PER telegraaf. POTPOUR RIET JES. g( X. CWiiiilakeu of hare producten niet over de grenzen konden zenden. Behalve .jezin»,beetwortel-suikerfabrieken en met de fabrieken van machines, locomo- icatie en spoorwagens, is zulks vooral het geval geweest niet de fabrieken ig h0|,Weelde-artikelen. Daarentegen heeft de oorlog, die de consumtie deed nsie, jnderen. het vervoer moeijelijk maakte en daardoor den prijs der steen- tooit b verhoogde, op vele andere takken van industrie een nadeeligen in- lerwit uitgeoefend, vooral op de katoen-industrie. er Bot Voor eenige dagen is medegedeeld, dat de heer von Bismarck 1000 th. erkoiigeschenke heeft gezonden aan den heer Karl Wilhelm, componist der lisbfskvan bet zoo bekende lied «Die Wacht am Rhein." Thans verneemt ïipbret dat von Bismarck een gelijk geschenk heeft gezonden aan de weduwe ardiS|Max Schneckenburgerden dichter van dat lied, met bijvoeging dat atioiiijaarlijks zal worden herhaald en eventueel op hare beide zonen zal 'erl E,'aan. De laatstbedoelden hebben den ganschen oorlog legen Frankrijk gclirsemaakt bij een der Wurtcmbergschc infanterie-regimenten. Het domein in Laucnburg, door den koning aan von Bismarck geschon- le"- wordt op eene waarde van 3 millioen th. geschat. i 'anilfi pe wiihelms-Verein alhier beeft uit California ten geschenke ontvangen 'el)rï kostbare kist, gevuld met een staaf goud van 31 pond, ter waarde hebl>j347o th., en omlegd met zilver, ter waarde van 530 th. Op de bin- kcintjjde van het deksel staat gegraveerd: '/De Duitschers in Californië aan en(*ie behoeftige landgenooten". j le'e' De Saksische natuuronderzoeker Abendroth is uit Peru in zijn vader- :n' 1 teruggekomen met eené aanzienlijke verzameling amphibiën, insecten, 'vom, benevens eene merkwaardige verzameling wapens uit verschillende akken. en tT amlqjyDEN, 10 Juli). In het hoogerhuis heeft lord Richmond aangekon- genè> dat hij bij de tweede lezing der wet op de reorganisatie van hel leger j dept motie zal voorstellen, om de daaromtrent genomen besluiten van het duifhuis le verwerpen. adic^ jieer Gladstone heeft tegen de volgende zitling aangekondigd een wels- veri6tel. tot vestiging eener koninklijke residentie in Ierland. 3NDEN, 11 Julij. Op eene meeting van leden van het hoogerhuis is be- l: "in de wet op de leger-organisatie le verwerpen en eene nieuwe, volledi- "eli'wet tegen het volgende jaar te vragen. s ™ERSAILLES, 10 Julij. Nationale vergadering. De heer Raubot onder- nt krachtig de voordragt tot instelling van eene departementale commis- tllltl De minister l.ambrecht protesteert tegen de vergelijking door andere 'n gemaakt tusschen Frankrijk en het instortende Romeinsche rijk. Met 'ekking tot Savoye doet hij een beroep op de afgevaardigden betreffende "Vereeniging van dat gewest met Frankrijk. De lieer Silva, Savooisch '"'vaardigde, constateert de echt Fransche gevoelens van Savoye, gedurende doorgestane beproevingen. Savoye heeft voornamelijk met Frankrijk aln vereenigd sedert Frankrijk republikeinsch is geworden. Een afgevaar- ,eB"e uit Nizza zegt dat in die stad misnoegen heerschte, maar dat dit 'x'orzaakt was geworden door misbruik van magt van slechte overheids- 'onen, doch dat de bevolking altoos opregt en getrouw aan Frankrijk lm,,, scht is. in JlRSAUiLES10 Junij. Nationale vergadering. Een voorstel lot vaststel- l[De| van hel contingent van 1870, ten einde aan de jongelieden van de lig- van dat jaar, het voordeel van liooge nommers te verzekeren, zal den in overweging gencmen. Een voorstel, strekkende lot voorziening jde leemte, ontstaan in de registers van den burgerlijken stand van Pa- ,arj, wordt aangenomen. üe beraadslaging over de algcmcene raden komt daarna aan de orde. 2, houdende dat de algemcene raad in zijnen boezem de departemen- commissie kiest, wordt aangenomen met 440 tegen 132 stemmen. 1EW-Y0RK, 10 Julij. De Ieren wapenen zich en dreigen een proleslant- jteien optogt aan te vallen, die Woensdag zal gehouden worden. Eenige dementen zijn onder de wapenen geroepen. Men vreest voor een ernstig oer. nkt mpe Ileeren ISENTHAL O, sinds 30 jaren te Hamburg en sedert den miivang van dit jaar te Amsterdam, Warmoesstraat, J, 574. gevestigd, ben in dien korten tijd eene zoo uitgebreide cliëntelle in Nederland ver engen, dat zij ter vergemakkelijking hunner connectiën in Zuidholland, no: filiaalhuis te Rotterdam, Wcsle Wagenstraat, Wijk 5, N". 681, hebben ïndierigt. lp dei rekt ven Amice ;cr4ij hebt mij in den laatsten tijd bij herhaling over de verschillende ver- nojpngen geschreven en mijne medewerking bij de platteland's bevolking getocht. Ik moet u zeggen dat ik mij daarmee niet kan inlaten. Sedert vejirbecke ons de vrije verkiezingen gegeven heeft, geloof ik dat ieder naar earn overtuiging kan en moet kiezen, ik althans kan mij niet begrijpen ke soort van 'vrijheid het is als men met de zweep of onder allerlei be igingen naar de stembus gedreven wordt. Ik ben het wel met u eens ||(l niet ieder bewust is van zijne vrijheid en dat er onder de vrije kiezers lt groot aantal ezels gevonden worden, maar gij moet ook niet vergeten vcr die personen, welke de kiezers waarop zij invloed kunnen uitoefenen ,allr het slembureau jagen, met den naam van ezeldrijvers dienen bestcm- ies. te worden, en de betrekking van ezeldrijver is toch waarlijk zoo uit lokkend niet om mij aan het vervaarlijk gebalk van de langooren bloot te stellen, 't Kan zijn dat er bij u in de stad minder ezels onder dal volkje gevonden worden en bij gevolg ook minder drijvers, maar hoe het ook zijik wil er mij niet mee bemoeien, omdat er waarlijk geen eer mee le behalen is. Wat Jkan het den boer schelen of men een liberaal of conservatief kiest of wellicht ook een liberalen conservatief in de kamers brengt; liet men hem de vrije keuze, wees verzekerd dat hij geen door de dagbladen en kiesver- eenigingen aanbevolen vreemde snuiters kiezen zon, maar iemand van zijn eigen soort, want een boer kiest niet gaarne een heer, evenmin als een heer gaarne een boer kiest. De ondervinding heeft den laatste toch geleerd dat hij er niet beter door geworden is, ja dat hij dikwijls bedrogen uitge komen is, omdat hij geloofde aan de schoone beloften en ojigeschroefde be kwaamheden die men van den adelijken hans had uitgebazuind. Gij schijnt u nog geen groot denkbeeld van een boer te hebben gemaakt, anders zotidt gij weten dat hij iemand is die liefst zoo weinig mogelijk belastingen op- brengt en daarentegen zooveel mogelijk van zijne zuivel- en landbouwpro ducten verlangt, iemand die het land heeft aan patent-rechten en hooge landhurenin één woord iemand die liefst ongemoeid blijft waar het op be talen aankomt. Hoe zal nu een boer door middel van de vrije verkiezing iemand kunnen stemmen van wien hij vooraf berekenen kan dat hij het op zijn leven, d. i. zijn heurs, toelegt, want zooveel rekenen heeft een boer bij ons al geleerddat hij weel dal al wat naar verbeteringen en verfraaiingen zweemt, dubbeltjes kost en hel is hem dan ook trouwens, van zijn stand punt gezien, niet kwalijk le nemen dal hij niet hoog wegloopt met al die nieuwigheden die men op de scholen tracht in te voeren, gezwegen nog van de hooge tractementen die men, naar zijne meening, aan het onderwijzend personeel verkwist, 't Is een boer genoeg als hij maar kan lezenschrijven en rekenen. In het lezen behoeft hij het niet verder te brengen dan zijn bijbel wanj kranten die hem slechts leugens op den mouw spellen wil hij niet lezen of 't moest alleen de /'Reizende Nieuwsbode" zijn om er de marktberichten in na te kijken - in het schrijven is hij knap genoeg wan neer hij zijn naam bij sommige gelegenheden, bij geboorte- of sterfgevallen enz., op bet raadhuis teekenen kan, terwijl hij het in het rekenen al ver genoeg gebracht heeft als hij weet dat 2X2 4 en niet =3 is, gelijk men hem wel eens heeft trachten wijs le maken Ieder die nu meer weet dan het opgenoemde, is in de oogen van een boer een tegen-natuurlijk mensch want een boer is een «a/i«<r-menschdie slechts oog en hart heeft voor koeien, schapen, varkens en ander redeloos gedierte, al hel andere gaat hem niet aan en is maar ballast die hij over boord gooit; het spreekt nu immers wel van zelf dat hij geheel onverschillig moet zijn welken grooten snoeshaan men naar de kamers wil afvaardigen, overtuigd als hij is,dal At; er toch geen voordeel door behalen zalen overigens maakt hij er zich niet dik om of men een votum van wantrouwen tegen het een of ander Minis terie uitbrengt of een begrooling afstemt enz.maar het scheelt hem wel dat men maatregelen neemt tot het afweren van besmettelijke ziekten en het afmaken van zijne zieke, stomme dieren. Dat is iets dat geen boer de lvéteren die hij helpt kiezen vergeven kandat is volgens hem een ingrijpen i in1 het eigendomsrecht, dal ongeoorloofd is en niet te pas komt, ja een uit vloeisel is van het verderfelijke onderwijs dat er thans op de scholen ge- 1 Ieerd wordt, waartegen hij zich met kracht en macht dient te verzetten. Het verwondere u dus niet, mijn vriend, dat men over 't algemeen bij ons wéinig sympathie heeft voor de verkiezing tot leden van de Provinciale Staten of Tweede Kamer; iels anders echter is het, waar het de keuze van een lid van den Gemeenteraad betreft, alleen in dit geval is hij in staat zelfstandig aan de vrije verkiezing deel te nemen, omdat hem alle candidate!) bij naam en toenaam bekend zijnen ofschoon het hem in vele gevallen totaal onverschillig is of Jan, Piel of Klaas verkozen wordt, ge beurt het toch ook niet zelden dat hij aan een van deze drie zijner natuur- ge'nooten zijne stem niet wil geven, omdat hij door hem bij gelegenheid van het koopen van een zeng die biggen moest in den nek was gezien of omdat hij door een ander beleedigd was geworden die hem verweet dat hij zijne "afscheppers" voor zoete kaas verkocht, en andere dergelijke hoogst ge wichtige redenen meer, waardoor de bedoelde persoon hel lidmaatschap ten eenemale onwaardig was verklaard; op geschiktheid of kennis komt het er natuurlijk niet op aan; de burgemeester alleen is de uitvoerende macht, de leden van den gemeenteraad hebben slechts goed le keuren wat deze in het belang der gemeente noodzakelijk acht. De raadsvergaderingen zijn daarom dan ook zoo uitermate geschikt om pijpjes te rooken en tusschcnbeide over koetjes en kalfjes te praten't zou er ook ellendig uitzien als de boer op zulke gezellige bijeenkomsten gedwongen moest worden zijne lieve, koste lijke hersens te gebruiken; dat is iets dat hij nog nooit gedaan heeft en ook nooit doen zal, uit vrees van anders nog gek te zullen worden. Zóó zijn de leden van een dorpsgemeenteraad wel niet alle, maar toch er zijner zoo, en dit is natuurlijk bij u in de stad geheel anders, ten minste ik stel mij voor dat er te dien opzichte geene kuiperjjen zullen bestaan, en dat men daar alleen letten zal op kunde en bekwaamheid; en een gemeenteraad moet dan ook noodzakelijk uit de meest wijze mannen der stad zijn samen gesteld; een enkele babbelaar die weinig met vele woorden zeggen kan, moge er lot afleiding en vermaak der anderen onder geduld worden, maar anders zou ik het zeer wenschelijk vinden dat men tot leden van den Ge meenteraad alleen en uitsluitend benoemde: de knapste van de professoren; doch het schijnt wel dat men dezen weg reeds sinds eenigcii lijd bij u op wil, althans ik meen dat er reeds een zeker deel van vertegenwoordigd wordt, en zóó moet het dan ook gaan als men van een gemeenteraad zeg gen wil, dat hij uit de knapste mannen der stad is samengesteld. Ongeluk kig zijn er ten platten lande niet veel bollebozenmaar in vergoeding daar van heel wat vee!! Doch voor lieden genoeg over de verkiezingen. t. t. Asatci;.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3