O COURANT. m ïclol j I ïaijeriir Stcstf 1871. £5U Aïa ~m desTu biii Zaïw ure», Ran 19,1* an»ei JN°. 248. VRIJDAG 20 OCTORER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant it per vierendeel jaars ƒ3,franco p,p, 3.50; mel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, G Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertentiën Ge Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Hazel, Zurich, St. Gallen, Geneoe en Ixiusanne. niNNENLANDSCHE BERIGTEN. pet LEIDEN, 19 October. in de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen cenc missive In J- van der Tas, die erkentelijk voor hel door den raad ten opzigte van n verzoek, lot afsland van gemeentegrond aan de Koepoortsgracht, geno- TpolAfn besluitkennis geeft dat hij, uithoofde van de bezwaren door de inge- d7 ii [den daartegen ingebragt, zijn plan heeft laten varen. Ingevolge deze hetj issive werd besloten bedoeld besluit in te trekken. Voorts werd door den er Ot lorzitter medegedeeld dat door de erven van den heer P. Blaauw uit diens dleil htenscliap aan de gemeente was aangeboden eene schilderijvoorstellende de farmoesmarkt. Dit aanbod werd aangenomen, zullende daarvoor aan bedoelde rven den dank van den raad overgebragt worden. Voorts was nog inge- enten een adres van curatoren van het gymnasiumwaarbij voorgesteld ordt de jaarwedde van den claviger met ƒ100 te verhoogen. en een adres ut A. W. Sijihoff, houdende verzoek om kostelooze toezending der offi- elc stads-berigtenten behoeve van het Leidsch Dagblad. ""k Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd B nociiid lol le hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer a'' gebreid lager onderwijs Ic kl. voor meisjes C. G. E. van Dobben, van (itenlam. Ingevolge hun verzoekwerden de heer dr. C. ter Laagals er *pds- geneeskundige, en de heer J. L. A. Desertine, als stads-heelkundige, die betrekkingen gecontinueerd. De voordragt tot inrigling eener voor- •eidingsschool voor het uitgebreid lager onderwijs 2e kl. voor jon as en meisjes, lokte geenc discussiën uitalleen de heer Cock ver aarde, dal hij, gelijk ook meermalen in zake het onderwijs, tegen deze ik stemmen, zoolang er in de heffing der schoolgelden, behalve die [Alitor de scholen voor minvermogenden gecne verandering was gebragt. De voor- agt werd aangenomen met 15 tegen 5 stemmen. Omtrent de plaats waar je nieuwe school zal gebouwd worden zullen burg. en wclh. nader een orstel doen. Eene voordragt tot tegemoetkoming aan schutterpligtigen in kosten hunner kleeding werd mede aangenomen. )e adressen van handelaren in brandstoffenbetreffende den verkoop coaks aan de gasfabriek der gemeente, gaven aanleiding tot uitvoerige a«é£ lcuss'e"- die adressen wordt, onder opgave der rédenen die daarvoor "pi;|eiion, verzocht dat het weghalen der coaks aan de gasfabriek voortaan liet openbaar zal worden verpacht. Commissarissen der gasfabriekdaar- cr gehoord, waren van gevoelen dat aan liet verlangen der requestranten lest worden le gcuioci gekomenhetgeen ook door het belang der Sieente werd gevorderd, en wilden dus overgaan tot de openbare ver- thtjng der coaks in vier partijen of vier gelijke doelen van de hoeveel- iil die wekelijks voorhanden zou zijn na aftrek eener hoeveelheid van Vaal 90 hectoliters over het geheelc jaar, voor het eigen gebruik der gemeente ^allj liet personeel der gasfabriek. Burg. en wetli. verccuigden zielt met dit lalt 'oe'en en deden in dien zin dan ook een voorstel. De commissie van "anciiin kon zicli wel vcreenigen met het beginsel, dat bij de adressen en p€t voordragt werd vooropgezet, maar stelde bij haar rapport voor de wijze uitvoering het volgende voor: dat de vergadering hare goedkeuring hecht aan liet plan ombegin- inde 1 Maart 1872, al de coaks, welke de gasfabriek oplevert, openbaar verkoopen, met uitzondering alleen van 5000 hectoliters, welke tegen althans geldenden prijs uitsluitend aan de gemeente-instellingenin haar pport van Augustus 11. genoemd, en aan de beambten van de gasfabriek jven voorbehouden; 2". dat. zij bet intusschen wenschclijk acht eene proeve nemen met verkoop op kleine schaal, en wel zóó, dal hetzij elke week, ilzij om de veertien dagen al naar male dienstig zal blijken in bet «niiaar, ter plaatse nader door commissarissen in gemeen overler met l-ó2- [rgemeester en wethouders te bepalen, tegen gereed geld verkocht worde aanwezige voorraad, in zulke partijen als commissarissen zullen vaststcl- Jl, mits die partijen in den regel niet meer bedragen dan honderd en niet 5 Met dan tien hectoliters; 3 dal zij commissarissen uitnoodig! legen het van 1872, of zoo noodig vroeger, aan den raad over te leggen een pi'.i i ussa A» teti! n. iet hun praeadvies omtrent de vraag, of I of niet bestendigd zal moeten worden. int, aanwijzende de uitkomsten van de verschillende veilingente gelijk de nu voorgeschreven maatregel De heer van Wensen kon zich met de voorstellen der comiqissie van finan ciën niet vcreenigenwant in den zomer zou de opbrengst van den vetv, koop dier kleine partijen niet zijn in het belang der gemeente. De heer. Ilubrcclit, even als de heer van Wensen, commissaris der gasfabriek, vercenigde zich geheel met de zienswijze der commissie. De heer Eigcman ondersteunde het verzoek van adressanten om verpachting en was voor het voorstel van burg. en weth.; de wijze van uitvoering door de commissie van, financiën voorgesteld kwam hem le cmslagtig voor. Hij was voor algemeene aanbesteding, mits men daarbij bepalingen maakte, "die alle monopolie uitsloten, llij was daarom ook tegen bet afzonderen van 5000 hectoliters voor liet eigen gebruik der gemeente; alle benoodigdheden die men behoefde konden aanbesteed worden. De voorzitter merkte hierop aan dal eerst verkoopen en dan weder inkoopen zeer legen hel belang der gemeente zou zijn. De heer Eigeman meende dat het toch het eenvoudigst was dat de stad kocht wat zij noodig had. De heer Krantz was voor de voorstellen der commissie van financiën maar zou niet willen wachten tot Maart van het volgende jaar; liefst zag hij dat men begon met December aanst. De heer Dercksen was van gevoelen dat de verkoop in groote partijen niet wcnschelijk was; het belang der stad bragt mede den verkoop van kleine partijen. Ilij wees echter op de bepaling der wet, die voorschreef dat geene verkooping van roerende goederen mogt plaats hebben dan ten over staan van een openbaar ambtenaar, iets waarop de commissie van financiën niet scheen gelet te hebben. Bij die verkoopingen werden 3 pCt. voor het rijk gelieven. De lieer Bijleveld voegde hierbij dal bij koninklijk besluit van 1863 de bevoegde ambtenaren daartoe waren aangewezen. De heer Tromp zeide dat bedoeld kon. besluit aanwees den burgemeester of dien hem vervangt; de burgemeester kon moeijelijk die bevoegdheid aan een ander overdragen. De heer Buys verdedigde de zienswijze der commissie van financiën. Coaks uit de eerste hand moesten goedkooper zijn dan uit de tweede hand. Dit was een vaste stelregel. Bleek het nu uit de on dervinding dat die regel in deze zaak niet opging, dan kon men eenen anderen weg inslaan. Wat de wijze van uilvoering betrof, bij het kon. besluit was gesproken van den burgemeester of dien hem vervangt, ten wiens overstaan de verkooping moest plaats hebben, dat sloot echter niet uit dat, terwijl de burgemeester in zijne kamer zat, een bode of een ander de coaks in veiling bragt. De heer Cock bragt hulde aan de commis sie van financiën voor liet in deze zaak uitgebragt rapport waarin gezond? begrippen van staathuishoudkunde werden gehuldigd. Hel bestendigen van den toestand tot I Maart zou ook zijn in het belang der misschien karig bezoldigde ambtenaren aan de fabriek. Maar bij zon gaarne zien dat het leveren van 60 hectoliters aan de broodfabriek terstond ophield. Men moest niet zeggen dat de broodfabriek was eene zaak van philanthropic, zij was eene vennootschap van handel. De heer Ilubreclit verklaarde hierop dat bet leveren van coaks aan de broodfabriek reeds sedert eenige weken had opgehouden. Het tijdstip van 1 Maart keurde bijgoed, om vele menschen,aan de zaak gewend, niet te leur te stellen. De heer Goudsmit verklaarde dal indien de berekeningen waar zijn, men dan al lang genoeg onwijs was geweest, men zoude nog langer onwijs Wijven, indien men niet dadelijk tot den maatregel overging. De vorige wijze van handelen toch werd door allen veroordeeld. Eene gekoesterde hoop kon men toch moeijelijk ontzien. De lieer van Heukelom zag in de voorstellen der commissie van fiuanciëi) geen goeden regel; het was een hinken op twee gedachten. Hij zou er echter wel een proef mede willen nemen. De heer Le Poole vereenigde zich met de voorstellen der commissie, maar zou gaarne zien dat uit alinea 1 datgene wegviel wat betrekking had op liet afzonderen van coaks voor de beambten der fabriek; het verlies daarvan le vergoeden door cenc loonsverhooging. De heer Hartevelt verdedigde den termijn van 1 Maart, daar er op de lijst aan de fabriek nog zoovele personen waren ingeschre ven, die zich onder de tegenwoordige omstandigheden hadden aangemeld tot het verkrijgen van coaks. Het verkoopen van al de coaks, om later een gedeelte daarvan door de stad te doen terugkoopenkon hij niet goedkeuren. Na gedachten-wisseling met den voorzitter over de wijze w aarop de voor stellen en de daarop aangekondigde amendementeu in omvrage zouden wor den gcbi'agt, werd besloten te beginnen met de amendementen. Het amen dement Krantz, om den verkoop van coaks, in plaats van 1 Maart, met 1 December te doen beginnenwerd verworpen met 14 legen 6 stemmen. Bij

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1