IIJ •LElDSCfflE C0VBA1VT. 1871. 1 MAANDAG ,31 JUÏ.1J. ie Cestui Sei N°. 178. als tot op D<! Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars f3.— franco p.p. ƒ3.50.; mCn met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.59 'tiaars buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. J De prijs der Advertentie» is van 14 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. Idvertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASKNSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentie» te tPTp Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Siuttgart, 11 'eer.cnPraag, llazel, Zurich, St. ballen, Genèoe en baasamie. BB. L uitdrukkelijk buiten werking zijn gesteld, terwijl bij deze laatste verorde ning liet bewezen feit niet op nieuw strafbaar is verklaard. Te Delfshaven en naburige gemeenten is de ziekte eti sterfte ouder de varkens groot, liij de ontdekking der ziekte wórden zij meestal terstond gcslagt. Als een bewijs dat de Fransclie paardenkoopers voor goede paarden nog groole prijzen besleden, meldt men uit Huren, dat aldaar dezer dagen een 4-jarig ruinpaard is verkocht vóór den pi'ijs van ƒ700. Eeue dezer dagen te Nicuwcsluis aangedreven flesch bevatte, behalve een goed geadresseerd gesloten enveloppe voor Engelandeen in hel Eranselt en Engelsch geschreven verzoek tot spoedige verzending van den brief. Aan dat verzoek is voldaan. Daar de brief dagteekent van 10 October 1865, zoo is die flesch reeds bijna 6 jaar drijvende geweest. Tc Amersfoort zijn door den gemeenteraad tot leeraren aan de hoogere burgerschool benoemd: voor natuurwetenschappen G. J. Collard, te Amster dam (met hel lot tegen d'. F. van Wageniiigen Jz te Leiden); E. D. I'ijzel, te Groningen en J. C. Prikken, te Vinnen; voor talen en letterkunde .1, A. Leopold, te Stcenwijk en J. Helderman, te Veendam; voor geschiedenis en aardrijkskunde A. M. Kollewijn Nz.te Amersfoort; voor regilijniglecke- nen en levens tot gemeente-architect W. II. Earn, te Schiedam; vbor gymnastiek F. Rauh, te Tiel. Te Zwolle ontving dezer dagen iemand een aangeleekenden brief uit Duitschland, welke eenc waarde van 3400 tli. moest bevatten. Dij de opening bleek het dal men den brief aan ecne zijde opengesnedende waarde er uil- LEIDEN, 29 Julfj. lert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 6 personen ysteiil opgegeven 1overleden 1zoodat nu in behandeling zijn 33. 'entI' 5,011 sclir'jft 0I1S: 1)0 doorlating van water uit Delfland aan den Leid- jendam is sedert gisteren nacht geslaakt, hoewel zij weder kan plaats °esllbben. zoo daaraan behoefte mogt ontstaan. Over drooge weersgesteldheid ji nergens geklaagd worden, de polders lieten bijgevolg geen water in, ndat (ie boezemdikwijls nog gevoed door regensteeds eene voldoende >eiwtjbgle behield. Van dien boezemstand had de scheepvaart bet voordeel zich eral, zelfs met diep geladen vaartuigen, vrijelijk te kunnen bewegen; van in» in aanvoer van water aan den Leidschendam eu langs de Gouwe, gepaard f Jjf den afvoer door de sluizen te Katwijk, moest voortdurend het nut voor walerverversclnng worden erkend. rclar— Men meldt ons van den Rijnkant: Daar de laatste zware regenbuijen weiland zeer nat hebben gemaakt, groeit bet gras minder en gaal bet ;lden hooibouw meer ongeregelder dan voor een paar weken het geval was. erbij komt dat gedurende het geheele jaar veel regen is gevallen en de zon, egens dikwijls betrokken lucht, weinig verdamping heelt teweeg gebragt. nderscheiden poldermolens zijn dan ook reeds met de ttilmaling van water Mdjlast. Voor koolsoorten in het algemeen is de weersgesteldheid zeer gun- allfe; voor de aardappelen is droogte heilzamer dan zooveel vocht, daar i iliekte en bederf zich spoediger en meer in het gewas uitbreiden, terwijl jne vruchlen er blijkbaar onder lijden of niet vooruit komen. - Men meldt uit 'sllage: Naar men verneemt zullen eerstdaags, en wel- gt reeds in bel begin der volgende maand, door stations van den Ned. -Rijnspoorweg naar stations van den HoIIandschen spoorweg en omgekeerd irecte plaatsbilletlen van 's Gravenhage worden uitgegeven. Het vervoer er reizigers door de residentie van het eene station naar liet andere zal lsdan met omnibussen of vigilantes plaals vindendie daartoe aan de sla- ions bij aankomst der aansluitende treinen zullen gereed staan. Vooral P^'oor liet reizend publiek naar en van SchiedamDelft en Leiden is dit van 1 [root belang te achten. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende leze week dagelijks van 89 tot 104 volwassen personen en 29 tot 39 kinderen. Gedurende deze weck zijn in het badhuis op de Rloemmarkt 5-1 baden jebruikt. Omtrent de werkzaamheden van de synode der Ned. herv. kerk wordt niUfficieel in de K. C. o. a. het volgende gemeld: Van verschillende zijden estwerd de synode aangezocht om óf terug te komen op het ten vorigen jare uitgenomen besluit betrekkelijk de doopsformule, óf de gemeenten en de. lagere kerkbesturen nader hieromtrent in te lichten. Zij begreep evenwel dit niet t te kunnen en te moeten doenom niet noodeloos nieuwe onrust in het leven te roepen. Ten aanzien van een ingezonden voorstel van de Waalsche jReunie betrekkelijk het voorgeschreven getal der avondmaalsvieringen in art. 14 1° van het Reglement voor de kerkeraden. waaraan vele classen adhaesie betuigden, en van een voorstel om de bepaling van het doen der gewone vragen bij het avondmaal op te heffenbesloot zijna ernstige dis til, cussie, aan de kerkeraden in dit opzigt volkomen vrijheid te laten, en uit id. genoemd art. te doen wegvallen de woorden: "en na de voorstelling aan de ui. gemeente van de daartoe verordende vragen," en "viermalen des jaars." tij Bij de Ned. herv. gemeente te Ressen is tot predikant beroepen d9. Schouw Santvoort, pred. te Leiderdorp; bij die te Kethel ds. l'ikaar, pred. te Blaauw- 11- kapel; bij die te Oude en Nieuwe Wetering ds. Ormel, pred. te Loon op Zand; bij die te Weslmaas ds. Kan de Reer, pred. te Scheveningen; bij die ie Oudewalcr d9 van lieerde, pred. te Lemmer; bij die te Colhen d9. Dek- 1 ker, emer. pred. van Chaam; bij die te Ommen d9. van Hoogenhuyze, pred. te Heino; bij die te Zoutelande d9. Sigal, pred. te Lage Zwaluwc; bij die ie Amlel ds. ivrayenbelt, pred. te Ede. j De jaarlijksche vergadering van de broederschap der Notarissen in Ne- Herland zal de volgende maand te Maastricht plaals hebben. Bij die gele- geilheid zal de groote sociëteit eene matinee geven en zullen de gangen van 1 Men Sl. Pietersberg geïllumineerd worden. --De arrond.-reglb'aiik te Rotterdam beeft gisteren uitspraak gedaan in dc vroeger medegedeelde zaak van den winkelier Rik, Ie Gouda. Door de 4»egtbank werd aangenomen dat wettig en overtuigend is bewezen, dal dc II, vrouw van Rik aan de pokken is overleden eu dat hij geene kaart voor zijne woning heefl geplaatst, waarop vermeld stond dat aldaar pokziekte /jliecrsclilc. Uit dien hoofde is liet vonnis van den kantonregter van 31 Mei Ik! 1871 vernietigd. Dc gedaagde is echlcr te dier zake ontslagen van alle ver- idere vervolging en wel omdat het bewezen feit noch misdaad, noch wan- bedrijf noch overtreding daarstell. Deze beslissing is gebaseerd op grond ;dat tegen bet ten laste gelegde feit slral wordt bedreigd bij de verordenin gen van Gouda van 25 Maart en 16 Aug. 1859 en van 26 Febr.11 Nov. en 9 Dec. 1864, welke verordeningen bij latere verordening van 2 Junij 1871 I gehaald en wit papier in de plaats gebragt had. De open zijde was weder met lijm digt gemaakt. Men meldt uit Leeuwarden, 28 Julij: De pokziekle erlangt in deze provincie steeds van week tot week uitbreiding. In de week van den 20- 27 dezer is weder een zestal gevallen bijgekomen, zoodal nu sedert bet ontstaan der epidemie in dit gewest ('t4 Jaiitiarij jl.) '153 gcvrillcn zijn geconstateerd In enkele streken heersehen ook, naar men verneemt, Vrjj sterk de mazelen, doch deze zijn van goedaardig karakter. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1" 'soort ƒ53:50, 2° soort 46.--, 3" soort ƒ39.50. Naar men verneemt is dezer dagen de bediende van eCn effectenhan delaar 1c Groningen onverwachts vertrokken met een wissel'op tie 'Ontvang en betaalkas, ruim ƒ3700 groot, die, van valsehe handleekening voorzien, te Amsterdam is uitbetaald. Nabij Groningen is een arbeider op het land door den bliksem doodeljjk getroffen. De ongelukkige laat eene vrouw en twee .jeugdige kinderen na. Te St. Oedenrode is Woensdag 11. de bliksem in de spits van den dorpstoren geslagen. Aanvankelijk vreesde men den brand niet meester te zullen kunnen worden en de eerstendie naar boven geklommen waren, kwa men onverrigierzake terug. Later beproefden dezelfde personen nogmaals, ditmaal bijgestaan door andere wakkere gaslcn. met alle 'kraelitsinspanifiiig werk. en toen met het gewenschlc resultaat. Ue brand het heelt ongeveer twee uren geduurd en aanmerkelijke schade veroorzaakt. Uit Neuwied meldt men aan de :V. C.Dc pleglige ontvangst van den vorst zu Wied en zijne gemalin, prinses Marie'der Nederlanden, heeft plaals gehad volgens het vastgestelde programma, liet zoo eenvoudige, maar nette stadje Neuwied prijkte in den prachligslen feestdos. Alle inwoners hadden hel hunne er toe bijgedragen om liet feest op te luisteren. De geest drift was algemeen; de toevloed van vreemdelingen zeer-groot. Des avonds was liet stadje als in een vuur herschapen. Niet alleen was elk buis door lampions of a la giorno verlicht, maar de hoornen ook. Ten acht -ure begaf zich een optogtuit verschillende vereenigiiigen gevormd, en begeleid door fakkellicht en muziek naar hel kasteel om de vorstin in Neuwied welkom te heeten. De vorst beantwoordde de hartelijke en eerbiedige woorden, welke tot zijne gemalin werden gerigt, ongeveer volgender wijze: Burgers van Neuwied! Ik ben zeer getroffen door dc wijze waarop gij mijne gemalin en tegenwoordige vorstin in onze stad hebt welkom gcheeten. Moge de band. die liet huis van Wied en de stad Neuwied verbindt, steeds hechter worden. Ik geef u de verzekering dat mijne gemalin het hare er loe zal bijdragen. Roept allen met mij: Leve Neuwied! Na afloop van den oplogt begaf het vorstelijke echtpaar zich per rijtuig naar de slad om de illuminatie in oogen- schouw te nemen. Allerwege werden dc jonggehuwden met de grootste geestdrift begroet. Door de AnslalL der Brüdcrgenicinde" werden zij o. a. met een feestlied verwelkomd. 's GRAVENHAGE. 29 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. Gischler. districts inspecteur bij de maatschappij lol exploitatie van staatsspoorwegen, te Zut- phen, lot liet. dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenen aan den heer L. A. J. Kroon, te 'silagc. tol het dragen der versierselen van ridder der orde van Ntchan lftihar. hem door den Rey van Tunis geschonken. Tot burgemeester der gemeente Leeuwarden is benoemd de heer E. Bloembergen, eu tot burgemeester der gemeente Hasketland (le beer i. Rinkes.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1