spoorwegstation aldaar opgedragen is het maken ven eene hulpstationdat den 15,,rn December a. s. gereed moet zijn, met het oog op de eventuele indienststelling van het gedeelte spoorweg van den Moerdijk naar Dordrecht Te Dordrecht is lot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen ds. van Roukel, pred. te Zutphen. Door een verzuim van den wachter in het verplaatsen van een wissel, is een trein op den staatsspoorweg aan het station de Steeg legen een daar wachtenden trein, die van Zutphen gekomen was, aangeloopen. De schok was vrij hevig, doch lieelt, daar de machinist de vaart zooveel mogelijk temperde, behalve eenige schade aan het materieel, gcene groote onheilen veroorzaakt. De reizigers kwamen met den schrik vrij. De nalatige wach ter is onmiddellijk afgedankt. Voor een huis, dat te Amsterdam te huur wordt aangeboden, kan men de volgende waarschuwing lezen: //Houders van honden, eigenaars van kinderen en liefhebbers van zingen behoeven zich niet aan te melden." 's GRAVENHAGE, 15 November. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan D. de Clercq, gezagvoerder van de ketlingsleepboot Oscar n". 3, wonende te Gent, wegens zijn menschlievend hulpbetoon bij den brand, den 23>,en Julij jl. des nachts aan boord van het Amerikaansche barkschip Esther in het kanaal van Neuzen ontstaan, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift: en aan P. C. Lutter, rijksveldwachter te Amsterdam, wegens de redding eener vrouw uit het water aldaar in den avond van 23 Sept. jl.de bronzen medaille, ingesteld bij genoemd besluit, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot kantonregter te Oudenbosch is benoemd de heer mr. W. G. Loeff, thans griffier bij het kanlongeregt te Schoonhoven; en tot griffier bij het kanlongeregt te Schoonhoven de heer mr. D. de Blocq van llaersma Buma, advocaat te Leeuwarden. De minister van marine zal Vrijdag aanst. en die van binnenl. zaken Zatnrdag aanst. geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van gisteren hebben, na den heer Heemskerk Az.nog het woord geveerd de hh. Saaymans Vader en van Voorlhuysen. De eerste ontwikkelde zijne bezwaren legen hel financiële en binnenlandsche bestuur dezer regering, en de heer van Voorlhuysen kwam op tegen de ongunstige bcoordeeling der in de laatste jaren lot stand ge- bragtc hervormingen in het belastingstelsel, en toonde aan in welke rigling en op welke grondslagen deze hadden plaats gehad. De minister van finan ciën en van koloniën gaven nadere ophelderingen omtrent de binnenlandsche en koloniale geldmiddelen. De minister van financiën verklaarde dat hij hel eens is dat onder aanduiding van middelen in art. 199 der grondwet moet worden verstaan voldoende middelen. Hij heeft de vertegenwoordiging in de gelegenheid gesteld voldoende middelen aan te wijzen en tot dat einde een wets-ontwerp aangeboden. Vereenigdc de kamer zich daarmede niet, d.in eerst kon er sprake zijn van het voordragen van andere middelen. Voorzeker had hij zich zeer gemakkelijk kunnen behelpen saldo's voor te stellen lol sluiting der begrooting. Ilij had de overschotten van Indië ondëj- de middelen tot dekking der uitgaven kunnen aanwijzen, maar hij vond hét geen behoorlijke begrooting, als men Indische, ja zelfs eigene overschotten tot dekking gebruikt. De minister zeide verder dat hij met zijn ambtgenoot voor koloniën in overleg getreden is om de middelen aan te wijzen, ten einde de overschotten uit vroegere diensten te effectueren. Ik heb, zeide hij, geen diorama vertoond, maar licht laten vallen op de wezenlijk gunstige punten en vooral op de ruim vloeijende middelen. Ik heb niet willen ont veinzen den waren toestand, d. i.dat er een tekort bestaat van 17 ton, en ik heb dat tekort niet willen dekken door onvoorzigtig middelen te ramen. Ik heb gemeend bij de raming te moeien volgen den gewonen weg. lil. acht te slaan op de laatste afgcslotene dienst. Ik geloof dien veiligen weg niet te mogen verlaten en blijf van oordeel dat wij niet anders mogen ramen dan werkelijk verkregen resultaten. De minister van koloniën her innerde den heer Heemskerk Az. dat voor eenige jaren een vroeger minis terie de overschotten van de I. geldmiddelen over 1866 had geraamd op 15 millioen, maar dat zij gebleken waren slechts 7 millioen te bedragen. Die spr. nicest dus niet gewagen van een diorama omtrent de Indische over schotten, maar die spr. vergat ook dat zoowel hij als zijn ambtgenoot van financiën steeds bij de opgaven op den voorgrond hebben gesteld dal het voorloopige opgaven warenzooals die uit Indië waren gedaandoch die voor aanvulling vatbaar warengelijk ze ook werkelijk later meermalen zijn gewijzigd en vermeerderd. Voor het sluiten der aigemeene beraadslagingen voerde ook nog de minis ter van binnenl. zaken het woord. Hij verduidelijkte zijne uitdrukking, nopens de gouden brug, die men voor den minister van oorlog leggen moest nopens de legerorganisalie. Hij had die uitdrukking niet gebezigd in den zin, zooals die door sommige sprekers was opgeval. Hij bragt die in ver band met eene zinsnede door den heer Jonckbloet uit de memorie van be antwoording voorgelezen, waaruit kon worden afgeleid, dat de minister nog in beraad was. Welnudat men hem dan de overweging en beslissing, gemakkelijk make. Dal was de zin van de uitdrukking: //gouden brug", en geen andere. Bij den groolen omkeer, die in zoo menig denkbeeld omtrent de defensie, vooral in de laatste jarenbij zoo velen is ontstaan, zou dan niet de minister van oorlog, bij nader overleg, tot de erkenning der nood zakelijkheid van wettelijke regeling kunnen komen? In dat opzigt en in dat verband scheen spreker het dringen tegen den minister van oorlog on tijdig. De minister gaf ook aaLwoord aan den l.cer Heemskerk Az.die de weinige woorden in de memorie van beantwoording over den census ge zegdheeft ter sprake gebrast. De minister zeide, dat hij met de woorden //voorlegging der uitkomsten van het onderzoek" geenszins bedoelt de statis tieke kennis der kamer te vermeerderen, maar dal hij ock plan heeft aan die gegevens conclusien toe te voegenomdat ook hem op menig punt in vu band lot de plaatselijke gesteldheid, herziening raadzaam voorkomt. ,i, Ito Na ttni? ring litrei ,0) Maar beoogde nu die spreker de belofte lot spoedige indiening van 'W' wets-ontwerp, dan antwoordt de minister ontkennend, op een oo«j dal het systeem van belastingen aan herziening onderworpen wordt. In de heden gehouden zitting is hoofdstuk 11 (hoogc collegiën) der begrooting met aigemeene stemmen aangenomen. Bij de daarop getd behandeling van hoofdst. Ill (builenlandsche zaken) kwam vooral tersp de missie te Rome, met een amendement van den heer Dumbar daarvoor uitgetrokken som van ƒ8000 te doen vervallen. Behalve de steller, verklaarden zich daarvoor de hh. Cremers en Gratama; verklaarden zich de hh. de Biebcrsleinvan der Maesen de Sombref Storm van 's Gravesande. In de heden gehouden zitting van de provinciale staten is, adres der lloll. maatschappij van landbouw, om een geldelijk subsidie de in 1872 te houden tentoonstellingen, overeenkomstig het voorstel gedep. stalen, besloten tol dat einde 10 gouden en 20 zilveren ter beschikking van hel hoofdbestuur te stellenen daarvoor eene soofc(ars( ten hoogste ƒ1600 aan te wijzen. Daarna kwam in behandeling het rapport van de commissie, in wierf den gesteld is het rapport van gedep. stalenomtrent de verschil ingekomen adressen van de heeren P. C. Knijfï en A. Kapteyn te Woei die verzoeken eene krachtige financiële ondersteuning van de zijde vincie voor den spoorweg tusschen Utrecht en Leiden, waarvan zij vo«l^en pige concessionarissen zijn. De lieer van Limburg Stirum bragt versta namens die commissie. Deze gaf met eenparige stemmen de vergader» E de aanvraag om ondersteuning, aan de stalen gerigt, ij L sfhri gegea taraar tliiitl thans isaa |iui icrst'! irefei Ie v overweg in overweging te nemenalvorens de aanvragers doen blijken dat zij deiè concessie hebben verkregen. Voor hel geval echter, dat de vergal u inogt goedvinden het verzoek der adressanten in overweging te tj verzoekt de commissie haar diligent te verklaren lot het uitbreng een nader rapport. Over deze conclusie ontstaat eene langdurige In j0| slaging. De lieer Pincoffs was namelijk van oordeel, dat het mindert kwam eerst dan subsidie te verlecnenol daarop uitzigt te gevit de voorloopige concessionarissen definitieve concessie zullen hebben ti gen. Hij liet geheel in 't midden of het wenschelijk is voor dezen j üe( weg subsidie loc te staanmaar hij had er bezwaar tegendat deze wijze de ondernemers, in plaats van in de hand werkt, veeleert werkt. Dij acht het dus wenschelijk, dat er een rapport over de a fond worde uilgebragt en dat de stukken totdat einde op nieuw ink Qn(je van de commissie -werden gesteld. Dat gevoelen werd door d"en teur den heer van Limburg Stirum alsmede door den beer Hooi bestreden; terwijl de heeren Visser van lJzendoorn en Buys ook meening kenbaar maakten, afwijkende van het voorstel der commissi omvraag gebragt, werd hel eersle deel van het voorstel der commissi worpen met 46 tegen 13 stemmen. Voor de heeren van Lindern, vai weninge, ltoest van Limburg, Tollens, lloogcndijkvan der Vlies, 1 Weel. van Limburg Stirum, van der lleim, van Vollen hovenKnappert fastei Zegwaard en van den Bereh van Heemstede. Ten gevolge van dati 4; werd aangenomen het tweede gedeelte van het voorstel der commissi gt haar diligent te verklaren tot het uitbrengen van een nader rapport nu ontstond de vraag, wanneer dat rapport zou uilgebragt worden, zoud werd door den heer Metelerkamp opgemerkt dat, wanneer door de a blek gers niet voor 1 Jan. aanst., het waarborgkapitaal wordt gestoit voorloopige concessie vervalt. Toen is besloten dat de vergaderingopi werl dag 28 dezer weder zou bijeenkomen tol behandeling van deze zaak. Vervolgens was aan de orde de aanvraag van den heer J. P. Bredin te Dordrecht, om een aanzienlijk subsidie uit de provinciale fondsei den aanleg van den Merwede- en Waalspoorweg. Gedep. staten steldei onder zekere voorwaarde eene subsidie te verlecnen van 200,000, llbesli de commissie heeft voorgesteld cer.e subsidie van 300,000. Door dei van der Heim werd, vooral in hel belang van de geldmiddelen der prot hel toekennen van subsidie bestreden. Ten slotte werd de aanvrat Man subsidie met 36 tegen 25 stemmen verworpen. eene Op voorstel van den lieer Pincoffs werd voorts nog besloten, met gen 21 stemmen, terug te komen op het besluit genomen ten aanzien t aanvraag Knijfï en Kapteyn in zake den spoorweg LeidenUtrecht,I commissie diligent te verklaren tot de zomervergadering, voorname!:, grond dat de stalen van Utrecht dit reeds evenzeer hadden gedaan voorloopige concessionarissen dus uitstel konden aanvragen. De najaarszilting is daarop gesloten. icher nji munt in d; tot den t rj eenjg king lb missi c tav ■een dek toe» eeni; of d ting den Hier iUJiTKM/ANDSaiita Kttlt EWêiBhANM. LONDEN, 14 November. De betrekking van solicitor-general, een van de hoogste auihta bet regtswezen, is.dezer dagen open gekomen en aan den Londensclia vocaat Jessel gegeven. Hierbij doet liet Jewish Chronicle opmerken nieuwe solicitor-general een Israëliet is en dat zijne benoeming writes getuigt van onpartijdige en onbekrompen waardering van verdiensten de zijde des kabincls. ^Te Dublin zijn door de bevolking aan de advocaten, die den benilzijn Kelly hebben verdedigd, luidruchtige ovatiën gebragt. Volgens berigtcn uit Calcutta heeft de Indische regering, nog het vermoorden van den opperregter Norman het werk eener zamel om ring van inlanders vermoedendeeene premie van tienduizend ropijen loofd voor narigten leidende tot het ontdekken van den persoon of de sonen, op wier aansporing die moord mogt zijn gepleegd. De berigtcn uil Chicago luiden steeds gunstig. De bevolking hersj zich bijna geheel en al van den schoken zoo schielijk verminderd! Di ding Joh; ran Traa nam uit I land met het nart der aantal der door den brand hulpbehoevend geworden personen, noe!

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2