LE1D8CUË COURANT. 1871e N°. 18-?. DONDERDAG 29 JUNIJ. fle Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjoars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor IlnitschlanilOo.-tenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te HamburgLubech, Frankfurt a. M., BerlijnLeipzigBresdenBreslauKeulenStuttgartIt renenPraagBazel, Zurich, St, Gallen, Genèue en Lausanne, STADS-BER1GTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld een, op den 24'k" dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op bel personeel, voor bet dienstjaar 1871 en 1872, houdende aanslagen voor Wijk 5, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides, 23 Junij 1871. v. d. BRANDELER. 91 NiNENLAlNL)SCHE BERIGTEN. LEIDEN. 28 Junij. Uilslag der op gisteren gebonden herstemmingen voor het lidmaatschap van de tweede kamer der stalen-gcneraal Amsterdam. Uilgebragt 2018 stemmen, van onwaarde 7. Gekozen de heer mr. E. 11. 's Jacob, aftred. lid, met 1017 stemmen. De beer J. P. de Bordes bekwam 994 stemmen. Utrecht Gekozen de beer mr. N. P. J. Kien, aftred. lid, met 818 stem men. De lieer mr. W. R. Boer bekwam 571 stemmen. Amersfoort. Uitgebragt 2130 stemmen; van onwaarde 11. Gekozen de heer mr E. L. baron van llardenbroek van Lookhorst,- aftred. lid, met 1559 stemmen. De heer Alberdingk Thijm bekwam 5G0 stemmen. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 3 personenals her steld opgegeven 6, overleden 3, zoodat nil in behandeling zijn 121. -- In ecne morgen ochtend ten 11 ure te houden plegtige zitting der arrondisscmcnls-regtbank alhier zal dc installatie plaats hebben van de becren mr. P. van Bemmelenals regler, en mr. A. J. Wijnstroom, als reglcr- plaatsvcrvanger bij die regtbank. Vrijdag aansL zal het 50 jaren geleden zijn dat de heer C. W. II. van Kaatlioven alhier tol doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Als zoo danig zich hier ter stede gevestigd hebbende, viel hem weldra een uitge breide werkkring ten deel. liet vertrouwen in zijne kunde als arts ge steld, door de ondervinding niet beschaamd geworden, werd hem tot heden, op gevorderden leeftijd, onafgebroken geschonken. Voor den jubilaris moge deze dag, zoo rijk aan herinneringen, een dag van dankbare vreugde zijn. Velen zullen, in het voorregt hein geschonkenzich met hem verheugen. Door de commissie, belast met liet afnemen van het geneeskundig slaats-cxamenis de bevoegdheid van arts toegekend aan de hh. dr. A. W. 0. Benis, gcb. te Brummen; C. H. A. Westiiofl, geb. te Njjmegen, en dr. de Vrjj, geb. te Dordrecht. Naar men verneemt, zegt dc Amst. C.. zuilen dit jaar de acte-cxamcns voor het lager onderwijs slechts eenmaal en wel in het najaar gehouden worden. Naar men verneemt bestond er vrees, dat het zendingsfeest. bepaald op 9 Augustus, op het landgoed Hotideringen, onder de Bildt, niet plaats zou hebben. Die vrees is, zegt het U. D.van allen grond ontbloot; liet feest belooft integendeel zeer luisterrijk te zullen zijn; de commissie, belast met de regeling, zal binnen enkele dagen het programma publiek maken. Uit Vlaardingcn schrijft men van den 26,lc" Junij: Volgens telegrafisch hcrigt vail Lerwick zijn van daar herwaarts gezeild: de le haring jager met D3 ton, de 2C met '205 ton de 3C met 250 ton. Deze ongehoorde hoeveel heid haring is in een 10-tal dagen gevangen door dc schepen, die aan de jagerij-gemcenscliup hebben deelgenomen. Met liet oog op den korten tijd kan men als zeker stellen, dat de gevangen haring groen zal aankomen en dat is een der hoofdzakelijk vcreisclit wordende eigenschappen van den nieuwen haring. Heden meldt men dat dc bedoelde haring te Vlaardmgen is aangebragt. Voor het kanlongercgt te Botterdam stond gisteren te regt een in woner van Kralingen, die als hoofd van een gezin, bij liet openharen éener besmettelijke ziekte in zijne woning, daarvan niet onverwijld kennis had gegeven ter gemeente-secretarie. Uit liet onderzoek bleek dat dc gedaagde zyn kind, dat aan pokken lag, niet alleen niet liad aangegeven, maar ook zonder geneeskundige hulp gelatenzoodat eerst na hel overlijden door den deskundige werd geconstateerd, dat zich bij gedaagde een pokkengeval had voorgedaan, hetwelk hij zoolang verzwegen had totdat bij de aangifte van liet overlijden het bewijs van de oorzaak des doods moest worden overge legd. De gedaagde bleef afwezig, zoodat hij veroordeeld werd tot eeneboete van 5 of subsidiaire gevangenisstraf van één dag met de kosten. De N. R. C. meldt dat mej. Willemina Taats, wed. van den heer W. Amend, onlangs te Rotterdam overleden, o. a. gemaakt heeft de navolgende legaten, als: aan de Ned. lierv. gemeente te Rotterdam voor harekcrkeljjke behoeften 5000, en teil behoeve van hare armenverzorging mede 5000; aan het Ned. geref. burgerweeshuis te Rotterdam /5000, aan het kinder ziekenhuis te Rotterdam ƒ2000; aan de werkinrigting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam ƒ2000; aan de vereeniging lot het vcrleenen van hulp aan minvermogende oöglijders voor Zuidholland te Rotterdam ƒ1000; aan de inrigling voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam ƒ1000; aan het col- legic »Tol nut der zeevaart" te Rotterdam, ten behoeve van het weduwen- en wcezenfonds van dat collegie 3000aan liet collegie "Zeemanshoop" te Amsterdam, insgelijks ten behoeve van het weduwen- en weezenfonds van dat collegie 2000; aan het Ned. bijbelgenootschap 2000; aan het Ned; zendelinggenootschap ƒ2000; aan de Remonstr. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, ƒ1000; aan de Luth. gemeente te Rotter dam, ten behoeve van hare armverzorging, 1000; aan de Duilsch-Evang. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, 1000; aan de Israel, gemeente le Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, 1000. Alles vrij van successieregt. Volgens de aanteekeningen, voorkomende in de registers van kerk meesters der Groote- of S'. Bavo's-kerk te Haarlem, is in 1659 aan de zuid zijde achter den predikstoel een raam geplaatst, voorstellende het wapen van het hoogheemraadschap van Rijnland, alsmede de wapens >an dijkgraaf en hoogheemraden. Dat raam is door verschillende omstandigheden vernie tigd en geheel weggeraakt; in 1817 was daarvan alleen nog zigtbaar het wapen van liet hoogheemraadschap. Dergelijk raam werd in 1698 door dijkgraaf en hoogheemraden van RijulanJ aan de kerk te Lisse geschonken; en was vervaardigd door Willem van Clcefif en Pieter Loover, mr. glasschil ders te Rotterdam. Dit raam. hetwelk zeer weinig had geleden, werd weinige jaren geledenbij eene verbouwing der kerk te Lisse, op last van kerkvoogden weggenomen en verkocht. Voor rekening van jhr. dr. J. P. Six van Ilillegom en A. van Stralen, leden derprov. stalen van Noorholland, en mr. A. J. Enschedé, archivaris der stad Haarlem, werd dat raam ge kocht cn te Roermond door den lieer F. Nicolas, glasbrander aldaar, her steld en bijgewerkt volgens de teekening. gemaakt door den heer A. van der Steur Jr.architect der Groote Kerk. liet aldus herstelde en vergroote raam is op het einde der vorige week geplaatst in de Groote Kerk, daar waar oorspronkelijk het raam gestaan heeft, door dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland geschonken. HaarlC.) Op eene te Amsterdam gehouden veiling van paarlen en juweelen, be- hoorende tot den inboedel van wijlen mevr. J. Hartog. geb. de Vries, zijn o. a. de volgende liooge prijzen besteed: Voor een collier met 202 paarlcil en 15 brillanten ƒ4625; een ring met brillant a jour ƒ3500; een ring met hrillant 2260; een paar oorsieraden met 16 brillanten ƒ2130; een diadeem ƒ2020; een broche met safier cn 32 diamanten ƒ1835 twee broches met sterornament en gouden spelden, le zamen verkocht voor ƒ1691; een ring met diamant 900een bracelet met 400 paarlen cn 17 diamanten ƒ830. een andere bracelet ƒ800, een paar dormeuses ƒ780; een ring met hrillant ƒ635; een halssieraad met smaragd en 6 brillanten ƒ475, een jabolspeld met paarlen en diamanten ƒ455. een ring met safier en brillanten ƒ410, een paar paarlen oorbellen f 355enz. enz. Te Meppel had Maandag 11. een treurig voorval plaats. Hel kind van den machinist S.op den straatweg spelende, werd door twee hooiwagens overreden, en bijna levenloos, geheel verminkt, opgeifomen. Maandag avond is te Groningen hel 25s,c landliuislioudkundig congres geopend. Meer dan 750 leden zijn daartoe opgekomen. De voorzitter, prof. Tellegen, wierp hij de opening een blik op de geschiedenis van deze con gressen, en herdacht de drie oprigters van deze instelling, waarvan nog één in leven en ecre-voorzitter van dit zilveren feest was, nl. de heer Sloet tol Oldhuis. Ten blijkc van den dankdien hel congres aan hem verseind-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1