BUITENGEWONE Uvinsc ii i: O IJ H A T. 1 i*Bi{ 1871. N 220". MAANDAG 18 SEPTEMBER. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, rij aai IELjf d» wan erband 25. '6 co® ■2 I op MAANDAG 18 SEPTEMBER 1871, Ier opening van de gewone Vergadering der Staten-Oeneraal. Zittingjaar 1871— 1872. De lieer mr. E. J. A graaf van Bylandt, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal bestemd voor de lillingen der tweede kamer vcrecnigd hebben, legen balf een ure de verga dering en laat een koninklijk besluit van den 15 September jl.houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. t De voorzitter, aan vvien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift i! van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, be- JZBoemt eene commissie van 18 leden, die Z. M. den koning, bij Iloogstdes- zelfs aankomst in het gebouw der staten generaalontvangen en in- en uit geleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der beide orden' en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M de koning, die zich met IIH. KK. HH. de prinsen op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de tweede kamer der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl IIH. KK. HH. de prinsen naast Iloogsldenzelve gezeten zijn, de volgende openingsrede. ptlt. f4 est. Ct. i Mijne IIeeren! Ik reken Mij gelukkig, bij de opening dezer zitting gunstige mededeelin- gen omtrent de aangelegenheden van het Vaderland te kunnen doen. Gelijk lk ten vorigen jare de welwillende medewerking der oorlogvoerende staten tol handhaving Onzer onzijdigheid ondervondbleef ook sedert dien tijd de betrekking met alle Mogendheden op den meest gewenschten voet. Met erkentelijkheid ontwaarde Ik de hartelijke deelneming van een na burig land in de pleglige hulde, die Wij onlangs aan de nagedachtenis van roemrijk gevallen krijgslieden hebben gebragt. De wijze waarop Zee- en Landmagt, zoo in het moederland als in de Overzeesche bezittingen, zicli van hare taak kwijt, geeft, bij voortduring reden lot tevredenheid. Op grond van gebleken behoefte zal, in verband-met eene voor te dragen regeling van het veslitigslelsel en wijziging der mililiewet, de organisatie Onzer strijdkrachten verandering moeten ondergaan. Onze instellingen van onderwijs beantwoorden over het algemeen aan bel 'oei- Intusschen behoeven sommige lakken aanvulling of nieuwe regeling, die voorbereid wordt. hél| De verwachtingen van den oogst zijn voor een groot deel niet ongunstig, be visscherij neemt in bloei toe. Handel en nijverheid, die den druk des oorlogs beter, dan voorzien werd, icorstondengaan met den vrede een tijdperk van nieuwe ontwikkeling in. Voor werken van algemeen nut wordt zoo van Rijkswege, als door pro vinciën, gemeenten, waterschappen en bijzondere vereenigingen, met ijver gezorgd. De overbrugging van het Hollandsch Diep, nog in dit jaar te volbrengen, zal na eenige maanden door aansluiting van Vlissingen aan het spoorwegnet gevolgd kunnen worden. De diensten, van de ambtenaren van den Waterstaat gevorderd, nemen van jaar tot jaar toe. Het is Mij een genoegen, van dat korps met voldoe ning te gewagen. Het ontwerp cener nieuwe regterlijke inrigting zal U weldra bereiken.^ Ook andere voorstellen, het regtswezen betreffende, zullen U binnen kort worden aangeboden. Wctsvoordragten tot verbetering der Staatsinkomsten, tot hervorming van het belastingstelsel, tol betere regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren zijn in gereedheid. De toestand Onzer Overzeesche bezittingen is over het algemeen be vredigend. De rust bleef nagenoeg ongestoord. Een ruime oogst der voedingsmiddelen belooft vergoeding voor andere minder gunstige uitzigten van den kolonialen landbouw. In den handel zijn sporen van verbetering merkbaar. De reglstreeksche verbinding met het moederland, door stoomvaart, is met goed gevolg tot stand gebragt. Intusschen blijven gcwiglige belangen voorziening vorderen. Veelomvattende onderwerpen worden alzoo aan Uwe beraadslaging voor gelegd. Blijve de bevordering der ware belangen van Ons dierbaar Vaderland aller doel, en moge daartoe Gods onmisbare zegen op Uwe overleggingen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Stalcn-Generaal geopend, Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met HII. KK. 1111.1 de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1