PEK TELEGRAAF. ADVEIU EXTIEK. in» dat tor- Den jde- mi- kist aar- )eft, oor- blijk me- iaii ^djgd gevonden. Op onze producten-markt gaat weinig omdoch de missie- en de graanhandel zullen denkelijk met hel begin der volgende ,|i op den gewonen voet weder in gang komen. Door leden onzer ka- van koophandel is voorgesteld de marktprijzen van den dag vóór den Dien brand tot grondslag voor de vereffening van onafgedane handels- te nemen; dit voorstel vindt bijval. In de groote pakhuizen zijn vijf ii schepels graan voorhanden; het door den brand verloren gegane wordt op twee milliocn schepels geraamd. dagbladen van New-York hebben den I3'lf° de volgende medcdeeling den burgemeester van Chicago ontvangenliet is voor den mayor van jcajo een genoegen te berigten dal liet hier ter stede rustig en vredig [l Regeringloosheid, brandstichting, looneelen van opschudding en ge ld 0), de straten, hebben wij niet. De openbare orde heeft hier volk sheerschappij. Leven en have zijn hier even veilig als vóór den brand, bestuur en al zijne afdeelingen zijn thans in volle en volledige werking, bewijzen van deelneming in onze ramp en de edelmoedige bijstand, van zijden ontvangen, hebben onze burgers opgebeurd en bemoedigd. De ben van handel en nijverheid zijn voor een goed deel hervat. Alom op twee duizend acres puinhoopen verrijzen huizen, meestal enkel voor lelijke huisvesting ingerigl. Ook worden er vele blijvende gebouwen op- rokken; kortom overal komt de geestkracht onzer burgers aan den dag. foorts wordt nog het volgende gemeld: De prairie-brand in Michigan en aangrenzende landstreken, in het begin dezer maand op een aantal pun ten gevolge van zes weken ongemeen droogc weêrsgesteldheid uitge ven, was den l/2dcD dezer, zoo ver uit de ontvangen berigten blijkt, nog inszins overal geëindigd. Er was schier geene provincie van den slaat thigan, die niet, in meerdere of in mindere mate. door dien brand had eilen. Holland, de nederzetting van Nederlanders op den oostelijken oever ihet Michigan-meir, was door den brand als weggevaagd; er was schier enkel gebouw overeind geblevende bevolking had dadelijk bijstand uit ad Haven ontvangen. FRANKRU K. iterii sein 1 vit own lutih izari t. ite i tvii| ar rp )udi en n aan; all aifsd in in er :rie i| te dc Chic: eze si iren 7 ribt een uizet aange uide» ten. ge« gen daai Be regering heeft, naar verzekerd wordt, besloten eene groote inrig- ig voor het krijgswezen, bepaaldelijk een arsenaal voor de artillerie en 'lid ie school tot vorming van artilleristen, in Rouaan te vestigen, en een ver- bansl legerkamp op eenigen afstand van die stad tnsschen Monlville en ineampoix. - Volgens l'Avenir Mil. zijn door de commissie tot herziening der be teringen bij het leger 85 uitspraken gedaan, ten gevolge waarvan 45 lieren een of meer rangen zjjn achteruitgezet. Van de 85 officieren, ir zaak onderzocht is, zijn 75 sedert den aanvang van den oorlog in ig geklommen; sommige van deze zijn zelfs twee graden verhoogd. 7 van de 85 bedoelde officieren hebben niets door den oorlog ge- jonncn. De prefect der Seine is voornemens aan den Parijschen gemeenteraad te stellen den lord-mayor van Londen een contra-banket aan te bieden. - Het regtsgeding van den gewezen Franschen consul-generaal te NeW- irk, de heer I'laee, voor de tiende correctionele kamer te Parijs, is met volledige vrijspraak van den beklaagde geëindigd. De fabrikant Reming- is de eenige getuige geweest, die gehoord is. Uit zijn verhoor is ge lken, dat hij niet heeft willen dcelcn in eene verhooging van den leve- sprijs met 25 cents op elk geweer en op elke duizend patronen, waar- Place hem, volgens zijne verzekering, een derde had opgedrongen, en irvan de twee overige derden, naar hij meende, door Ohauvilcau en iij vAace waren genoten. Daarentegen erkende hijeene toevallige bate van tot «6.000 fr. ontvangen en van de delegatie te Tours een commissie-loon ge- oorsljoten te hebben ten bedrage van 5 pCt. op de eeiste 50000 door hem ge le huiverde gewerenen vervolgens van 214 pCt. De reglbank heelt bij haai en zjfonnis aangenomendat de aan den heer Place gegeven bevelen en inslruc- J tn van zeer verschillenden aard waren geweest en hem eene groote vrij- J tid van handelen gelaten hadden; dat hij zich van een lusschenpersoon had eten bedienen, en dat deze commissie-Ioonen had behooren te genieten; It uit niets bleekdat de beklaagde aandeel had gehad in het opgeld van cents, dat uit geen der tegen hem aangevoerde feiten van bedrog of feleiding bleek, en dat het derhalve niet uitgemaakt was, dat hier mis lik van vertrouwen had plaats gehad. - De heer Ferry is den 20sle" dezer op Corsika aangekomenhij vond eiland in rust, maar heeft evenwel een paar oorlogsvaartuigen uitge luiden om op de kusten te kroissen. De buitengewone commissaris der ibliek zal eenigen lijd, althans tot aan het einde der zitting van den jartemcnisraadop Corsika blijven. DUITSCHLAND. Te Koningsbergen heeft zich sedert den l4'ltD dezer geen geval van iholera voorgedaanzoodat men daar de ziekte als geweken kan beschou wen. Sedert den 26sltn Julij, toen de ziekte uitbrak, tot den l4'lfn (let C' - lp 2860 personen aangetast, waarvan er 1568 bezweken. Naar men uit Darmstadt meldt zijn van den schouwburg alleen de bui- enmureii en de steenen trap overig. De decoratiëu zijn verbrand; de mu- liek-bibliotheek en de instrumenten zijn gered. Men acht het waarschijnlijk Jat de brand bij het aansteken der gaslichten op den zolder ontstaan is. rjj|.' De lampist wordt vermist en is vermoedelijk in de vlammen omgekomen. Naar aanleiding van de gunstige berigten omtrent de Noordpool-expeditie Jontvangenworden te Gothenburg reeds de noodige gelden bijeengebragtom nden aanstaanden zomer eene nieuwe expeditie uit te rusten, die in het olgende najaar zal vertrekken den winter op de'Zeven Eilanden, ten noorden li'au Spitsbergendoorbrengen, en zeer vroeg in het voorjaar van 1873 de loordpool zal trachten te bereiken. Professor Nordenskiöhl zal met dc Iei- l(f üng der expeditie belast worden. 111T§ LAND. Rij de Russische regering heeft sedert de dagen van Peter den Groote het plan bestaanom de Kaspische zee met de Zwarte zee te verbinden door middel van een bevaarbaar kanaal. Thans is de zaak zoo ver gekomen, dat tot de uilvoering van dat plan weldra overgegaan zal worden. Men is hoog ingenomen met dit ontwerp. De handel op Ccntraal-Azië zal een ver bazende ontwikkeling erlangen, indien het ontworpen plan eenmaal tot stand is gebragt en daardoor een goedkoop en tevens versneld middel van verkeer zal zijn verkregen. Uit Warschau wordt gemelddat de Joodsche bevolking der stad dezer dagen aan ernstige mishandelingen heeft bloot gestaan, gepleegd door de heffe der r.-kath. inwoners. Op een der avonden van het loofhuttenfeest zaten vele Israëlietische gezinnen rustig bijeen; onverhoeds werden zij door talrijke benden aangevallen. Zonder eenig ontzag voor leeftijd of kunne aan den dag te leggen, beleedigden zij niet alleen de aanwezigen op verre gaande wijze, maar zij wierpen grijsaards en vrouwen op den grond en mishandelden hen zoo gruwelijk, dat veler leven in gevaar scheen te zijn. Terstond werd hiervan aangifte gedaan bij den commissaris van policie van de sectie, deze deed aan de klagers de vraag: »zijn er ook dooden geval len?" en hierop een ontkennend antwoord ontvangende, voegde hij hun toe: "dan hebt gij geen reden tot klagen." Het schijnt, dat de onverschilligheid, waarmede het berigt van het gebeurde door den commissaris van policie werd aangehoord, het sein is geweest van verdere rustverstoringenjvan dien aard Een paar dagen later werd, bij gelegenheid eencr teraardebestelling, op nieuw een aantal Israëlielen mishandeld. ROME, 25 October. De dagbladen melden dat de vcreeniging van werk lieden alhier besloten heeft het werklieden-congres, dat in November a. s, te dezer stede zal worden gehouden, niet bij te wonen, daar het programma in den geest der Internationale is gesteld. WEENEN, 25 October. In het Oesterr. Journ. leest men: Mogt de kei zer ook al nog geen formeel besluit genomen hebben, zoo is het toch haast aan geen twijfel onderhevig, dat de politiek van verzoening vaarwel gezegd is. Het door den rijksminister en graaf Andrassy opgestelde rescript, in antwoord op het adres van den Rohcemschen landdag, wordt zoowel door het ministerie Ilohenwart als door de alhier aanwezige leiders der Czechi- sche partij als onaanneembaar verklaard. Van wege de laatsten is een ge motiveerd antwoord te verwachtenwaarin op min of meer duidelijke wijze zal te kennen worden gegeven, dat de Roheemsche landdag nu geene afge vaardigden naar den rijksraad zal zenden. Genoemd blad geeft te kennen dat deze wending welligt de aftreding van het ministerie Ilohenwart ten gevolge zal hebben. LONDEN, 26 October. Een brief van den heer George Potter is openbaar gemaaktwaarin deze een verhaal geeft van de sociale beweging met betrekj king lot de belangen van den werkenden stand. De onderhandelingen werden gevoerd door lord Russell namens de lordsen door Polter namens de werklieden. De namen der lords zullen eerst acht maanden na den aanvang der onderhandelingen openbaar gemaakt worden. De bijeenkomst, van vertegenwoordigers der twee partijen was wel bepaald, maar ging niet door, ten gevolge van het vertrek van lord Russell, die aan de werklieden de verzekering gaf dat de lords hun programma zullen aannemen als grond slag voor de toekomstige wetgeving. Potter handhaaft het programma en verklaart zich bereid den steun van whigs, tories, liberalen of radicalen aan te nemen om het lot der arbeidende klasse te verbeteren. PARIJS, 26 October. Ilet Joum. Off. bevat een decreet van den presi dent der republiek, houdende vernietiging van een besluit van den arron- dissementsraad te Nimes, waarin de wensch wordt te kennen gegeven naar eene algemcene amnestie voor de personen die om politieke redenen gevan gen zitten, en naar het ontslag van den prefect van het departement du Gard en de benoeming van een ander in diens plaats. De Franschc bank heeft van de rijksmunt vier millioen francs aan pasmunt ontvangen; deze zullen dadelijk in omloop gebragt worden. Prins Napoleon is niet gekozen tot voorzitter van den algemeenen raad van Corsika. VERSAILLES, 26 October. Dc algemeene raden zetten hunne vergadering kalm voort. Eenige onwettige besluiten van dc arrondissementsraden zijn vernietigd geworden. Op Corsika heerscht rust; men verzekert dat prins Napoleon van daar vertrokken is. De ontruiming van de zes departementen zal tegen het laatst dezer maand afgeloopen zijn. De munlcrisis is aan het afnemen. RIO-JANE1RO3 October. De senaat heeft den 27»lcn September het ont werp van wet tot emancipatie der slaven aangenomen met 33 tegen 4 stemmen. Heden werd, lot ons aller droefheid, ons door den dood ontrukt onze lieveling JEANE, in den ouderdom van circa 2J/2 jaar. Haagsche Schouw, C. VAN VELZEN. onder f' oorschoten, 25 October 1871. M. J. E. VAN VELZEN, geb. Kuys. Eenige en algemeene kennisgeving. Allen die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den boedel van wijlen Mevrouw VON F ADER, geboren DAUM gewoond hebbendeen overleden even builen de Stad Leiden, op den Marendijk, Gemeente Oegst- grest, worden verzocht daarvan opgave te doen aan den Ondergeteekende als Curator der onbeheerde nalatenschap. A. J. DE GEUS, Advocaat te Leiden.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3