Het berigt uit Harlingendoor het V. D. medegedeeldbevattevol gens nader herigt, eene onjuistheid. Wel is de heer S.kassier en wisselaar aldaar, met de noorderzon vertrokken, doch zonder de kapitale som van 1 ton gouds. Ilij is naar Leeuwarden vertrokkenmet het doel zich in handen der justitie te stellen, wat hem werd afgeraden door iemand, die, naar men verhaaltwijl S. niet meer dan ƒ10 op zak had, hem ƒ100 aan reisgeld medegaf, om naar Engeland te kunnen gaan. Te Kampen werd Zaturdag 11. de jaarlijksche vergadering gehouden van het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasien en lioo- gere burgerscholen. Twee gewigtige vraagpunten, in verband slaande met de in den laalsten tijd bij herhaling verleende vrijstelling van het admissie- cxamen voor de hoogeschool, door de heeren dr. J. Brill en dr. D. Burger aan de orde gesteldlokten eene levendige discussie uit onder de 22 opge komen leden. Uit het verslag bleek dat het genootschap telt 76 gewone en 34 honoraire leden. De lih. dr. J. C. G. Boot, dr. S. Naber, en dr. M. de Vries werden tot honoraire leden benoemd. Voor de vervulling der vacature in de arrond.-regtbank te Almelo is de volgende nominatie opgemaakt: mr. C. F. G. de Menthon Bake, subst.- griffier bij de regtbank, met het lot tegenover mr. A. A. W. van WulfTteu Pallhe, kanlonregter te Oldenzaal; mr. Pallhe, voornoemd; inr. W. J. En gels, procureur bij en regter-plaalsvervanger in de regtbank. De commissie, die zich met de taak heeft belast om in hel noorden des rijks een zendingsfeest te organiserenheeft zich thans definitief gecon stitueerd. Zij heeft lot haren voorzitter benoemd den heer E. Segers, pred. bjj de Waalsche gemeente Ie Groningenen tol haren secretaris mr. F. G. van Marle, te Appingcdam; eenige heeren uil Groningen. Friesland en Drenthe zullen als leden optreden, liet feest zal plaats hebben Woensdag 30 Augustus in het Asser boschhetwelk daartoe door het gemeentebestuur van Assen beschikbaar is gesteld. Vervanging van de artikelen 414, 415 en 416 van het Wetboek van Stralregt door andere bepalingen. Uit het voorloopig verslag der tweede kamer blijkt, dat verscheidene leden verklaarden bezwaar in dit voorstel te zien, omdat het eene geheel partiële herziening van het genoemde wetboek beoogt. Gaarne erkende men, dat er voor den minister van justitie aanlei ding heeft bestaan, als bij uitzondering op de artikelen 414—416 van den Code-Pénal terug te komen. Al was men in het afgetrokkene niet legen eene wijziging van de arlt. 414-416 van den Code-Pénal, achtte de meer derheid der in de afdeeling tegenwoordig zijnde leden het tijdstip om daartoe over te gaan zeer ongelukkig gekozen. Het moest zelfs bevreemding wek ken, dat een voorzigtig man, als de minister van justitie, er toe heeft kun nen medewerken, dal een wets-ontwerp van dezen aard onder dagteekening van 30 April jl. is ingezonden. Eenige leden kwamen tegen deze ongunstige beschouwingen van het ontwerp op, maar van den anderen kant kon men niet inzien, dat liet ontwerp in den toestand der werklieden eënige, al ware het slechts geringe verbetering brengen zon. De meerderheid kwam tot de slotsom, dat wel hel hier in aanmerking komende onderwerp allezins de aandacht des wetgevers verdient, zoodat dan ook bij de vaststelling van het strafwetboek rijpelijk zal overwogen moeten worden, hoe de vrijheid van vereeniging en vergadering overeen te brengen zij met noodzakelijke strafbepalingen tegen coalitiën van werklieden, vooral wanneer deze door dwang, aanranding van personen of eigendommen haar doel trachten te be reiken, maar dat strafbepalingen van dezen aarddie. zoo niet voor altijd, dan toch voor eene lange reeks van jaren moeten werken, geenszins hij eene soort van gelegenheidswet. met het oog op de omstandigheden van het oogenblik behooren te worden ingevoerd. 's GRAVENI1AGE, 13 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den majoor J. F. Meijer, kom- mandant der divisie kon. maréchaussee v9n Limburg, tot hel dragen der versierselen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. Bij kon. besluit van 15 Julij jl. is de heer ui'. L. W. A. Besier, refe rendaris bij 's rijks munt, aangewezen, om gedurende het jaar 1871ingeval van afwezigheid van een der leden van hel tnunlcollegiediens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Junij 1850 (Slbl. n 25). Tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool te Gro ningen is benoemd de heer d'. H. W. Middendorp, lector in de geneeskunde aan die hoogeschool. Tot kantonregter te Sitiard is benoemd de heer mr. H. 11. G. A. Coene- gracht, thans griffier hij het kantongeregt aldaar, en tot griffier bij dat kantongeregt de heer M. J. Jansen, caud.-notaris aldaar. Tot directeur van het postkantoor te Almelo is benoemd de heer D. van Marle, thans commies der posterijen lc kl.lot commies der posterijen lc kl. de heer J. A. W. Verschoor, thans 2' kl.; 2' kl. J. lloefhamcr, thans 3e kl.3e kl. de heer G. Kappen, thans surnumerair. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein C. L. il. von Freylag van Over- straten, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen te stellen. De kapitein der genie J. Kalfï is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De 2" luit. der inf. van het O. I. leger E. W. Bischoff van Heemskerck gedetacheerd bij het 8' reg. inf. en W. H. Smits gedetacheerd bij het 4' reg. inf., zijn weder bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk geretourneerd en zullen in het laatst dezer maand per scheepsgelegenheid naar Java ver trekken. Heden morgen is bij Z. M. deri koning ontvangen de minister van justitie, ten einde aan Z. M. voor te stellen hel nieuw benoemd lid van den hoogen raad der Nederlanden, den heer mr. F. B. Coninck Lielsting, die als zoodanig in 'skonings handen den eed hecfljifgelegd. De door velen zoozeer gewenschte aansluiting lusschen den Rfjn- den llollandschen spoorweg hier ter stede, is voor het goederenvervoer stand gebragt, zoodat de verzending voortaan in direct vervoer over beide lijnen, wederkeerig, kan plaats hebben. Naar men verneemt zal o voor passagiers eerstdaags een vigilanle-omnibusdiensl tusschen de statu der beide spoorwegen hier ter stede in werking treden. liUlTENLANDSCIllS UKK1GTKM. BELG IE. De kamer van afgevaardigden heeft zich vereenigd met de voordragt i regering om eene vaste bate van minstens 500,000 fr. toe te zeggen het tot stand komen eener regelmatige stoombootdienst op groote schi tusschen Antwerpen en New-York. EKC EL.VXD. LONDEN, 17 Julij. liet hoogerhnis zet de beraadslagingen voort over de wet lot verba ring van de organisatie der landmagt. Er zijn door verscheiden pairs denkingen legen haar iugebragt; doch het is niet gebleken dat er bij; meerderheid een bepaald besluit bestaat haar te verwerpen; en aan de z| der regering bestaat hoop dat zij de stemmen van de meerderheid zal ks: nën verwerven door het toezeggen eener meer volledige voordragt opt stuk in het volgende zittingjaar en door eene algemeene aanwijzing van voor die voordragt aan te nemen grondslagen. liet lagerhuis is weinig gevorderd in de behandeling van de artikelen i wet tot verbetering van de wijze der verkiezingen; de duur der discus wordt verlengd, zoowel door redevoeringen en motiën van oppositie-Mi die geene andere bedoeling schijnen te hebben dan tijd te doen verlor gaan, als door de noodzakel: kheid, waarin de regering is, om allerlei beliof' middelen en voorzorgmaatregelen voor te dragen ter wegruiming der l' duchthcid, waarmede eene nieuwe zaak, als de geheime stcmuilbrenging' Engeland door velen wordt beschouwd. De regering wil. welke middel ook tegen haar aangewend worden, de behandeling der wet doorzetten.il het verwijt te ontgaan dat de zitting van het parlement dit jaar eene»" vruchtbare is geweest. Aan de Times wordt uit New-York gemeld dat de bekrachtiging t het Washingtonsche tractaat daar te lande met blijdschap is ontvangen, bij het bewind door burgers der Vereenigde Staten ingediende eischen laste van Engeland, om vergoeding der hun tijdens den burgerkrijg door kruisers der Confederalie tocgebragtc schade, maken thans te zamen t« bedrag van ^.BSO.t'OO dollars uil; dit totaal zal denkelijk door de nogfi verwachten vorderingen van dien aard tol 13 millioen dollars of daawt streeks klimmen. FRANKRIJK. Naar men aan het Jonrn. des Deb. meldt zou de minister van fiwr41 fciën aan de commissie voor het budget een ontwerp hebben medegedé' tot wederinvoering van het dagbladzegel, waaraan een nieuw posttar1 voor het vervoer van dagbladen toegevoegd zou worden. Volgens het v«'e stel zouden de dagbladen te Parijs van meer dan 36 vierkante decimcl»^ oppervlakte onderworpen worden aan een zegelregt van 3 centimes de departementen van 1 centime. Bladen van minder dan 36 vierk meters oppervlakte zouden, te Parijs zoowel als in de departementen, zegelregt betalen van centime. -- Thans is ook de uitslag der drie verkiezingen bekend, welke in Al? rië voor de nationale vergadering moesten plaats hebben. Te Algiers, vtf' twee leden moesten worden verkozen, hebben de radicale maire Vuillera en de republikeinscbe gewezen prefect van Algiers Varnier de meeste sla§ men, namelijk 6721 en 6456. bekomen. In de provincie Oran is del*® Lambert, gewezen commissaris der republiek voor Algiers, verkozen. 8'J Tot aartsbisschop van Parijs zal waarschijnlijk benoemd worden m Guibcrt, aartsbisschop van Tours, llcl verspreid gerucht omtrent een aiai zoek, door den heer Thiers hij mgr. Dupanlonp gedaan, oin zich de l<trk van aartsbisschop van Parijs te laten weggevalen, blijkt op waarheid t61 grond te'zijn geweest. Doch zoowel met het oog op zijn leeftijd, als e andere omstandighedenheeft de prelaat voor die onderscheiding bedaiil's' welke de heer Thiers hem aangeboden had, om vele diensten, door dci^ bewezen. Mg'. Dupanlonp vvenscht tc Orleans te blijven. Ofschoon het Jourm. cff. verzekert dal de ramp van Vinccnnes dr de onhandigheid van een vuurwerkmaker veroorzaakt werd, geelt het pubt® toch de 'chuld aan de Commune en haar handlangers. De ontploffing schiedde mét vrtesselijk geweld, net gezamenlijk gewigt aan patronen. Ps in de lucht zijn gesprongen, raamt men op 310,000 kilo, waarbij dan IP niet eens gerekend zijn twee kruidmagazijnendie heinde en ver vernal ting hebben verspreid. Een der kelders, die tot bergplaats van de bomiifd diende, sprong, mede in de'lucht. De schok was zoo geweldig, dat vierden van de ruiten in het fort Vinccnnes in stukken gebroken werdtP Het ameublement der officierskamers werd vernield en de stukken en brce ken op verren afstand geslingerd. In de groote straat van Vinccnnes w!r den honderden ruilen gebroken en tc St. Mandé, in de straat langs bosch, telt men ze bij duizenden. ZWITSERLAN IJ. Uit de interpellatie dezer dagen door den lieer Eylel in den national' raad gedaan, betreffende de houding der Fransche regering ten aanzien Zwitserland, is gebleken dat men zich zeer te beklagen had over de vvij^ van handelen der Fransche regering ten aanzien van vele Zwitsers, diet losse beschuldigingen in handen der militairen zijn gevallen. Dat in k" vuur des opstands sommigen hunner op bloot vermoeden van schuld zf gefusilleerd, mogt schrikkelijk worden genoemd, maar onverantwoordelijk nog de handelwijze door de regering nog heden gevolgd jegens zoovt'e ciuieif I, es" •k. dtl( ten. 1 el

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2