boden aan de hoven in Europa, als kennisgeving van de gesloten cclit- verbindtenis. Gister avond werd door het genootschap Pnlchri Studio alhier, in haar gewoon locaal, een hartelijk en gezellig feest bereid, aan de leden van de liedertafel Caeciliawelke bij den jongsten kampstrijd te Gent, den eer sten prijs verwierf, tot welk feest commission uit de verschillende kunst- cn letterkundige vereenigingen hier ter stede waren uitgenoodigd. ISU 1TENLANDSCIJE BKiIGTKN BELGI E. De heer Frang. Victor Hugo beweert in de Ind. Beige dat hij aan eene regtsvervolging bloot staat. Daags na den aanval op het huis van Victor Hugo, te Brussel, had eerstgenoemde de schilderijen uit een der meest bedreigde kamers doen brengen naar den behanger Deboodt, op het Barricade-plein te Brussel. Het zijn schilderstukken van geringe waarde, die hij achtereenvolgens te Antwerpen en te Brussel had gekocht. De Fran- sche regering had zich tot de Belgische justitie gewend met de bewering, dal bedoelde schilderijen vermoedelijk waren ontvreemd uit het Louvre ge durende de regering der Commune. Daarop is de justitie ten huize van den behanger Deboodt verschenen en beeft beslag gelegd op de schilderijen, waarvan eene beschrijving naar Versailles is gezonden. De Ind. B. trekt zelve de geloofwaardigheid van het feit in twijfel cn geloolt dal de heer Hugo zich heeft laten beet nemen. Zondag 11. kwam een lange trein uit Duilschland aan het station Guil- hmins te Luik aan. De trein bestond uit 33 waggons en bragl 267 Fransche soldaten over, die door ziekten of wonden nog niet vroeger naar Frankrijk konden wederkeeren. De eerste waggons waren onderstellen van Duitsche ambulances, die voor deze gelegenheid ter beschikking van het Fransche bewind waren gesteld. Bijna al die soldaten waren door verschrikkelijke ziekten: typhus, dyssenterie, hospitaalkoorts, rhumatisme enz. aangetast. Hunne aangezigten waren uitgemergeld, verbleekt en droegen de teekenen van bitter lijden. Twee waren te Luik reeds stervende; vier hadden op reis den geest al gegeven. Allen waren met zeldzame toewijding door de Duit sche ziekenverplegers en de Fransche militaire geneeskundigen verzorgd. De waggons zagen er innerlijkeven als de beddenuiterst zindelijk uit. De achterste waggons bevatten de herstellenden en de genezen geamputeerden. Men telde er honderd. Al deze ongelukkige slagtoffers kwamen van Stettin, Leipzig. Wezel, Coblentz, Keulen enz. en werden naar Rjjssel vervoerd. EKGELAXffl. LONDEN, 27 Julij. Het voorstel van den heer Whitbread en Gladstone's antwoord daarop hebben onder het publiek de verwachting doen. ontstaan dat de beraadsla ging over de hervorming van het kiesstelsel lot eene in den herfst dezes jaars te houden zitting geschorst zou worden, zullende het ministerie op die wijze voldoen aan zijne belofte om die hervorming in deze parlements- zilting lot stand te brengenaan den wensch van vele leden om in dit saizoen vacanlie te hebben, cn aan het verlangen van het hoogerhuis om zich den vereischten lijd tot behoorlijke overweging van gewigtige voordrag ten te zien gunnen. In allen gevalle zon het parlement nog ecnigen lijd vergaderd moeten blijven, ten einde cenigc aangelegenheden af te doen, welke voor de bill op de leger-organisalie en voor die op de wijze van ver kiezing der volksafgevaardigdcn achtergesteld zijn; en daaronder behoort zelfs een deel der begrooting van staatsuitgaven voor het reeds loopende dienstjaar. De commissie uit hel lagerhuis, belast met het uitbrengen van verslag aangaande de werking van de zoogenaamde «contagious diseases act", heeft hare laak ten einde gebragt; hoofdzakelijk had het onderzoek op het oog die besmettelijke ziekte, welke met de prostitutie hand aan hand gaat. De slotsom van het verslag is, dat de bestaande wet behoort gehandhaafd te worden; met andere woorden, dat liederlijke vrouwen, verdacht van aan de bedoelde besmettelijke ziekte lijdende te zijn, van wege de policie aan een geneeskundig onderzoek onderworpen en tot na haar herstel behooren gedetineerd te worden. Het Brilsche bijbelgenootschap heeft in 1870 3,903,067 exemplaren van den bijbel;, of gedeelten daarvan, verkocht of uitgedeeld. De inkomsten be droegen 180,314 de uitgaven 189,059 Het genootschap heeft besloten aan de weduwen en nagelaten betrekkin gen van Duitsche soldaten), die in den oorlog gesneuveld zijn, tot aandenken ieder een fraaijen bijbel te schenken, voor deze gelegenheid op toepasselijke wijze gebonden en met opschriften voorzien. Te Liverpool is door de policie een geheim depót van wapenen ont dekt, hetwelk doet vermoeden, dat de Fenians aldaar weder booze plannen hebben ontworpen. Volgens het Athenaeum heeft de beroemde zangeres Christine Nilsson met hare laatste kunstreis in de Vereenigde Staten 30000 overgelegd. FRANKE IJ K. Volgens de Frangais heeft de minister van financiën, ten einde aan de bezwaren der commissie voor het budget te gemoet te komen, zich be reid verklaard van het voorgenomen zegelregt op de dagbladen af te zien. mits daarvoor eene verhoogde belasting op het papier, dat voor de dagbladen word gebruikt, in de plaats gesteld wordt. De Gaz. des Trih. meldt dat het Commune-lid Arnold te Sèvres is ge vangen genomen. Hij was ook majoor van hel G4C bataillon der opstan delingen. Abd-cl-Kadcr heeft een brief aan den heer Thiers geschreven, waarin hij zijn aanstaand bezoek aan Frankrijk aankondigtten einde van zijne adhaesie aan het bewind der republiek te doen blijken. Door de Univers wordt de redevoering medegedeeld, die de lieer de Bel- castel in de nationale vergadering heeft willen uitspreken, ter aanpnoo eener expeditie naar Rome. Bij herhaling heeft men pogingen aanhol om dat lid het spreken te belettenen bijna zou hij de tribune bereik] benware hel niet een zijner vrienden gelukt de panden van zijn thel grijpen en hem dus als bel ware gevangen te nemen. Dat het in dieJi i ten hoogste onstuimig is toegegaan, daarin komen de dagbladen oilbe Tooneelen van de grootste wanorde hadden plaats; o. a. werden twtAk ken door de hh. afgevaardigden letterlijk aan stukken getrapt. o, In de inleiding van de door den kolonel Stoffel uitgegeven brotëte waarvan reeds melding is gemaakt, kómt o. a. het volgende voor 1 1 feilde de krijgstucht bij het Fransche leger: Hoe veel ongerijmdhedet rv den er niet over de discipline bij het leger geschreven! De krijn t zegt de een, is gelukkig bij ons leger hersteld. Anderen, hiervanjV stellig overtuigd, betoogen dat het van het hoogste gewigt is de krijHilk te herstellen. Vraagt men dezendoor welk middel zij dat doel te kunnen bereiken, dan is het antwoord, men moet de vergrijpen de krijgstucht strenger dan tot nu toe slraflende officieren d» met een goed voorbeeld voor te gaande manschappen in groote oefe kampen vereenigen enz Arme raadgevers, die niet inzien dat de tu het leger slechts de vrucht is van de tucht in het huisgezin en in de tn schappij! Waarom is de tucht bij het Pruissischc leger zoo voorbe Alleen omdat de jongeliedenwanneer zij in de krijgsdienst tredenfe gedisciplineerd, dat is sedert hunne kindsheid tot gehoorzaamheid s< algemeen, tot ontzag voor hunne ouders en meerderen, tot getroj 0 aan hunne pligtcn opgeleid zijn. Het gevolg is dat de officieren bijna 'el te doen hebben om de krijgstucht te handhaven, en zoo wordt het lijk, waarom er bij het Pruissische leger zoo weinig te straffen valt" ons is aan wezenlijke krijgstucht in het leger niet te denken zonde volslagen omkeering in de opvoeding en het onderwijs der Fransche j1 Onlangs beeft de nationale vergadering de voordragt aanga waarbij wordt bepaald, dat alle inschrijvingen van geboorte, huwe| ri overlijdendie gedurende het bewind der Parijsche Commune in dc rsf" van den burgerlijken stand der hoofdstad zijn gedaan, geschrapt en iai een tijdsverloop van eene maand voor den wettigen ambtenaar van del gerlijken standin tegenwoordigheid van getuigenvernieuwd beliooïr' worden. Aan de huwelijken enz. worden door deze nieuwe inschrijf" geen hunner burgerlijke gevolgenvan den dag der eerste inschrijvi^B' ontnomen, en al de formaliteiten en de regterlijke vonnissen, welke ui8' vernieuwing der aden voortspruitenzullen ten koste van den staat lf" Deze wet geeft aanleiding tot vele dubbele bruiloftspartijen, receplif' andere trouwfeestelijkheden. Dezer dagen hebben eenige der herlrlf echtparen in restauralien van het Palais-Royal andermaal bruiloft gif Zij verheugden er zich niet weinig over, dat zij voor de tweede mip trouwd waren zonder dat zij cenig verlies behoefden te betreuren. Het Proteslantsche blad la Renaissance zou gaarne zien dat dep8 tantsche theologische faculteit van Straatsburg naar Parijs werd verj11 Aan de regtmatigheid van dien wensch kan, meent dit blad, geen bestaan, daar de protestantsche godgeleerdheid de eenige tak van welei is, waarin te Parijs geen onderwijs wordt gegeven; eene leemte, sinds lang voorziening noodig was. Van de twee protestantsche kerk/ schappen lijdt de Augsburgsche het meest door de bepalingen vanheti tractaat. De hervormde kerk verliest door de losscheuring van den en Lotharingen slechts 4 van hare 104 kerkeraden of gemeenten, nam" Straatsburg, Mulhausen, Bischwciler en Sainte-Marie-aux-Mines. Aai' Luthersche kerkgenootschap ontvallen daarentegen 32 van zijne 44 gei1 ten,- en het behoudt slechts twee inspectiën, die van Parijs en van e béliard. In beriglcn uit Algiers wordt gemeld, dat Ie Cherchcll een parl(! tair uit het kamp der Beni-Menassers was aangekomen om over den te onderhandelen. Volgens deze berigten, heerschle onder de ledetf genoemden stam verdeeldheid over de vraag, of het raadzaam was, d(E gevangen beweging al dan niet vol te houden, en scheen de vredes-parf sterkste te zijn. De Akhbar verlangt het instellen eener enquête na: oorzaken van dezen nieuwen opstand, die, naar de mecning van dat.' moet worden toegeschreven aan de al te groote edelmoedigheid, waai de generaal Augereau aan de overwonnen of in onderwerping gelf Kabylenstammen vergiffenis heelt verleend. In den jongsten lijd heeft men vele geruchten medegedeeld ovei tunnel van den Mont-Cenis. Allerlei ongelukken wist men te verhalen min of meer waarschijnlijk waren. Men was niet uitgekomen op de |i waar men wezen wilde, de ventilatie liet veel te wenschen over. maehial waren gestikt, een deel van den tunnel was zelfs ingestort. Uit een aan het Journal de Genève, geschreven door den heer Eugène Negri, ingenieur van den tunnel te Modane, blijkt, dat niets van dien aard plaats gehad. De tunnel is nagenoeg geheel gereed. In Augustus zal de voorlbopige spoorstaven door definitieve vervangen en in September weg aan de gedelegeerden van Frankrijk en Italië opleveren. De Iatie, zegt Negri, laat niets te wenschen over. De logt in den luni dikwerf zóó sterk, dat lampen en kaarsen uilwaaijen cn men lantaarnsi te baat nemen, die behoorlijk tegen dc trekking beveiligd zijn. De tigc opening zal waarschijnlijk in October plaats hebben. ZWITSERLAND. De thans gesloten zitting der Zwitsersche bondsvergadering is kali rustig geweest; zij is afgeloopcn zonder aanleiding tot lieete discussiüi geven te hebben. In den raad der kantons, of de eerste kamer, werd een lid, den heer Vogt, de wensch geuit dat er eene internationale c rentie tol bepaling cn omschrijving van de regten cn pligten der onziji zou worden gehouden, dewijl er thans omtrent die regten en pligte menig punt onzekerheid bestond waarvan het gevolg was dat soms m maglige staten zich moesten onderwerpen aan harde en betwistbare eis

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2