LEID8C1IE COURANT. G 1871. N\ '270. WOENSDAG 22 NOVEMBER. STA DS-BER1GTEN. BI N N KM.AMISCII E RE I MG TE N ZUlk lie ti, Shi vent s«| ns. Jcemi 871 Uk TO| IS I. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 mel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Advertcntiën voor DnitschlandOostonrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEH, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfurt a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op art. 289 der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 24sleD Bctober 1867 Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen aan rooi meesters dezer gemeente is gelast om dezer dagen eene schouw te houden 1 in de branderijen, distilleerderijen, mouterijen en hare zolders, ten einde vuringen, distilleerketels, helmen, stutten, rollagen en gereedschappen, in die werkplaatsen voorhanden, ingerigl dat alle gevaar voor brand zooveel mogelijk ij te gaan of de ta alle werktuigen dier voege zijn rermeden wordt. Leiden. 21 November 187!. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 21 November. Volgens een van den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië bij het dep. mi koloniën ontvangen telegram van den 19"10 dezer, is de lelegraphische «binding tusschen Java en Australië voltooid. Naar men verneemt strekt de voorgestelde wijziging der militiewet lot terhooging van het contingent van II op 13 duizend man en afschaffing - »3ii plaatsvervanging en nommerverwissèling. Toorts moeten ook onder scheidene onderdeden der beslaande wet wijz'igrng ondergaan. - De regering heeft aan liet gemeentebestuur van Amsterdam voorgesteld ie kanaal-maatschappij tegemoet te komen in de tegenwoordig door haar t.h boeide behoefte aan gereede penningen in de eerstvolgende jaren, opdat in de gelegenheid gesteld worde met denzelfden ijver en voortvarendheid ie werkzaamheden voort te zeilen, als in de laatste tijden is geschied. Daartoe zouden in aanmerking komen: 1". liet reeds dadelijk ter beschik king van de kanaal-maatschappij stellen van de som van 3 millioen gnlden ingeschreven in liet 4 pCt. grootboek der nationale schuld, en 2". in het op rekening verstrekken van tic laatstelijk door den raad toegezegde 3 millioen 1IJjnldenwelke zouden voldaan worden wanneer liet kanaal op 1 Augustus L - 1 .'Ui 1. li t.i d. d. dd.i r 52%. fill en is. Liëu- ichel hel ongeluk eenige oogenblikken vroeger voorgevallendan zouden de ge- 1876 gereed en teil gebruike opengesteld zou zijn, en zulks naar mate de l'ilj sinister van biniiciil. zaken en financiën het goedkeuren. De staat zou S Mrentegen zich verbinden om de renten, welke de kanaal-maatschappij tan die vervroegde betalingen zon te voldoen hebben, aan Amsterdam uit te j keeren. wanneer het kanaal op 1 Augustus 1876 niet opgeleverd ware, om loowcl de hoofdsom van de 4 pCt. inschrijving groothoek als de hoofdsom men op rekening der laatste 3 millioen in geld voldaan, terug te geven, tenzij de staat in dat geval de voltooijing der werken op zich neme. In hun rapport aan den raad stellen burg. en wctli. voor hen te magli- n aan de ministers van binnenl. zaken en financiën kennis te geven dat liet voorstel reeds daarom niet aannemelijk is, dewijl de voorwaarden der Seltiieeiiing van 1800 eene uifkeering der opgenomen gelden vóór de vol tooijing van liet kanaal beletten. Mogt evenwel de raad in de voor warde der geldlecning van I860! geen bezwaar zien tegen liet in over weging nemen van het voorstel der ministersdan verzoeken zij het aan ken tot behandeling der zaak a fond terug te zenden. Tc Utrecht is in eene aldaar gehouden bijeenkomst van de voornaam ste genecsheeren der krankzinnigen-geslichten in ons-vaderlandeene Ne- Wandsclie vcreeniging voor psychiatrie lot stand gekomen. - Ten opziglc van het instorten van een gedeelte van de in aanbouw zijnde stedelijke gasfabriek te Nijmegen, verneemt men de volgende bijzon derhedenDe twee zijgebouwen zijn blijven staan; het middengebouw, de eigenlijke fabriek, is ingestort. De muren zijn gaaf gebleven uitgenomen san het bovengedeelte, doch bet ijzeren dak blijkt nil zijn bindsels te zijn losgeraakt en is toen met donderend geraas naar beneden gestort. Ware Solgen nog treuriger geweest zijn, want toen bevonden zich omstreeks 30 Kerklieden daar ter plaatse. Op enkelen na, hadden zij toevallig het ge bouw verlaten. Deze enkelen hebben kwetsuren bekomen, doch wisten zich achter de gemetselde retorten te, redden. Het slagtoffer der instorting was een voermandie een kar met steenen bad aangebragt, en zich tot ver warming even binnen het gebouw had begeven. Hij werd onder steenen en een ijzeren plaat dood gevonden. Voorloopig wordt voor het dagelrjksch bestuur der gemeente 5 's weeks uitbetaald aan de weduwe van bet slagtoffer, in afwachting dat de gemeenteraad in deze een besluit zal hebben genomen. De arrond.-reglbank te Middelburg heeft dezer dagen vonnis gewezen in vie volgende zaak: Maria Legerstee, oud 11 jaren, dienstmeisje, was be klaagd ter zake van bedriegelijke opligting, in de maand Augustus jl. ge pleegd. Zij bad namelijk bij een broodbakker, op naam van E. 11., huis vrouw van J. M., zonder van deze daartoe last te hebben bekomen en zon der hoialing, 24 broodjes van 2 cent per stuk gebaald, onder bijvoeging, dat de bakker dien dag bij die jufvrouw geen brood behoefde Ie bezorgen, daar zij van huis was. De reglbank beeft haar bij verstek schuldig ver klaard aan opligting, gepleegd met oordeel des onderscheids, en baar ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf,/! boete en de kosten. Te Arcenin Limburg, is dezer dagen een stoute diefstal in de kerk gepleegd. De dieven hebben op minstens een kwartier afstands van de kerk twee ladders gehaaldwelke men des morgens in de kerk aan een venster gesteld vond. Het ontvreemde is ongeveer j 700. De daders zijn onbekend, doch de justitie is ben op de hielen. Te Schindel stootte in den avond van den 15'lcn dezer een landbouwer, die eene kar voortduwde, tegen een voorwerp, dat hij door de duisternis niet had kunnen zien. Toen er licht was aangebragtontdekte men dat het was een mensclielijk ligchaam en welzekere Knibbelerrijkscommies, diedeerlijk verminkt en buiten kennis aldaar aan den weg lag. De ongelukkige werd naar zijne woning vervoerd, maar aUe middelen der kunst waren vruchteloos om hem lot bewustzijn te brengen. Men verdiept zich in gissingen of hier aan een ongeluk of aan een boos opzet moet gedacht worden. Knibbeler was algemeen geacht, maar stond bekend als naauwgezet in de vervulling zijner ambtspligten. Hjj die zich gisteren avond in den schouwburg niet heeft geamuseerd, beeft zeker wel bel zwartgalligste karakter ter wereld. Wij zouden haast zeggen dat de heer Rosier Faassen de beste medicijnmeester voor dergelijk soort van zieken was. "De Oude Klecrkoóper" is werkelijk onverbeterlijk opgevoerd, en wij dur ven beweren dat dit oordeel, unaniem, dal der toeschouwers moet geweest zijn. Nu valt het niet tc ontkennen dat bel stuk zelf zeer verdienstelijk is geschreven en vertaald. Er zit geest en leven in en wat vooral veel waard is, eene moraal, die ieder publiek voelt en begrijpt. Het bleek in den armen kleerenjood Isaac, welk een goed edel hart in zijn boezem klopte, toen hij de dochter van zijnen weldoener ondersteunde en beschermde, toen haar vader in de gevangenis zat. En al was er in zijne verzuchting veel waarheid, loeu men hem toevoegde dal een jood geen hart beeft: /wat won der d'er is al zoo veul eenw en opghclrapt", en dat tot nu toe, //wat sjjjn ze libberaal"gaf bij blijken van liberalisme eene edeler zuiverder opvatting te heb ben. Uitliet karakter vau.de oude tante spreekt volkomen de kwaadsprekende wereld met bare vooroordeelen. Menschen die op vermoeden worden gevan gen genomen en die weer worden vrijgesproken, daar zegt men van: hij heeft gezeten! zonder meer, en het gevolg is datzooals hier b. v„ de dochter van den onschuldig gevangene wordt verstoolen door baar minnaar. Het spreekwoord van de groote en kleine dieven geeft het joodje natuurlijk hier weer een onuilputlelijken schat van kwinkslagen in den mond: //d'er sthaan zoo veul die zitten moshlen" enz. en toch lag er onder dit alles een diepe zin. Zijn lied van het geweten, dat immer tingelende klokje, zijn onuit puttelijke schat aardigheden, diep gevoeld en fijn gezegd, wij weten het., zij komen voor bet meerendeel niet in liet oorspronkelijke stuk voor, maar uit den humorrijken geest van den beer Faassen. Wij geven hem dan ook gerust de verzekering dat hij weder gisteren avond van het gebeele publiek de uitbundigste en opregtste toejuichingen verwierf. Vooral in de vierde scène, de gevaarlijke apotheek, waar bij om tijd te winnen steeds «'n hruish- poeïer" bestelt, alsof hij in een herberg zit, was allerzotst. De beide be dienden waren hier ook zeer goed. Over het algemeen kweet zich bet. per soneel goed van zijpe taak. Alleen mevr. Larondetle, als Ernestine, miste nu en dan wel iets van de in deze rol zoo boog gewaardeerde natuurlijkheid, H«t nastukje, dat vooraf werd gespeeld, was hoogst onbeteekenend.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1