Ld DSC Hl! BANT. '8 1871. IS'®. 200. VRIJDAG 25 AUGUSTUS. en STA DS-BERI G TEN. PikTEKTBLADEW. BLNNENLANDSCUE BERIGTEN. »ER I". 8. J)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; flirt hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Ituitscliland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubcck, Frankfort a. .1/., BerlijnLeipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladen, over liet dienstjaar 1871 en 1872 voor de Wijken 5 en 6, bij het Collegie van Zetters, in cene der verirekken van het Raadhuis dezer gemeente, alsnog verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uur, en wel tot en met den 2fi"un Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patenlbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. t' En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 21 Augustus 1871. STOFFELS, Weth., 1°. B. LEIDEN, 24 Augustus. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 1 persoon, als hersteld opgegeven 4, overleden gccne, zoodat nu in behandeling zijn 13. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn ingekomen: missive van den heer W. Pleyte, houdende kennisgeving dat hij de benoe ming tot regent van het H. G. of arme wees- en kinderhuis aanneemt; idem van den heer D. Hartevelt, houdende kennisgeving dat hij de benoe ming tot lid der plaatselijke commissie van toezigt op de scholen voor mid delbaar onderwijs aanneemt; een voorstel van de hh. Lezwijn, Hartevelt en Krantz, tot wijziging van art. 2 van het reglement van orde voor den ge meenteraad; adres van den gemeenteraad van Alkemade, lot ontheffing van hel leggen eener brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder; en verzoek van dc hulponderwijzeres J. C. Vlaanderen, om ontslag. Van de Vereeniging lot bevordering der volksgezondheid was ontvangen haar derde verslag, dat met dankzegging werd aangenomen. Aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inko mende leden. Deze werden gesleld in handen van drie commission, die, na zich eenigen tijd met dat onderzoek bezig te hebben gehouden, hij monde van hare rapporteurs daarover verslag uitbragten. Dienovereenkomstig werd achtereenvolgens besloten tot de toelating van de hh. Hubrecht, du Rieu, Lezwijn, de Fremery, Hartevelt, le Poole, Evers, Hettinga Tromp en Veef- kind. Daarna kwam in behandeling het verzoek van A. van Asperen hou dende bezwaar tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting 1871. Overeenkomstig het advies van burg. en wetli. werd, op grond dat de tijd voor het indienen van reclames verstreken was, op dit verzoek afwijzend beschikt. De heer du Rieu merkte aan dat het jammer was, dat in het rapport van burg. en weth., behalve aanvoering van het genoemde motief, niet gesproken was van de oorzaak die aanleiding gegeven had lot den hoogeren aanslag van dezen reqnestrant, in vergelijking bij dien van het vorige jaar, t. w. dat er m het vorig jaar, wegens het hebben van bijwo- ners, splitsing had plaats gehad, hetgeen dit jaar het geval niet was ge weest, zijnde hij nu voor het gcheele perceel en, zijns inziens, niet te hoog aangeslagen. De mcdedeeling hiervan zou aan hel publiek opheldering van de zaak gegeven hebben. De heer de Fremery meende dat, daar het in het rapport opgegeven motief afdoende was om tot afwijzing van het verzoek te raden, men het niet noodig had geacht de oorzaak van de ver hooging van den aanslag te bespreken. De heer Hartevelt merkte op, alleen •echter om den aard van het tegenwoordige belastingstelsel le doen kennen dat het wel ongelukkig was dat iemanddie zijne kamers niet kon verhu ren, driemaal meer belasting moest betalen. Vervolgenswerd, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan J. E. Drechsler, als hulponderwijzeres 3le kl. aan dc openb. school voor meer nitgebreid lager onderwijs 2' kl. voor meisjes; aan H. Riepma, als 2C hulp onderwijzer 4C kl. aan de openb. school n". 2 voor minvermogenden; en aan II. de Klerk, als adsistent-torenwachter. Voorts kwam in behandeling het adres van den directeur van het brand wezen en van den adjunct-directeur en van de brandmeesters, tol wijziging der op 15 Junij jl. vastgestelde verordening op het brandwezen, wat betreft het aantal Spuitgasten, dat bij iedere spuit zal aanwezig zijn. De raad had dit bepaald op 60, terwijl dc adressanten van meening waren dat 80 man volstrekt noodzakelijk waren Door den wethouder, voorzitter der com missie van fabricage, werd dit verzoek krachtig ondersteund. De heer Krantz meende dat het getal op 60 moest bepaald blijven; men had daartoe na rijp beraad besloten. Het was moeijelijk alles wat bet brand wezen betrof bij verordening te regelen; men moest veel aan de uitvoerders overlaten. Liever gaf hij gehoor aan het tweede door de adressanten ge dane voorstel om in hel geheel geen getal le bepalen, maar dit, even als te 'sllage, aan burg. en weth. over te laten, vooral ook daar liet hier vooral op de qualitcil, niet op dc quantileit der manschappen aankwam. De heer Hubrecht verdedigde het verzoek. Liet men de zaak aan burg. en weth. over, dan werden er zeker 80 aangesteld, en het. was beter liet getal hjj de verordening te regelendaar ook de betaling bij de verordening geregeld was. De heer Lezwijn was ook voor dc handhaving van het bepaalde getal van 60; de door de adressanten aangevoerde bezwaren waren niet nieuw; zij waren reeds rijpelijk overwogen bij hel vaststellen der verordening en toch had de raad met groole meerderheid het getal op 00 bepaald. Het mogt ook vreemd genoemd worden dat men voor de nieuwe spuiten, die, naar men gezegd had, minder personeel zouden vereischen80 man vroeg, en .voor de oude spuiten 60 manhij had eer hel omgekeerde verwacht. De lieer Hubrecht schreef'de mcening van den heer Lezwijn toe aan onbe kendheid met de nieuwe brandspuitenvan deze konden de perspomp en de zuigpomp afzonderlijk werkenzooals reeds had plaats gehaden dan had men meerder manschappen noodig. De heer Krantz voerde nog verder aan dat liet groole aantal manschappen steeds aanleiding tot verwarring gaf en wees er op dal de gemeentebesturen, die de hand sloegen aan de verbe tering van het brandwezenovergingen tot het aanschaffen van stoomspuiten. Door de heer Hubrecht werd op dit laatste punt geantwoord dat de ge meenteraad. naar aanleiding van een ingekomen voorstelreeds voor gerui- men tijd had besloten geen stoomspuit aan tc schallen en door den heer Stoffels dat de ondervinding hem had geleerd dal men hier door dc aan wezige. spuiten dezelfde resultaten verkreeg als in die plaatsen waar men in het bezit van stoomspuiten was. Wat het getal spuitgasten betrof, men moest veel waarde hechten aan het oordeel van hen, die met de spuiten moesten omgaan. Nadsft men lot stemming was overgegaanwerd met 10 tegen 5 stemmen, tot wijziging der verordening, wat betreft het getal spuitgasten bij iedere spuit, besloten. De concept-verordening houdende wijziging der verordening van 30 Junjj 1806, bepalende den bijstand aan de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijze ressen te verleenen op de openbare scholenwerd goedgekeurdalsmede de voordragt omtrent de aanbesteding der keienbestrating builen de voormalige Rijnsburgsche poort. Die bestrating zal nu iu eigen beheer uitgevoerd wor den, aangezien de kosten, naar raming, dan ƒ800 minder zullen bedragen, dan wanneer heL werk aan den minsten inschrijver werd gegund. Up het adres van het bestuur der Vereeniging Musis Sacrum, tot bekoming van grond ter uitbreiding van het terrein van het gebouw op het Plantsoen, werd met 13 stemmen legen I gunstig beschikt. De heer Tollens was er legen omdat die grond weder aan de publieke wandeling zou worden ont trokken. De lieer Lezwijn was vroeger legen het afslaan van grond aldaar geweest omdat hij vreesde dat men spoedig meerder grond zou aanvragen; hij zou nu voor het verzoek stemmen, want hij beschouwde dat als een terminus, en hield het er voor dat er nu geen grond meer zou gevraa d worden. Op het adres van A. van Driel en andere personen tol het in gebruik Lekomen van grond der gedempte gracht aan den Veslwal tussclien de Zijd gracht en St. Jacobsgracht werd mede gunstig beschikt. Het verzoek van J. J. Caflee, tol het leggen van eene stoep en het plaatsen van palen voor zijn huis in tie Galgstraat werd afgewezen. Ten slotte werd nog de reke ning van het 11. G. of arme wees- en kinderhuis over 1870 goedgekeurd. Door hel kiescollegie van de Ned. hervormde gemeente alhier is he den, ter voorziening in de bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. Grenlzberg, pred. te Arnhem; Mossel, pred. tc Renkum: van Ronkel, pred. te Zulphen. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen die het di ploma. vermeld in art. 16 der wet van I Junij 1865 (55. jr. 50), wen-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1