LE1DSCIIE COURANT. DONDERDAG 22 JUNIJ. STA DS-BERIGTEN. BiNNEN.LAM>SGIIE BKUIGïivN. 1871. K0. 145. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams f3.franco p.p. 3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is vernjgbaar voor 2.50' 'tjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,' De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voort UnitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASKNSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeclcFrankfort a. AJ., Berlijn, Leipzig, Dresden, Brestau, Keulen, Stuttgart, 11 renenPraag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Geneve en Lausanne, BURGEMEESTER C11 WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revacclnatic voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteldop Zaturdag 2!) April, Dingsdag 2 Mei, Maandag 8 Woensdag 10 a Dingsdag 16 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 20 Donderdag 1 Junjj Zaturdag 3 Vrijdag 9 20 20 Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag 6 Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 12 Junij, 17 Juiij. te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 21 Junij. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 12 personen, als her steld opgegeven 6, overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 141. Werden in Januarij van 1846 hij hetzelfde koninklijk besluit twee kweckclingcn onzer hoogcschool lot hoogleeraren benoemd, professor Opzoo- mer mogt eenige dagen geleden het genoegen smaken van gedurende 25 jaren aan Utrechts akademie onafgebroken werkzaam te zijn geweest, en gisteren beleelde professor C. G. Cobet den dag, waarop hij voor 25 jaren door het houden van zijne inaugurale oratie zich aan Leidens lioogeschool had verbonden. Die dag is feestelijk herdacht. Vele zijn de ondubbelzinnige bewijzen van belangstelling geweest, die de geliefde hoogleeraar heeft ondervonden van vrienden en leerlingen uit verschillende plaatsen van ons land en ook daar buiten. Eenc commissie uit de oud-leerlingen van professor Cobet had zich vcr- ecnigd om aan den geachlen leermeester en vriend eene gepaste hulde te brengen, en zoo was gisteren een veertigtal oud-discipels cn vrienden of vereerders van den hoogleeraar uit verschillende steden van ons vaderland in de Plaats Royal bijeengekomen om tegenwoordig te zijn bij het aanbieden van een blijvend aandenken aan dien feestdag. De oud-leerlingen- van pro fessor Cobet hadden namelijk besloten een passend geschenk te geven, waar toe ook een tal van vrienden van den hoogleeraar hunne welwillende mede werking had betoond. Dit geschenk bestaat uit een bronzen slatuel van Griekenlands grootsten redenaar, Demosthenes, door den heer Barhédiennc te Parijs gereduceerd op twee vijfden der grootte van het oorspronkelijk, de beroemde porlret-statuc van Demosthenes uit het Vatikaansche museum. Dit beeld is geplaatst op een grijs marmeren voetstuk, op welks voorzijde in vergulde letters staat le lezen: CO BE TO Disctrvu AMIQi. De ljjsl van de leerlingen cn vriendendie dit aandenken aan prclcssor Cobet schenken, is op een perkamenten rol geschreven door den Amster- damschen calligraaf, den heer A. Greevenstuk, in de manier, waarin men in Italië die voorlredelijke handschriften in de 15c eeuw vervaardigde; het geheel is omvat door een keurig geteekenden randwaarvan de stijl aan de sierlijkste motieven van Pompeji is ontleend. Tegen half cén kwam men bij den heer Cobetcn sprak professor Nabcr, van Amsterdam, een gepast woord tol den hoogleeraar, wiens talenten in j de wetenschappelijke wereld zoo hoog staan aangeschreven, en die door zijne rigling in de klassieke studiën eene school heeft gesticht, door de Duitsche philologen hoog geroemd. Hij bragt verschillende punten uil de i vervlogen 25 jaren in herinnering, en bood uit naam van de hecren deel hebbers den Demosthenes aanals herinnering aan Rome en het Vatikaansche museumook voor den heer Cobet geliefde plekkenen als aandenken aan Griekenland en aan den grooten redenaar. Professor Cobet beantwoordde op hartelijke wijze den heer Naber, getroffen door de opregte woorden van den spreker, bedankte de talrijke gevers van dit souvenir, dat hem dierbaar was, en eindigde met den wcnsch, dat de banier der philologie, door hem zelvcn omhoog geheven, zou worden gehandhaafd door zijne leerlingen. Ook de tegenwoordige leerlingen van professor Cobet hadden zich ver- ecnigd om een aandenken aan den geliefden leermeester aan te bieden. Daartoe was door hen bestemd een paar sierlijke bronzen candelabres en een bronzen reproductie van hel beroemde Gricksche beeld van Venus, dat, op het eiland Melos opgegraven, als «Vernis de Milo" een der schoonste sieraden van het Musée du Louvre te Parijs uitmaakt. De heer J. Verdam sprak uit naam van de discipels, wier namen in een blaauw fluwcclcn album zijn opgeteckcnd, den heer Cobet toe bij de aanbieding, evenals later, uit naam van hel studentencorps, de heer J. II. Gallée den hoogleeraar compli menteerde. Van de leden der littcrarische faculteit cn andere ambtgenoolen ontving professor Cobet de gelukwenschcn en ongeveinsde bewijzen van vriendschap en sympathie. De feestdag werd besloten met een gullen discli bij den jubilaris, waar menig woord van aangename herinnering en harte lijke toegenegenheid werd gehoord. Maandag 11. vierde de Leidsche afdceling van de Vereeniging «het Zil veren Kruis" op Zomerzorg het feest der herinnering aan den slag van Wa terloo, dat dit jaar op. een Zondag inviel. Van elders kwamen leden zich met die uit Leiden vereenigen, om als oud-strijders van 1813—18i5 te geden ken de dagen van ouds en met feestdronken de vaderlandlievende gevoelens, die hun eigen bleven, uit le boezemen. De voorzitter ging daarin voor, nadat de bepaalde werkzaamheden waren afgeloopencn vóór dat de dag eindigde scheidden de zaamgekomenen, met den wcnsch, dat het hun nog menigmaal mogt vergund worden de vadcrlandsche gedenkdagen le beleven. De dag der krooning van Z. 11. Pius IX, waarmede de viering van het jubileum eindigt, wordt heden avond in de kerken met een plegtig lof en het Te Deum gesloten. Gedurende de zes dagen van het jubileum hebben tal van geloovigen, gehoor gevende aan de uitnoodiging van het episco paat, met opgewekten godsdienstzin de kerken bezocht en aan de II. Tafel deelgenomen. In de stad en op het landoveral is dit heugelijk 25-jarig Pausschap met buitengewone geestdrift gevierd, terwijl velen hebben gewed ijverd bij le dragen, door het aanbrengen van decoratief of eene keur van levende bloementot versiering van kerk en altaren. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned. Indië zijn benoodigd drie opzigters 3de kl. Deskundigen, die gene gen zijn zich als opzigter 3l1e kL bij. den waterstaat en de burgerlijke open bare werken in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met. 20 Julij 1871 lol het deel nemen aan een vergelijkend examen bij gezegeld request tol het dep. van koloniën wenden. Uitvoerige bijzonderheden omtrent de voordcelen aan deze betrekking verbonden en de daarvoor gestelde vereisch- ten worden door de Staatscourant medegedeeld. Dingsdag 4 Julij aanst. zullen in de hoofdplaatsen der provinciën de vergaderingen van de provinciale stalen worden geopend. -- Aan heeren leden der prov. staten van Zuidholland is toegezonden een adres van P. C. Knijff, fabnekant en wethouder der gemeente Woerden., en A. Kaptijn, kassier en ontvanger der gemeente Woerden, waarbij zij mede- dcelen dal hun op 14 October 1870 door den minister van binuenl. zaken is verleend voorloopige concessie lol aanleg en exploitatie van een spoorweg lusschen Utrecht en Leiden, uitgaande van bet station van den Ned. staatsspoorweg te Utrecht en sluitende aan liet station van. den Holl. spoorweg te Leiden, welke voorloopige concessie door de storting van het bepaalde waarborgkapitaal op 1 Sept. eerstk. definitief zal worden. Deze geprojecteerde spoorweg zal niet alleen belangrijk zijn voor het ir.l.ernatio naal verkeer, maar inzonderheid voor een groot en welvarend deel der provincie, daar hij de gehcele bloeijemlc Rijnstreek zal doorsnijden, die lot heden van het spoorwegverkeer is uitgesloten. Adressanten achten om die reden den aanleg van den hun voonloopjg geconcessioneerdën spoorweg van kennelijk provinciaal belang, zoodat zij

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1