LR1DSCHE COURANT. 1871. m N 2G7. ZATURDAG 11 NOVEMBER. BI N N E NL A N DSC HE BEBIGÏ E N 'ie, Mor achtf ivort het i be jke U. Ke jent De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar voer /2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland wotjden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOOLEH, Expeditie-Kantoor van Advertentien te HamburgLubech, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. edi 1)0! NG dei lOf! urt 11» C (i| ui Bij deze Courant soordt verzonden M". 31 (blad 46) der Handelingen tan den Gemeenteraad. uit d( pCt ptl 24.1! ei itlSSt late ritst Acli LEIDEN, 10 November. De minister van binnenlandsche zaken lteefl den 28s,p" Oclober jl. cene missive gerigt aan de commissarissen des konings in de provinciën houdende «nige opmerkingen voortgevloeid uit het onderzoek der verslagennopens iet in de maand Junij jl. gehouden onderzoek van de verlofgangers der lationale militie te land. Dat onderzoek heeft met zorg plaats gehad en leverde over het algemeen bevredigende uitkomsten op. De miliciens beijver den zich, ook na hun vertrek van het corps, hunne verpligtingen be hoorlijk na te komen. Men verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken bij missives van 6 dezer aan bh. gedeputeerde stalen van ZuidhoIIarid, op de daarom trent door hen gedane vraag, heeft te kennen gegeven,'dat het schrijven van Z. Exc. van 20 jOctober jl.aan den heer Bredius gerigt kan worden gelijk gesteld met het toestaan van de voorloopige concessie voor den ont worpen Waal- en Merwe-spoorweg. Men ziet alsnu de Iteliaiidelitig dezer taak eerstdaags bij de staten te gemoet. - Vermits het voor dit jaar gevraagde contingent supplelietroepen voor de militaire dienst in de overzeesche bezittingen compleet is, zullen voor eerst geen militairen van het leger hier te lande'bij dat' in Oóst-Indië wer en overgeplaatst. De commissie van officierenbeslaande uit den kapitein van den gene- ralcn staf, Kromhouten de officieren van gez. Timmerman en Carslendie eene builenlandsche reis moesten doen om de militaire hospitalen in oogen- schouw te nemen en daarvan aan den minister van oorlog rapport uit te brengen, zijn van die zending reeds teruggekeerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ten opzigte van de missive van gedep. staten van Noordholland, waarbij zij den raad in overweging gaven liet welhouders-tractement slechts met 1000 te verhoogen en aizoo terug te komen op zijn besluit, waarbij dat tractement van ƒ2000 op ƒ5000 was gebragtmet 15 tegeg 14 stemmen besloten te antwoorden dat de raad bij zijn besluit blijft volharden. Voorts is besloten zicli bij adres tot den minis ter van binucnl. zaken te wenden, met betrekking tot de afsluiting van het IJ door de sluizen bij Schellingwoude. welke volgens de concessie op Nov. 1872 te verwachten is, terwijl de raad van deskundigen heeft ver nomen dal de kanaalmaatschappij geen voldoende stoomwerktuigen en slui zen heeft aangelegd om liet afgesloten IJwalcr op een peil te houden van 50 duim onder A. P., zonder op uitwatering door dë Noordzcesluizen te rekenen. De raad ziet in het niet vermeerderen der middelen lot lozing eene inbreuk op art. 2 dier concessie, en verzoekt deswege inlichtingen van den minister. Te Amsterdam vierden dezer dagen de heel* J. W. van Dapperen en echtgenoot hun zilveren jubilé als directeur en directrice van het instituut tot onderwijs van blinden. Zoo ooit, dan hebben zij op dien dag kunnen ontwaren hoe hun arbeid op prijs wordt gesteld. De bestuurders boden een fraai geschenk aan, een prachtige inktkoker met zilver gemonteerd, op marmeren voet. Doch meer dan dit geschenk, hadden de hartelijke woorden van den president, prof. van Geuns, waarde voor hen. Maar niet het minst was het feest dat de kwcekelingen hun bereid hadden. Ook zij wilden een geschenk aanbieden en hadden bereidwillig hunne spaarpennin gen bijcengebragt. Tegelijk gaven zij blijken, dat het onderwijs goed aan hen besteed is. Twee der jongens hadden ieder een vierstemmige composi tie gemaakt en die zeiven aan hel koor geleerd. De composition en uit- voerin" moglen zeer goed genoemd worden. De meisjes hadden cenige handwerken vervaardigd, die in keurigheid van uitvoering niets te wenschen overlieten. De waterstand op den Rijn en de Waal is thans zoo laag als in jaren het "eval niet is geweest. De scheepvaart i dientengevolge bijna geheel gestremd. Uit Zwolle meldt men dat liet aldaar Dingsdag en Woensdag aan de stads-waag wemelde van varkensdie voor rekening van Brusselsche hande laren waren opgekocht en per spoor verzonden moeten worden. In die streken worden de varkens bij de boeren voetstoots van het schot gekocht, tegen hoogeren prijs dan in den handel besteed wordt. Deze was in de laatste dagen 42 a 43 cent per kilo. doch is nu reeds tot 48 a 50 cent gestegen. Te Vledder heeft gisteren nacht een zware brand plaats gehad. Hij ontstond bij een timmerman en deelde zich spoedig aan een der belendende huizen mede, zoodat beide in weinige oogenblikken in de asch jagen. Van de levende have zijn slechts éénc koe en eenige schapen gered; de inboe dels en boerengereedschappen zijn verbrand. Te Salzbergen ontstond Zondag nacht brand in een logement, die zoo spoedigtoenam.dat de bewoners onverwijld het huis moesten verlatenen weinig of niets van deninboedel .konden redden. Plotselingtoen men zich in de heneden-vertrekken niet moer durfde wa geilherinnerde zich een der huisgenoot endat op de tweede verdieping nog een persoon logeerde, die des avonds-te voren was. aangekomen, en dien men ver geten had te wekken. Niet dan met veel moeite en inspanning gelukte het den vreemdeling, die zich door een der ramen een weg moest banen, van den dood te redden. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren middag-had een 17-jarig jonge ling het ongeluk) te vallen van de bovenste verdieping van het nieuwe ge bouw der groote strafgevangenis alhier, waarop hij werkzaam was. De ongelukkige, die uitwendig niet, maar inwendig zich vrij ernstig schijnt bezeerd te hebbenis naar het stads-ziekenhnis overgebragt. Het getal pokziektensedert Januarij jl. in de prov. Friesland geconsta teerd is in de afgeloopen week (29 Nov.) weder met 2 vermeerderd zoodat het nu 209 bedraagt. Deze laatste, gevallen kwamen voor; 1 te Oldeboorn en 1 te Rauwerd. Naar men verneemt zal de spoorweg van Goes tot Vlissingen in het begin van 1872 kunnen geopend worden. De belangrijke havens, dokken en kanalen, met hunne kolossale bruggen en sluizen, in verband met den spoorweg op Walcheren in aanleg, moeten, evenals de spoordijk door het diepe vaarwater tussciicn Walcheren en Zuid-Bevelandder bezigliging overwaardig zijn en het kenmerk dragen van de bekwaamheid en de goede zorg van den ingenieur, met de leiding en uitvoering belast. Op den spoorweg van Mechelen naar Neuzen, tusschen Hulst en Axel, had Woensdag 11. een treurig ongeluk plaats. Een daar kortelings geplaatst beambte is, hij de aanhechting van eenige geladen wagens aan den trein, daarlussclien zoodanig beklemd geraakt, dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat cene vrouw en drie kinderen na. De tabaksteelt, die in 1870 alleen in Gelderland, Utrecht, Zuidholland, Noordbrabant en Limburg en wel voornamelijk in de beide eerstgenoemde provinciën (over eene uitgestrektheid van 1526 hectaren) plaats vond, be sloeg in het geheel 1530 hectaren. De opbrengst van dat product wordt geschat op 3,101,048 kilogr. (2020 kilogr. per hektare) en de waarde daar van op 1,144,287. Dat de verwachting op Woensdag avond naar de «Lucie de Lammer- moor", te geven door bet Koninkl. Fransche opera-gezelschap, hoog gespan nen was, bleek duidelijk uit de flink bezette rangen van onzen schouwburg. En die goede verwachting, zij werd ten volle bevredigd, al willen wij het niet verbloemendat in de twee laatste aelen beter werd gezongen dan in de beide vorige. Hel is dan ook bekend, dat over het algemeen de muziek van Donizetti, en in het bijzonder die van de Lucie, groote moeije- lijkheden oplevertmoeijelijkheden die zelfs bekende talenten deden struikelen. Mil. Lagye, als Lucie, trok onmiddellijk bij haar optreden onze aandacht. Haar krachtig en helder sopraan-geluid eigent zich bijzonder voor eene partij als Lucie. Moge haar elders de opmerking zijn gemaakt, dat hare stem in de hooge toonen begint te vibreerenhier heeft zij zich verdienstelijk van hare zware rol gekweten. Haar duo in de tweede acte met den heer Theryals Ast bon, was aangrijpend en bare mimiek in deze moeijelijke pas sage zeer gepast, en wat dit laatste aangaat in de derde acte, waar zij krankzinnig wordt, onverbeterlijk. Haar «O Ciel!" en haar strijd met Edgar (de lieer Faivret) in dc tweede acte, haar diep gevoelde zang als krankzinnige, «Le chant de la fauvette" enz. even als hare duo's met Asthon, waren allen zeer schoon. De heer Faivret heeft een zeer goede tenor, doch is niet geschikt voor fort-tenor, wat mi en dan wel eens bleek. Daar waar

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1