heer: in normale toestanden mag daartoe niet overgegaan worden, üe minister draagt een middel voor, het aan de Kamer overlatende zich daar mede te vereenigen of niet. Wanneer nu reeds dadelijk de begrooting moest sluiten, dan zou er geen andere uitweg zijn, dan het voorstellen van uit gaven, die de regering nuttig oordeelt, achterwege te laten, tot dat voor dragten van toereikende belastingen zouden aangenomen zijn. De regering heeft dit strijdig geacht met hare taak. Zij heeft de uitgaven voorgedragen die zij meende in het belang van den staat te zijnen zij heeft zich daarbij beperkingen voorgeschrevenanders ware het tekort veel grooter geweest. De regering moest zich intoomen om het niet grooter te maken. Dat een tekort als deze begrooling oplevert, het voordragen van nieuwe lasten niet zou regtvaardigenzou misschien toegestemd kunnen worden indien men daarvan afscheidde het begrip om andere belastingen daardoor te vervangen, of het oog gesloten hield voor den gesladigen drang tot uit zetting van uitgaven. Nu er zich een tekort voordoetis het lijd de han den aan het werk te slaaneer het grooter wordt of belemmering in de dienst zou veroorzaken. Dal de minister van financiëndie de grootsche taak der hervorming van het belastingwezen aanvaardt, zich niet beperken mag tot het afschaffen van een paar belastingen en het invoeren eener belasting op de inkomsten, wordt gereedelijk erkend. Maar zal het aan eencn minister of aan eenige ministers gegeven zijn die grootsche taak te verwezenlijken, dan is het noodig dat men een begin maakt en met orde te werk gaat. Alles te gelijk te ondernemen leidt tot niets, en er zijn hervormingen noodig, die niet te gelijk ter hand kunnen genomen worden. De minister van financiën hoopt in de gelegenheid gesteld te worden, dit meer in hel breede te ontwikkelen bij de behandeling der voorgedragen be- lastingwet. Te regt wordt de opmerking gemaakt dat, wat de buitenge wone uitgaven voor hel defensiewezen betrefthet niet denkbaar is dat de minisier van oorlog geen raming van het daarvoor ten naastenbij benoo- digde zou kunnen leveren. Indien de berekeningen omtrent sommige toekomstige behoeften al lot zekeren graad van waarschijnlijkheid konden worden gebragtdan nog zou omtrent de opbrengst der nieuwe belasting groote onzekerheid overblijven. Maar juist daarom heelt de minister afgezien van het denkbeeld om van de belasting op de inkomstenin zekeren zineen sluitpost der begroo ting te maken. Naar zijn inzien behoort die belasting tot geen hoogeren tax dan twee ten honderd van het belastbaar inkomen geheven te worden. Geschiedt dit, dan kan, nadat de uitkomsten gebleken zijn, overwogen worden wat verder is te doen, hetzij tot nieuwe vermindering van lasten, lielzij tot verdere verbetering der staatsinkomsten. Verlangt men inderdaad afschaffing der patentbelasting en vermindering van accijnsen; erkent men, dat hoogere uitgaven voor het defensiewezen noodzakelijk zijn, doch niet uit 's lands tegenwoordige inkomsten gevonden kunnen,,wordenis het ernst met den wensch om te streven naar meerdere onafhankelijkheid' van de In dische batendan is ook de onvermijdelijkheid eener nieuwe belasting boven twijfel verheven. Of men het bereiken dier verschillende doeleinden belang rijk genoeg acht, om zich daarvoor cene belasting op de inkomsten te ge troosten, dit zal nader moeten blijken. 's GRAVENHAGE, 1 November. Tot griffier bij het kantongeregt te Oud-Beijerland is benoemd de heer mr. P. Gratama, advocaat te Leeuwarden, en tot plaatsvervangend kanton- regter te Doesborgh de heer mr. 11. A. J. Pennink, advocaat en notaris aldaar. Aan den lstcI1 luit. J. A. Obreen, van het 6lle reg. infanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, onder toeken ning van den rang van kapitein. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaalddat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3de kl. T. T. Rooth, ten postkanlore te Amsterdam; de commies 3le kl. 11. A. H. Canter Cremers ten postkantore te Rotterdam; de commies 3dc kl. K. P. Rogier op het bureau van den inspecteur der posterijen te Utrecht; de surnumerairs J. ten Cate ten postkantore te Leeuwarden; G. Moerland ten postkantorc te Rotterdam; II. C. de Marée voorloopig ten postkantore te Doetinchem; E. J. K. van Lidth de Jende voorloopig ten postkantore te Tiel; A. Franken, voorloopig ten postkanlore te Doesborgh; J. A. Seefat, ten postkantore te Amsterdam; II. J. Greven, voorloopig ten postkantore te Zwolle; L. J. F. Ramaer, voor loopig ten postkantore te 's BoschS. van Deldenten postkantore te Rot terdam; P. H. Queysen, ten postkantore te Gorinehem: J. P. Z. van der Kemp, op het spoorwegpostkantoor te Amsterdam -Emmerik en Bentheim; II. Beets, voorloopig ten postkantore te Groningen; H. van Troijen, voor loopig ten postkantore te Nijmegen; en L. M. Snellen van Vollenhoven, tijdelijk ten postkantore te Leiden. -- Z, K. 11. prins Frederik zal zich morgen ochtend per trein van 7 u. 50 min. met liet Rrjnspoor uit de residentie naar Duitschland begeven. Z. K. II. zal aan 11Ü. schoonzoon en dochter, prins en prinses zu Wied te Nieuwiedeen bezoek brengen en daarna de reis naar Muskau vervolgen op welk landgoed liü. voornemens is eeuigen tijd te verblijven. Door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden is aan de loge l'Union Royale aangeboden een geschenk, dat den leden dier loge bijzonder aange naam zal zijn; een prachtig afbeeldsel in olieverf van Z. K. II., als meester van eer der llaagsche loge en bestemd om ie worden geplaatst in de werk plaats der loge. Aan onzen geaehten stadgenoot, den kunstschilder B. de Poorter, was reeds voor eenigen tijd de vereerende last opgedragen dit por tret te vervaardigen, van welke taak hij zich uitmuntend heeft gekweten. Het kunststuk stelt Z. K. H. prins Frederik voor ten voetc uit, met alle insignes, verbonden aan de hooge waardigheid van meester van eer en is gevat in een vergulde lijolwaarboven eene kroon prijkt. De heeren, die hel plan tot oprigting eener concertzaal voor eigen reke ning hebben opgevat en door den aankoop van een gebouw op de Ileeren- gracht roeds lot een begin van uilvoering gebragt, hebben eene vergadering gehouden tot het benoemen van een bestuur. In die vergadering werd ook een adres vastgesteld aan den gemeenteraadwaarbij een strook van het aangekocht terrein aan de gemeente in koop wordt aangeboden, ter verbe tering van den toegang tot het Rijnspoorwegstalion. Ten gevolge eener toevallige omstandigheid heeft de policie alhier drie personen in handen gekregendie zich gisteren nacht hadden schuldig ge. maakt aan diefstal van verschillende voorwerpenuit eene der tenten in liet Boschuit eene in aanbouw zijnde villa aan den Seheveningschen weg en uit het Vcnduluiis in de Nobelslraat. Men verwondert zich dat deze dief stallen hebben kunnen plaats hebbenzonder de aandacht der nacht-policie te trekken. IHJIT K i\ LA lN I >SC HE 13 E i i IG T E N ENGELAND. LONDEN, 31 October. De heer Gladstone heeft zich in zijne rede tot de kiezers te Greenwich ten stelligste verklaard voor het behoud van het hoogerhuis op de wijze zoo als het thans is zamengesleldop grond van de moeijclijkhedd om, in geval het beginsel van erfelijkheid werd afgeschafter iets anders voor in de plaats te stellen en ook omdat het beginsel van erfelijk gezag niet onge vallig is aan de natie, hetgeen hij door eenige voorbeelden aantoonde. Wat betreft de belangen der arbeidende klasse somde hij op al hetgeen voor die klasse onder het tegenwoordige staatsstelsel was verrigt, de uitkomsten van dal stelsel waren gansch niet verwerpelijk. Het zou verkeerd zijn, zeide hij verder, de wegneming van alle jammeren en lasten in 'smenschen leven te verwachten van 's lands bestuur of wetgeving. Het persoonlijke karakter, de individuele werkzaamheid zijn het waarvan 'smenschen geluk bovenal afhangt. De maatschappelijke vraagstukkendie het gouvernement en het parlement te beslissen hebbenzijn vele in getal en vol moeijelijk- heden. Doch de vraag, of een Engelschman de vader van een gelukkig huisgezin zal zijn staat vooral aan hem zeiven te beantwoorden. Wie den handwerksman beloften geeft als b. v. een eigen huis met tuin voor een ieder, gelegenheid om in het klein te koopen tegen de prijzen van den groothandel, die is een dweeper of kwakzalver. Neen, de gewigtigste, de moeijclijkste vragen heeft een iegelijk van ons zelf in de eerste plaats te beantwoorden, bij voorbeeld te vragen: Hoe is de droukenschapdat ver woestende volkseuvel, te stuiten? Hoe zijn de maatschappelijke veronge lijkingen, die de vrouw hier te lande nog drukken, weg Ie nemen zonder inbreuk te maken op de groote wetten, die door Gods beschikking hare po sitie in de wereld bepalen? Hoe zijn in een land, hetwelk zoo schielijk i» rijkdom vooruitgaat als het onze, weelde en zelfzucht te stuiten door heil rijke en krachtige werking van de publieke opinie? Hoe is den arbeid, den handenarbeid en ook den arbeid met het hoofd, de hem toekomende eerfte verzekeren? Hoe zullen wij ons zeiven en allen doordringen van de overtuiging dat in de oogen Gods en der menschen arbeid adelt, ledig heid verachtelijk is? Ja, niet voor het oog, maar onder de oppervlakte verscholenin de schaduw gesteld door de politieke vraagstukkenliggen andere, waarvan Engelands welzijn al hangthet zijn die, waarbij het eigen lijk de vraag is, hoe het met het hart en het geweten van een iegelijk onzer is gesteld. In een officieel berigt zegt dr. Lancaster, de lijkschouwer voor hel district Westminster, het volgende: «De pokken verlaten thans langzamer hand de hoofdstad nadat 5000 menschen daaraan zijn gestorven en 100,OM zijn misvormd of in armoede gedompeld. De kosten ter bestrijding der ziekte kunnen op 100,000 worden geschat, terwijl hel tiende gedeelli daarvan, met overleg uitgegeven, aan de kwaal onmiddellijk na hare uit barsting een einde had kunnen maken." In de hoogere klassen van het «University College" te Londen wor den thans voorlezingen voor vrouwelijke studenten gehouden, evenwel ge heel van die der mannelijke studenten afgescheiden. Volgens berigten uit New-York is er in het regtsgeding tegen de op perhoofden der Mormonen eene verwikkeling gekomen die daaraan een ernstig voorkomen geeft. Er zijn aanklagten met bevel tot inhechtenis neming door de eedgenootschappelijke overheid in Utah uitgevaardigd tegci Brigham Young, Joseph Young, Orson Hyde en Daniel Wells, als schuldi; of medepligtig zijnde aan eenen moord, veertien jaren geleden, op beid van Brigham Young gepleegd, ten einde eenen politieken tegenpartijder, eenen tegenstander van zijn gezag uit den weg te ruimen. Dien ten gevolg is Wells, de burgemeester van de hoofdstad van den Mormonen-staat, ge- grepen en in eene gevangenis opgesloten. Orson Hyde ontsnapte aan policie. Brigham Young werd gezocht, maar was nog niet gevonden; werd vermoed hier of daar in het zuiden van Utah's grondgebied verscholei te zijn. Omtrent de boschbrandendie in Michigan en Wisconsin gewoed heb-j bendeelt het Daily News eenige nadere bijzonderheden mede. liet wal bekend dal de bosschen in Michigan en Wisconsin sedert Augustus hier daar brandden. Bijna geheel het Noord-Westen was dag aan dag door den rook verduisterd. Niets vermogt die vlammen te stuiten dan een plasregen, en daarop wachtte men te vergeefs. De kolonisten waren ijverig m de weet geweest om de branden meester te worden; zij velden boomen en bedekten de afgevallen bladeren met zand en aarde. Men had dan ook alle redenen om te hopen dal, ofschoon de boomen een prooi der vlammen zouden worden de steden en dorpen behouden zouden blijven. Een woedende orkaan ver ijdelde die hoop. Den 8>,c" werd de vuurzee voortgezweept, zoodat letter lijk alles in een oogwenk werd vernield. Toen de wind opstak, verhiel zich ten Westen en ten Zuiden een helscbe vlamdie alles voor zich uil dreef. De eenzame hutten, die hier en daar in de bosschen stonden, ver brandden als kaartenhuisjes. Ontegenzeggelijk werd menige hutbewoner e rlati Ie' ipet «tl len toss ioof twa |*1 llien Ike rdei na livie mei dei jent ree iter ie a jesi mol in vin lie - liet li b en en il, en r 1 ksc -I |0IU d Jdv IF «di al tui: De bik' las laai tel lig les een ara iur lit- vai li- hi<

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2