De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. H. prins Hendrik heeft zich heden morgen naar Rotterdam be geven om aldaar hij te wonen de algemeene vergadering van deelhebbers in liet Zeemanshuis, en daarna de openbare vergadering van de commissie tot onderzoek naar de verschijnsels op den oceaan, in het verecnigingsgcbouw der K. N. Jagtclub. Naar men verneemt heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer haar verslag over de wets-ontwerpen betrekkelijk de tractaten met Groot-Brit tannie in gereedheid gebragt en zal het in den loop dezer week hel licht zien. Mej. Betsy Perk, directrice der Alg. Ned. Vrouwen-Vereeniging //Arbeid adelt", heeft, namens het hoofdbestuur dier vereeniging, zich bij adres ge wend tot den gemeenteraad, met beleefd verzoek de poging te ondersteunen, om door bet houden eener tentoonstelling van vrouwelijke nijverheid en kunstwerken te weten te komen, waaruit die nijverheid en kunst bier te lande bestaan, en boe deze dienstbaar kunnen gemaakt worden aan het doel der vereeniging voornoemd, de vrouw in slaat te stellen in eigen onderhoud te voorzien, en wel door het afstaan van een lokaal gedurende de maand September a. s. en het verleenen van eenige subsidie. Gisteren is alhier, in de zaal der vrijmetselaars-loge, gehouden de alge meene vergadering der orde van vrijmetselarenressorterende onder het Grool-Üosicn der orde van vrijmetselaren in Nederland. Die vergadering is zamengesteld uit de leden van het hoofdbestuur en afgevaardigden of verte genwoordigers der onderscheidene loges, mitsgaders uit vertegenwoordigers van vreemde groote loges bij hel Groot-Oosten van Nederland, bij welke wederkeerig van hier representanten zijn benoemd. Gisteren ten 12 ure werd alhier in de zaal Terpsichore in de Lange Lonibardstraat ccne vergadering gehouden van de afdeeling 's Gravenhage der Internationale. De entree was legen vijf cents toegankelijk. De vergadering werd dan ook druk bezocht Verscheidene personen voerden het woord. Men trachtte het doel van de Internationale in een beter daglicht te stellen «11 te doen uitkomen, dat haar streven was het lot en den toestand van den werkman langs den wettigen weg zonder schokken te verbeteren. Men kwam op legen hetgeen in sommige bladen over de vergadering, laatstelijk te Amsterdam gehouden, was medegedeeld, bepaaldelijk over de godslaste- rende taal. die daar zou gevoerd zijn, belgeen men bepaaldelijk ontkende. Des namiddags ten half drie ure ging dé vergadering uileen na de hoop te hebben uitgesproken om meerdere toetreding van leden dan tot dus ver liet geval was. I.U1 T KK LA.NDSCIIE 1} KI» IG T K N ENGELAND. LONDEN4 Juni). Volgens berigten door de Times ontvangen heeft de Britsehe gezant te Versailles het aanzoek van het Fransche bewind om uitlevering van alle voorlvlugtige medestanders der Parijsche Commune geenszins beaamdmaar slechts onder zeer uitdrukkelijk voorbehoud ontvangen. Volgens dat blad had de Parijsche Commune feitelijk en in de daad de regten eener oorlo gende partij, en konden hare generaals en soldaten de troepen van het bewind neêrscliieten alsmede brandstichten, zonder zich aan eenig gemeen misdrijf schuldig te maken; doch de vermoording der gijzelaars wil het in geen geval onder de reglmatige handelingen eener oorlogende partij gere kend hebben. De brief van prins Napoleon aan Jules Favre, in onze dagbladen ge plaatst, is zeer scherp en cene doorloopcnde acte van beschuldiging tegen Favre. De prins zegt o. a. dat Favre alleen gedreven werd door blinden haat tegen Napoleon, en stelt voorts al de rampen, die Frankrijk in deii laalsten lijd getroffen hebben, op zijne rekening. Bij bet nageslacht zal hij als zoodanig gebrandmerkt staan. Van hel keizerrijk was hel de grootste fout de misdadige pogingen van Faire en zijne collega's te hebben geduld. Het livitish ,Vcd. Jotini. vestigt de aandacht op het wijnverbruik ge durende den oorlog te Parijs. Tijdens hel beleg der Üuitschers bedroeg dit niet minder dan 04,000,000 Eng. pinten maandelijks. Onder de heerschappij van de Commune klom dit cijfer nog. Zoude men hier, vraagt dit blad, niet te doen hebben met een der factorendie veel hebben bijgedragen tot de wilde zinsverbijstering der bevolking van Montmarlre en Belleville? De Times bevat nopens de gele koorts te Buenos-Ayres het volgende berigt van daar, gedagteekend 30 April: Gedurende de verleden week nam de gele koorts zeer merkbaar af, zoodat de sterfte nog slechts iets meer dan 100 dagelijks bedraagt. Zien wij rondom ons, dan vinden wij veel deuren gesloten, veel oude vrienden voor goed vertrokken. Behalve één achtste van onze bevolking, dat aan de ziekte bezweken is, heeft zeker een tweede achtste ons door verhuizing naar elders verlaten. Het is onmogelijk ecne juiste opgave te doen van het doodcnlal: maar wij meenen zonder overdrijving de ronde cijfers aldus te kunnen stellen.- in January 200; in February 1000; in Maart 11000; in April 14000; totaal tot heden 26200. Daaronder kan men rekenen: 11000 Italianen, 8000 inlanders, 3500 Span jaarden, 2200 Franschcn, 600 Engelschen, 300 Duitschers, 600 van andere natiën. De epidemie heeft 13 pCt. van de bevolking (200,000 zielen) weg gerukt. De kiem van de ziekte werd, in het begin van Jannarij, uil Pa raguay en Corrientes overgebragt. Het ontbrak ten eenenmale aan de vereischlen lot beveiliging der openbare gezondheid; men had in de ge teisterde stad geen wegen, geen rioolstelsel, geen zuiver drinkwater en geen gelegenheid tot baden. Het klimaat van Buenos-Ayres is een van de liefe lijkste ter werelden juist daardoor heeft de talrijke bevolking zich tol jammerlijke nalatigheid uiet betrekking lot de gczondlieidspolicie laten ver leiden. Dat Italianen en inlanders hel meest van de ziekte geleden hebben, is te wijten aan hun verregaande onreinheid. Een dezer dagen hier te lande ontvangen berigt sprak van cene zware aardbeving op Rua. Volgens een nader berigt is Bintang of Riottween tot. Nederland Indië belioorend eiland in de straal van Malakka niet ver van Singapore, de plaats, welke door die aardbeving het zwaarst is geteisterd. FKJNliKIJK. ha De ontwapening der nationale garde te Parijs wordt geregeld en zon- <lel der bezwaar voortgezet. De ordelievende afdeelingen zijn van alle gewa- zal pende dienst ontheven, maar tevens uitgenoodigd en gelast om ongewapend het bestuur barer stadswijken bij te staan in het bevestigen der openbare wt orde en in het waken tegen nieuwe uitbarstingen van den geest van oproer. 'iai Ofschoon de beduchtheid voor brandstichting en moord gaandeweg is exl verminderd, blijft het verkoopen van ligt vlam vattende stoffen verboden; 1114 Woensdag 11. is nog eene poging tot brandstichting aan eenen bakkerswin- f>e' kei gepleegd door het gieten van petroleum in een niet behoorlijk gesloten a^s keldergat; in de Rue de l'Elysée werd ook uit een venster een schot gelost 00' op cenen gendarme te paard, doch liet trof hem niet; in Belleville waagde loc nog geen soldaat het alléén op straal te komen. eel Aan het Dnihj News schrijft men uit Parijs het volgende: De winkels w£ worden allerwege geopend; in de eerste plaats die welke rouwkleederen <'el verkoopen. Père-la-Chaise levert een trcurigen aanblik op; de laatste rust- tw plaatsen der dooden zijn zeer geschonden; de monumenten hebben door het w( vuren groote schade geleden; kisten zijn gebroken en de lijken liggen in stukken hier en daar verspreid. De dooden telt men niet per stuk, maar de bij de hoop. Zij liggen in een dubbele rij op het gras en ze zijn bedekt <la met een laag kalk. Men ziet er vele vrouwen onder en nu en dan stuit vel men op zulke wreedaardige gezigtendat eene huivering door de leden vaart. Op zekere plaats was een kuil gegraven, waarin zij. die gefusilleerd moesten wordentot halverwege het ligchaam konden slaan. Hel menschen- bloed vormt nog poelen. De straten van Belleville waren door een keten ge van schildwachten bezet en op eiken hoek is een sterke post noodig om dc ee' wreedheid, die nog in het district gepleegd wordt, te onderdrukken. De 'ie vrouwen verwenschen de soldaten als zij passeeren, en hunnerzijds glim- lagchen zij over die magtclooze bewijzen van woede. Ilet Chateau d'Eati en de omtrek is in eene verschrikkelijke ruïne herschapen. Men verneemt thans als zeker dat 41 leden der Commune gesneuveld st( of, na de overwinning der troepen van Versailles, gefusilleerd zijn. Ver- jy morel, dien men eerst onder de gesneuvelden heeft gerekend, is gevankelijk gr naar Versailles gebragt. Onder de personen, van wie de policie zich meester gemaakt- heelt, komt ook voor burger Fontaine, behoord hebbende tot de reeks van beschut-' m' digden in het proces van Blois. Hij was door de Commune tot directeur Sa van de registratie en domeinen benoemd en werd in die hoedanigheid belast bil met de zorg voor de verwoesting der woning van den heer Thiers. Te Dc meeste Parijsche gevangenen zijn overgebragt naar het kamp van de Satory, alwaar zij in dc kavalerie-stallen worden opgesloten. Zoodra zij Pr. door den provoost, een hoofd-oflicier der gendarmes, ondervraagd zijnwor- -r den zij naar verschillende militaire havens Cherbourg. Rocliefort, Brest, ol gé naar Belle-Isle-cn-Mer, Oleron en andere eilanden op de Fransche kust ge- in bragt; daar worden zij in gewone gevangenissen opgesloten, en zonder de twijfel zullen zij later naar Cayenne. Nieuw-Caledonië en Algerië gezonden worden, maar ongetwijfeld zal een goed aantal doodvonnissen worden vol- et trokken; de openbare meening zal met minder niet tevreden zijn. De stallen van Satory zijn plaatsen, waar cene stuitende smerigheid heerscht en waar van alle zijden, door in de muren aangebragte openingen, mitrailleuses en met schroot geladen kanonnen de gevangenen bedreigen. Dc Figaro zegt, dat er nog 50000 opstandelingen zijn overgebleven, die aan de militaire regtspraak zuilen ontsnappen. Die lieden zijn nog altijd een gevaar voor dc maatschappij; zij wachten slechts op een gunstig oogen- blik, om nieuwe onlusten teweeg te brengen. Eene groote menigte verdringt zich. om de lijken van den aartsbisschop van Parijs en Mgr. Snrat te zien. Zij zijn tentoongesteld in het aartsbis- schoppelijk paleis, rue Crenelle, faubourg S'. Germain. Het stoffelijk overschot van Gustave Chaudey, mairc en advocaat, laatstelijk een der redacteurs van de Siècle, een der slagtoffers van de Com- uiune, is op fdeglige wijze ter aarde besteld. In eene vergadering van de jj- maires van Parijs is, op voorstel van den heer Jules Simon, minister van j openbaar onderwijs, besloten, aan dc nationale vergadering in overweging te geven den zoon van Chaudey door den slaat te doen aannemen en den jongeling op 's lands kosten een opvoeding te geven. De nationale vergadering heeft met algemeene stemmen een crediet van 1.053,000 frs goedgekeurd tot het wederopbouweu van hel hotel van den heer Thiers. De commissie voor de reorganisatie van het leger beeft het beginsel van y, verpligte krijgsdienst voor alle weerbare mannen aangenomenin weerwil n' dat de heer Thiers zich tegen dit beginsel heeft verklaard en de wet van yi 1832 wil hersteld zien. n 61 Opmerkelijk is het dat sedert bet grootste gedeelte eener eeuw naait- w welijks meer dan één aartsbisschop van Parijs vreedzaam en rustig in het 4' bezit van zijn paleis en van zijne waardigheid is overleden. In 1793 is 01 msgr. de Juigné geguillotineerd. In 1815 is de kardinaal Maury genood- zaakt geworden met dc leden van het geslacht Napoleon naar Rome de wijk te nemen, alwaar hij een jaar lang op last van den Paus werd ge- v, vangen gehouden, en later leelde van een hem toegekend jaargeld, llij stierf 9' in 1817 in ballingschap. Zijn opvolger, msgr. Quelenwerd door de dema- g gogen vervolgd, zijn paleis werd geplunderd, en hij stond jaren lang aan geheime vervolging bloot. In 1848 is msgr. Affre op cene barricade dood- 0 geschoten. Zijn opvolger, msgr. Sibour. is in 1857, terwijl bij in de Notre- Dame de mis bediende, door zekeren Verger, een geëxcommuniceerd priester, vermoord. De volgende aartsbisschop-kardinaal Morlot is in 1863 overleden. en diei.s opvolger, msgr. Darboy, is thans het slagtoffer geworden van den waanzin van hel volk.- r<

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2