LEIOSC Cffll MAANDAG 5 JUNiJ. STA DS-BER1G TEN. HlNNLA LA DSCHE iJKHJGTLN. PEK TELEGRAAF. 1871. JN°. 150. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor 3.50 't jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nomincrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.- iedere regel nieer 25 cents. im li mi mm.in.^ra» i. mi - iimii Hij deze Cöurant behoort een HIJHOEGSEL. Ter Gemeenle-Secretarie is legen J.10 verkrijgbaar liet door Burger neester en Wethouders op den 20"eD April jl.ingevolge art. 182 der Ge- ieenlewel. aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van len. toestand der gCEticeofe over 1870; terwijl mede aldaar ver krijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het lemeentcbladtegen betaling van 10 cents per vel. Ter Secretarie der gemeente is ter inzage ncdergelegd eene snppletoire legrooting, dienst 1871. LEIDEN. 3 Juni). Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 11 personen, als her steld opgegeven 10, overleden 2, zoodal nu in behandeling zijn 155. Ingevolge de uilnoodiging van de kiesverccuiging "Het algemeen belang" lad lieden weder eene vergadering plaats van liberale kiezers in het hoofd- iiesdistriet Leiden, die gehouden werd in de groote zaal van het hotel (ijulatid. Nadat de vergadering met eenparige stemmen de leiding aan het lestuur der bovengenoemde kiesverecniging. waarbij zich ook nu de heer rimmers Verhoeven, van Alphen, had aangesloten, had opgedragen, zeide le voorzitter, de lieer Vissering, dat het doel, waarom deze vergadering «lead was. reeds uit het oproepingsbriefje was gebleken. De heer Steen- ;rachtin de vorige bijeenkomst met bijna algemeeue stemmen als candi- laat geproclameerd, had gemeend, wegens voor hem overwegende redenen, lie candidatuur niet le moeten aannemen. De heer Steengracht bevond zich, ijdcits hij tot candidaat werd gekozen, huiten 'slands; eenige dagen later eruggekeerd en bcrigt ontvangen hebbende van de gedane keuze, gal hij laarop bedoeld antwoord. Dit antwoord verwekte groote teleurstelling; ■tel was het bezwaar geopperd dat de candidatuur bent mogelijk kwaad 6:ou doen bjj zijne verkiezing tol lid der provinciale statenmaar weinig jgcht men dat zijne verkiezing tot lid dier vergadering schade zou kunnen loen aan zijne candidatuur voor de tweede kamer. Het hoofdmotief, door len heer Stcengracht opgegevenwas datofschoon hij zich met de keuze lereerd gevoelde, hij, pas gekozen tot lid der provinciale staten,! he lvaar maakte onmiddellijk eene betrekking aan te nemen, die nog zwaardere iligten oplegde, en dus in geen geval de candidatuur kon aannemen. In lezen stand der zaak moest men tol een besluit komen wat te doen; men ion 1». niettegenstaande de pertinente verklaring van den heer Steengracht blboiiden, met het vooruitzigl dal hij. bij eventuele benoeming, zou bedau- ten en er dus eene nieuwe stemming moest plaats hebbenrnpar dan zouden och ook de middelen, ter zijne aanbeveling aangewend, weinig effect heb- jen; 2". zich geheel onthouden van het stellen van een candidaat, maar üt zou leiden tot versnippering van stemmen en daardoor lot de verkiezing 'an den heer van Wassenacr Catwyck; 3°. zich ncderlcggen bij hel besluit 'an den lieer Stcengracht, en naar beste vermogen zoeken naar een ander tersoon, geschikt om het district Leiden te vertegenwoordigen, llij zou in le eerste plaats in discussie brengen de vraagwelken weg thans zou ge- 'olgd worden. De heer Timmcrs Verhoeven verklaarde dat hij gaarne zou zien dat het ledanken van den heer Steengracht tot meerdere klaarheid mogt worden ge- iragt. Hij had inzage gehad van een brief van dien heer aan Algemeen iitelang en daaruit had hij opgemaakt dat liet argument van den heerStcen- [racht was, dat hij zich niet berekend gevoelde voor de taak, die men hem ivilde opdragen. Hij vroeg aan den voorzitter of hij ook bezwaar had den hhoud van dien brief hier mede te deelen. De voorzitter antwoordde dat le bedoelde brief van vertrouwclijken aard was. Hij geloofde dat de heer rimmers Verhoeven zich vergiste in de interpretatie van dien brief en gaf i,iem de verzekering dat de reden was dat de lieer Stcengracht zich bezwaard gevoelde, nu hij benoemd was tol lid der prov. staten, onmiddellijk dapr- ;ievens ook op te treden als lid der kamer. De heer Timmers Verhoeven 'tam deze verzekering aan, maar moest toch zijn leedwezen over het bedan ken uitdrukken. Het zou de oorzaak zijn van stcmmen-verbrokkeling; wan- -teer hij verkozen was, dan had hij toch kunnen bedanken. Hij twijfelde of ben nu een candidaat zou kunnen stellen die kans van slagen had, en dus zou men weder vier jaren met den lieer van Wassenacr Caiwyek zijp op gescheept. De heer Buys verklaarde zich ten sterkste vppr hel volgen yap den laatsleu der door den voorzitter aangewezen wegen. Men was onbe voegd iemand tegen zijnen wil mede le slepen. Men zou op die wijze niet komen tot het doel. Hield men de candidatuur van den heer Steengracht vol, terwijl hel bekend was dat hij niet wilde, het gevolg zou zijn dat hem stemmen werden onthouden of op een ander werden uitgebragt. Tegen ont houding moest hij zich ook ten stelligste verklaren. De lieer van Wassenacr Caiwyek was een der zuiverste en oprcglste volgelingen van den heer Groep van Prinsterer. Hij had zich verklaard legen art. 194 der grondwet, waarop de openbare school is gebaseerd. Onthouding zou eene treurige ver klaring zijn dat er in het district Leiden geenc tegenovergestelde meening bestaat. Hel moest minstens blijken dat er in het district Leiden eene sterke minderheid bcslpat die protesteert tegen de wijze, waarop de heer van Was senacr Catwyck het district vertegenwoordigt. Daarenboven men had nog 10 a II dagen tijd. Stelde men een candidaat, dan ontbrak het stellig nog niet aan den lijd tot aanbeveling, liet gold hier den zuiveren grondslag van het schoolwezen. Zijns inziens moest men overgaan tot het stellen van een nieuwen candidaat. Niemand thans het woord verlangende, bragt de voorzitter, door middel van zitten en opslaan, in stemming 1°. of men zou persisteren bij de candidatuur van den heer Steengracht, doch niemand verklaarde zicli hiervoor; 2". of men zich van het stellen van een candidaat zou onthouden, maar ook hiervoor verklaarde zich niemand; 3". of men zou overgaan tot het stellen van eenen nieuwe candidaat, waarmede de vergadering terstond haar algeheele instemming toonde. De voorzitter gaf nu gelegenheid tot het opgeven van namen van Candida- ten. Daarna zou hij de discussie openen tot aanbeveling of tot bestrijding der voorgestelde personen. Achtereenvolgens werden opgegeven de lib.dr. E. van der Vendirecteur der boogcre burgerschool te Haarlem; generaal W. J. Knoop, voormalig lid der tweede kamer; dr. J. Bosscha Jr.inspecteur voor het middelbaar onder wijs te 's llageprof. J. T. Duys; mr. P. L. F. Blussc, advocaat le 's 11 age en hoogheemraad van RijnlandC. F. W. Wiggers van Kerchcmvroeger pre sident der Javasche bank; mr. F. B. Coninck Liefsting, regter in de arrond.- regibank alhier. De lieer Timmers Verhoeven verklaarde dat hij vroeger zich voor dc candidatuur van den heer Neeb had verklaard, maar dat deze hem te kennen had gegeven dat hij verlangde buiten aanmerking te blijven. Dc lieer Obreeiidie vroeger den heer Blussé had voorgesteld, verklaarde dat hij dien heer had gesproken en met hem briefwisseling had gehad, en dat deze hem verklaard had onherroepelijk le hebben besjoten het lidmaat schap der tweede kauier niet te aanvaarden. De discussie over de voorgestelde personen geopend zijnde, verzoekt de heer Buys terstond zijn naam van de ljjst te schrappen, daar hij het aan vaarden van liet lidmaatschap der kanier onbestaanbaar achtte met zijpe be trekking aan de hoogeschooldie hij gaarne zou blijven bekleedep. De heer J. Rutgers meende den heer Copinck Ljefsting met volle vrij moedigheid te mogen aanbevelen. Hij was een map van groote bekwaam heid en zou het district Leiden waardiglijk in de kamer vertegenwoordigen. De heer Timmers Verhoeven had den naam van Conjnck Liefsting met ge noegen gehoord, en vereenigde zich met dc aanbeveling door den heer Rpt- (Zie eerder het Bijvoegsel). BRUSSEL, 2 Junij. Hel Journ. de Brux. zegt: Verscheiden dagbladen hebben gemeld, dat de Belgische regering aau den Zwilserschen bondsraad had kennis gegeven, pljc Parijsche vlug telingen als gcwoije misdadigers le zullen uitleveren. Wij meenen le weten, dat de regering aan de Zwilser- sehe dergelijke mededeeling niet gedaan heelt. VERSAILLES, 2 Junij. In de nationale vergadering heelt de lieer Brunet een voorstel ingediend tot intrekking der wetten op de proscriptie als onbe staanbaar met het republikeinsch beginsel en alleen dienende in het belang van dynastieke hartslogten. De urgentie van dit voorstel is aangenomen. Een aantal afgevaardigden der regterzijde heeft pok ingediend voorstellen tot intrekking der wetten van 10 April 1832 en 20 Mei 1848 tegen de Bourbons. De gchccle regterzijde bevestigt, dat eene fusie door de beide takken van het huis Bourbon is aangenomen. De urgentie is met groote meerderheid aangenomen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1