jongste beraadslagingen in bel moederland en bij de bekende bebocflen en wcuschen van Suriname, meer dan gewoonlijk belangrijk geweest. In de avondzitting van 12 Julij kwam de begrooling bij de koloniale stalen aan de orde. Vijf leden verklaarden zieli ongeneigd hetzelfde onvruchtbaar werk te verrigten als in hel vorige jaar, omdat de minister van koloniën volstrekt geen acht slaat op de behoefte van Suriname, zooals zij, voor de koloniale staten gemotiveerd, wordt voorgedragen, maar, alleen lettende op de weg- cijfcring van liet subsidie, uit de hier te lande voorloopig vastgestelde be grooting willekeurig schrapt, dringend noodzakelijke posten, zonder daar voor eenig motief aan te voeren, en dat de vertegenwoordiging in Neder land zich bij de voorstellen van dien minister nederlegl, zonder notitie te lemen van, althans de vereischte aandacht te wijden aan, hetgeen de kolo niale stalen bij beoordeeling van liet budget voor Suriname, als gronden van hunne handeling hebben aangevoerd; zoodat de zin. de bedoeling en de beleekenis van hel regerings-reglement, ten aanzien van de begrooting, ge heel uit het oog worden verloren en de wetgever in Nederland zich zeiven plaatst op liet standpunt van de koloniale vertegenwoordiging, en zich zei ven toekent eene betere kennis van de behoefte der kolonie dan deze, in weerwil dat de onmogelijkheid daartoe door den legenwoordigen eersten staatsman van Nederland, met krachtige woorden, in geschrifte, is betoogd. Vijf andere leden meenden, dat hel niet overeenkwam met de bedoeling van het regerings-reglement en den pligt der staten de begrooting af te stemmen, doch dat de tegenstanders veeleer moesten medewerken, de begrooling zoo danig zamen te stellen als huil wenschelijk voorkwam, aan de vertegen woordiging in Nederland overlatende, zoodanig daarover te beslissen, als waartoe de grondwet van Suriname haar de bevoegdheid toekent. De legen- standers hooptendat de vertegenwoordiging in Nederland er prijs op zoude slellen den waren toestand van Suriname te lecren kennen waarvoor zij de vereischte stukken in handen heelt. Zij hoopten voorts dat de regering in Nederland hare geprononceerde rigting, de minister van koloniën zijne ge manifesteerde houding tegenover Suriname zouden verlatenerlangde men hier waarborgen voor eene eerlijke toepassing van het regerings-reglement, dan zullen die tegenstanders zich volgaarne scharen aan de zijde van het koloniaal bestuur en zijne pogingen, in het welbegrepen belang van Suri name. krachtdadig ondersteunen. Dij de eindstemming op den 14 '"1 over hel geheele ontwerp staakten de stemmen. De beslissing werd toen verdaagd lot des avonds. Bij amende ment waren inlusschen aangenomen drie posten, als: lot oprigling van een gemeentebestuur; lot verhooging van het traktement van een opperrabbijn; en tot vermeerdering van den port van wegen en bruggen. In de avond- zitting staakten de stemmen over de begrooling op nieuw, zoodat zij krach tens de bepaling van het reg.-regl. verklaard werd niet te zijn aangenomen. Bij kon. besluit van 1 Junij 1871 zijn benoemd:, a. lot gezaghebber van St. Martin (Nederlandsch gedeelte), de beer E. D. E. van den Bosschq, thans gezaghebber van Bonaire; b. tot gezaghebber van Bonaire, de heer- J. II. Ferguson, thans gezaghebber van Aruba; c. tot gezaghebber van Aruba, de heer W. M. B. Gravenhorsl, thans district-commissaris van het derde district op Curasao. 's GRAVENHAGE, 14 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, raad van legatie bij het gezantschap te Londen, tot het dragen der versier selen van commandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groot hertog van Saksen geschonken. Aan den heer II. C. van Hall, emeritus-hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de koogeschool te Groningen, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2750 'sjaars. Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: te Buurmalsen de heer jh'. D. C. van Lennep; te Voorburg de lieer A. B Barkey, secretaris dier ge meente; te Groenlo de heer A. M. G van Bommel, in de plaats van den heer II. J. lluiskes, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den heer G. F. TcnDall, gewezen eerste klerk hg het dep. van koloniën, is pensoen verleend, onder intrekking van het vroeger hem toe gekende wachtgeld. De kapitein-luit. ter zee D. L. Faldmann. uil O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Heden is alhier de 20''' algemecne vergadering geopend der Verecni- ging ter bevordering van de fabriek- en handwerknijverheid. -- Het baden heeft alhier twee sl.igtoffers geeischt. Aan het kleine Veentje is een jongeling verdronken,, die aldaar was gaan zwemmen; aan het Scheveniiigsche kanaal vond men Zaturdag avond kleederen liggen. Tot bet doen van onderzoek, begaf zich iemand te water en deze bragt een joiigmeusch van 17 jaren naar boven; de pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Het was een oppassend jongeling, de steun zijner ouders. - Bij de aanhoudende felle hitte, klimt het cijfer der baden te Sehcve- iiiugcn met den dag. Gisteren werden er niet minder dan 1230 gebruikt. Dagelijks, ja soms twee malen, vertoont 11. M. de koningin zich aan het strand en op het terras te Scheveningen. 11. M. maakt, gelijk reeds zoovele jaren, een trouw gebruik van hel zeebad, liet zoo uitgestrekt terras van bet badhuis was gisteren geheel bezet. Men mogt het aantal bezoekers veilig op lusschen 5 a 6000 schallen. Het getal couverts aan de table d'hote van het badhuis bedroeg nagenoeg 400. Gisteren avond dacht men, bij het waarnemen van zeebrand en eene meerdere Irischheid, dat in de heelc lucht gesteldheid verandering komen zou. doch de warmte, die gemeenlijk lot 88 a 90 graden Fahr. stijgt, bleef drukkend; reeds vroeg in den morgen teekeude de thermometer 75 graden. RUI TE N L A N D SC HE BERIGTEN. m fcden EKCrKLA iar Rei LONDEN, 13 Augustus. Re.' erd in In het hoogerhuis heeft lord Shaftesbury Donderdag 11. het ree;- ziim ger aangekondigde voorstel gedaan tot verwerping der wet belreffe..' - Vo verkiezingenomdat de wet te Iaat was ontvangen om die behooi» eene overwegen. Lord Granville zeide daarop dat het hoogerhuis veel mulder doch zich bezwaarlijk kon vleijen met de hoop op het verwerven n grooler magt; dat het, integendeel, zijn zedelijk gezag, zijnen door eene onbedachtzame handelwijze zon kunnen verzwakken; en zulks zou doen indien het zich onder den blaam van traagheid bra; lagerhuis had in dit zittingjaar reeds nagenoeg 1040 uren zitting ge|J en wel 130 uren na middernacht; hoeveel uren het hoogerhuis dit ting gehouden had, wilde hij niet uitrekenen, doch zekerlijk kon niet gezegd worden door groole werkzaamheid zijne krachten te hebt» geput; en daarom zoude het, naar hij meende, thans de bepalin»è)odra aanhangige bill nog zeer wel kunnen onderzoekenal was het ziiijiredaa reeds ver gevorderd. Een ander minister, lord Kimberley, zeide dal ren in werping der bill nieuw voedsel zou geven aan de in den lande \e,0et v meening dat de geest van het hoogerhuis en de tijdgeest altijd uiteeckoeft Ten slotte werd de wet met eene meerderheid van 49 stemmen ver»i#p eet FRAMKKIJK. rente Bij de nationale vergadering is ingediend het voorstel van herdaan centrum tot verlenging der volmagt van Thiers voor den tijd van 3 W>eSe met den titel van president der republiek. Zoo de vergadering zitj, het verstrijken van dien termijn ontbindt, zal het mandaat van ^'e slechts voortduren voor den tijd, die noodig is om eene nieuwe verst,erD"j i verb: var iben eer wii irwa te constitueren. De president oefent dc uitvoerende magt uit. Alle 1: rende besluiten zijn gecontrasigneerd door een minister. De minisie verantwoordelijk. Een lid der uiterste regterzijde heeft een voorste diendom het mandaatte Bordeaux aan Thiers verleendte doen ren en te bevestigen. Beide voorstellen zijn urgent verklaard De dagbladen drukken de meening uit dat door het urgent verkli quaestie nog in niets is gepraejudicieerdmaar dal het toch een klcii deel is, behaald door de voorstanders der verlenging van het manili den heer Thiers. De verhooren voor den krijgsraad van Billioray en van 'Jourt land oorlog rijk meer vrien van I opleii Treil gesel ring heer poog cxai biji hel weinig bijzonders opgeleverd. Beiden ontkennen dat zij schuldig ii |eru den moord der gijzelaars of hel in brand steken van gebouwen. Jon weerde dat de brand in het ministerie van financiën was veroorzaal een bom, die daarop was gevallen; hij had zelf alles in het werk om dien brand te blusschen. Onder de op verzoek van Assi door den krijgsraad gehoorde verv was de gewezen minister van buitenl. zaken Picard. Uit diens verklt. evf' gebleken dat hel gouvernement werkelijk in gedachtenwisseling meti k van den Parijschen opstand is geweest, maar dat het zich, wat bel zoogenaamde onderhandeling met een aantal Parijsche maires, daar elke stellige belofte of verbindtenis onthouden heeft, en dat het onè van Picard met Assi in de gevangenis te Versailles ten doel had van te vernemen welke gedeelten van Parijs ondermijnd waren en alzo: wel de binnentrekkende troepen vermeden zouden dienen te worden; mat doe heeft die van hem gevraagde aanwijzing niet kunnen of niet willen t in -- De nieuwe aartsbisschop van Parijs, mgr. Guibert, heeft te Tour rede gehouden tot de leden der Vereeniging van den H. Vincent» Paulo. Daaruit blijkt dat hij de toekomst nog donker inziet, dal In] aan gevaren verbonden acht, zoodat hij met zekere huivering zijne ge king aanvaardde. Niet, zeide hij, dal ik, als bel zijn moet, tegt be dood opzie Op mijn leeftijd ziet men den dood onbeschroomd om oogen. Moet ik binnen zes maanden ol een jaar als een nieuw offert Re het zij zoo. Bovendien, mijn leven behoort der kerk toe. Maar ik niet of ik berekend ben voor eene zoo moeijelijke taak, welke daait jj staat, dal ik de brug zou moeten zijn, die de Parijzenaars van dehotJ naar het Paradijs leidt. vt Er heeft zich thans ook een protestantsch «comité tot liet veil van hulp aan dc slagtofTers van den oorlog" gevormd, hetwelk ziek bepaald het verzorgen van de weezen van bel Parijsche oproer tö stelt. Aan het hoofd daarvan staat de generaal de Chabaud-Latour, scheidene andere afgevaardigden zijn leden van het comité, en daan» een sub-comité van dames toegevoegd, waarvan o. a. mevr. de Léon Say, d'llaussonville en Hottinguer deel uitmaken. Naar men verneemt is tusschen Je Zwitsersche en de Fransclt ring eene overeenkomst gesloten, volgens welke Frankrijk, belwell nu toe vijf milliocn fr. betaald heeft, van hetgeen het aan Zwitserland het onderhoud der defwaarts geweken Fransche troepen schuldig ii den 15,lc" Augustus al elke veertien dagen een millioen fr. zal bet,# dat de geheele schuld voldaan is. Daarentegen zal de Zwitsersche W al het Fransche oorlogsmaterieel, hetwelk zij nog in bewaring heeft, Frankrijk nitleveren. I T A L J E. De Osnerv. Rom. deelt een pauselijke encycliek mededie aai katholiek episcopaat is gerigt. De Paus bedankt daarin zijne getrouw vooral de bisschoppen voor dc demonstraliën van allerlei aard bij gel beid van zijn 25-jarig jubilaeum aan den dag gelegd. Ilij vermaant I* bidden voor de vrijheid van den heiligen stoel, de zegepraal der kek de rust der wereld. S'Rl IS» E V. BERLIJN. 13 Augustus. Uit Regensburg meldt men dat de koning van Beijeren Doiulerdï

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2