LMDSCIIE COURANT. !87l. DONDERDAG 6 JULIJ. N\ 157. BINiNENLANDSCHË BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlek is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent*? De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te" Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, W'eenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN. 5 Julij. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 1 persoon, als her steld opgegeven 10, overleden 1, zoodat nu in behandeling zijn 73. Volgens het Vad. heeft de Japanscbe regering aan den heer dr. A. Bauduin opgedragen twee Nederlandsche ingenieurs van den waterstaat te engageren om voor ecnige jaren in Japansche dienst te treden, ten einde eeitige hoogst belangrijke openbare werken onder hunne leiding te doen uitvoeren. -- Volgens de Londensche Times is er van de lading der Willem 111 veel meer gespaard gebleven, dan men heeft durven hopen. Meer dan 1000 ton steenkolen zijn uit het wrak gehaald, en zullen te Portsmouth verkocht worden. Ongeveer 1000 kisten zijn geborgen geworden en naar Londen opgezonden. Over het geheel moet het grootste gedeelte van de goederen, die in het ruim beneden de waterlijn gestuwd waren, er vrij onbeschadigd afgekomen zijn. Zondag morgen heeft nabij Rotlerdam. in de Nieuwe Plantage, onder de gemeente Kralingen, eene stoute aanranding plaats gehad. Zekere P. v. F., meldt de N. C.te Schiedam wonende, was met eene commissie naar, eene te Rotterdam liggende zeestoomboot belast geworden, en ging daartoe Zondag nacht omstreeks 12 ure uit Schiedam, zoodat hij ruim 2 uur later te Rotterdam aankwam. Aldaar nog eenigen tijd moetende vertoeven, kwam hij in gesprek met twee hem onbekende jeugdige manspersonen, aan wie hij vroeg, waar men iets koude gebruiken. Op die vraag bragten zij hem in eene tapperij aan het Bolwerk, waar zij nog al tamelijk lang al pratende vertoefden, en waar de gemaakte verteringen door hem, ook voor de beide personen, betaald werden. Op zijn verlangen om zich te laten scheren, waren beide personen terstond bereid, hem naar een barbier te geleiden, zoodat zij gezamenlijk de tapperij verlieten. Na tamelijk lang te hebben voortgegaanwaarover de Schiedammer bij herhaling zijne verwondering te kennen gaf, kwamen zij in de Nieuwe Plantage, en nadat zij deze een eind ingegaanen achter een digt begroeid boschje gekomen warengreep c'é.t van de beide personen hem eensklaps bij de keel, wierp hem op den grond en gaf hem herhaalde slagen met de vuist op het aangezigt, zoodat hij hevig bloedde. Te gelijkertijd ontnamen zij hem zijne porlemonnaie waarin nagenoeg ƒ12 aan specie waren treborgen, en maakten zich toen uil de voelen'. De policie te Kralingen heeft dadelijk hare maatregelen zóó goed genomen, dat zij de daders, ongeveer vier uren later, in een steegje te Rotterdam, waar beiden op een kamertje slapende lagen, heeft aan gehouden. Te Haarlem is het op de jongst verloopen avonden en nachten rustig geweest. Er waren geene militaire patrouilles op straat. r- Zaturdag avond jl. is te Amersfoort in de kazerne een rijdende-artil lerist door een zijner kameraden, die in eenigzins opgewonden toestand verkeerde, derwijze met een sabel op het hoofd geslagen, dat men vreest voor het behoud van zijn leven. De getroffene, oppasser van een officier, trad als plaatsvervanger in de krijgsdienst, hoofdzakelijk met het doel om uit de door hem als zoodanig te ontvangen gelden eene hypolheek af te ■lossen, op het huis zijner moeder gevestigd. Men meldt uil Deventer, dat sedert er geen premiën meer worden uitgeloofd voor het dooden van schadelijk gedierte, zich dit zoodanig ver menigvuldigt dat er in den laatslen tijd onophoudelijk jonge vossen in de omstreken worden gevangen. Deze diertjes worden veelal tegen hooge prijzen ■opgekocht en naar Engeland verzonden. Te Zwa tsluis was in de vorige week des nachts een Friesche schip per met eene lading steen uit Hasselt gekomen. Rij een kruidenier aldaar Waagde hij over duizeligheid en vertelde, dat zijne vrouw zich ook niet wel ■gevoelde, doch schreef dit toe aan liet eten van nieuwe aardappelen. Hij vroeg een weinig brandewijn, in de hoop dat dit hem iets zoude verkwik ken. Het scheen er echter erger van te worden; hij viel in zwijm tegen de toonbank. Met water en eau-dc-cologne bragt men hem weer zoover Rij, dat hij het waagde naar boord te gaan. Buiten gekomen viel hij ech ter weer neer, en toen men hem aan boord bragt, vond men zijne vrouw ■en 4 kinderen insgelijks in zwijm. Na onderzoek bleek, dat men 'snachts, toen men ter kooi gegaan was en de klap gesloten had, vergeten had het deksel op den vuurpot te doenzoodat het weinig gescheeld hadof dit ge- heele gezin was door kolendamp gestikt. Te Grave zijn in de vorige week de beide burger-geneeshceren, Chris- tan en Schooncnbergoud-officieren van gezondheid, beiden daags na elkan der aan eene beroerte overleden. Zondag avond is de bliksem ook geslagen in het rijks groot arsenaal te Bergen-op-Zoom. Hij drong aan de westzijde een der dakvensters binnen^ bij den noordelijken gevelmuur en schijnt zijn weg genomen te hebben over de zolderraamverdieping naar het zuideindc en gestuit te zijn tegen den dikken zuidelijken gevelmuur, welke gescheurd is. Belangrijk is de schade aan het dak, de nok- lood- en lcibekleeding, alsmede aan gcbindlcn en balken. Gelukkig was juist het laatste buskruid tot vervoer naar Willem stad ingescheept, want welligt had anders de stad haar tweede 1831 be leefd. Immers uit eene belangrijke beschadiging van de muur van het kruidmagazijn schijnt te blijken, dal ook daarin de bliksem is gevalled. Eenige weken geleden werden in dat gebouw nog 80000 ponden kruid be waard. 'sGRAVENHAGE, 5 Julij. Tot referendaris bij het dep. van buitenl. zaken is benoemd de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, thans commies, en tot adjunct-commies bij dat dep. de heer mr. J. H. Hora Siccama, tot dus verre attaché bij het Ned. corps diplomatique. Door Z. M. is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr G. A. S. Iluygens als plaatsvervangend kantonregtcr te Gouda, en aan den heer mr. J. F. d'Aumerie als plaatsvervangend kantonregter te Waalwijk. De heer P. M. Nickerson is erkend als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie tot kapitein 3e kl. te benoemen: bij den stal van het wapen den le" luit. A. L. W. Seyffardt, werkzaam bij de kon. militaire akademie, en bij het reg. rijdende artillerie den len luit. II. Kool, van den generalen staf. De luit. ter zee 2e kl. A. Werumeus Buning, dienende op het wacht schip te Willemsoord, is op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2C kl. F. W. C. Lcdcboer. -- Z. K. 11. prins Hendrik is heden morgen van Soestdijk in de residen tie aangekomen. Heden werd de dertigste verjaardag van II. 1(. 11. prinses Maria der Nederlandendochter van Z. K. II. prins Frederikmet de gebruikelijke plegligheden gevierd. II. M. de koningin, IIH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en prins Hendrik hebben zich heden middag naar het Huis de Paauw begeven, ten einde 11. K. 11. geluk te wenschen. Des mid dags was er groot diner op hel Huis de Paauw De groote parade, die heden zou plaats hebben, is wegens ongunstig weder afgecommandeerd. Door Z. K. H. prins Frederik is aan ieder der leden van de ontbonden hoofdcommissie voor het nationaal gedenkleeken 1813 een gouden legpenning vereerd ter middellijn van 6 centimeters; op de voorzijde is afgebeeld het monument in hel Willemspark, zooals het zich vertoont van den kant der Farkstraat; het opschrift luidt: "Frederik, Prins der Nederlanden, ter herin nering," en onder de afbeelding slaat: "aan [den naam van den begiftigde] 17 Nov. 1863—69." Op de keerzijde is het monument afgebeeld, zooals het zich vertoont van de kant der Javastraat; daaronder staat «November 1813." In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de beraadslaging over de traclaten met Groot-Brittannic wegens den afstand van Nederlands bezittingen ter kuste van Guinea en de toepassing van het trac- laat met den Sultan van Siak van 1 Febr. 1858. De heer Fransen van de Putte vroeg vooraf naar de bedoeling der regering wat betrelt de geheim houding der overgelegde stukken. De minister van buitenl. zaken gaf ten antwoord dat de leden vrijheid hadden een discreet gebruik van die stukken te maken. Achtereenvolgens zijn de eerstbedoelde tractaten breedvoerig bestreden door de hh. van Sijpesteyn, Gratama, Nierstrasz en Mirandolle. De eerste betoogde dat de voordeelen in deze geheel aan de zijde van Enge land zijn. De heer Gratama betoogde dat de afstand van Guinea was onnoo- dig, ondoelmatig en geheel verkeerd en dat de equivalenten ondocltrefïepd waren. Morgen voortzetting.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1