leidsche coebant. 1871. N". 128. VRIJDAG 2 JUNIJ. <£2L^g£38mitJ^ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.03. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel maer 25 cents. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 12. l' alin., der Verordening van 2 Julij 1066 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2C alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n". 25); Doen te weten, dat tot het lalen inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lc klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Doorn- markt; voor die der 2" klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in do Pic- terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Dreé- straat; en wel van den 5d'a lot en met den 17J,n Jnnij e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BBANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Junij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BI NN E NL A N DSC I IK llKlil GT iv\. LEIDEN. 1 Junij. Sedert de vorige opgave 2ijn door pokken aangetast 15 personen, als her steld opgegeven 14, overleden geene, zoodat nu in behandeling zijn 158. In de zitting van den gemeenteraad van heden deelde de voorzitter mede dat was ingekomen een adres van de Vereeniging Musis Sacrum, hou- dende verzoek om het gebruik te mogen hebben van meerder grond op het Plantsoenen tot het bouwen van eene schuur over de Binnenvestgracht. =-.0ok deelde hij mede dat Commissarissen dier Vereeniging, bij gelegenheid van het bezoek dat burg. en weth. aan het nieuwe gebouw hadden gebragt, aan dezen verzocht hadden aan den raad den dank der Vereeniging le be tuigen voor den aan haar afgestancn grond. Voorts maakte de voorzitter melding van den brief van den kerkeraad der Ncd. Iierv. gemeente, die reeds ter visie der leden was gelegd, daartoe strekkende dat de superinlen- dentie over het H. G. of arme wees- en kinderhuis, zoo als die tot hiertoe door het gemeentebestuur is uitgeoefendworde overgedragen aan den ker keraad. Hij stelde voor deze zaak in banden te stellen eener commissie van drie leden uit den raad. Dit voorstel gaf aanleiding tot eene langdurige discussie. De hfeer lvrantz wilde beginnen met de zaak te stellen in handen van burg. en weth.; de voorzitter achtte het beter die te stellen in handen eener commissie. Onderscheidene leden hadden bezwaar tegen het nu reeds benoemen eener commissie, want welk mandaat zou haar worden opgedragen men had nu slechts ja of neen te antwoorden op de vraag of men over de zaak in overleg wilde treden. De heer Goudsmit achtte het benoemen eener commissie thans nog ontijdig; de kerkeraad moest eerst nog een stap verder gaan en de voorwaarden opgeven waarop zijns inziens de zaak zou moeten geregeld worden. Dit kon men den kerkeraad antwoorden er bijvoegende dat men zich over het al of niet wenschelijke der zaak niet kon uitlaten. Den heer Buys kwam deze weg wel wat lang voor; later zou dan toch eene commissie van den raad met eene commissie uit den kerkeraad in overleg moeten treden. De heer Schel- tema meende dat de vraag alleen daarop neerkwam of men over de zaak in overleg wenschte te treden. De voorzitter stelde daarna voor te antwoor den wij zijn bereid in overleg te treden en eene commissie te benoemen om met eene commissie uit den kerkeraad de zaak te bespreken. De heer ijGoudsmit achtte dit geen doelmaligen weg. De kerkeraad wilde zich ont slaan van een juk dat hij te knellend vond; men had dus regt aan te drin- g gen op nadere mededcelingen. De heer Schellema meende dat er bij den kerkeraad geen sprake was van een knellend juk; uit den brief bleek dit niet en hij geloofde dat er andere redenen voor het verzoek bestonden, voorspruitende uit de rigting onzes tijds, die scheiding van kerk en staat beoogt. Het voorstel van den voorzitter werd ten slotte met 13 tegen G stemmen aangenomen. Aan de orde was een adres van jhr. AV. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie in zijne betrekking als archivaris der gemeente. Met 18 slem- men werd de adressant in die betrekking gecontinueerd: een briefje was in blanco gelaten. Een staat van af- en overschrijving op de begrooting voor de dienst van 1870 gaf aanleiding tot discussie, naar aanleiding van opmer kingen der commissie van financiën, die er op aandrong, builen volstrekte j noodzakelijkheid, zich stipt te houden aan de sommen voor de vcrschil- jende posten op de begrooting toegestaanzoolang de raad geen magtiging jhad gegeven daarvan af le wijken. De hh. de Fremery en llubrecht verde- digden de handelwijze van het dagclijksch bestuuromdat het inslaan van een anderen weg in vele gevallen mocijelijk en uiterst omslaglig zou zijn _en de raad toch in kennis was gesteld met de verhoogingen die sommige posten hadden moeten ondergaan. De hh. Buys en Schellema verdedigden de zienswijze der commissie. De eerste meende dat niet was tegen te spre ken dat de uitvoerende magt niet mogl gaan buiten de begrooting; het was de pligt der commissie dit te constatereneene kennisgeving aan den raad was nog geene magtiging. De heer Schellema wees ei- op dat het in den laatsten tijd meer en meer gewoonte was geworden zekere uilgaven bij regtr- larisalie te doen. De voorzit',er bragt de drie punten van de conclusie van het rap port der commissie instemming: 1°. de voordrag! goed te keurenwerd aange nomen met algemeene stemmen; 2". streng toe te zien dat behalve in de gevallen van volstrekte noodzakelijkheid van hunnentwege geene uitgaven worden verordend, welke zij weten dat uit den betrokken begrootingspoSt niet meer kunnen gelrokken worden, zoolang de gemeenteraad lot het doch van de buitengewone uitgave geen magtiging heeft verleend, werd aangeno men met 16 stemmen (burg. en weth. buiten stemming);' 3". de verschillende commissiën en collegiën, met liet beheer van gemeente-gelden belast, te ge legener tijd le herinneren, dat zij onbevoegd zijn, zonder hoogeremagtiging, de sommen voor hunne administratie op de begrooting uitgetrokken, le overschrijden en dat zij door niet te letten op die vcrpligling zich blootstel len aan het gevaar, dat de uitgaven, die zij boven hunne begrooting ver ordenen, door den raad niet worden gelegaliseerd, en dus te hunner persoon lijke verantwoording blijveu, werd aangenomen met 14 tegen 1 stern (burg. en weth. buiten stemming). Eene voordragt betreflende verkoop van inschrijvingen op het grootboek gaf mede aanleiding tot uitvoerige discussie. Die voordragt strekte om het geen reeds was uitgegeven voor de proeve met hel Liernurslelsel en den aanbouw eener nieuwe school, niet te dekken door verkoop van kapitaal-, waartoe 'besloten was, maar uit het overschot van de gewone diensten, en de nog niet voor die werken uitbetaalde gelden te brengen op de on voorziene uitgaven der loopende begrooting en de inkomsten van die be- .-'■ooting met datzelfde bedrag le veihoogen onder den post verkoop van schuld. De commissie van financiën kon zich met die voordragt niet ver- eenigen en meende dat het besluit van den raad tot dekking der kosteti van de genoemde werken door verkoop van kapitaal moest gehandhaafd worden. Er waren geldige redenen geweest die tot dat besluit hadden ge leid, namelijk den hoofdelijken omslag niet te hoog op te voeren en de tegenwoordige belastingschuldigen niet te veel te bezwaren met hetgeen waarvan ook Volgende geslachten het genot zouden hebben. Ook hadden sommigen hunne slem alleen aan de uitvoering van de proeve met het Lier- nurstelscl gegeven, onder voorwaarde dat de kosten door verkoop van kapitaal zouden gevonden worden. De voordragt we d nog nader door de leden van de commissie en den heer Goudsmit bestreden en door den voorzitter en den heer dé Eremery verdedigd. De voorzitter was van gevoelen dat het in strijd was met alle begrippen van economie, over te gaan lot verkoop van kapitaal, wanneer het benoodigde geld voorhanden was. Van de andere zijde werd aangevoerd dal de raad bepaald gewild had verkoop van kapitaal. De voorzitter bragt de conclusie van het rapport in stemming. Punt I, Burg. en weth. lc magligen uit de fondsen voor verkoop van kapitaal aangewezen, zooveel le gelde le maken als noodig is om daaruit de som lc vinden besteed voor die buiten gewone werken welker kosten niet uil de gewone inkomsten bestreden moe ten worden, werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen; punt 2, Burg. en weth. uit te noodigen aan den raad over te leggen eene supplelöirc begroo ting voor het lcopende jaar. strekkende oln cenërzijds den post verkoop van kapitaal te verhoogen met ruim 16000, en anderzijds die som over te bren gen op de onvoorziene uitgaven dier begrooting, werd met algemeene stem men aangenomen, alsmede het raadsbesluit tot verkoop van liet gevorderde kapitaal. Eene voordragt tot verhooging der jaarwedde van den leeraar in de staats wetenschappen en het handelsrcgt, in verband met eene gedeeltelijke op- dragt der lessen in de geschiedenis en aardrijkskunde werd niet goedgekeurd; er verklaarden zich 10 stemmen tegen en 9 voor. De voordragt tot het huren van eene loods in de Gorleslraat, tot exploitatie van hel Liernur slelsel. en die lot verhuring van twee huizen, alsmede de voorwaarden van verpachting der visscherij in de Boschhuizer watering en een staat van overschrijving en supplelöirc begrooting van de gemeente-apotheek, over 1870, werden achtereenvolgens goedgekeurd. Hel voorslel van het raadslid Schellema, tot uitbreiding van hel publiek maken der bij den raad behandeld wordende stukken, werd door den voor steller uitvoerig verdedigd, als leidende tol eene volledige publiciteit; daar het thans, volgens hel voorslel van den heer Buys, afhing van hel oordeel der dagbladen wat deze al of niet wilden medcdeelen. Het verslag der han delingen zou. wanneer daarin alles werd opgenomen, in waarde toenemen. De heer Krantz meende dat men eerst wel hel resultaat van hel voorstel Buys kou afwachten. Door sommige leden werd gewezen op de kosten die de zaak zou vereischende heer Tollens was van gevoelen dat deze veel geld zou vorderende heer Schellema meende dat die kosten niet zoo hoog zouden zijn. Daar volgens het inzigt van velen eene beslissing afhankelijk zou zijn van de kosteti. werd een voorstel, om daaromtrent nadere informatiën in te winnen, met 18 stemmen tegen 1 aangenomen. Hel nader voorstel betreffende den toren van dc Mare-kerk gaf mede aan leiding tot gcdachtenwisseling. De lieer Tollens verccnig.de zicli met de zienswijze van burg. en well).; met afschrijving van schuld deed men de gemecnle weinig dienst; afschrijving toch gaf geen géit). De lieer Buys merkte

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1