Overzeesche bezittingenzich van hare taak kwijt, geeft bij voortduring reden tot tevredenheid. Op grond van gebleken behoefte zal, in verband met eene voor te dragen regeling van het vcstingstelsel en wijziging der militiewet, de organisatie Onzer strijdkrachten verandering moeten ondergaan. Onze instellingen van onderwijs beantwoorden over het algemeen aan het doel. Intusschen behoeven sommige lakken aanvulling of nieuwe regeling die voorbereid wordt. De verwachtingen van den oogst zijn voor ceu groot deel niet ongunstig. De visscherij neemt in bloei toe. Handel en nijverheid, die den druk des oorlogs beter, dan voorzien werd, doorstonden, gaan met den vrede een tijdperk van nieuwe ontwikkeling in. Voor werken van algemeen nul wordt zoo van Rijkswege, als door pro vinciën, gemeenten, waterschappen en bijzondere vereenigingen, met ijver gezorgd. De overbrugging van het Hollandsch Diep, nog in dit jaar te volbrengen, zal na eenige maanden door aansluiting van Vlissingen aan het spoorwegnet gevolgd kunnen worden. De diensten, van de ambtenaren van den Waterstaat gevorderd, nemen van jaar lot jaar toe. liet is Mij een genoegenvan dat korps met voldoe ning te gewagen. liet ontwerp eener nieuwe regterlijke inrigting zal U wreldra bereiken. Ook andere voorstellen, het regtswezen betreffende, zullen U binnen kort worden aangeboden. Wetsvoordraglen tot verbetering der Staatsinkomsten, tot hervorming van het belastingstelsel, tot betere regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren zijn in gereedheid. De toestand Onzer Overzeesche bezittingen is over het algemeen be vredigend. De rust bleef nagenoeg ongestoord. Een ruime oogst der voedingsmiddelen belooft vergoeding voor andere minder gunstige uitzigten van den kolonialen landbouw. In den handel zijn sporen van verbetering merkbaar. De regtstreeksche verbinding met het moederland, door stoomvaart, is met goed gevolg tot stand gebragt. Intusschen blijven gewigtige belangen voorziening vorderen. Veelomvattende onderwerpen worden alzoo aan Uwe beraadslaging voor gelegd. lllijve de bevordering der w are belangen van Ons dierbaar Vaderland aller doel," en moge daartoe Gods onmisbare zegen op Uwe overleggingen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Gencraal geopend Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met Z. K. H. de prins, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. De tweede kamer heeft heden ten half vier ure eene zitting gehouden, waarin twee commission zijn beooemd tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen of herkozen ieden. Morgen in eene ten een ure te houden zitting zal deswege rapport worden uitgebragt. Gisteren ochtend hebben de Ilaagschc scherpschutters .in het kamp van Waalsdorp ouderling naar de prijzen geschoten die door vijf leden van dit corps bij den laatst gehouden wedstrijd te Rotterdam gewonnen en aan.de vereeniging waren afgestaan. De uitslag was als volgt: De heer C. F. Schot behaalde den eersten prijs, nl. een zilveren bokaal, met 47 punten; de heer J. J. Becht, sergeant-majoor, den tweeden prijs een zilveren schenkkan met 46 punten; de heer Ph. A. A. Scicouis, ls,e luitenant, den derden prijs, twee wijnkannen met zilver gemonteerd met 46 punten; de heer N. C. S. Vroom den vierden prijs een revolver in e'tui met 45 punten; de heer C. Rutten. sergeant, den vijfden prijs een remmington geweer met 100 patronen, 45 punten; de lieer II. P. A. Albani. fourier, den zesden prijs een kristallen schenkkan met zilveren deksel; de heer J. J. Senechal, fourier, den zevenden prijs, een zilveren lepel en vork in étui; en de heer W. W. v. d. Vet, den achtsten prijs, een pracht-boekwerkalle deze laatste heeren schoten 45 punten. De heer L. P. van Lommei, onderofficier, een van de vijf overwin naars uit Rotterdam, werd de gelukkige winnaar ian de gouden medaille, welke ook maar kon behaald worden door een der vijf vertegenwoordigers bij het Rotterdamsclie concours. «UITKNiANIlSC.ilK IITKN EIV G B li A X SS. LONDEN 17 September. De correspondent van de Times te New-York meldt: Eene heilzame vrees voor het reizen niet spoortrein of stoomboot heeft thans de Amerika nen bevangen. De lijst van ongelukkenop spoorwegen en sloombooten door botsingen, uitbarstingen en zorgeloosheid in de laatste dagen veroor zaakt, is zoo groot dat zij het publiek doet huiveren en beven. Alleen in de algeloopen maand Augustus zijn hier te lande door zoodanige ongelukken nagenoeg 600 personen verminkt of om het leven gekomen. Het gevolg is dat er minder gereisd wordten dat het toezigt op de vervoermiddelen van wege de maatschappijen zelve en van wege de Overheden met meer zorg wordt uitgeoefend. F fit A A' KR S«S K. Door^e nationale vergadering zijn Donderdag 11. onderscheidene nieuwe belastingen goedgekeurd, zooals eene belasting op het houden van een biilarl; de belasting daarvoor zal te Parijs zijn 60 fr.in steden van 50000 zielen en daaiboven 30 fr.in die van 10000 tot 50000 inwoners 15 fr., en in plaatsen beneden 1000U zielen, het minimum van 5 fr.voorts eene belasting van 20 pCt. op de contributie van het lidmaatschap eener socië teit of club. met vrijstelling echter van de leden eener uitsluitend welen- schappelijke, letterkundige, muziekale, landbouwkundige of weldadigheitls- vereenigingvan 10 pUt. op de plaatsbriefjes van spoorwegen, sloombooten en andere middelen van openbaar vervoer, alsmede op het tarief der vracht goederen, die met sneltreineu vervoerd worden. Verder is de belasting aangenomen op de rijtuigen en paarden van weelde en is het regt van overdragt van verhandelbare obligation, enz. verhoogd van 20 lot 50 centi mes voor die op naam, en voor die aan toonder van 12 tot 15C6 je be per 100 fr. In hel geheel rekent men dat deze belastingen den stu verzek lijks 50 millioeh zullen opbrengen. De - 1 nationale vergadering heeft zich in eene Zalurdag avondbij 20 zitting bezig gehouden met de behandeling van de over Pruissen betredende hel handelsstelsel in den Elzas en Lolharinj, commissie had de aanneming er van voorgesteld, behoudens eenigej tijd gen. Nadat eenige Ieden het woord hadden gevoerd, heeft de heer verklaarddat de onderhandelingen thans reeds sedert eenige duren. Het oogeublik is thans gekomen, om die ten einde te brensi eerbied voor de kamer heeft hij nog vóór het retjès de grondslagen;, eenkomst aan hare goedkeuring willen onderwerpen, om met de delingen, die nog niet afgcloopen zijn, gereed te kunnen komen. houd van een vierde en vervolgens van de helft der gewone regta i*'s ee rende 1872 zal een voldoende slagboom zijn tegen de overslroon voortbrengselen uil den Elzas. waarmede de concurrentie tot dusver eenige regt en volgehouden is. Maar al neemt men aan, dat er gedür|<Üstr'c drie laatste maanden van dit jaar uit het tarief eenige ongelegenheid bevoes nan voortvloeijen, dan zou het nog verkeerd zijn het van de han( zen, aangezien wij door de overeenkomst spoediger bevrijd zullen van de vreemde bezetting. Voorts verklaarde li jdat de betaling vierde halve milliard der schadevergoeding, door middel van ivissi financiële crisis zou kunnen teweeg brengen. De rede van den lies werd zeer toegejuicht. Hij heeft zich vereenigd met de voorgestel; gingen der commissie, en daarna is de voordragl aangenomen tegen 31 stemmen, Volgens de I'atrie is het zoo goed als zeker, dat de prins ri ville en de hertog van Aumalc, na het recès der kamer, in de ven zitting zullen nemen. Ook zou de verkiezing van den hertog van tot lid van den departemcutalen raad van Oise bijna aan geen t«i derhevig zijn. DIIiTSCilLANffi. van len van van gen te scli beweg ruim l -1 Diet f van m hof, w Van b te di< geeste volkoi wilde klok liet trekk d gehee de n Czech De mand «ndei ln resid grqn. Naar men verneemt heeft von Bismarck, in eene missive aan da sischen minister van financiën, in krachtige bewoordingen eene vei! de tractemcnten der ambtenaren, zoo mogelijk met 40 pCt.,i en tevens gewezen op de onevenredigheid tusschen de ben militaire en die van burgerlijke ambtenaren. Daarop heeft de financiën eene berekening gemaaktnaar aanleiding van de die hij omtrent de zaak bij verschillende aldeelingen had inge Volgens die berekening zouden de lioogere ambtenaren bij ministn partcmcnten eene verhooging van 500 tot 200, de lagere beam! 150 tot 100 th. en die van de laagste rangen eene toelage van verkrijgen, liet totaal dezer verhoogingen zou 2 milliocn bedragen, Vrijdag namiddag ten I ure is te Berlijn een uitgestrekt geboi verdiepingen hoog en door een aantal gezinnen bewoond, plolseliit een oorverdoovend gekraak en een hartverscheurend hulpgeschrei stort. Verbrijzelde balken en planken, spiegels en andere meubeltil zend stukken, brokken muur, kleêren, boeken, allerlei keukengeriiwer en honderden andere voorwerpen, welke in een goed ingerigtc hun Veii worden gevonden, lagen hoog opgestapeld en in de ondenkbaarste ring dooreen. En hetgeen het ergste moest worden genoemd, was aantal personen levend onder dien puinhoop bedolven lag. Huif brengen behoorde aanvankelijk tot de onmogelijkheden, want een dill wolk omringde de plaats van het onheil. De pompiers, die in gr» tale aanwezig waren, sloegen zoodra het mogelijk was de handen werk. De pogingen out in de benedenlocalen door te dringen, vruchteloos te zijn. zoodanig waren die vertrekken door in allerlei ti staande en liggende balken, planken en andere voorwerpen gebarri Wie daar bedolven lagen, konden eerst later worden geholpen, ten voor dien tijd, onder het gewigt der massa verpletterd, een snel hadden gevonden. Van boven af moest dus de opruiming van hel worden aangevangen. Omstreeks 3 uren werden enkele personen schijn gehaald; zij waren derwijze verminkt, dat zij schier alk nige oogeublikken na hunne redding den geest gaven. Anderen aangetroffen, die blijkbaar weinige oogeublikken voor hunne gestikt. Ongeveer te 5 uren vond men het lijk van de echtgenoot ren Chappaz, die gelukkigerwijze op het oogenblik, toen het oiiht viel, zich niet in zijn woning bevond. De lieer Klemming en diens noot werden wel niet ongedeerd, maar toch levend onder het puini schijn gehaald. Hoe vele personen nog onder de ingestorte massa 1113 lagen, wist niemand met zekerheid op te geven; de meest overdre ruchten waren ten dien aanzien in omloop. Gelukkig hebben ói niet bewaarheid, want zonder zware verwondingen te hebben M zijn de overige personen aan het gevaar ontsnapt. Wonderbaarlijk hebben de bedienden in den winkel des heeren koopman in linnen enz. werkzaam, zich gered. Op het oogenblik eerste voorboden van het onheil zich deden hoorennamen zij instil) j'„ de vlugt. De voordeur gesloten vindende, sprongen zij door de digle: ruitenen niet zonder gevaarlijke verwondingen zijn zij behoudens Verscheidene metselaarsgezellendie zich in het schoftuur in den ki bi rust hadden gelegd, werden door hun kameraad gewekt; het afbn der balklaag van een muur, had dezen opmerkzaam gemaakt eli vri Tl eenig gevaar ingeboezemd; het opvolgen der tijdige waarschuwing bi p, het leven doen behouden. j, Betreffende de aanleiding tot hot onheil verneemt men het volgen! einde het winkellokaa! te vergrooten, had men, zonder daartoe de vergunning af te wachten, de hand aan het werk geslagen. De hooi waarop het gebouw steunde, had men doorgebroken en verzu eischte stuiten aan te brengen. De metselaarsbaas, die de verander) king Ct siste' op b dent hooi F eik kart vooi kier Onb toek J. 1 amb kier gem bij wes op" best res kin in con bat bij op I -j ani II. J. zet

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2