gens met enkele wijzigingen goedgekeurd. Bij afd. V', van de exercitien en liet beproeven der brandspuitenstelde de heer Bijleveld voor die geheele afd. (artt. CO07) te doen wegvallen, als niet behoorende in deze verorde ning. De heer Hubrecht ondersteunde dit voorstel, op grond dat die geheele aldeeling was ingerigt op het getal van 80 spuitgasten bij iedere spuit, en dit aantal nu door den raad op ('0 was gebragt. zoodat vele veranderingen zonden moeten plaats hebben. De lieer Goudsmit, hoewel instemmende met den heer Bijleveld, meende toch hel bezwaar te moeten opperen, hoe het dan gaan zou met de penale sanctie, ten einde de spuitgasten te nopen tot de oefeningen op te komen, en of een nieuw artikel zou ingelascht worden, waarbij hel niet opkomen bij de oefeningen met straf werd bedreigd. De heer Bijleveld voerde hiertegen aandat aan het opkomen bij art. 74 eene belooning was toegekenden dat dit prikkel genoeg zou zijn. Het hoofd denkbeeld der verordening was niet straffen, maar beloonen. en dat wilde hij hier handhaven. Nadat nog de heer Hubrecht de verzekering had ge geven dat de spuitgasten hij de ocleningen geregeld opkomen nam de heer Goudsmit daarmede senoegen en werd met algemeene stemmen tot hel weg laten van afd. V besloten. Artt. C8- 75 werden achtereenvolgens goed- j gekeurd. Enkele artikelen gaven den heer Goudsmit aanleiding opmerkzaam te maken op de taal en den stijl der verordening, die even als van andere stukken van de gemeente uitgaandeveel te wenschen overlietenhij zou gaarne zien dal daaraan meerdere zorg werd besteed. Omtrent art. 78, bepalende dat bij zwaren of langdurigen brand aan liet personeel der brandweer ververschin- gen kunnen worden uitgereiktwerd op voorstel van den heer Goudsmit met 17 stemmen tegen 1 die van den heer Hubrecht. besloten dit art te doen wegvallen; het bleef aan burg. en welli. overgelaten, maar men zag het niet gaarne in de verordening opgenomen, omdat men soms uit dat art. liet regl daarop zou willen adeiden. De artt. 77 en 78aanstelling van den directeur, brandmeesters en spuitgasten door burg. en weth. voor den tjjd van 3 jaren, en afschaffing van alle thans bestaande keuren en regle menten op de brandweer, werden niet als overgangs-bcpalingen aangenomen, maar in de verordening overgebragt. Als overgangs-bepaling werd voorge steld dat de bepaling in de verordening voorkomende omtrent den leeftijd van den directeur van het brandwezen. den adjunct-directeur, opper-brand- mceslcrsen brandmeesters, niet toepasselijk is op de tegenwoordige titula rissen, en dat de bepaling omtrent de spuitgasten voorkomende in art. 31 niet toepasselijk is op de spuit die door de weesjongens wordt bediend- alsmede dal in geen geval hij de brandweer personen in dienst zullen blijven boven de 70 jaar. He geheele verordening werd aangenomen met 10 stemmen legen 2, die van de hh. Hubrecht en van den Braudeler. De Maatschappij der Nederlandschc letterkunde alhier hield heden, in hel hotel Bijuland. hare jaarlijksche vergadering. De voorzitter, prof. Kern, opende haar met eene rede over den staat der maatschappij en hare voor naamste lotgevallen gedurende het afueloopcn jaar, waarin de toestand der maatschappij als in het algemeen onbevredigend, maar toch enkele lichtpun ten aanbiedende geschetst werd en de sedert de vorige bijeenkomst gestor ven leden herdacht werden. De spreker eindigde zijne toespraak met eene toelichting van hel voorstel der maandelijksche vergadering, vervat in nn. 6 van den beschrijvingsbrief en de strekkins hebbende om aan de Belgische leden gelijke regten als aan de Nederlandsche toe te kennen, bij welke toe lichting de beweegredenen, die tot het doen van dat voorstel geleid hadden en welke van maatschappelijken en huishoudelijkcn aard warenwerden uiteengezet. Bij den tegenstand evenwel, die zich ten aanzien van dat voor stel zoowel bij monde als bij geschrifte geopenbaard had achtte het bestuur het verkieslijk hel voorstel te wijzigen en hel te brengen tot de vraag, of de maatschappij de bevoegdheid zou hebben voortaan beoefenaars der Ned. tas»! geschiedenis, oudheid- en letterkunde in het koningrijk België tot gewone contribuerende leden te benoemen. i De secretaris las daarop het verslag der handelingen en de bibliothecaris dat van den staat der boek- en andere verzamelingen der maatschappij, gedu rende het afgeloopen jaar, waarop de overlegging en medcdceling der reke ning van den penningmeester volgden. Omtrent liet gebruik der rente van het londs werd besloten die te bestemmen lot bestrijding der kosten van de voorgenomen uitgave der 2' J'artie van Maerlaul's Spicghcl llistoriael. Vervolgens werden lot binnenlandsche leden gekozen: M W. Scheltcma, predikant te Dokkum; nv. ,1. G. Glciehman, secretaris-directeur der Neder landsche bank te Amsterdam; J. B. Sleinmelz. kapitein der infanterie,te Zwolle; J. Dyseriiick. predikant te Helder; J. B. Bietslap. te 'sGravenhage; AV. Hoogvliet, notaris Ie YVagcniugcn; W. van Beuningen. predikant te Ameide en Tienhoven; F. II. W. Kuypcrs, gepens. luit.-kolonel van hel O. I. leger, te Nijmegen; J. G. Neurdenburg, director van het zendelinghuis te Rotterdam; D. A. Jhiemc, boekhandelaar-uilgever te Arnhem; dr. 11. J. Polak, leeraar aan het gymnasium te Botterdam; J. A. Obreen, le luitenant der infanterie le Breda; Ch. Boissevainletterkundige Ie Amsterdam; m'. L. J. Grccve, kanlonreglcr te 'sGravenhage; G. M. de Jong van Boodenburg luit.-kolonel bij de infanterie te Gouda; II. Witte, horiulanus te Leiden; F. Naglglas. arrondissements-ijkcr le Middelburg; E. Slanghen, burgemeester van lloei^broeckW. Everts, r. k. priester, directeur van de scholen le 's Hertogenrade; m'. O. W. Star Nttman, commies-griffier van de tweede kamer te 'sGravenhage; en lot buitcnlandsche leden: dr. Leo Meyer, hoog leeraar in de letteren te Dorpal; dr. Karl Weiuhold. hoogleeraar in de let teren le Kiel; dr. Klaus Grolh. hooglceraar in de letteren te Kiel; dr. John Muir. ond-lndiseh ambtenaar le Edinburg: Max Booses, leeraar in de Neder- i landsche taal le Gent; dr. Ad. Beer. hoogleeraar aan de polytechnische school le Weenen; Alfred Elwes, taalkundige le Londen; L L. de Bo. pro- i fessor aan het college van den II. Lodewijk te Brugge; dr. Heinr. von Sybel, hoogleeraar in de geschiedenis le Bonn; Karei Versnaeyen, secretaris van den gouverneur van West-Vlaandcrente Brugge. Alsnu werd in behandeling gebragt het onder n". C van den beschrijvings brief vermelde voorstel, gelijk liet door het bestuur gewijzigd was. Na eene vrij levendige discussie werd door prof. Fruin voorgesteld en, niet zon der bestreden te zijn, door de vergadering aangenomen eene motie van orde, hiertoe strekkende dat de vergadering besluite de behandeling der zaak uit te stellen tot de algemeene vergadering van hel volgende jaar en het be- doelde voorstel aan de maandelijksche vergadering terug te zenden, met op gave van de bezwaren daartegendoor hel bestuur kenbaar gemaakt. Verder werd tot lid van hel bestuur gekozen de heer dr. E. Verwijs en tol secretaris de lieer dr. T. C. L. Wijnmalen, welke laatst, ter vergadering aanwezig, zich bereid verklaarde die betrekking te aanvaarden. Het voorstel door een der leden daarop gedaan, om den afiredenden secretaris, dr. W. N. j du Rieu, den dank der vergadering le brengen voor de gewigtige aan de maatschappij bewezen dienstenwerd met volkomen instemming aangenomen, j Naar aanleiding van een voorstel, om een exemplaar van van Lennep's beroemd werk "het Leven en de Werken van J. van den Vondel" voor reke ning der maatschappij aan le koopen werd door een lid de. mededeeling gedaan en door de vergadering met toejuiching ontvangen, dat de lieer Ilil- man. lid der maatschappijvoornemens was een exemplaar van dat werk den maatschappij ten geschenke aan te bicden. Nadat de voorzitter op daartoe gedane uitnoodiging de door hem gehouden toespraak voor de Handelingen had afgestaan, en hem by monde van een lei der leden de dank der aanwezigen voor de leiding der werkzaamheden ge-'ri bragt was, werd de vergadering gesloten. Omtrent den stand der veldgewassen meldt men ons het volgende: Maandag is eene groote, in halve mudden verdeelde, partij aardappelen ijl uit het Westland verzonden, en eergisteren eene geheele lading, ten gevolge waarvan geregeld vervoer van dat product kan verwacht worden. Voor dien tijd werden er slechts eenige mandjes met aardappelen bij de gewone vrach- ten van aspersics medegevoerd. Men stelt zich voor dat, daar de vroege aardappelen tegelijkertijd overal geschikt zullen zijn om gerooid te worden, W door ruimen aanvoer de prijzen niet lang hoog zullen blijven. Hel weere veroorzaakte veel tegenspoed in den groei van alle gewassen, vandaar dat de meeste producten later aankomen dan andere jaren. Eene graauwe lucht ne met noordsche koude verving de zonnige dagen, die verkwikking bragteicei en hoop gaven op gunstiger keer. Beurtelings kenmerkte zich de weersge steldheid door lente- en herfstdagen, waarvan de eerste zich tot een kleinni getal beperkten. Als gevolg van de strenge nachtvorsten dragen de boomeii)V, weinig vruchten, die nog klein zijn van stuk; ook de drnivenboomen bleven in den groei achterlijk en vcrloonen eerst nu hunne blocibeginsels. In den,., oogsttijd kunnen er echter nog groote vruchten geplukt en rijpe druiven gesneden worden, als de zomer zich maar door bestendigheid en warmte?!' doet kennen. Daaraan is behoefte voor het welslagen van alle boom- en veldgewassen, terwijl in het bijzonder nu voor den wijnstok gcene warmte kan worden ontbeerd, of de vruchten blijven, als onrijp, builen aanmer king. - Óp plaatsen waar veel bloemkool wordt verbouwd, zooals te Loosduinen, onder Yeur en Bijnsburg. had liet gewas veel van de koude le verduren, dat eerst nu, door den laatst gevallen regen, tot herstel begint te komen! Te Rijnsburg en in den Haarlemmermeer slaat het vlas ijl, weinig vooruit- zigt gevende op eene voldoende opbrengst. Peulen en doperwten in de - Veenen, hoewel zij vrij goed aan de koude weerstand boden, kwamen niet git vooruit eerst voor eene week is met het plukken van peulen aldaar eeuiie begin gemaakt. De aardbeziën zijn in bloei, doch veel later dan anders,lie terwijl de moestuinen geen groenten van aanbelang opleverden. De gewone lal schuiten met groenten uil Veur zijn dan ook nog niet naar Amsterdam fin gevaren Wat de weilanden betreftin Maart hadden zij een beter aanzien dan in Mei, zoodat het vee, daarin geen voedsel vindende, hier en daar in de voor hooiland bestemde stukken werd overgebragt. Die stukken staan nog schraal in het gras, ten gevolge waarvan een late hooibouw zal plaatsle, hebbenmet weinig kans op naliooi. Men bekommert zich deswege echter ïa niet. als de hooibouw slechts zoo voldoende uitvalt, dal een genoegzamej0 wintervoorraad den berg vult. Sedert den regen en de nu gevolgde warmte |0, begint het gras op de weilanden te herleven. In de kweekerijen was steeds ie veel vraag naar bloemen en boiupiellen. Met ieder jaar toch w ordt de be- 011 langstelling in, de zucht naar bloemen, bij iederen stand der maatschappij Jj meer algemecuer, terwijl er voor bouquellcn soms buitengewoon betaald sj; wordt. Het was bijna onmogelijk aan het verlangen te voldoen, toen de lente haren naam ontrouw bleef en van broei- en trekkassen al het moge lijke moest gevergd worden wat de natuur anders buiten grootendeels zou hebben opgeleverd, en nog is hel moeijelijk genoeg aan de veelvuldige vra- gen te beantwoorden, bij bepaalde schaarschle aan blocijende planten. Som-n-1 uiige sierbooinen. zooals Tamarixkomen pas in het loof; nog bloeijen de 01 seringendie anders in het begin van Mei reeds hare aanlokkelijke bloem- 'e 'trossen aanbieden en de ranke Robinia (Acacia) begint nu sporen van bloe men te dragen die anders half Junij in schoonen w itten dos lusschen liet vf 'teeder gebladerte prijken. SP Den 9J'11 dezer overleed te Keulen, werwaarts hij zich van Amsterdam, V zijne woonplaats, om der wille zijner gezondheid begeven had. de heer G. J. J. Rochell, gepensioneerd gencraal-majoor, ridder van de Militaire Willemsorde en van die van den Nederl. Leeuw, kommandeur van de orde der Eikenkroon. De overledene had den slag van Waterloo bijgewoond, deelgenomen aan den liendaagschen veldtogt en aan de verdediging der r' citadel van Antwerpen en in de Fransche krijgsgevangenschap te St. Onier gedeeld. bi I - lie minister van hinnenl. zaken heeft bepaald dat de herstemmingen voor leden van de tweede kamer der stalen-gencraal iu de hooldkiesdistric- r< ten Amersfoort, Utrecht eu Amsterdam, zullen plaats hebben op Dingsdag Z( 27 Junij e. k. 's Rijks middelen hebben over de vijf eerste maanden van dit jaar et opgebragt 30.385,058.91zijnde 2-''G.536.48'A minder dan in dat tijdvak di van 1870. De raming bedroeg ƒ30,731.442.85. d De Tijd meldt: Met de sedert onze laatste opgaaf nog gestorte gelden, 's heeft liet hoofdcniniic voor de viering van 's Pausen jubelfeest reeds ongeveer 190,000 voor het liefdeoffer ontvangen. Nog eenige stortingen worden, b naar wij vernemen, ingewacht, zoodat hel geheel der feestgave niet ver verwijderd zal wezen van de twee tonnen gouds. Deze gelden zijn, Ier be- schikking van Z. II. Paus Puis IX. in de handen van mgr. den aartsbisschop n van Utrecht gesteld, waarvan een oorkonde is opgemaakt, welke, iegelijk b met hel feestadresaan den 11. Vader door de Nederlandsche deputatie wordt Y aangeboden. Hel prov. gcregtshof van Noordholland heeft voor de door de benoe- b ming van den lieer mr. van Meerbeke tol raadsheer in den hoogen raad 8 vacerende plaats van raadsheer bij dal bof de volgende aanbevelingslijst 8 opgemaakt: mr. C. Polis, advocaat-generaal bij liet prov. gcregtshof in s Noordbrabant: mr. M. J. van Lennep. subsi.-officier van justitie te Amster- dam; mr. L. A. A. van Wensen, lid der arroud.-reglhank le Amsterdam; 0 mr. G. J. de Fremery, subsi.-griffier bij het prov. gereglshof in Noordhol- 1 land; m'. J. G. A. Faber, advocaat te Amsterdam; m'. F. J. A. Fles, lid e der orroiid.-regfba'nk le Arnhem. Op den centraal-spooiweg had eergisteren een conducteur hel ongeluk. s nabij bet station Zwolle, van den trein te vallen, waarbij een zijner bcenen 1 werd verbrijzeld. Y - Uil Leeuwarden meldt men dat gisteren aldaar een gedetineerde in liet 1 huis van burgerlijke en militaire verzekering, gebruik makende van een 1 oogenblik dat hij op de binnenplaats onbewaakt was, uit het gebouw is 1 ontvlngt. door over den ringmuur te klimmen, waarna hij een daaraan grenzend huis van achteren inliep en door de voordeur de straat bereikte. Hij was door het prov. gereglshof van Friesland tot 5 jaren tuchthuisstraf - veroordeeld wegens aanranding van de eerbaarheid, en had bovendienwegeus eene andere misdaad, eene gelijke straf van 7 jaren te ondergaan. 'SGRAVENHAGE, 15 Junij. Aan den heer II. C. van Hall, hoogleeraar aan de hoogeschool te Gro- r ningen is, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. j Tol notaris te Amsterdam is benoemd de lieer W. L. Diemont, cand - notaris aldaar.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2