LE1DSCHE COURANT. 1871. N'. 258. WOENSDAG 1 NOVEMBER. STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 4t( co«l sla# et ia 1.6 'e«i n tl# De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne 2 November Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 1871's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1'. Benoeming van eene 2e hulpondérwijzeres 3e klasse, aan de openbare pv school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2' klassevoor meisjes. Ja 2', Benoeming van een hulponderwijzer le klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lc klasse, voor jongens, y. Benoeming van eene Commissie ten fine van onderzoek in hoeverre er termen bestaan om de bank van leening op le heffen. r|f'. Benoeming eener Commissie betreffende het verstrekken van duinwater. vm 5'. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooling 1871. V'oordragt tot verhooging van de jaarwedde van den leeraar in destaats- wetenschappen aan de hoogere burgerschool. J. Voordragt tot bestendiging der parallel-afdeelingen aan de 2' klasse der hoogere burgerschool. 8*. Adres van de Vereeniging Musis Sacrumtot het plaatsen van een reservoir voor duinwater en bet leggen van een duiker, met nader rap port van de Commissie van Fabricage. 9". Begrootingen der niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, 1872. Het voorstel der Commissie van Financiën lot wijziging van art. 5 van 1 raadsbesluit in zake de plaatselijke directe belasting is afzonderlijk in uk, tegen betaling der kosten, ter gemeente secretarie verkrijgbaar. L LEIDEN, 31 October. De aftredende commissaris des konings in de provincie Zuidholland, e heer mr. J. Loudon, heeft heden aan de gemeentebesturen dezer provincie let volgend schrijven gerigt: «Toen ik voor weldra tien jaren als commis- uris des konings in dit gewest optrad, riep ik uwe medewerking in om Éjjne taak uitvoerbaar te maken. D.it beroep was niet vergeefsch. Gij hebt Bij krachtig ter zijde gestaan, zoowel in vóór- als in tegenspoed, en ik Miig er u openljjk mjjn opregten dank voor. Door bel vercerend vertrou- iren des konings tot andere functiën geroepen, heb ik lieden de betrekking lipergelegd, die mij, dank zij uwen krachtigen steun en der vele ondubbel- 'vinnige blijken van vertrouwen en van sympathie die ik van u mogt ont- ingenzoo dierbaar was geworden, en alvorens het vaderland te verlaten, ik u een hartelijk vaartwel toe! Wilt mijn opvolger ter zijde staan, iljjk ge dat my steeds hebt gedaan; opdat de schoone provincie, die ons len zoo na aan 't harte ligten daarmede het vaderlander wel b\j varen." De heer mr. J. J. van Angelbeeklid van het hooggeregtshof in Ned. 98, thans alhier tijdelijk verblijf houdende, heeft zich, na de uitspraak 7fSn zijne zaak van het hooggeregtshof voornoemd, op nieuw gewend met een te aan de tweede kamer der staten-generaalwaarin hij tracht aan te en dal de reglcr in Indië een in jtidicio overgelegd bewijsstukwaarop ie vordering, zoowel tot uilbetaling van tractement als van ovcrtogtsgcl- gegrond washeelt ter zijde gesteldom alzoo te kunnen geraken tot ie onbevoegdverklaring, niettegenstaande de hooge raad de reglerlijke ivoegdheid ten deze reeds indirect had uitgemaakt. Door zijnen advocaat -6as dan ook appel aangeteekend van het arrest van het hooggeregtshof, lar hij is echter niet in staat dat appel voort te zetten, omdat hem irtoe de geldelijke middelen ontbreken. Hij verzoekt uit dien hoofde dat de kamer moge behagenonder deze omstandighedentusschen beiden treden in eene zaak, welke ook buiten den regter om kan worden be ll »digd. De adressant treedt verder in zijn adres in eenige beschouwingen 'Went de redenen, die tot zijn ontslag uit 's lands dienst hebben geleid, Waan te toonen dat dat ontslag hem verleend is: i". op grond, van een tegen hem ingebragt bezwaar, waarop hij voorafin 0,1 ine verdediging niet is gehoord; 2". op de getuigenis van slechts een persoon, als zoude adressant, gedu- 31 tilde zijne activiteit, blijken van verstandsverwarring hebben gegeven: 3". op eene valsche getuigenis, daar liet algemeen bekend is, dat adres- aat nimmer aan verwarring der verstandsvermogens lijdende is geweest; 1 eindelgk 4°. op het advies van een regerings-collegiewaarvan een der leden, en wel het lid, dat in reglerlijke zaken juist den meesten invloed had uit té oefenen, een openbaar bekende vijand van adressant was. als hebbende dezë reeds vroeger getracht den adressant uit 's lands dienst te doen ontslaan, terwijl de daartoe aangevoerde gronden zoo ongegrond zijn bevonden, dat die poging alstoen niet is gelukt. Adressant zegt voorts dat voormelde beschikking van den gouverneur- generaal, waarbij zoo apert goddelijke en menschelijke wetten geschonden zijn, onmogelijk door de kamer stilzwijgend kan worden goedgekeurd, nocii in den naam van Oranje kan blijven gehandhaafd; dat een openbaar blijk van de afkeuring der kamer ten deze voldoende zal zijn, om den minister van koloniën te overtuigen van de gebiedende noodzakebjkhtiddat, ook in het belang der regering, waarvan de minister van koloniën een deel uit maakt, de nadeelige gevolgen der hier bedoelde beschikking worden wegge nomen, zoodat aan adressant, zonder verdere procedure, worde vergoed het nadeel, hetwelk hem ten deze berokkend is. De opvoering door de Koninkl. Hollandsché tboiiëèlistenónder directie van den heer J. C. Valois, mogt zich Maandag niet in een talrijk publiek verheugen. Waarschijnlijk was het examen van de muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst de oorzaak dat zich een groot deel van het kunst lievend publiek naar het gebouw van 't Nut had begeven. «De Eiïectenkramer", een volks-blijspel naar het Hoogduitsch van Kalisch, werd goed afgespeeld. Het spel van den heer Rosier Faassenals dén etféd1 tenkramer, en dat van mevr. Picéni, als keukenmeid, wier liefde hij Vér- loochent, was als altijd onverbeterlijk. In lnin spel was eveh als ih dat van den héér Kiehl en mevr. Iburg nog de goede oude school te ontdekken. Het werd dan ook door de hh. van den Berg, I'ietersen, Bigot en van der Grijp even als door de dames Valois krachtig gesteund. Vooral het eer ste toonecl in de 3e afd. was waarlijk aangrijpend; niet ten onregle werd hierin het spel van de hh. Faassen en Wijnstok zeer toegejuicht. De cou pletten van den heer Faassen wekten mede algemeen luide goedkeuring. Dat de pauzen echter tusschen ieder tafereel veel te lang duurden, bleek duidelijk uit het ongeduldig gelrappel van het publiek. Het nastukje, "Een Lid van het matigheids-genootschap", werd zeer vlug en vooral hoogst komisch afgespeeld. De heer Faassen was hier weer dé onverbeterlijke komiek. De hh. Kichl en Wijnstok voldeden ook hier zeef goed. Jammer echter dat de moraal van dit stuk, evenais de ontknooping, zeer duister en onbegrijpelijk was. Ten slotte nog deze opmerking: het zijn in den regel niet dc platte aardigheden die het tooneel doen beantwoorden aan zijne roeping. Men meldt ons van Katwijk aan Zee: In de laatste twee dagen zjjn alhier weder 20 haringschuiten met ruime vangst aangekomen, waafvèü schipper L. van Duin, reeder L. van der Plas, voor den vierden keer. De heer A. F. van Loencn, pred. alhier, is beroepen naar de hervormde gemeente te Ilellevoetsluis. Door ijverige nasporing is het den brigadier der rijksveldwacht H. Weiter te Sommelsdijk gelukt, den dader van den vroeger gemelden diefstal van bank en muntbilletten ter waarde van ƒ395, op te sporen en in handen der ju stitie te stellen. Toen de dief aangehouden werd, vond men nog bjj hém een bankbillet van ƒ100. Hij was, toen hij den diefstal gepleegd heeft, in dienst van den beurtschipper Ruytenberg, wien hjj bovengenoemde som heeft ontvreemd. De officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Haarlem heeft gis teren zijn requisitoir in de zaak van Rexwinkel c. s. voorgedragen. Uit voerig ging hij in het eerste gedeelte zijner rede, naar aanleiding van het daaromtrent gehouden getuigenverhoor, de handelingen na der drie beklaag den gedurende de vier jaren, die de feilen zijn voorafgegaan, ter zake waarvan zij nu in regten betrokken zijn, ten betooge, dat zij reeds gedu rende een geruimen tijd, hij achteruitgang van liet vroegere handelsbedrijf des 2dcn beklaagden, elders, bepaaldelijk te Leiden en te Amsterdam, ge zamenlijk zich aan verschalking en benadeeling van een aantal winkeliers en leveranciers hebben schuldig gemaakt. Daarna in het brcede de hande lingen der beklaagden nagaande, ter zake waarvan zij nu tereglstonden, deed de spreker uitkomen, dat de door den Iste0 beki. gepleegde handelingen behoorden te worden gequalificeerd als bedriegelijke opliglingenen dat de ten proccsse gebleken handelingen en omstandigheden aantoondendat dé 2Je en de 3Je beki. niet alleen hebben moeten wetenmaar ook geweten

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1