'sGRAY'ENHAGE. 21 November. Tot burgemeester der gemeente Goirle is benoemd de heer J. B. van Enschot. Aan den heer J. M. Benteyn, is op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uil zijne belrekking van bewaarder van de hypotheken enz. te Middelburg. He minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. Bij II. M. de koningin is gisteren avond ten gchoore toegelaten Don Eduardo Asquerino, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Spanje bij hel Nederlandsche hof. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werden, na het slui ten der algemeene beraadslagingen over de begrooting voor het dep. van justitie, nog de hoofdstukken I - IV van die begrooting goedgekeurd. Heden was hoofdst. V, rijkspolicie en jagt en visscherij, aan de orde. Er werd een langdurig debat gevoerd over het kon. besluit van 10 October jl:rege lende de zalmvisscherijdal door enkele leden nadeelig werd geacht voor dat deel van ons volksbestaan. Door den minister van justitie werd dat besluit verdedigd. Daarna werden nog de afdeelingen rijkspolicie en kosten van gevangenissen besproken en afgedaan. Morgen is de afdeeling gebou wen aan de orde. -- Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn toegezon den de ontwerpen tot: definitive vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen van Suriname en Curasao voor hel dienstjaar 1872 De eerste begrooting wordt voorgesteld op een bedrag van f 1.200.686.94 en die van Curasao op een bedrag ƒ447.502.22 Ook is huil toegezonden eene over eenkomst. den 7/14 October 187; lusschcn Nederland en Groot-Brittannie geslotentot regeling der voorwaardenwaarop geldverzendingen door mid del van postwissels zullen plaats hebben Bij arrest van den hoogen raad van heden is verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Johan Egly of Egli alias baron van I.iebensleintegen een arrest van het hof in Noordholland, waarbij hij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, ter zake van valschhcid en opligling. Het heeft Z. M. den koning behaagd onzen stadgenoot, den med. dr. S. Hoven, te benoemen tol ridder der orde van den Ncd. Leeuw, als eene erkenning van de dienstendie de hooggeachte geneesheer bewezen heeft aan de gekwetsten van de bezetting van Antwerpcns citadel, die hij. als officier van gezondheid, met alle zorg verpleegde, waaromtrent bij het over brengen van het stoffelijk overschot der gesneuvelden naar het vaderland zeer lofwaardige bijzonderheden zijn in het licht gesteld. IHiriT.NLANIlSniK BK BIGT K N eivgelai». LONDEN20 November. In eene alhier gehouden vergadering van staatsmannen, geestelijken, geleerden, schrijvers en schrijfsters is de eerste slap gedaan lol het oprigtcn eener «Nationale Yereeniging ter verbetering van de opvoeding der vrouwen in alle volksklassen." Het fonds tot ondersteuning der noodlijdenden in Chicago, hetwelk door het hoofd van het stedelijke bestuur der hoofdstad wordt bijeen ge-, hragt, is reeds tot een totaal van 48500 aangegroeid. Voor de uit Enge land aan Chicago toegezonden ondersteuning heeft de Amerikaansche rege ring eene officiële dankbetuiging aan het Engelsche volk gerigt. De Edwin Fox, te Üuins aangekomen, had aan boord vijf man en de drie kinderen van den kapitein van den Hollandschen schoener Claradie den 13'1"1 November met de Edwin Fox in aanzeiling kwam en daarna zonk. waarbij de gezagvoerder en zijne vrouw verdronken. Er wordt een lievige strijd gevoerd lusschcn de Engelsche vereeniging lot afschaffing van sterken drank en lieu die bij den handel in sterke dran ken belang hebben. Sir William Lawson betoogt namens de vereeniging, da! bij parlcmeiilsacle behoort te worden bepaald, dat in elk district, waar de meerderheid der bevolking zulks verlangtgeen vergunning lot verkoop van sterken drank ma.' gegeven worden. De bekende bierbrouwer, de heer Bass, die uit naam der belanghebbenden bij den drankhandel het woord voert, zegt dat de drankverkoopers even goed regt van bestaan hebben als de bakkers, dat men even goed te veel eten als te veel drinken kan, en dat de tappers hun patent van den staat gekocht hebben en daarvan niet willekeurig mogen beroofd worden, De Times zegtdat de heer Bass zich op een valsch standpunt plaatst, door den verkoop van bedwelmende dranken met dien van eetwaren op e'énc lijn te stellen. Doch ook met het verlangen der vereeniging kan hel blad zich niet tevreden stellenhet zou dwingelandij zijn wanneer ecu matig man van de gelegenheid werd beroofd, om in een tapperij een glas bier of brandewijn te drinken, alleen ter wille van hen die zich aan onmatigheid te builen gaan. Bovendien, reeds de tegenwoordige handelwijze van het gouvernement strekt eer om den ver koop van bedwelmende dranken te beperken, dan om dien aan te moedigen De'gulden middelweg zal ook hier wel de beste zijn. De nieuwe president van de republiek Guatemala heeft de sedert jaren aldaar gevestigde .lezuïten verbannen. 80 priesters van die orde zijn met ecu escorte van 100 man uit de hooldstad naar de haven van San José 'overgebragt en aldaar ingescheept, met verlof om te gaan, waarheen het hun goed dunkt. Aan reisgeld hebben zij geen gebrek; de sommen, die zij als giften en legaten van rijke Creoolsehe familiën ontvingen, bedragen mil- liocnen. De verdreven geestelijken hebben in de naburige republiek San Salvador gevraagd, of men hun daar eene vrijplaats wilde verleenen, maar zij Lebhen een ontkennend antwoord ontvangen. Waarschijnlijk zullen zij zich voor het ineerendi.el naar Ecuador begeven. FBASI bK id H. De algemeene raad van hel dep. Savoye. die even als meer andere deparlemeiUs-radcn eene betuiging van hoogachting en erkentelijkheid aan üaai vors leus Kir vort P zant drie grai II ring lot V 6ra| bet aan' L aam omg P. GEM Tl den president der republiek had gerigt, heeft in antwoord daarop eenschrj. ven van den heer Thiers ontvangen, waarin hel volgende voorkomt: r ganisatie des lands is mijn doel; ik wcnscli den lande met openbare orj en volksvrijheid weder een goed bestuur, evenwigt in de financiën en ej sterk leger te gevenen vervolgens het mij ter bewaring gegevene kleinood namelijk eene regelmatige republiek met regtvaardigheid lol grondslag met verzoenlijkheid lot innerlijken band, weder in de handen der nat# neder te leggen. Dien schat heb ik te Bordeaux van het land ter bewariu ontvangen; dien ongeschonden, onbesmet aan de natie terug te geven,i voor mij eene zaak van eer. De schorsing van twee Bonapartistische bladen, wegens hunne heffe taal door de regering bevolen, wordt druk door de dagbladen besproket Over het algemeen wordt de maatregel afgekeurdals zijnde tegen liet lang der regering, die loont dat zij zich ongerust maakt over de woelig der Bonaparlislen. Naar men verneemt zou dr. Conneau, de lijfarts van den ex-keizet zich te Parijs bevinden. Te Epernay zijn dezer dagen ecnige personen in hechtenis genoom omdat verscheidene der burgers zich niet wilden onderwerpen aan de maat regelen, door de üuitsche overheid genomen naar aanleiding van een open Duitsch soldaat gepleegden moord. Sommige hunner boden zelfs gewapend tegenstand. De Eransche overheid stelt alle pogingen in het werk, oraji Duilschers over Ie halen, van hunne strenge maalregcleu af te zien. Ka France zegt berigten uit Rome te hebben ontvangenwaart; blijkt dat door den Paus de volgende besluiten zijn genomen: Den ei;c dag waarop het Italiaansche parlement zijne zitting zal openenzal tg protest van den H. Stoel verschijnen in den vorm van een proclamatie au het Romeinsche volk. waarin hel absolute wereldlijk gezag over de sii Rome voor deu Pauselijke souverein zal worden geëischt. Dat protest a gelijktijdig worden afgezonden aan de vreemde hoven, vergezeld vaneen diplomatieke nota. Daarna zal Pius IX, de aanbieding van en de beraad slaging over de wel op de geestelijke corporatiën afwachtende, zich gered honden Rome te verlaten op den dag vfaarop zij zou worden aangenomen DIITSCHLAIY'D. Het door Beijeren bij den bondsraad ingediende voorstel tot van hel misbruik om den kansel lot staatkundige doeleinden te bezig» bestaat daarin om aan art. IG7 van het Duitsche strafwetboek deze wo» r j den toe te voegen: «Een geestelijke of godsdienstleeraar, die bij de uitodi |urk ning of naar aanleiding der uitoefening van zijn ambt openlijk voor et» volksmenigte, in eene kerk of eene andere tot godsdienstige vereeniging stemde plaats voor onderscheidene personen aangelegenheden van den sli Lt' tol hel onderwerp eener rede of toelichting maakt op eene wijze geschikt schijnt te zijn om de openbare rust te sloren, wordt met gein lrecl1 genisstraf tot twee jaren gestraft." Uit Coblentz wordt gemeld dat in den vroegen ochtend van 18 dezt een gedeelte van het mililcire laboratorium in de lucht is gesprongen, ter wijl artilleristen bezig waren met het ledigen van granaten. In de uatij heid van het laboratorium waren 23 militairen werkzaam in een gebom hetwelk onmiddellijk aan het eerstgemelde grensde. Niettegenstaande voort het laboratorium en insgelijks het nevengebouw veel hebben geleden de uitbarsting, is hel verlies van menschenleveus belrekkelijkerwijze m gering; slechts 3 militairen zijn levenloos uil de puinhoopen te voorsclin gehaald, maar groot is het aantal zwaar gekwetsten, aangaande wier Ir houd nog weinig zekerheid bestaal. Hoe ernstig hel onheil ook moge zij: toch is het betrekkelijk genomen zeer gunstig afgeloopen, want iu de oi middellijke nabijheid van het laboratorium bevindt zich een kruidmagaziji waarin een groote hoeveelheid buskruid is geborgen. Ware de uitbarslü) zwaarder geweestdan zou het magazijn stellig mede in de lucht z| gesprongen. Uil Keulen meldt men dat het aartsbisschoppelijk vicariaat aldaar as de pastoors in en nabij de fabriekplaatsen heelt gelast, binnen vier weks eene opgaaf in Ie zenden van het aantal fabrieken in hunne parochiënlui aantal werklieden in elke fabriekmet vermelding hoeveel katholieken daat onder zijn. hoeveel de weekloonen bedragen en hoeveel een arbeider of at Leidster er voor kost en inwoning moet betalen. Volgens de aanschrijff is het vicariaat voornemens, voor de werklieden kost- en woonhuizen op li rigten, welke inriglingen onder leiding van liefdadige broeders eu zuslet zullen worden geplaatstterwijl er levens vereenigingen tot onderstel ning der zaak georganiseerd zullen worden. OOSTEÏ 25. a J H. miste weriï uuEe |urlr< iGra' iert Het bevestigt zich dal het verschil van gevoelen tusschen baron Keilers perg en Andrassy betreft de Gallicische aangelegenheden. Kcllersperg wilt de gestrenge toepassing der thans rcglens beslaande constitutie, met uil sluiting van hel middel der directe verkiezingen, en verwierp ten stelligst alle Concessie» voor Galltcië. Hij verklaarde de betrekking van mildste voor Gallicië te willen afschaffen en wees de middelen aan, waardoor de Polen tol het verschijnen in den rijksraad meende te kunnen bewegei Volgens graaf Andrassy moet de grondslag van elk vergelijk met de I'ola het Gallicische ministerie zijn, en het afschaffen dier betrekking slaat zij» inziens gelijk met iiet intrekken van alle tot heden gedane concessie». Te Hieiziing. nabij Schönbrunn, iieeft uien hel standbeeldopgerigt 18 nagedachtenis van den vermoorden keizer Maximiliaan van Mexico, in lei uoordigi.eid van den keizer, de aartshertogen en alle liooge autoriteit» onthuld. Hel bronzen beeld steil den prins voor in admiraalsuuiform Hit ontbloote hoofd is gekeerd naar Schönbrunnwaarheen ook zijn hand wijst terwijl de reglerhand de plooijeu van zijn mantel omvat. Dit is óf laatste hulde door een vorstenhuis aan een zijner dierbaarste leden toege wijd. Staatkunde, eigenbelang, ijverzucht waren misschien de hinderpalfi die dit vorstenhuis beletten hem ter hulp te snellen, toen hel nog tijd ws voor hij viel door de hand zijner onderdanen en voor zijne gemalin door óf 91 91 95 9/ 9f IOC löf 111 12-1 I2E 12' 121 I3( 131 131 135 I3E 13t 13! 13! 141

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2