w et s-ont worpen in te dienen. Werden deze verworpen, dan was daarbij bel gcheele ministerie betrokken. Nu liet men, de begrooting afstemmende, de verantwoordelijkheid uitsluitend op den minister van oorlog drukken, terwijl toch de schuld van de vreemde wijze waarop de militaire qnaestie sedert het optreden van dit ministerie was behandeld, wel degelijk aan het gehecle kabinet behoorde geweten te worden. Deze leden wenschten der halve de begrooting van oorlog als eene credielwet te beschouwen en gaven in verband daarmede den wensch te kennen, dat de nieuwe posten, welke nog in de begrooling voorkomen, door de regering daaruit genomen mogten worden. Het gevoelen werd ook voorgestaan, dat dit wets-onlwerp ook den vorm van eene crcdietwet behoorde te verkrijgen, hetzij deze dan voor zes of voor negen maanden mogt gelden. Bij de overweging in de afdeclingen der tweede kamer van hel op nieuw ingezonden wets-voorstel betrekkelijk de arlt. 414--416 van het wetboek van strafregt werd in twee dier afdeelingen de opportuniteit van dit voorstel be sproken. Verscheidene leden bleven volhouden, dal het oogenblik voor het tot stand brengen van andere strafbepalingen omtrent de coalitien van werk lieden en werkgevers zeer ongelukkig gekozen was. Nu aloui en ook in Nederland zich woelingen onder den arbeidenden stand openbaren, die de publieke orde ernstig bedreigen en voor hen zeiven, wier belang daarbij ge zegd wordt op den voorgrond te staan hoogst nadeelige gevolgen konden hebben, was het allerminst raadzaam op strafbepalingen terug te komen; met hulp waarvan zulke woelingen, zoo noodig, te bedwingen waren. Men had, bij dien bedenkelijken stand van zaken, een krachtig optreden van de zijde der regering kunnen verwachten; niet eene toegevendheid, die zwak heid verried of daarvan althans den schijn had. Wat de memorie van toe lichting daarvan ook zeggen mogt, het vaststellen van eene wet als de te genwoordige kon aanleiding geven tot de verkeerde opvatting, datmelopzigt tol werkmansvereenigingenwerkstakingen en dergelijke voortaan alles ge oorloofd is; waardoor hel gevaar, 'twelk de geheele maatschappij van die zijde dreigde, niet weinig zou worden vergroot. Verscheidene andere leden beweerden daarentegen, dat nu, ten gevolge van velerlei omstandigheden, die het noodeloos scheen verder op te halen, de openbare aandacht zeer op dit onderwerp gevestigd was, het geheel op den weg der regering lag, eene herziening van wets-hepalingen te beproeven, die door haar te regt als strij dig met goede regtsbeginselen werden beschouwd. Zelfs liet zich beweren dat zij daartoe verpligt was en voor de vervulling van dien pligt de alge- meene herziening van het strafwetboekdie nog in een verwijderd verschiet ligt. niet mogt afwachten. Met opzigt lot het hoofdpunt, waarop hel hier aankomt, namelijk of coalitien van werklieden lot verkrijging van hooger werkloon vooral wanneer het middel van gezamenlijke werkstaking voor dat doel te baat wordt genomen al dan niet strafbaar moesten zijn, heerschte veel verschil van gevoelen. Enkele leden wilden vooral ook daarom alle strafbepalingen tegen zulke coalitien doen vevallenomdat dabrdoor hel ont staan en blijven voortwoelen van geheime genootschappen in de hand werd gewerkt, wat dan toch als het gevaarlijkst van allen moest worden be-, schouwdj Men voerde hun te gemoel, dat juist in die landen, waar men dergelijke meer vrijgevige bepalingen omtrent de coalitien van werklieden tot stand had gebragt, als de regering thans ook hier te lande wilde doen gelden, de geheime genootschappen blijven voortbestaan en het weligst lieren. Door verscheidene leden werd het gevoelen verdedigd, dat, ofschoon in ons land, waar het regt van vereeniging en vergadering bij de grondwet is erkend, eu coalitien van werklieden in algemeenen zin niet strafbaar kunnen zijn daarom evenwel de toelaatbaarheid van werkstaking, vooral wanneer deze algemeen is en plotseling opkomt, zonder voorafgaande waarschuwing ten behoorlijken tijdeernstig mogt worden betwijfeld. Zoodanige werkstakin gen zijn niet alleen verderfelijk voor hen. in wier belang men ze wil toe laten. maar zij zijn onbestaanbaar met de openbare orde. De maatschappij berust op wedcrzijdsch dienst- en hulpbetoon, leder heeft het regt die dienst en die hulp van zijne medeburgers langs den gewonen weg van vraag en aanbod te verwachten. Aan niemand mag het vrijstaan deze natuurlijke ver houding tusschen het individu en de maatschappij uil kwalijk begrepen eigen belang door kunstmiddelen Ie verstoren. Daarop werd geantwoord, dat men toch wel niemand tot arbeid kon dwingen, terwijl voor den werkman in menig geval het staken van den arbeid hel eenig overblijvend middel was om verhooging van loon te verwerven. Het wederantwoord was. dat. al gaf men dit toe, het hier niet geldt individuele werkstaking, maar het ver bod om door eene meer algemcene verbindtenis van dien aard den gewonen gang der maatschappij te verstoren. Daarin lag geen beperking der indivi duele vrijheid en al ware zulks tot zekere hoogte het geval, dan moest die beperking hier. waar hoogere belangen der maatschappij en die van den werkenden stand zciven op het spel stonden, allezins geoorloofd worden geacht. Beperking der individuele vrijheid ten nutte van het algemeen heeft in tallooze andere gevallen plaats. Waar moest het heenals men onge straft, door eene plotseling opgekomen werkstaking, het verkrijgen der eerste levensbehoeften onmogelijk kon maken? Zullen wanorde, oproer en geweld daarvan niet de onvermijdelijke gevolgen zijn? Zonder derhalve het regt van coalitie, mits binnen natuurlijke grenzen beperkt, te willen be twisten. achtte nten van deze zijde coalitien, die plotselinge en algemcene werkstaking ten doel hebben, strijdig met de openbare orde en dus ook in den geest der arlt. 2 en 3 van de wel op het regt van vereeniging en ver gadering ongeoorloofd. 's (ütAVE.VHAflE. 20 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan vrouwe E. baronesse van Znylen van Nyevelt, geb. Rochussentot bel dragen van hel Kruis van Verdienste, haar door den Duitschen keizer, koning van l'ruissen. geschonken. Aan den heer nr. 11. A. Bigai! Cerlon is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleen! als substituut-griffier hij liet prov. gcrcgtsbol in Zuidholland. Voorts i-jjn benoemd; tot substituut-griffier bij let prov. geregtshof iu Zniil- hollaud de heer mr. C. J. .1. Wijckerhehl Bisdom, thans substituut-griffie, bij het prov. geregtshof in Groningenlot substituut-griffier bij het pro,, geregtshof in Groningen de heer m'. C. 11. Moens, thans plaatsvervangend kantonregter te Enschedé en leeraar aan de industrie- en handelschool al- daar; lot griffier bij liet kantonregt te ZuiJhorn de heer nr. J. J. Erme- rins advocaat te Groningen. Tot leeraar aan de rijks lioogcre burgerschool Ie Leeuwarden is be- noemd jlr. dr. D 11. W'auberl de Puiseau, te Zulphen. De luit. ter zee le kl. C. A. Jcekel, adjudant van den directeur der marine te llellevoetsluis en onder-equipagemeester aldaar, wordt op non- activiteit gesteld eu vervangen door den luit. ter zee 1' kl. J. P. van Rossum. Z. M. de koning w ordt in den loop van deze week van liet Loo in de residentie verwacht. De minister van financiën en die van oorlog zullen in deze week geen gehoor verlcenen. liet I-Fee kb!. r. h. Hcgi meldt dat de heer van den Velden, vice-presi dent van den Imogen raad, om zijne hooge jaren, ontslag uit die betrek king heeft gevraagd. - Naar men verneemt zal de beer P. 11. B. Molké, hoofd-inspecteur der directe belastingen enz., die met eene zending naar Oost-Indië is belast, eerlang, waarschijnlijk in den loop van de volgende week, naar Java vertrekken. Bij de algemeene beraadslagingen in de tweede kamer over het hoofd stuk justitie, in de zitting van Zaturdag, heeft de heer Wintgens gewezen op vele leemten en gebrekendie zijns inziens bij het justitiewezen heston, den, waarhij hij tevens in herinnering bragt en toelichtte hetgeen hij, toen hij aan liet hooid van het departement stond, verrigl had om daarin verbetering aan te brengen. De heer Grntama maakte aanmerking op de bewering van den minister dat de Nederlandsehe landaard niet geschikt o! rijp was voor de jury. (Jok wees hij op het belang eener nieuwe wetge ving op het notariaat. De hh. ilaffinans, van der Does de W'illebois, Hey- denryck en C. van Nispen wezen op de onevenredigheid, welke, naar hun inzien, steeds op le merken was bij de benoeming van ambten eu bedie ningen ten nadeele van roomsch-kalliolieken. Die opmerkingen vonden op onderscheiden gronden tegenspraak hij de hh. van Lynden van Sandenburg, van Akerlaken, Sinidl en van Eek; welke laatste levens zijne bedenkingen in het midden bragt legen de zienswijze van den heer Heemskerk Az., die, even als de heer van Heydenryek, twijfel had geopperd, ol de door den minister van justitie aangewezen weg om lot eene nieuwe reglerlijke inrig- ting le geraken, wel tot het beoogde doel zon leiden. Verder werden op verschillende punten inlichtingen gevraagd, over liet wenschelijke eener wij ziging der wet op het regt van vereeniging, ter beteugeling van de bewe gingen der Internationale, over 's ministers voornemen omtrent het floreen- stelsel in Frieslandenz. In de zitting van de tweede kamer van lieden is ingekomen een web ontwerp lot wijziging der wet op de nationale militie. De algemeene be raadslagingen werden voortgezet over het hoofdstuk justitie. De minister van justitie heelt achtereenvolgens de gemaakte bedenkingen beantwoord eu de gevraagde inlichtingen gegeven. Tegenover den lieer Wintgens verdedigde hij de toepassing van hel stelsel van afzondering ook voor preventief gevan gen zijnde personen. Verder verklaarde de minister dat hel ontwerp betref fende de regterlijke organisatie spoedig zou ingediend worden; daarin komt o. a. voor de afschaffing van de vacatie gelden der kantonregters, met ver hooging tevens hunner traclemenlenen in hel algemeen vermeerdering van de bezoldigingen der leden van de regterlijke magt. Op de mededeeling van den minister, dat een ontwerp houdende herziening der militaire regtspleging spoedig zou aangeboden worden, trok de heer Eenling zijne amendementen in. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. Itl.ll'JT:M,A\!)SC!IK ISKItltiTKN. ENGELAND. LONDEN. 19 November de officieren van de Vrgaera zijn door den krijgs- De bevelhebber en raad van allen blaam wegens het verlies van dien bodem vrijgesproken. De krijgsraad oordeelde dat, hoewel de pompen het lek misschien nog eenigrn tijd hadden kunnen in bedwang houden, de kommandant toch, alle om stamligheden in aanmerking genomen, volkomen verstandig en regtmalig handelde toen hij zijn schip tegen de kust van Sl. Paulus-eiland zette. FKAN Si K IJ ti. Dc instructie, waarmede de heer Picard als gezant van Frankrijk naar Brussel gaat, moet, naar men zegt, inhouden dat hij in België inzonderheid op de gangen van Bonaparlislcn en op de bedrijven der Internationale acht meet slaan. Volgens den Const it. hee.t de lieer Thiers zich dezer dagen vergewist dat het kasteel van Pan in gesehiklcn slaat was om, des noodig, tot ver blijfp'aats voor den Paus te dienen. - De krijgsraad heeft Vardagucr en zeven anderen, betrokken hij den moord op dc generaals Clément Thomas en Lecomte gepleegd, ter dood ver oordeeld. Een der beschuldigden is lol levenslangen dwangarbeid en 10 anderen zijn lot verschillende straffen veroordeeld. De overigen zijn vrij gesproken. -- Omtrent de ongeregeldheden te Ajaccio meldt het Journ. off., dal een vjjfticntal soldaten der bezetting, zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, werd aangevallen door eene met stokken gewapende volksmenigte, fXD die bovendien niet steenen en flcsschcn naar de militairen wierp Vijf hunner zijn gekneusd, en van de aanvallers zijn drie gewond, doch niet ernstig. Een daarvan behoort tot de meest bekende woelgeesten der Bo- |ters napar.islen. ioec ■lië ter litee l(t ligin leiif iti i «eu Wet klif geri acht tore irlij tkei kou lier idde ililfi rste: VI geil ting la iu «Ir tlVR gen inne pgen t geu hel r oi ION rere hel i ei Sa ii is lek )en h v< iris IEV Den her ve ter.» (AS «ha laa «rei »ez s.ji i\

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2