a COUR ANT. X. 107. J De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.MJ mci fat Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 °S,f 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,' I, 1871. Het «dei raeluii ren.] dag« DINGSDAG 18 JULIJ. !.50 1.601 De prijs der Advertentiën is van I4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. j JA Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HA ASENSTEIN VOGLEIt, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te ■gjl Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Siuttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne. 150 j BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. 50 .581 ■25 LEIDEN, 17 Jnlij. 'Sedert de vorige opgave, Zaturdag 11., zijn door pokken aangetast 5 jrsoncnals hersteld opgegeven 4overleden 1zoodat nu in behandeling - [n 42. IT Naar men verneemt heeft de minister van oorlog een geweer volgens 05 et systeem-Zeiler ontboden, en zal er geen voortgang worden gemaakt met 50 en verderen aanmaak van Beaumont-gcwercnvoordat het systeem-Zeiler ader zal zijn onderzocht. -- Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn uitgeschreven e volgende prijsvragen, met de daarbij vermelde uitgeloofde prijzen: I. Eene bibliotheek, voor honderdduizend banden, doch van zoodanigen arm, dat zij voor latere vergrooling geschikt is; prijs: een getuigschrift - Iet ƒ300. - U. Eene grondige verhandeling over een practisch onderdeel in de gewone - nrgerlijke bouwkunde; prijs: een getuigschrift met ƒ150. ui. Een betimmerd plafond voor eene zaal in een deftig woonhuis, ter 'ppervlakte van 8 bij 12 meters; prijs: een getuigschrift met 50. Ter mededinging worden uitgenoodigd, voor I alle bouwkundigen geboren wonende hier te lande; voor II en III alleen de leden der maatschappij. 15 Mevr. de wed. mr. S. P. Lipmante Hilversumheeft eene som van 1000 aan de armen dier gemeente geschonken, te verdeelen onder de arm- csluren aldaar, in verhouding der aan hunne zorgen onderworpen behoeftigen. liet 85te nationale zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag 9 iiigustus op Houderingen, nabij het station de Bilt van den centraalspoor- vcg. Elf feestlreinen zullen de reizigers aanvoeren van de uiterste einden fles lands, als bijv. van Amsterdam, Helder, Harlingen. Leeuwarden, En schedé, Rampen, Eindhoven, Breda, Rotterdam en 'sGravenhage. Tot Za- pUrdag 5 Augustus, 's namiddags ten 2 uur, kan men aan de stations en i 'aetorijen plaatsbilletlen (met programma's) bekomen, altijd voor zooveel leze dan nog beschikbaar zijn, daar voor eiken trein sleehts een bepaald iaulal billetten wordt uitgegeven. Aai Vermoedelijk den 0Jrn Julij jl. zijn lc Langezwaag in hel huis, bewoond u„;!oor den arbeider üebele Geerts van Roeden, behalve verschillende gouden |ijn zilveren voorwerpen ontvreemd: 4 bankbillelten3 van 25 en een van f40, en 3 schuldbekentenissenvan ƒ2000, ƒ1500 en 7 000, allen geteekend '11. Tuimclda". De olïicicr van justitie te Heerenvecn verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. f Op den avond van 7 Mei jl. verlieten te Makkum drie knapen een (ivinkel. waar drank werd verkocht Bij het uitgaan werden zij uitgejouwd door twee of drie meisjes, waarop een hunner een van die meisjes een slag kMmet de hand op hel hoofd gaf. Oogenschijnlijk scheen dit geen kwade ge volgen te hébben, maar 14 dagen daarna openbaarden zich ongunstige ge volgen bij het meisje, en thans is zij overleden. Het lijk zal gercglclijk onderzocht worden. pC! Onder de gemeente Terheide, in Noordbrabant, had op 11 Julij een vechtpartij plaats lusschen eenige boeren uit de gemeente Made, die met rtiunnc karren naar Breda reden, om daar vlocrstecnen voor de te Made 'nieuwgebouwde r. k. kerk te halen. Een hunner, een welgesteld landbouwer, ontving een snee met een mes van de dij af tot bijna aan de knie. De du ller, daarmede in zijne woede nog niet tevreden, trapte nog op de wijdga- "pende wond, ten gevolge waarvan de verwonde niet ..huilen levensgevaar is. - Beriglen uit Paramaribo van 19 Junij melden: liet onderwijzend per- 'soneel alhier heeft een groot verlies geledendoor hel overlijden van den algemeen geachten lieer L. J. Rens, die gedurende een lange reeks van jaren fijne beste krachten en vermogens aan de opleiding der jeugd heeft toege wijd. Eene 'talrijke schare volgde op den namiddag van den 17Jen dezer lF" tijn stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats, alwaar door de heeren 1'. S. van Dissel en N. van Meerten, in treffende bewoording, welverdiende selfulde aan zijne nagedachtenis werd locgebragt, u'-j Van Curacao meldt men van den 17dl": Den 4',en dezer zijn alhier ge vankelijk van Bonaire binnengebragt en in hel huis van arrest opgesloten wee schepelingen van hel Amerikaansche brikschip Lizzie Kemballkapi- ein Henry W. Lunt, liggende aan de zoulpanncn van Bonnaire, beschuldigd de een van doodslaggepleegd aan den stuurmanen de andere van mcdc- pligtigheid daaraan en van verwonding van den kapitein. Men meldt uit Venezuela: Naar luid van een brief van Valencia, gedag- leekcnd 31 Mei. rukten generaals Gil en Colina aan het hoofd van 2400 man troepen tegen Ilcrrera op. Behalve die, bevond zich in Valencia een reserve-corps van 1200 man, in San Felipe een van 500 en in Fisnados een van 800 man, om Herrera van alle kanten in te sluiten en zijne ontvlug- ting te voorkomen. Ecu brief van jongere dagleekening van Puerto Cabcllo meldt dat de gucrilla-benden van Herrera tegen elkander gevochten heb ben, en dat een der hoofdaanvoerders gesneuveld is. Herrera had de wjjk genomen naar Matras en werd door Colina achtervolgd. 's GRAVENHAGE. 17 Julfl. Tol burgemeester der gemeente Elburg is benoemd de beer W. F. Kct- jen, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Buurmalsenen lot burgemeester der gemeenten Maarsen en Maarsseveen jh'. J. C. Strick van Linschoten, in de plaats van jli'. D. J. A. A. van Law ick van Pabsl lot Nijevelt, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De lieer L. de Bryne is erkend en toegelaten als Britsch vicë-ccnsul te Vlissingen, en door den Nederl. consul te Narwa is de heer R. W. Bolton aangesteld lot zijnen vice-consul aldaar. De luitt. ter zee 2' kl. A. P. Ilooghwinkel en J. II. Mijer en de offi cier van administratie le kl. J. II. C. ten Hove, uit U. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen graaf de Bourgoing, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Frankrijk bij liet Nederl. hof, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Men verneemt dat aan de groole zaal op het Binnenhof alhier door de regering eene heslemming gegeven is. Daarin zal het archief van het depar tement van binnenl. zaken geplaatst worden, dal reeds voor een groot deel derwaarts overgebragt moet zijn. Z. K. 11. prins Frederik heeft heden ten gchoore ontvangen eene com missie uit het gemeentebestuur alhier, belast met de aanbieding van bet ge schenk der residentie, alsmede de commissie ter aanbieding van het natio nale geschenk, t. w. den prachtbijbel. Van het door de gemeente aan II. Iv. II. prinses Maria en Z. D. II, prins von Wied aan te bieden pièce de milieu geeft men de volgende be schrijving: In liet midden van een prachtig gcorneerd plateau, prijkt eene kunstig bewerkte vaas ter hoogte van 1.15 meter, waarvan het voetstuk omgeven is van wapens en monogrammen van het vorstelijk echtpaar, om strengeld met eikenloof. Op het bovenstuk slaat een uiterst bevallig vrou wenbeeld, het haar gelooid met een krans van rozen, met kwistige hand bloemen slrooijendc in een gouden schaal. Aan de zijden der vaas zijn twee fruitschalen aangebragt, even fraai van bewerking als van ornemen- talie. Op de vier hoeken zijn bonbonnières geplaatst, omgeven van keurige bordures. Het plateau, dat eene lengte heeft van meter, prijkt met het wapen van de stad 's Gravenhage en liet opschrift "13 Juli 1871" in een schitterenden stralenkrans. Gisteren middag is alhier met het Rijnspoor aangekomen Z. R. II. prins Z. M. de koning Ne en Z. R. H. prins Frederik der aan liet station tegenwoordig om prins Albert zich naar T Huis de Albert van Pruissen dei-landen waren bij 's prinsen aankomst Z. K. II. lc verwelkomen. Daarna heeft l'aauw begeven. II. M. de koningin en Z. R. II. de prins van Oranje hebben gisteren wederom een bezoek aan het vorstelijk bruidspaar, op 't Huis de Paau.v, afgelegd. Vele andere aanzienlijke personen hebben gisteren bij HI1D. een bezoek gebragt. Groot was ook de toevloed zoowel van hier als uit Leiden naar het dorp Wassenaar, om de versieringen aldaar en in de omstreken in oogen- schouw te nemen en ook om het fraaijc geschenk te bezigtigen, dat de in gezetenen en de gemeente, bij de sluiting van het huwelijk, liet hooge bruidspaar aanbieden. Naar men verneemt zal liet burgerlijk huwelijk op 'l Huis de Paauw mor gen voltrokken worden voor den burgemeester van Wassenaar, den lieer van Calcar. De zes getuigen bij deze huwelijksvoltrekking zullen zijn Z. M. de koning, Z. Iv. 11. de prins van Oranje, Z. Iv. H. prins Hendrik der

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1