EXCE A V IS. LONDEN, 17 October. Het hoofdbestuur der Internationale te Londen heeft dezer dagen den l'ool Wroblewskilaatstelijk bevelhebber eener afdeeling krijgsvolk van de Parijsche Commune, tot zijn medelid verkozen. Zekere Parijzenaai', die hoofdkassier in dienst der Parijsche Commune was geweest en sedert de wijk naar Londen genomen had, is door het hoofdbestuur in dezelfde zit ting van de lijst van leden der Internationale geschrapt, omdat hij als spion in de dienst der Fransche poiieie was, en te Londen de gangen van de uit geweken aanhangers der Commune en inzonderheid de handelingen van hel hoofdbestuur der Internationale beloerde. Zooals in der tijd voorspeld is hebben werkelijk te New-Castle alle policie-agenlen hun ontslag genomen, omdat zij ontevreden waren over hun nen hoofdcommissaris. Dit ontslag is verleend, omdat gebleken is, dat er grootc insubordinatie bij het corps heerschte en de beschuldigingentegen den hoofdcommissaris ingebragt, ongegrond waren. lil Engeland schijnt thans het mond- en klaauwzeer zijn toppunt te hebben bereikt, want iu de met 9 Sept. geëindigde week zijn 38000 bees ten, in de volgende week 3:00 minder door de ziekte aangetast, en sedert is de vermindering voortgegaan. De vereeniguig tot bescherming van in- landsch vee heeft eeue vergadering gehouden, waarin de secretaris, de heer Waller, stukken heeft medegedeeld, waaruit zou blijken, dat een groot aantal ziektegevallen aan pas uit Nederland afkomstig vee is te wijten, zoodat de genomen maatregelen van voorzorg onvoldoende zouden zijn. Er is beslotenden lieer Gladstone hel gewigt van deze zaak onder het oog te brengen. In hoeverre deze stukken op deugdelijke gronden steunen kan nu niet worden beoordeeld; onbegrijpelijk is hel echter dat, terwijl onder den rijken veestapel van Nederland zich in het laatste jaar geen gevallen dezer ziekte zich hebben voorgedaan, deze ziekte zich juist zou vertoonen onder het vee, dat van Nederland naar Engeland wordt vervoerd. Dit New-York wordt gemeld dat door de dagbladen nog dag op dag nieuwe oneerlijkheden, gepleegd ten koste der stedelijke kas. aan het licht worden gebragt; liet publiek verneemt thans zoo vele blijken van schelmerij en gewetenloosheid, dat het er schier van walgt. De coterie van staatkun digen en raddraaijers, belioorende lot de democratische partij, welke al die schelmerijen gepleegd, begunstigd of oogluikend toegelaten heeft en nog voortgaat de schuldigen te beschermen, doel alle moeite om in de stad New-York en in den slaat van dien naam meester op het politieke terrein te bljjven, en de leiding van de verkiezingen, dat is de benoeming der ambtenaren en overheidspersonen, in handen te houden: doch zij ontmoet tegenkanting in den schoot harer eigene partij; immers een aanzienlijk deel der democratische partij in den staat New-York wil de schande der aldaar gepleegde schelmerijen niet op de partij zelve laten nederkomen. Hieruit zal denkelijk een heete strijd ontstaan op de eerstdaags in ^Rochester te houden vergadering van gelastigden der democratische partij uit de onder scheiden doelen van dien slaat. New-York zendt twee depulaliën derwaarts, eene gekozen onder den invloed der coterie, de andere door hare tegen partij Het is gebleken dat de coterie een aantal van omstreeks 1200 hand langers en trawanten in hare soldij haden hen eene som van 250,000 jaarlijks, als ambtenaren van de stad of als werkzaam in hare dienst, deed genieten, hoewel zij in de daad niets ten dienste der stad verrigten; die zoogenaamde ambtenaren der stad waren meestal dronkaards, spelers, rumoermakers en straatschenders, broodschrijvers en achteruil gegane dag bladschrijvers, kortom meestal slecht volk. Vele lieden van dat slag ont vingen van de coterie spoorweg-billetten om zich naar de democratische conventie te Rochester te begeven, en om er met redeneringen of op andere wijze den mond te sluiten aan die democraten, welke de parijj van hare verrotte leden zuiveren wilden. FRAK KR IJ K. Men verzekert dat prins Napoleon een bevestigend antwoord van de regering heeft ontvangen op zijne vraag of lijj vrij en ongehinderd over het vaste land van Frankrijk naar Corsica zou kunnen reizen. - Volgens de Siècle, zijn de officieren in actieve dienst bij het Fran sche leger dezer dagen van wege hel gouvernement indachtig gemaakt aan de beslaande verordeningen welke hun verbieden anders dan met toestem ming van den minister van oorlog zich lot het publiek te rigten met mede- deelingen of beschouwingenin welken vorm dan ookopenbaar gemaakt, ITALIË. Uit Rome meldt men dat op 15 October het congres van Italiaansche geneeskundigen aldaar zijne vijfde jaarlijkschc zitting heeft aangevangen. Er is een aantal geneeskundigen en gelastigden van geneeskundige en andere besturen zamengekomen. De zitting is geopend met kreten ter eere van koning Victor Emmanuel, en met de onthulling eener in de vergader zaal aangebragle decoratie, waarop te lezen slaat dat de brandstapel van Giordano Bruno gebluscht is en Galilei's boeijen gebroken zijn. DLITSCIILAN D. Over het algemeen heeft het ontwerp betreffende de munthervorming een ongunstigen indruk gemaakt. Men acht het eene onbeteekenende en slechts schijnbare hervorming en gelooft dat de bondsraad het niet zal aan nemen dan nadat er diep ingrijpende veranderingen in zullen gebragt zijn. Tc Munchen is een nieuwe herderlijke brief van den aartsbisschop verschenen. Daarin wordt hel inruimen, door de overheid, van de Gastein- bei'g-kcrk aan de oud-katholieken een misbruik genoemd van de burgerlijke magl en een zware krenking van de regten der kerk. De aartsbisschop verklaart niet te zullen ophouden met te protesleerenal moge hij dan ook, nadrukkelijk cu herhaaldelijk, maar lot dnsver Ie vergeefs, te bevoegder plaatse om bescherming tegen het ingrijpen in de regten der kerk verzocht hebben. De aartsbisschop zegt voorts dat de mannen, die aanvankelijk voor gaven enkel de besluiten van het jongste concilie te bestrijden, de gr0St slagen en hoofdpunten van het katholieke geloof hebben overboord pen. llun zoogenaamd congres heeft den aartsbisschop liet bewijs geleverj dat onder den naam van //oud-katholieken" eene kleine» schaar van meer minder verbitterde vijanden der kerk zich aaneengesloten heeft. Betreffende den wijnoogst in Duitsehlaiid wordt liet volgende geudj Sedert 1851een jaar dat slechts 23 eigenlijke zomersche dagen opleven], is er voor den wijnstok geen ongunstiger voorbij gegaan dan hel jaar, jie' thans ten einde spoedt. Men ondersteltdat het meerendeel der dry», niet gelezen zal worden; een gelijk onheil heeft ook de jaren 1801, 1807, 1817, 1837 en 1851 geteisterd. De jongstverloopen maanden helk slechts 47 zomersche dagen opgeleverd, maar niet slechts gemis aan de»1" eischte warmte heeft den wijnoogst groot nadeel berokkend, deweêrs!'11 steldheid was insgelijks hoogst ongunstig gedurende den tijd. dat de wj stok begon te bloeijen; dan eens verhinderde de aanhoudende regen ontwikkeling der vrucht, dan weder deed scherpe droogte haar nadeefe invloed daarop gevoelen. Alles te zamengeval, mag worden gezegd, daU afgeloopen saizoen lot de zeer ongunstige mag worden gerekend voort wijnoogst in Duitschland. Zeer gunstig daarentegen heeft de weersgesteldheid gewerkt op den tabij® oogst. In Rijn-Beijcren overtreft hij al hetgeen men gedurende een rtti,el van jaren heeft gezien, vooral in quanliteit. De speelbanken te Wiesbaden en te Ems hebben in hel tijdvak 1 April tol 30 Sept. eene netto-winst gemaakt van 1,210,906 fl. 52 kr.;a de actie-houders zal over dat tijdsverloop een dividend van 33 pGt. wort f uitgekeerd. Geen wonder dat de belanghebbenden zich zooveel moeite gen om de verleende vergunning te behouden. OOSTENRIJK. ?e Aan hel hoofd der oproerige beweging in het Ogiiiiuisehe district f. Militaire Grenzen stonden de advocaat Kwaternik, een bekende woelgw 1' en twee andere radicale publicisten. Die personen zijn, na met hnnnen L gelingen in eene hinderlaag gevallen te zijn, als met de wapenen in delin lf gevatte oproerlingen, zonder vorm van proces, gefusilleerd. De opstanddim gen zijn meereiideels gevangen genomen en de officieren en manschap^ L die door overrompeling in hunne magl waren gevallenzijn weder in vii Bfl heid gesteld. De militaire aanvoerder van den oproerigen hoop, zekere li ng( tenant of onderofficier Cuic, is ontkomen en naar hel gebergte gevlugt, PEK TELEGRAAF. een WEENEN, 17 October. Het Oest. Journ. meldt omtrent de bestaai ,a crisis, dat liet den keizer gelukt is een vorm te vinden, waardoor et k® verandering in het kabinet wordt voorgekomenzoodat von Beustzoo« P°' als Uohenwart en de overige ministers iu hunne betrekkingen blijven. LONDEN, 17 October. Het officiële blad deelt de benoemingen mede n tfc de gezanten sir Andrew Buchanan te Weenen, lord Augustus Loftus tei'"1 Petersburg en Odo Russell te Berlijn. ,ds MAINZ18 October. Een 1000-tal arbeiders aan den Hessischen Lip wigs-spoorbaan heeft den arbeid gestaakt. Voorts beeft er eene werksl tb' king plaats van 500 werklieden in de lederfabriekenzij trachtten gisten tij' avond de nog werkenden gewelddadig van'den arbeid af te houden. I ik policie, tusschenbeiden gekomen, moest van de wapenen gebruik makeiI Tot het handhaven der orde is de hulp der militaire magt ingeroepen. Pr( NEW-YORK, 17 October. Het landbouw-bnreau schat den katoenoop die op drie millioen balen. da BERLIJN, 17 October. Heden middag kwamen slechts 175 leden vail dt P rijksdag ter vergadering op, zoodat er geeue zitting kon gehouden wordaK( 's Avonds waren er 182 leden aanwezig, zoodat het vereischte getal wederoi 5ïe niet bereikt was. nc Aan den bondsraad werd lieden het ontwerp lot ondersteuning van dttn Gothardspoorweg voorgelegd. oo WASHINGTON, 18 October. Generaal Grant heeft eene tweede proclamali101 uitgevaardigd, waarbij de habeas-corpus-actc in acht graafschappen van Zuid Carolina geschorst wordtomdat daar de Kuklnx-Vereeiiiging voort bli ee gaan met zich niet aan de wet te storen en de toèpassing van het regt l beletten. e LONDEN, 18 October. Leon Say, prefect der Seine, en Vantrien, presrS' dent van den gemeenteraad van Parijs, zijn heden hier aangekomen om k( grootkruis van het Legioen van Eer aan den lord-mayor te overhandigd Heden avond is er groot feestmaal ter cere van Say iu de Egyptian Hall. st De markies van Lomede graven van Derby en Carnarvon en de liet 0 Hardy loochenen, dal zij eene overeenkomst gesloten hebben met verlegenEr woordigers der arbeidende klasse. PARIJS, 18 October, liet gerucht van ongeregeldheden op Corsica is zee overdreven. Alles bepaalde zich tot eenige manifestaliën in twee gemee» ten, waar men riep: Leve de keizer! De aanheffers van die kreten den vervolgd. Charles Ferry,' tot buitengewoon commissaris benoemd moet reeds gisteren, Dingsdag, Ie Ajaccio aangekomen zijn. I V E ONDEIV. v< Itorv reu di ov kaï is dai Mi Wel Edele lieert Toevaiiig het Leidsch Dagblad van Donderdag 12 October gelezen lë bende, heeft bijzonder mijn aandacht getrokkenhei ingezonden stuk iii|et deze gemeente, aangaande den drenkeling M. J. AI spoedig beviel mij schrijvers stijl niet. en kwam het mij zoo voor dal ZEd. geen specialiteit» de kunst van stellen zijn moet. Maar veel minder nog beviel mij de wijze waanj deze treurige zaak oiidi r de aandacht van het publiek gebragt is. Immer aan het slot van het stuk dat herhaalde »Arin Oegstgeest!" Is de schrijnt werkelijk zóó medelijdend, dat hem die herhaalde wceklagl ernst is, is die man waarlijk ie beklagen, en zal hij over gewone zaken, die in 1EV Sell

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2