BUI TEN LA NI )SC11E «EB IGTEN PER TELEGRAAF. 1 de algemeenc openbare vergadering der genoemde meteorologische commissie bijwoonde. Vrijdag avond 11. is de hofstede de Hinde, op een uur alstand van Deventer, toebehoorende aan mevr. de weduwe de Sturler de Frienisberg- Westerbaan, geheel in de asch gelegd. Ook de geheele inboedel, alsmede twee varkens en een geit, z(jn verbrand. In den geneeskundigen raad der provincie Groningen is door een der leden, den heer bakker, uit Oude-Pekcla, medegedeeld dal blijkens onder zoek het geval van cholera, waarvan men dezer dagen uit Groningen mel ding maakte, een ziektegeval van //cholera nostras" betrof. liet voorloopig verslag omtrent de tractaten nopens den alstand onzer bezittingen aan de kust van Guinea en de toepassing van het tractaat van 1818 nopens Siak, is aan de leden der kamer rondgedeeld. liet is een zeer uitgebreid stuk, waarin tevens een verbaal voorkomt van hetgeen, naar aanleiding der opmerkingen en bezwaren in de afdeelingen gemaakt, vooral tegen het tractaat wegens Siak, door de ministers van koloniën en buitenl. zaken in eene conferentie met de commissie van rapporteurs tot opheldering is medegedeeld. Over den afstand van de bezittingen ter Kuste waren de gevoelens wel zeer verdeeldmaar terwijl verscheidene leden reeds legen het bloote denkbeeld van afstand waren, waren in het oog van een grooter aantal leden de aangevoerde motieven niet van overdrijving vrij te pleiten; terwijl, zegt het verslag //naar veler oordcel" genoegzaam was aangetoond dat uit het oogpunt der handelsbelangen het behoud onzer bezitting niet noodzakelijk is. Omtrent het tractaat over Siak wordt aangeteckend dat dit nagenoeg algemeen een ongunstigen indruk heeft gemaakt, waartoe bij droeg dal men omtrent de eigenlijke aanleiding in volslagen onzekerheid verkeerde. De commissie besluit haar verslag aldus; De commissie is van oordeel: 1". dat na de verklaring van den minister van buitenl. zaken, volgens welke het laatste woord der onderhandelingen is geweestdat de drie tractaten met elkander staan of vallen, de regering de goedkeuring dier tractaten in één wets-ontwerp aar. de vertegenwoordiging had behooren voor te dragen; 2". dal ook na de mondelinge ophelderingen, door de regering verstrekt, zooveel onduidelijks en twijfelachtigs omtrent de geschiedenis der zaak overblijft, dat de commissie het verlangen naar overlegging van stuk ken, in al de afdeelingen geuit, ten ernstigste moet ondersteunen. Daartoe zullen naar het oordeel der commissie moeten behooren; de stukken welke betrekking hebben tot de onderhandelingen, over de drie tractaten gevoerd, gelijk mede de vroeger gewisselde stukken, naar aanleiding onzer vestiging in Siak en onderhoorigheden. 's GRAVENHAGE, G Junij. Tot burgemeester der gemeente Stavoren is benoemd de lieer M. A. Jentink; voorts is de heer M. L. van de Woestijne Voerman ontslagen als burgemeester der gemeente llaskerland en als schoolopziener in het 7de dis trict van Friesland. De majoor jhr. P. F. T. Sickinge, kommanderende het 4' bat. 8e rcg. inf.is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De eerste kamer heeft' gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De heer Tonckens, die door de aanneming der betrekking van kantonregler te Meppel opgehouden had lid der kamer te zijn, maar als zoodanig op nieuw was gekozen, heeft zitting genomen. Van de tweede kamer zijn ingekomen de laatstelijk door die kamer aangenomen wets-onlwerpen. Voorts zijn de afdeelingen zamengesteld. Een Leidsch vleeschhouwer, v. G., werd hij vonnis der regtbank te Leiden van 20 Jan. jl.nadat er drie tereg.tzillingen waren voorafgegaan tot het liooren van getuigen, tot eene geldboete van j 50 of gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld, wegens het slagten van eene zwartbonte koe in den avond van den 5drD Sept. jl.zonder een bewijs le kunnen overleggen van betaalden accijns, of, dadelijk aangifte van het slaglen te hebben ge daan, omdat, zooals bekl. voorgeeft, hij moest slaglen uit nood. Van dit vonnis wérd appel aangeteekend, en werd deze zaak heden voor het hof in Zuidholland behandeld. Door den rijks-advocaat m'. Rochusscn werd in deze zaak rapport uitgebragt en namens de administratie der belastingen geconcludeerd tot toewijzing van den eiseli tol "bevestiging van het vonnis. Mr. van Raalle trad even als in eersten aanleg als verdediger voor bekl. op en verzocht op verschillende gronden de vrijspraak van bekl. Adv.- generaal mr. van Maanen geloofde dat ten deze niet gehandeld was in den geest der wet en requireerde de bevestiging van het vonnis en toewijzing van den eisch der administratie. Uitspraak heden over acht dagen. LONDEN5 Junij. In het lagerhuis is beraadslaagd over de toepassing der tot wering der veepest gemaakte wetsbepalingen. Daarbij is gebleken dat de regering gcene reden tot nieuwe beperking van den invoer van vee uit Nederland ziet, ook niet in de gevallen van besmettelijke longziekte, welke kwaal, gelijk de minister Forster zeide in Nederland even ais in Engeland voorkwam, doch door de beide regeringen even zorgvuldig werd tegengegaan. FRAN HU IJ li. De tegenwoordige staat van zaken in Frankrijk en de houding der partijen doen velen met bezorgdheid de toekomst le gemoet zien. In een schrijven aan le Nord leest men o. a.Wie de gesteldheid der gemoederen onpartijdig gade slaat, kan zich niet weerhouden van te denken dat Frank rijk nog niet aan het einde van de reeks zijner omwentelingen gekomen is, maar dat het eene nieuwe crisis door te staan, nieuwe schokken en beroerten te ondergaan zal hebben. De heer Thiers begrijpt ten volle het bedenkelijke van den thans zoo ingewikkelden staat van zaken, waarin eene toevallige omstandigheid toereikend zou zijn om eene uitbarsting te Het bevestigt zich al meer en meer en de reglerzijdc in de nationale vergadering heeft het duidelijk le kennen gegeven dat de vereeniging van bewerken; hij komt daarvoor uit, en vreest dat in geval de roekeloosheidstoiv der uiterste riglingen den storm doet uilbarsten, noch regering noch ver-"Sei tegenwoordiging dien zal kunnen doorstaan. n,eu LI P/ de beide takken der Bourbons heeft plaats gehad. Men wil welen dat dit zoujeei4 hebben plaats gehad op de volgende grondslagen. De jongere tak van hethath huis Bourbon erkent den graaf van ('.hambord als zijn hoofd enwegensoord zijn legitimiteitsregtenals koning van Frankrijk, onder den titel van Hen-^e v drik V. De graaf van Parijs is de vermoedelijke erfgenaam van den Fran- schen troon. Tot zoolang de nadere bijzonderheden niet geregeld zijnzal^u de hertog van Aumale met het uitvoerend gezag bekleed zijn onder den titel Ei van luit.-generaal van het koningrijk. H De commissie van 15 leden, welke door" de nationale vergadering bijzlJu hel uitbarsten van den opstand uil haar midden aan hel hoofd der uitvoe rende magl toegevoegd was, heeft hare taak nedergelegd. De heer de Las- teyrie, namens die commissie het woord voerende, zeide dat zij. bij niel weinig verschil van gevoelen, steeds gematigd en vastberaden was geweest.j,je"r Hij zeide verder: //Wij zijn dank verschuldigd aan het hoold der uitvoeheef rende magt, alsmede aan ons leger en onze mariniers. Frankrijk heeft zijr&en< leger teruggevonden, dat is onze troost onder 'stands rampen; dat is dt voorbode van de wedergeboorte des vaderlands." tf P De krijgsradenbelast met de zaak der opstandelingenzullen Dings-^cj] dag limine funcliën beginnen. Rochefort is het eerst aan de beurt. In hel a geheel zullen er vier krijgsraden zijn, waarvan twee te Parijs en twee ttOrle Versailles hunnen zetel zullen lubben. dooi De bank van Frankrijk heeft aan de Commune 9,401,000 fr. uitgc-}!?.11. kcerd, welke aan de stedelijke kas toekwamen, alsmede op een onder- handsch bevel van 's lands bewind eene som van 7,290,000 Ir., welke sougezi onder bedreiging met plundering was geëischt. tot Betreffende de gevangenneming van Grousset, die onder de Communi-k'?* met de leiding der biiitenlandschc aangelegenheden was belast, worden dt^'® P. allo/ cava P tijdi Ï1C61 Later werd dit vermoeden zoo goed als zekerheid. Een eom policie, vergezeld van twee agenten, begaf zich daarop naa'j0„ renoemde straat, vierde verdieping, waarin eene zekere jufvr.c„0„ V advi Hiei vooi vert 'noe ling volgende bijzonderheden medegedeeld: De militaire autoriteiten vermoedde! reeds eenige dagen lang, dat Grousset zich ergens in de rue Condorcel schuil hield, missaris van het huis in genoemde straat, vierde verdieping, waarin eene zekere jufvr,Say Haeard woonde, met welke Grousset verscheidene jaren in naauwe betrek king had gestaan De commissaris was vooraf te weten gekomen, dat et s enkel twee vrouwen in hel vertrek woonden, en dat ééne daarvan pas watreg uitgegaan. De commissaris trok aan de bel, maar niemand deed de deur,onl open. Hij liet die toen openbreken, en zoodra dit gedaan was. zag hij iemand in vrouwenkleederen voor zichdie hem den rug toekeerde. Gij zijl Paschal Grousset, zeide de commissaris, die hem bij den arm greep en hen noopte het gezigt naar hem toe te keeren. Grousset loochende het niet etJ bood ook geen tegenstand. Vlij erkende lid der Commune te zijn en noem(jiI)elI zich letterkundige. Hij scheen zelfs zeer bedaard; maar toen de commis saris den agenten last gaf, boven het ledekant naar papieren te zoeken een groot pak documenten daar ontdekt werden, werd Grousset bleek ei verbijsterd. Grousset werd in een rijtuig weggebragt; toen het aan di_ negende mairie stilhieldwaar hij in verhoor werd genomenwerd hij dooi de menigte herkend. Deze was zoo woedend, dat de gewapende raagf^ moeite had hem te beschermen. «Dood aan den moordenaar! Dood aan det brandstichter" riep men. de Op de meest stelselmatige wijze zijn te Parijs de brandstichtingen tci= uitvoer gelegd, zoo als gebleken is uil de papieren, welke bij gesneuveld! ol gevangen gemaakte opstandelingen zijn gevonden. Even als in elke wel geordende maatschappij eene georganiseerde brandweer bestaat, hadden dt gedelegeerden der Commune, Delescluse, Régese. Ranvier, Johannard enz, een Parijsch brandslichterscorps georganiseerd: de burger Millière was dooi hen aan het hoofd van 150 brandstichters gesteld om de «verdachte huizen en de openbare gebouwen op den linker oever der Seine" in brand te ste ken de burgers Dércure en Billioray hadden ieder 100 man onder hunne bevelen, om. de een het 1-" en het 2de, de ander het 9", het 10dc en hë 20Me arrondissement in de asch te leggen; de burger Vésinier moest mei 50 man op de boulevards, van la Madelaine tot aan hel Bastille-plcinge lijke functiën verrigtcn. Verscheidene openbare gebouwen zijn slechts al door wonderen aan de over hen besloten vernietiging ontsnapt. De persoon van Déreure. die belast was met het in brand steken van de nationa'f bibliotheek, is op het oogenblik. toen hij den brand in het kruid wilde steken, gekwetst geworden. Het behoud van de grootsche hooldkerk Notre Dame heeft men insgelijks aan het kwetsen van den booswicht te danken die op zich genomen had de onder dit gebouw aangelegde geduchte mijnen te doen springen. Door berouw gedreven, heeft hij vóór zijnen dood zijn boos opzet beleden, waardoor men in staat is gesteld de mijnen ondei water te ze'ttèn. De kerk van Belleville, waarin insgelijks aanzienlijke hoe veelheden kruid en petroleum waren opgehoopt, met het doel om haar aan de vlammen prijs te geven, heeft haar behoud te danken aan de beschon kenheid van den met hare verdelging belasten persoon. Deze is, in plaats van zich van zijne jammerlijke zending te kwijten, in een biechtstoel ii__ slaap gevallen; later is hij door zijne vrienden, de gefedereerdenwegens dit pliglverznim gelusillcerd. I' IS i' I S S K W. Men meldt uit Stockholm dat het ijs in den Bothnischen zeeboezem door de aanhoudende noordelijke winden aan het drijven geraakt is en i« groote massa's naar de Oostzee gestuwd wordt, waaraan de nog steeds in= een deel van noordelijk Europa heerschende koude wordt toegeschreven. 13? LONDEN, 5 Junij. In de zitting- van het lagerhuis heeft de heer Glad Adi

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2