LE1D8C1IE 0UR1NT. 1871 n\ n*i, WOENSDAG 25 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. vauj, weed, 1, me Gtu iettw an emdfl waai een i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p, p, f 3.50 f met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p, p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roef f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents». De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor vnn Advertentiën ta Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geniue en Lausanne, LEIDEN, 24 October. I. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van den luit-kolonel Grisart, veiït! ij heden morgen van 's Hage herwaarts gekomen, ten einde als inspecteur 'IJDS un het wapen der cavalerie eene inspectie te houden over het reserve eskadron en het depót van het le reg. huzaren. Z. K. H. zal heden mid- op lag ten huize van Z. K. H. prins Alexander het middagmaal gebruiken, aan welk diner ook de militaire auloriteilen zullen deel nemen. VI, Heden namiddag is een perceel in de Bokkesleeg, waaraan eene be- langrijke verbouwing plaats had, plotseling ingestort. Twee werklieden ge- re, raakten daarbij onder het puin. De een werd schijnbaar ongedeerd te voor- schijn gebragt, maar de ander moet inwendig zwaar gekwetst zijn, en - verkeert steeds in bewusteloozen toestand. Geneeskundige hulp werd dade- de lijk verleend. —De minister van binnenl. zaken heeft eene missive gezonden aan de jde commissarissen des konings in de provinciënhoudende dat bij de personen len overlijdende in burgerlijke of militaire ziekeninrigtingenvoortaan op de maandelijksche sterfstaten vermeld behooren le worden de wijk, de straat vu liet huisnommer van de woning, waarin de overledenen ziek zijn ge reden. •dig tiaar men uit Napels meldt heeft II. M. de koningin den ÏC^" den een Vesuvius beklommen. Per rjjtuig begaf H. M. zich naar het meteorologisch reed observatorium en van daar werd zjj in een draagstoel tot aan den krater n affchragt. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage is giste ren acte als onderwijzeres in de Engelsche taal uitgereikt aan 7 dames en acte voor het teekenen aan 3 dames, waaronder mej. M. W. 11. Iloitsema, le Leiden. Aan de diaconie der herv. gemeente te Oudewater zijn door wijlen den heer H. A. Montijn, te 'sllage, gelegateerd twee certificaten, elk a ƒ1000 pCt. N. W. Schuld. Het tlbl. meldt het overlijden van den heer E. Masdorp, te Alkmaar, en zegt: De vaderlandsche letteren lijden daarbij een gevoelig verlies; onder den naam van M. P. Rosmade behoorde de heer Masdorp tot de besten onzer zeer weinige novellistendie de door hen behandelde onderwerpenhoe eenvoudig soms, steeds door nieuwheid van opvatting, door levendigheid van pil voorstelling cn door frischbeid van vorm immer belangrijk weten te maken. Zijne novellen, zijne romans, zijne acsthclische opstellen, zijne beide drama's getuigen allen van een zelfstandigen krachtigen blik. De maatschappij der Bederlandsche letterkunde erkende zjjne verdiensten door hem het lidmaat schap op te dragen. Vrijdag 11. heeft in de buurtschap Voorst weder een ongeluk plaats gehad. Toen de heer v. S.met zijn jager op de jngt was, loste de laatste zijn ge weer op een koppel patrijzen, doch trof ongelukkig twee kinderen van den molenaar S.die van de school kwamen. Een van hen is onmiddelljjk over leden, terwijl hel andere in levensgevaar verkeert. Door den raad der gemeente Veendam is voor den lijd van e'én jaar aangesteld tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogerc burgerschool aldaar de heer L. B. van der lvolk, van Leiderdorp, onder bepaling, dat hij in 1872 eene akte voor de geographie moet hebben Verkregen. Tc Vlissingen is dezer dagen een onderofficier, die bij het schijfschie ten onvoorzigtig van achter den bedekten observatiepost te voorschijn kwam, door een schot zwaar gewond. Wijkens het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad werden bij het onderzoek der begrooting voor 1872 slechts in céne sectie daarover in algemeeuc beschouwingen getreden; de m meerderheid verklaarde, dat het eindcijfer der uitgaven in vergelijking met dat van andere jaren inderdaad ongunstig kon genoemd worden. Eén lid 'och meende, dat dit ruim ƒ57000 hoogcr was dan der vorige begrooling «ne vermeerdering niet onaanzienlijk op een totaal van ruim 4 ion. Hij gaf toe, dat wilde men eene juiste vergelijking lusschcn de eindcijfers der .heide bedoelde begroolingen maken, er termen zouden te vinden zijn, om "Tan die ƒ57000 af te trekken eene som van 1° ƒ14000 voor het bouwen Nor nieuwe school en 2" van J 9000 tot belegging op het grootboek be- l< tre Alt Aai Aai Aai Aai •i Inss aaffi riet ACti stemd. voor welk gezamenlijk bedrag op de voorgestelde begrooting 23000 aan uitgaven meer voorkomen dan op die van de loopende dienst. Ook wat de inkomsten betreft meende dat lid de opmerking niet achterwege te mo gen laten, dat op de voorgestelde begrooling als eerste post van ontvangst voorkomt een aanzienlijk batig saldo van ƒ37000 tegen slechts ƒ6000 op de vorige begrooling: dus circa ƒ31000 meer. Hij had zich gevleid dat die som had kunnen strekken tot vermindering van den hoofdelijken omslag met 31000, dat is met bijna de helft. Dit is echter geenszins het geval en aan den raad wordt voorgesteld den hoofdelijken omslag weder tot het zelfde bedrag le heffen als voor de loopende dienst is bepaald, niettegen staande die dienst onder zijne onLvangsten een batig slot telde van slechts ruim 0000. Een ander lid meende te moeten opmerkendat niettegen staande het eindcijfer zeer hoog was, men daaraan toch niet te veelwaarde kon hechten, daar, wanneer men de werkelijke uitgaven over 1870 post voor post naging, men lot de ervaring zou komen, dat bij meerdere arti kelen de uitgetrokken som te hoog was geraamd, zoodat bij eene meer juiste raming het eindcijfer welligt nog lager za! worden. Een derde lid meende bij deze algemeene beschouwingen de aandacht van het dagelijksch bestuur le moeten vestigen op de onregelmatige werking van het belasting stelsel. Door de aangenomen splitsing worden velen, die betalen kunnen, gebaat en anderen, die minder vermogend zijn en geene nering doen of ka mers verhuren, bovenmate gedrukt. Hij wenscht dus dat door eene doel matige wijziging hierin verbetering wordt gebragt. Daartegen werd door een ander lid opgemerkt, dat het beginsel van te heffen van hel gedeelte, dat in eigen gebruik is, toch juist is. Wijziging op het oogenblikdat voorstellen tot herziening van het belastingstelsel door den minister z(jn toe gezegd kwam hem niet wenschelijk voor. Burg. en weth. geven in hunne beantwoording hieromtrent te kennen dat zij zich niet kunnen vereenigen met hel beginsel dat hel eindcijfer van eene begrooting, afgescheiden van den inhoud, regt geeft om de begrooling zelve te beoordeelen. Naar hunne meening moet, alvorens uitspraak te doen over den inhoud, die inhoud worden overwogen en getoetst aan de behoeften die aanwezig zijn, en blijkt dan bij de behandeling, dat werkelijk enkele of meerdere artikelen te hoog of te laag zijn geraamd, dan zal dienovereen komstig het eindcijfer worden veranderd en dit aanwijzen of burg. en weth. te hooge eisclien hebben gesteld. Ten aanzien der bedenking dat het batig saldo over 1870 van 44172.02% zou aanwijzen dat op de begrooling voor 1870 de uitgaven te hoog zijn geraamd, en dit het vermoeden wettigt dat ook op deze begrooling zal kunnen worden bezuinigd, doen burg. en weth. eene opgave van de wijze waarop bedoeld batig slot is ontstaan, deels door dat toegestane sommen door bijzondere omstandigheden nog niet zijn ver bruikt, deels door baten waarop nog niet kon gerekend worden, een en ander ten bedrage van p.m. ƒ32000. Hierbij gevoegd eene hoogcre opbrengst der gasfabriek ad ƒ5500, dan meenen burg. en weth. dat daaruit zal blij ken dat de begrooting voor 1870 zoo juist mogelijk was opgemaakt. Den wensch tot herziening van het belastingstelsel kunnen zij vooralsnog niet deelen. Ofschoon zij willen toegeven dat de regeling aanleiding tot billjjke klagten geeft, achten zij den lijd daartoe nog niet gekomen. Betreffende de inkomsten werd in eene sectie voorgesteld de belasting op de honden, in plaats van op 1700ook thans weder op ƒ2000 te ramen. Burg. en weth. nemen daarmede genoegen. De meerderheid der leden in eene sectie vond den prijs van het gas te hoog gesteldtegen de grove win sten die de fabriek afwerpt. Bnrg. en weth. willen den invloed afwachten die de wijziging in den verkoop van coke zal hebben, alvorens eene verla ging van den prijs in overweging te nemen. Ten opzigte der uitgaven vond in al de sectiën de voorgestelde restauratie van de raadkamer ernstig bezwaar. Vrij algemeen achtte men het plaatsen van eene lichtkroon en het veranderen der zitplaatsen onnoodig en 600 voldoende voor een nieuw behangsel in de raadkamer en voor het verwen dier kamer. Burg. en weth. willen hieraan toegeven, zoodat de voorge stelde post met ƒ1000 kan worden verminderd. Het hooge bedrag der kosten van nieuwe bevolkingsregisters gaf tot opmerkingen aanleiding. Burg. en weth. toonen de noodzakelijkheid der vernieuwing aan, In 1861 hadden de kosten van druk- en bindwerk nagenoeg 700 beloopen en was ƒ1000 betaald aan 9 personendie zich gedurende twee maanden tnel het schrijven dier registers hadden bezig gehouden. In eene sectie vroegen enkele leden of de levering van het duinwater, bij het toenemend gebruik en met het oog op de enorme kosten van aanvoar, niet kon worden aanbesteed. Daar tegen hebben burg. en weth, bezwaar, omdat men dan geen zekerheid zon hebben dat werkelijk duinwater werd aangevoerd en de reservoirs behoor lijk zouden zijn aangevuld. De dienst van vertrouwde werklieden gaf meer zekerheid. Tegen den post van ƒ1200 voor eene muziektent had men be zwaar, men achtte dit overbodig; ook kon de meerderheid zich niet ver eenigen met de voorgestelde vergrooting van het telegraafkantoor. Burg. en weth. zijn van meening dat het aanschaffen eener muziektent tot bezui niging leidtaangezien men voor de enkele muziekuitvoeringen die de mu ziek der schutterij gehouden is te geven eene tent huurt, telkens ƒ60 kos tende. De vergrooting vaii het telegraafkantoor wordt voorgesteld op dringend verlangen van den minister van financiën. In al de sectiën werd

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1