrieken, in een onderzoek der vraag of eene wettige regeling daarvan al dan nie raadzaam zij. De minisler van binnenlandsche zaken gaf omtrent dit laatst/ onderwerp te kennen, dat bij nog aarzelde eene wettelijke regeling voort stellen, en Ie dezen opzigte nog geen stellig antwoord kon geven. In de beden gehouden zitting is van den minister van marine onlvangj een afschrift van een rapport van den inspecteur van bet loodswezeno» treilt den toestand van liet vaarwater Nieuwe Maasmond. Be beraadslagingen over afd. 5 der bcgrooling voor bet dep. van binnei zaken (verdere uilgaven van bet binncnlandsch bestuur) zijn voortgezet, amendement van den lieer van Belden, tot weglating van 30(0, voor sidiën wegens geneeskundige hulp aan onvermogende gemeen teilis aattgt nomen met 41 legen 21 stemmen. Bij de afd. waterstaat werd verworg met 45 tegen 18 stemmen, een amendement van den heer Tak, tot hg doen wegvallen der verhooging van het tractemeut der opzigters va» dg waterstaat. De afdeelingen der kamer hebben heden op nieuw verschillende wet ontwerpen onderzocht. Naar men verneemt heeft het openhaar ministerie hij het hof in Zui( holland afgezien van de voorziening in cassatie, die het had aangeleekei tegen het arrest in zake Meys en Speyer Klerk, betreffende het bekom ingezonden stuk van de Toekomst. De hli. I'. J. La Lan te Gouda. J. G. Erneste te Papendreclit en® J. G. Brillenburg te Schiedam, zijn gisteren door de commissie uit het pro, geregtshof in Zuidholland als candidaal-notarissen toegelaten. Heden heeft de commissie als candidaal-notarissen o. a. toegelaten heeren Hazenberg en Kerslens, van Leiden. IUJT .NL A N i )SC! i K 15 FA\G T K N BELGIË. Bij de interpellatie van den heer Bara in de kamer van afgcv» digden heeft dit lid der liberale partij, niet aanvoering van vele bekende nog onbekende omstandigheden, de financiële ondernemingen van Langrnl als zweiidelarijenals zaken waarbij degelijke grondslagen ontbraken enk driegclijke middelen tot hoofdsteun diendengebrandmerkt. Hij herinnert dat de heer Dedecker medebestuurder van den International, eene dm Langrand opgerigte vereeniging voor financiële operaliën, w as geweest alzoo deel in de op Langrand liggende schuld en blaam had; zoodati Z, regering uit ontzag voor dc publieke opinie, uil medegevoel voor de stni der duizenden door Langrand's bedrijven verarmde personen, en uil voor de publieke zedelijkheid, Uedecker's benoeming lol eene van de hoi? stc ambtsbetrekkingen had behooreii achterwege te laten, of althans uit stellen totdat bij door den loop der regtsgedingen tegen Langrand s tb eenigingen en door de verevening barer faillite zaken van de op hem lis gende blaam gezuiverd zou zijn. De minister van justitie beweerde dat door den heer Bara ter staving zijner interpellatie aangevoerde bcscltti den op wederregtelijke of althans op oukiesche wijze in diens handen wart gekomen, en de minister van binnenl. zaken wees op dc politieke loopbat van Dedecker, en herinnerde dat bij daarin de persoonlijke lioogacbtiii! zelfs van zijne politieke vijanden, en den roem van onkreukbare eerlijk!» verdiend en verworven had. De lieer Bara antwoordde dal Dedecki de op liet politieke terrein verworvene achting later door zijne finaiiciS handelingen verspeeld of althans op het spel gezel bad, dat zijne eerlij beid en regtschapenheid daardoor zelfs bij sommige van zijne vroegere vritt den twijfelachtig waren geworden; en dal liet eene feil. zoo niet iels erget was. item hangende die twijfelingen aan het hoofd van het bestuur een provincie te stellen. Door den lieer Nolhomb, vroeger een der administn teurs der instellingen van Langrand, werd de rede van den lieer Bar iep. krachtig beantwoord. Hij heeft ten sterkste zijne eer en die van zij» politieke vrienden verdedigd. Reeds is gemeld dat het voorstel, om een votum van afkeuring overi benoeming van den beer Dedecker uit te brengen, door de kamer wei verworpen. Door de ministcriëlcn wordt de beweging, die zich ouder de bevoikii heeft vertoond, als kunstmatig opgewekt beschouwd. K ST K 5, A A* IK the Zot Ittii dist nt.ii de enk tan fra Dei de« van staa han nat Patt: Stilt tizit jeeii •ei! LONDEN, 23 November. Dezer dagen is in Blackfriars te Londen eene druk bezochte meclitit gehouden van afgevaardigden der voornaamste aldaar gevestigde werkman vereenigingenen van de werklieden der voornaamste thans aldaar verrigt131,1 wordende groote werken gebonden, waarin door die afgevaardigden, ongcSSe! veer 200'in getal, verslag is uiigcbragl omtrent de houding, welke dom hunne werkgevers ten opzigte van dc /'beweging der negen uren" is aan» nomen De meeste firma's hadden, te beginnen met 1 Jan. a. s.sommia te beginnen met 1". Jttlij a. s.weder andere onmiddellijk, de «negen ure» toegestaan, nog andere weigerden en eenige hielde:.- de zaak in bcraai Er is besloten dat men gezamenlijk en onvoorwaardelijk op den w erk van negen uren per dag zou aandringen en die werklieden zou ondersteuueiijtrd welke, ten einde de bedoelde voorwaarde te verkrijgen, den arbeid zotidci moeten slaken. Dc Times toont zich zeer ingenomen met hel optreden van graaf vott Beusl als Ooslenrijksch gezant alhier. Wij zonden, zegt dit blad, uimmei een beleren vertegenwoordiger des keizers kunnen begeerendan den Iloti- gaarschcn edelman, die op het punt staal ons te verlaten; maar ook den anderen kant zou zijne plaats niet op waardiger wijze kunnen worila vervuld dan door den begaafden staatsmandie zich thans op weg lti iran Ie ragi ipen iste au Vo il e tien lijl kei

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2