3 LE11I8CIIE COURANT. ZATERDAG 1 JIJLIJ. ü.j ST A DS- BE R1G TEN. lii.\Mv\l,.\\7>Sii 1 p; liKliMiïEN ten's! VOS»., ejif. srttj Or» 1871 N°. 155. !trrt zeer en r l)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en l'eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, Dc prijs der Advertentien is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor OuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASKNSTEIN VOGLKU, Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Bresden, BreslauKeulen, Siuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, Sl. Gallen, Gcnèoe en Lausanne. alt est. Isn op 'tik le lei Sl, in? erf 01 a li zef WIi ol lts. BURGEMEESTER C11 WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dal de gelegenheid tot dc vaccinatie en revaccinatle voor de onvermogendenaan de Slads-Waag, kosteloos zal worden opengesteldop Zaturdag 20 April, Pingsdag 2 Mei Maandag 8 o Woensdag 10 Dingsdag 10 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 20 Donderdag I Junij, Zaturdag 3 Vrijdag 9 Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag 6 Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 i2 .liinij 17 20 26 n July, te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANOELER, Burgemeester. Leides, 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld een, op den 27,l'n dezer maand, invorderbaar verklaard kohier v.m het patentregt, voor bet dienstjaar 1871 en 1872, houdende aanslagen voor Kramers, Schippers, Tappers enz., terwijl ieder verpligt is zjjneu aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides. 30 Junij 1871. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 Junij. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 2 personen, als her- slcld opgegeven 10, overleden 2, zoodal nu in behandeling zijn 105. lieden is de dag, waarop de lieer dr. G. W. 11. van Kaalhoven vóór 50 jaren lot doctor in de geneeskunde aan de Leidsche hoogeschool werd bevorderd en zich hier als geneesheer vestigde. Van verschillende zijden ontving dc waardige man de vereerendstc blijken van deelneming en hoog schatting. Eene commissie bestaande uil dc heeren van der Boon Mesch, Kaiser, Ticbier en Wetrens hebben, uil naam van 159 patiënten, den beer van Kaalhoven aller deelneming betuigden hem een zeer kostbaar geschenk in zilver, in de fabriek van dc heeren van Kempen uitstekend bewerkt, en een prachtig album, waarin de namen der deelnemers voorkomen, aan geboden. Ook andere commission braglcn den lieer van Kaalhoven hunne geiuk- wenschen op dezen dag, zooals eene commissie van dc geneeskundige facul teit onzer hoogeschool, eene commissie algevaardigd door de geneeskundigen van tien dorpen uit den omtrek dezer stad, eene commissie van liet Leidseli departement der Ned. maatschappij ter bevordering der pliarmacie, eene commissie uil liet Leidseli pharniaceulisch gezelschap Concordia, enz. Wij hopendal deze stad nog lang het voorregt zal genieten den zoo zeer gewaardeerden man le mogen bezitten. Naar men verneemt is door den minister van justitie dezer dagen be noemd tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem de lieer 11. Regenbogen, thans adjunct-commandant in de militaire strafgevangenis alhierterwijl in diens plaats is aangesteld de heer M. Koentz, thans commissaris van rijks-policie te Zevenaar. In de lleercngracht nabij den Ouden Rijn viel heden middag een man, die zich alleen op een vaartuig bevond, in liet water, waarschijnlijk door het breken van den boom. waarvan bij zich bediende, liet gevaar ziende, de mail toch begon le zinkenbegaven zich cenige personen ter zijner red ding in een bootje; gelukkig had de man nog kracht den hem toegestoken hoorn te grijpenzoodat hij op die wijze naar boven werd gehaald. Ware de hulp niet spoedig verleend gewordendan zou de man zijn verdronken daar hij, uit hel water gehaald, reeds bewusteloos was. Van weae het ministerie van financiën is liet volgende bekend gemaakt. Naar aanleiding der lusschen de postadministratie van Nederland en van den Diiilsclien bond gemaakte schikkingen, bestaat er gelegenheid om door middel van liet stelsel van postwissels, gelden naar Konstantinopel over te maken of van daar te ontvangen. De tol bovengemeld einde op de po^- kantoren in Nederlandsche munt te storten sommen voor Konstautinopel bè- stemd, zullen een bedrag van 88.57 niet mogen te boven gaan. De afzen ders bier te lande zijn verpligt liet over te maken bedrag in de Turksehe munt op te geven. Ter bepaling van hetgeen daarvoor in de Nederlandsche munt is te storten, wordt het gemelde bedrag naar den daaromtrent over eengekomen maatstaf in de Nederlandsche munttaal herleid, liet le betalen regt bedraagt 37% of 75 cent, namelijk: 37% cent voor sommen ƒ44.35 niet te hoven gaande en 75 cent voor hoogcre sommen tot het vastgestelde maximum. De tclegraphische gemeenschap met de Fansche departementen Seine en Seine et Oise is thans voor alle bijzondere telegrammen zonder onderscheid hersteld. De commissie voor het geneeskundig staals-cxamen heeft de bevoegd heid van arts toegekend aan den heer J. J. llendriksz, gcb. te Utrecht, dr. Th. Broes van Dort, geb. te Goes, en dr. C. Hartog, geb. te Rotterdam. De punten van beschrijving voor de vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te houden op Dingsdag 8 en Woensdag 9 Augustus e. k., komen in hoofdzaak op het volgende neder: 1. Rapport der gecommitteerden, benoemd tot onderzoek naar de bezoldi ging der openbare hoofd- en hulponderwijzers. 2. Dewijl de vraag of in den toestand der arbeidende klasse bij voorkeur door ingrijpende maatregelen verbetering te brengen is, met regt het groote sociale vraagstuk van den legenwoordigcn tijd mag lieeten, wenscht het hoofdbestuur magtiging te erlangen, om een geschrift te doen zamenstellen waarin dat vraagstuk in zijn ontstaan, aard en beteekenis wordt geschetst. 3. Het hoofdbestuur wenscht tot wedcrintrekking toe eene som van ƒ2500 op de begroot ing gesteld te zien tot veredeling van liet volksvermaak. 4. liet hoofdbestuur siclt voor eene commissie te benoemen, om een on derzoek in te stellen naar den staat der spaarbankenspaarkassen enz.en naar de meest gewenschte regelen .voor de toekomst. 5. liet dep. Dordrecht stelt voor, het hoofdbestuur uit noodigen, de op- rigting van spaarbanken tot een bijzonder voorwerp zijner zorg te maken. 6. Het dep. Tilbtirg-Oislerwijk stelt voor een post van ƒ250 op de jaar- lijksche bcgrooliiig te brengen, om daaruit medailles of geldelijke premiën le bekostigen ter zake van wedstrijden of tentoonstellingen voor of door werklieden. 7. Het dep. 's Hertogenboscli wenscht een schoolboek over de geschiedenis van nijverheid, kunst, enz. 8. Het dep. 's Gravenhage vraagt 10000 voor de oprigting eener mid delbare school voor meisjes. 9. Om de volksvoorlezingen en volksvoordragtcn ook in de minder tal rijke en onvermogende departementen mogelijk te maken, stelt het dep. Alphen-Aarlanderveen voor tot dat einde op de jaarlijksche begrooting een post van 3000 beschikbaar te stellen. 10". Hel dep. Rotterdam wenscht dc algemcenc vergadering toegankelijk te stellen voor alle leden der maatschappij en voor de verslaggevers der dagbladen. 11. Hetzelfde departement stelt voor de volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houdenof wel dat de vergadering bepalen zal dat de alge meene vergadering altijd te Amsterdam zal plaats hebben, en bijgevolg de alinea's 2. 3 en 4 van art. 26 der wet te doen vervallen. De directie der exploitatie-maatschappij heeft aan den machinist Richard son en aan den hoofdconducteur Simons ieder een zilveren liorologie met inschrift geschonkenals lmide voor hun loffelijk gedrag hij het spoorweg ongeluk te Schalkwijk. Rij den gemeenteraad van Rotterdam zijn door 884 neringdoende in gezetenen adressen ingediend, liet verzoek inhoudende om, uithoofde de pokken-epidemie nagenoeg als geweken te beschouwen is, en mitsdien de aanleiding tot het besluit om de kermis in dit jaar niet te doen plaats heb ben, vervallen geacht kan worden, van dit besluit in zoover terug te komen dat het aan de inwoners dier gemeente, met uitsluiting van alle vreemde kermistenten, vergund worde als gewoonlijk met hunne kramen enz. le mogen slaan, alsmede de gewone uitstallingen voor hunne huizon te doen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1