met bescheidenheid meenen daarvoor de financiële medewerking van de sta ten te mogen inroepen. Voor den aanleg en de exploitatie van dezen spoorweg j wordt gevorderd een kapitaal van minstens 5 millioeu gulden, cn ofschoon dit kapitaal binnen een kort tijdsverloop eene ruime opbrengst belooft, is het noglaus zeker, gelijk reeds dikwijls hier te lande is gebleken, dat der gelijk kapitaal zonder medewerking van gewestelijke en gemeentebesturen «iet wel te verkrijgen is. Redenen waarom de adressanten de vrijheid nemen zich te wenden tot de vergadering der staten, met verzoek het belang, dat de provincie heeft bij den aanleg en de exploitatie van den aan hen geconcessioneerden spoor weg, tot een onderwerp van ernstig en gezet onderzoek te maken, en als gevolg daarvan aan de onderneming der adressanten eene krachtige finan ciële ondersteuning van de zijde der provincie loe te kennen, hetzij door hel verleenen van een subsidie in eens, of in termijnen uit te betalen, hetzij door bet nemen van aandeelen in de onderneming tot een door de vergadering te bepalen bedrag. Wij vernemen, meldt het D. v. 'sGr., dat de lieer van den Berch van Heemstede de hem aangeboden caudidaluur als lid voor de provinciale Staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict Zoetermeer heeft aanvaard en uit dien hoofde, op grond van art. 61 der kieswet, zijn ontslag heeft genomen als lid der provinciale staten van Zuidbolland Z. M. heeft den kapitein der infanterie van het O. I. leger H. van Heyningen, gewezen kommandant van het detachement troepen aan boord van de verbrande stoomboot Willem III, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. De Tijd meldt het volgende: Uit Rome brengt de telegraaf ons een uitvoerig berigt van de plegtige ontvangst, welke op 17 dezer aan de depu tatie der Nederlandsche katholieken op het Vatikaan is mogen te beurt val len. Deze ontvangst, welker bijzonderheden alle Nederlandsche katholieken gewis met buitengewone vreugde zullen vernemengeschiedde des morgens ten half twaalf uur in tegenwoordigheid van het H. collegie, Het adres, door den heer mr. F. A. Vos de Wael, president der deputatie, voorgelezen, werd door Z. H. en de aanwezige prelaten met levendig welgevallen aange hoord. De H. Vader gewaagde in zijn antwoord van zijne bijzondere ge negenheid voor ons vaderland, dat hem door de gebeden der geloovigen, zijne milde bijdragen en wakkere strijders voor zijne regten heeft gesteund. Z. H. prees de Nederlandsche regeringen deelde zijnen zegen uit aan de leden der deputatie, hunne familiën en parochiën; voorls aan de onderteeke naars van het adres, aan al hunne landgenooten, zoowel katholieke als onkatholieke, en ten slotte aan Z. M. den koning, wiens welwillende be doelingen, zeidc de H. Vader, mij bekend zijn. Na afloop dezer audiëntie, genoot de deputatie de hooge eer Z. H. en het H. collegie te mogen verge zellen op een wandeling ('oir de galerijen, de boekerij en deg tuin van het Vatikaan. De audiëntie en deze wandeling duurden twee uren.' Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stond dezer dagen teregt een persoon, vroeger soldaat bij het Indische leger, die, daar hij, ten gevolge van een ongeval in de dienst, het gebruik der linkerhand moest missen, met eene jaarlijkschc graliflcalie van 100 was ontslagen. De man had reeds een leven vol ontberingen geleid, en onlangs wilde hij, door honger gedreven, een brood uit een bakkerswagen nemen. Daar de wagen gesloten was, had hij den geheelen wagen medegenomen, maar werd daarmede spoe dig aangehouden. Hij werd tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Door diakenen der herv. gemeente te Amersfoort werd bij gelegenheid der avondgodsdienstoefening aldaar op Zondag II. eene gift ontvangen van ƒ1000, bestaande uit 80 coupons N. W. S., ieder groot ƒ12.37%. Zondag 11. waren drie landlieden uit Stavelle aan het zwemmen in de Drentsche hoofdvaart. Reeds had men geëindigd, toen een hunner het kanaal nog eens wilde oversteken. Naauwelijks op de helft gekomen, zonk hij in de diepte; zijne makkers scholen loe, doch te laat De ongelukkige was reeds een lijk. Een kramptoeval had hem getroffen. Te 's Herlogenbosch had eergisteren nacht een treurig voorval plaats. Op het appèl der militairen ontbrak o. a een brigadier der huzaren. De patrouille werd uitgezonden om de achterblijvers op te sporen, cn ontdekte in een achterbuurt bedoelden brigadier, die op hare komst het op een loe pen zette. Een gedeelte der patrouille echter had op den hoek eener naauwe straat post gevat en wachtte hem af met geveld geweer, om hem aan te houden. Hetzij door de duisternis of hoe dan ook, de vlugteling liep, er willende doorbreken, in volle vaart met het hart in een der bajonetten en stortte onder den uitroep: o God! dood tegen den grond. Uit de IP'est- -Ifricau-Herald deelt de N. R. C. het volgende berigt mede; De oudste officier van gezondheid, aan boord van het Ned. oorlog schip hel Leo. nu op de reede van Elmina, is een uitstekend oogheelkun dige. Hij heeft te Elmina zeven personen genezendie te voren geheel blind waren. Wij betreuren het zeer, dat wij de bijzonderheden niet kennen van de verschillende genezingen, door den lieer verrigt, wiens naam is dr. Manikus; maar wij staan in voor de waarheid van hetgeen wij gezegd heb ben, daar onze zegslieden volkomen vertrouwen verdienen. Onder de per sonen, aan wie dr. Manikus het gezigt heeft teruggegeven, is een oud ambtenaar, die eerst geruimen tijd met de oogen had gesukkeld en eindelijk geheel blind was geworden en twee a drie jaren in dien toestand had ver keerd. Hij kan nu zien en lezenzelfs zonder hulp van een bril. 's GRAVENUAGE21 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den soldaat L. Eykcmans, van het 3e reg. infanterie, tot het dragen van het kruis fidei el virluli, hem door den Paus geschonken. Tot president der arrond.-regtbank te Eindhoven is benoemd de heer mr. .1. van Hcusden, thans kantonregter te Tilburg, en aan den heer mr. J. Jager is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kan- tonrester te Amsterdam3,le kanton. De adelborsten le kl. C. N. A. de Groot Stiffry, A. Voormolen, S. K. Sybrar.di en C. Meyboom worden geplaatst op het transportschip Java. Er wordt verhaald, dat gisteren namiddag zich een vreemdeling op een der villa's aan den ouden Scheveningschen weg bij eene dame, wier echtge noot zich niet bewegen kan, heeft aangemeld en onder het bezigen van be- dreigingen, geld heeft gevorderd. Hij sprak vloeijend Fransch en Hoogduitsch, heeft een sterk voorkomen, zonvlekkcn, gelijkende op brandwonden, in het aangezigt hebben en is naar gissing ruim 40 jaren oud. Te midden van het gesprek moet de vreemdeling zich hebben laten ontvallen, dat hij lid van de Commune is. Ook zegt men dat hij onder zijn jas een roodkleurig lint droeg. Een boerenmeid, die zich jl. Maandag van Voorschoten herwaarts be gaf en vermoeid op een bank in het Bosch had plaats genomen, knoopte daar kennis aan met een smidsjongen. Spoedig waren zij op zeer vertrou- welijken voet en werd zij zoodanig door Amor beheerscht. dat liet jonge mensch gelegenheid vond zich van hare oorbellen en halsketting meester te maken, waarmede hij zich toen ijlings verwijderde. HUI Tl-: NI A NDSCllIb 15 GiU G T E' N li BELCilE. 0 De ongeregeldhedendie le Brussel hebben plaats gehadwerden uitgelokt p door het wapperen van de vlag, die het symbool is van de wereldlijke magt - van den Paus. Dit verwekte bij velen verbittering, en lokte demonstratiess uit ten gunste der Italiaansche regering. De aanhangers der Internationale u hebben getracht van deze zaak partij te trekken om zoo mogelijk ernstige g botsingen in het leven te roepen, welk plan door de krachtige houding o der policie en burgerwacht verijdeld werd. In de straat Cantcrsteen, al-u waar aan de studcnten-socieleit de Italiaansche vlag wapperde met het de- rc vies: Vereenigd Italië! Rome hoofdstad! was de beweging het hevigst. InM het eerste gelid van de dreigende volksmenigte bevonden zich een honderdtal kerels, met knuppels gewapend, die de sociëteit met behulp van het volk stormenderhand wilden innemen. Drie compagniën der burgerwacht, met den burgemeester Anspach aan hel hoofd, snelden toe om het bedreigd ge-n bouw te verdedigen en de straat schoon te vegen, betgeen gelukte, maar" niet zonder inspanning. Van de wapens is slechts in die gevallen gebruik gemaakt, waarin de manschappen persoonlijk hun leven hadden te verdedi- gen. Een stads-amblenaar ontving een slag met een knuppeldie hem de hersenpan verbrijzelde. Een sergeant van de sapeurs-pompiers ontving een messteek; een der burgerwacht werd door een dolk getroffen. Vele anderenI ontvingen kneuzingen. Sommigen uil hel volk werden ligt gewond. Vann de 68 gevangen genomen personen zijn 46 kort na hunne aanhouding I ontslagen. K X G K I. A X V LONDEN20 Junij. ri V In het iei'sche graafschap Westmealh is de heer Smyth, de candidaat'. der Iersche separatisten, met algemeene stemmen tot lid van het Britscbe parleöient verkozen. Hij heeft dit vooral te danken aan eene openlijke aan-'' beveling van den r. k. bisschop van Meath. Daaruit blijkt de aaneensluiting der Iersche of separatistische en der ultramontaansche partij, welke in Ier-, land lot nil toe strijd tegen elkander hadden gevoerd Indien het separa tisms in Ierland, zegt het Daily IVrirs, de beerschende denkwijze wordt,:, zullen de stemmen der Iersche afgevaardigden in het parlement enkel le koopen zijn door toe te geven aan die rigting; en dan zal elke van de! staatspartijen trachten dien koop te sluiten door het hoogste bod te doen, c door de meeste bewilligingen aan te bieden. De afbreking der bestaandeL vcreeniging van Ierland met Groot-Briltannie zou te bejammeren zijn, maar., nog meer de voortduring der verholen misnoegdheid en verbittering, welke thans tusschen de twee landen betaan Er is voor die misnoegdheid aan de! zijde der Ieren nog eenige grond; en deze grond is alleen weg te nemen door onbekrompen uitbreiding van hel plaatselijk zelfbeheer in louter plaatselijke zaken. Zondag 11. heeft op Clcrkenw ell-green eene meeting van republikeinen plaats gehad, lot betuiging van sympathie voor de I'arijschc Commune. De? sprekers konden geen woorden vinden krachtig genoeg om de daden der Commune te verheerlijken. De dood der gijzelaars was te wijlen aan lietm monster Thiers, die geweigerd bad de gevangenen uit te wisselen. Under'", de opgekomenen waren ook vele Iersche fenians, en van dezen waren er die, mede in opgewonden taal, verklaarden dat de Commune bestond uit een hoop schurken en moordenaars. Gelukkig! dat eene sterke policiemagti aanwezig was, waardoor de partijen verhinderd werden handgemeen te geraken. Berigten uit China melden dat de stad Balbang. hoofdplaats der pro vincie Ivham. aan den grooten weg van Tatsien en Litang naar Thibet, den line» April door een aardschok is verwoest. Bij deze ramp hebben 230!) menschen het leven verloren. De groole tempel van Ting-Lin met zijne 351 binnen-afdeeliitgen is geheel vernield en van alle overige gebouwen is slechts Je, zeer weinig blijven staan. Bijna 2000 woonhuizen zijn geheel ingestort en de overigen beschadigd. Onmiddellijk na hel onheil ontstond er op verschei- dene plaatsen brand, met het gevolg dat de graanpakhuizen en andere ge bouwen die nog waren blijven staaneene prooi der vlammen zijn gew or den. Het vuur heeft vier dagen door de puinhoopen gew oed, lie aardbeving Li heelt zich uitgestrekt oostwaarts naar Pangschahmumwestwaarts naar u Nantun, zuidwaarts naar Lintschahi en noordwaarts tot aan het zoutmeerkj van Atung, te zamen over een omvang van ongeveer 600 kilometers. Op L. onderscheidene plaatsen zijn alle hoogten ingestort, groole scheuren in den j bodem ontslaan en de wegen onbruikbaar geworden. b) FRAK KR IJK. Het Jnum. des Déb. bevat eene ook door andere dagbladen medege-1 deelde opgave, volgens welke de burgerlijke en de militaire overheden in oi Versailles en in Parijs van '22 Mei jl. af lot 13 Junij 379.828 naamlooze tl brieven, aantijgingen tegen zekere personen bevattende, ontvangen hebben.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2