6MJITËXLAXDSCIIK UKHIGTKN. PER TKI IXiH AF. het bestuur eervol was ontslagen ter zake van ongeschiktheid en gemis aan ondergeschiktheid. Zoo al de voorstellingen van dien ontslagene van de zijde van liet bestuur en ook van burgemeester en wethouders werden bestreden, als op onwaarheid en overdrijving berustende, sommige leden achtten toch een nader onderzoek omtrent den gang van zaken in het gasthuis niet onge past. Van daar. dat gelijk reeds in de vorige vergadering was aangekon digd, in de zitting van gisteren door den heer de Pin to, ondersteund door eenige andere leden, een voorstel is ingediend, strekkende tot het benoemen eener raadscommissie van vijf ledenten einde over de inrigling en het beheer van het gasthuis een nader bepaald onderzoek in te stellen en daar omtrent een rapport uit te brengen. Dat voorstel is, ter behandeling in cene volgende vergadering, ter inzage gelegd, Naar wij vernemen, zegt hel fad., hebben de ontzettende gebeurte nissen te Parijs, aangestookt door de geestverwanten der Internationale, reeds een heilzamen indruk gemaakt op vele werklieden, die zich uit onbe kendheid met de zaak hadden laten meèsleepcn door de groolc voorstanders der Internationale. In den laatsten tijd moet het aantal leden der llaagsche aldeeling althans tot twintig zijn geslonken. Gisteren namiddag is door een boer onder Voorburg in de trekvaart gevonden een kinderlijkje van het liet vrouwelijk geslacht. BELG IK. In den senaat heeft de minister van buitenl. zakennaar aanleiding eener interpellatie, gezegd, dat de regering een brief van Victor Hugo, aan de lnd. Helge (waarin hij betoogt dat de Parijsche opstandelingen, indien er zijn die op Belgisch grondgebied komen, moeten behandeld worden als staatkundige uitgewekenen, en hij hun zelfs cene schuilplaats in zijiie woning te Brussel aanbiedt), beschouwt als geschikt om 's lands belangen te compromitteren cn dat hij hem derhalve uilgenoodigd heeft Belgie's grond gebied te verlaten. Victor Hugo heeft geweigerd hieraan te voldoen eti daarop hebben de ministers aan den koning een besluit ter teekening voor gelegd, strekkende om Victor Hugo te noodzaken hel grondgebied van België onverwijld te verlaten. De senaat heeft deze mededecling met alge- mcer.e goedkeuring ontvangen. ENGELAND. LONDEN, 30 Mei. Een berigt uit Singapore meldt dat liet eiland Bua door eene vulca- nische uitbarsting is verwoest. 400 menschen zouden bij die ramp zijn omgekomen. EKANKU IJ K. De openbare gebeden, welke door de nationale vergadering onlangs zijn uilgeschreven, hebben te Versailles Zondag II. plaats gehad. In de domkerk werd bij die gelegenheid de dienst door den bisschop zeiven verrigt; de heer Thiers, de ministers, de voorzitter der nationale vergadering, hare ondervoorzitters en secretarissen en vele van hare leden, alsmede de burger lijke en militaire overheden van Versailles, woonden de plcgligheid bij. Zondag II. had men reeds meer dan 8000 lijken in de straten der hoofdstad gevonden. Duizenden gevangenen bevinden zich fn handen der regering. Voor een goed deel zullen zij, die lot deportatie veroordeeld wor den naar Caledonië worden overgebragt. Men berekent nu reeds dat er van de opstandelingen ruim 20000 zijn gedood of gekwetst. Bjj de binnen Parijs geit verde gevechten is de generaal Leroy de Dais gesneuveld. De kapitein Segoyer, door de opstandelingen op het Bastille- plcin gevangen genomenwerd dadelijk doodgeschoten. Treurige geruchten zijn in omloop omtrent wreedheden aan beide zijden gepleegd. In een schrijven uit Parijs aan de Times, van den 2f>»"Dleest men- Ik ontmoette talrijke gevangenen, die naar de gevangenis werden gebragt. Eene groep gevangenen, die ik in de rue de la Paix ontmoette, wekte mijne bijzondere belangstelling: het publiek wierp hun meerdere verwenschiu- gen en scheldwoorden naar het hoofd dan andere gevangenen. De groep bestond uit 20 of 30 meisjes, die er zeer aardig uitzagen en welgekleed waren; hel waren winkeldochters van een magazijn van naaimachines, die beschuldigd werden een compagnie soldaten in de werkplaatsen van liet magazijn te hebben gelokt, en. na met hen als ware Judiths geminnekoosd, hen door middel van wijn vergiftigd te hebben. De jonge meisjes stapten voort, omringd door een cordon nationale gardes; zij glimlachten tesen- over de menigte die haar vervloektevrolijk liepen zij naar de Place Vendöme, waar zij waarschijnlijk zouden worden gefusilleerd. Van de Pa rijsche vrouwen zijn vele op barricaden gesneuveld, sommige in straat gevechten, maar haar bijzondere taak was het organiseeren der branden, dat haar maar al te goed gelukt is. 300 vrouwen, gekleed in den uniform van nationale gardes, zijn gevangen gemaakt op de Seine. Zij waren in booten gezeten. Nabij het Pare Monceau had een treurig voorval plaats. Een man en vrouw werden in hechtenis genomen; zij k ree en bevel naar de Place Vendöme te marcheren. Zij waren beiden gebrekkig en niet in slaat zoo ver te loopende vrouw zette zich op den slecnen band van het troil- toir en zij weigerde verder te gaan, niettegenstaande haar man haar smeekte het te beproeven. Zij volhardde bij hare weigering, beiden knielden en ver zochten de hen begeleidende gendarmes hen onmiddellijk dood te schieten als zij toch gefusilleerd moesten worden. 20 revolvers werden gelost, maar nog ademden zij; eerst na een tweede salvo zonken man en vrouw dood neder. De gendarmes reden weg en lieten de lijkeu liggen. PRVIܧEN. BERLIJN, 30 Mei. De tijdens den oorlog uit Parijs verdreven Duilschers zijn ontevreden over de hun toegekende schadeloosstelling. De bondsraad heeit daartoe! 7 millioen frs. aangewezen en de vorderingen der verdreven Duilschers be- loopen 35 millioen tb. De hoofddirectie der bank te Berlijn heeft officieel bekend gemaakt, dat er nagemaakte bankbillelten van 10 tb. in omloop zijn en zij mitsdien meent liet publiek hierop indachtig te moeten maken. Te Munchen heeft het aartsbisschoppelijk ordinariaat uitgemaaktdat al de onderleekenaars van de adressen tegen hel leerstuk der persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen zich aan ketterij hebben schuldig gemaakt. Blijkt het dat zij. na vermaning, in die ketterij volharden, dan zullen hun de sacramenten worden geweigerdzij zullen hun huwelijk niet kerkelijk kunnen sluiten, enz. 008T-INBEE. BATAVIA, 19 April. Door den gouverneur-generaal van- Ned.-Indic zijn nog de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: in de residentie Preanger-rcgentschapn tot assist.-resident van Tjiandjoer W. F. van Andel, thans die betrekkt bekleedende; lot assist.-resident van Soekaboemi, de benoemde assisl.-rj dent van Locmadjang (Probolingo) mr. A. M. Oudemans; tot assist.-resid van Tjitjalengkade controleur 1® kl. bij de landel. inkomsten en cullt W. A. de Koek van Leeuwen: tot assist.-resident van Tassik-Malaya, ambtenaar op non-activiteit jhr. H. VV. F. Hora Siccama; tot assist.-resid van Soekapoera, de controleur 1® kl. bij de landel. inkomsten en cultn J. A. Focquin; tot assist.-resident van Soekapocra-Kollotde controleur p bij de landel. inkomsten en cultures J. J. Uambaldo; lot assist.-resident t Bandong, de waarnemend assist.-resident van Soekapoera D. Pies; lot assi resident van Loemadiang (Probolingo), de controleur 1® kl. bij de laaf inkomsten en cultures C. A. Vermandei; tot secretaris bij het depart.; justitie, de ambtenaar voor de dienst in Ncd.-Indie mr. L. A. P. F. Ru; tot schout te Cheribon II. llooy. laatstelijk opzigter 3e kl. bij den wal staat en 's lands burgert, openb. werken. Departement rati oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlai aan den kapt. der art ill. A. C. H. Winter; der inf. F. van Haaften en genie, mineurs en sappeurs J. Kat; wegens ziekte, aan de 1' luitt. der W. F. A. Lindwurm cn C. Miseroy; den kapt. der inf. P. M. J. Penul Nieuwland en den ofïicier van gezondh. 1® kl. W. A. J. Bernard. Ontslag; op verzoek, eervol, de majoor der artil. F. C. 11. Gorissende kapt. inf. C. G. Gehne; de 2' luit. der inf. II. A. van Geldorp, en de ritm. bij reg. O.-I. caval. P. J. van der Heyde. Door den kommandant van het le en chef van het depart, van oorlog in Ned.-Iudië zijn geplaatst: bij het i van oorlog: als chef van het 1' bureau der 2' afdeeling, de lot majoor vorderde kapitein van liet depart. R. N. Bar; bij de artillerie: als komm dant der artillerie in de 3® mil. afdeeling op Java, de majoor F. R. l'eyer im lloff'. van het personeel en thans ter beschikking te Batavia, het wapen der infanterie, bevorderd: tot kolonel, de luit.-kolonel L F. k leben: lot luit.-kolonelde majoor C. G. Ileyligers; lot majoor, de kapii; L. de Paauw en N. 11. Bar; tot kapitein, de 1' luitt. L. A. Drigny, E. Peri T. tl. Welters. F. 11. Albrccht cn F. de Lannoy; tot 1' luit., de 2® luitt. J. Willemse. J. O Thiele. C. I). A. van der Loo, J. Tijl. 1'. van Kaku A. C. VV. T. Kortum, F. E. llartmaun, S. P. Oudkerk Pool en C. W. Kb Benoemd: tol 2' luit., de sergeant-majoor M. J. Nix en de sergeanten J van der Pol, C. Schultz, F. A. van Dragt, K. II. Röpke, G. Stiemcns, J. Philips, G. C. Stokhuizen, W. II. M. de Biel. H. C. van Stappershoef J. Burg. Bij de mil administratie: bevorderd: tot kapt.-kwartiermeester, 1® luit.-kwartiermecster J. N. Morée. Benoemd: tot 2'" luit.-kwartiermeesll de sergeant D. Hasselaar, van het wapen der infanterie. Bij het corps gen mineurs cn sappenrs bevorderd: tot kapitein, de 1® luit. G. de Vos. Gestel op verzoek, op non-activiteit voor den tijd van zes maanden, buiten bezwa van den lande, de 1® luit. der inf. F. Anten. Bevorderd: bij de mil. genees dienst, tot dirigerend officier van gezondh. Ie kl.de dirigerende officier v gezondh. 2® kl. C. Ilclfrich; tot ritmeester bij hel reg. O.-I, cavalt:rie, 1® luit. J. VV. Wynoldy. Departement van marine. Benoemd: lot l,,cn machinist bij de die» der gouv.-marine, de 2'* machinist hij dien tak van dienst VV. Lus; t administrateur bij het établissement te Soerabaija. de boekhouder bij marine-magazijnen en stapelplaatsen aldaar 1'. VV. Hofland; tot baas bij d stelwinkel van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaij de machine-opsteller bij die inrigling P. Goudswaard; tot 2d®0 machinist I de gouv.-marine, E. VV. Abels, vroeger die betrekking bekleed hebben; Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'stands dienst, de gewezen schipper vi den stoombaggermolen n\ I bij het marine-établissement te Soerabaija Mostert. onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Door den kommi dant der zeemagl in Ned.-Indie zijn ontslagen: op verzoek, eervol, wege ziekte, de 1® stuurman J. 1). Grevelink. Benoemd: tol stuurmanI 2' stuurman J. G. Krak; tot 21"0 stuurman, de 3® stuurman P. D. Schmo Vergund: om naar Nederland terug le keeren, wegens langdurig verblijf Oost-Indiii, aan de luitt. ter zee I® kl. A. Dronkers en E. L. baron vi lleeckeren van VValiiinen de luitt. ter zee 2' kl. A. P. Hooghwinkel. G. Buyskes en C. A. le Bron de Vexela; de officieren van administratie 3' 1 J. P. Vasseur en J. J. van den Berge; wegens ziekte, de luit. ter zee 1® l H. E. A. Frueht, en de adelborst 1® kl. II. van der Sande. Den 10d'" April is het aan de policie te Batavia mogen gelukken d; meer dan één jaar voortvlugtigen inlander Kassim, alias Kromo. aan houden. Door dezen Kromo is indertijd een moordaanslag gepleegd op d< heer van Bucrcu, destijds woonachtig ten huize van dr. Onnen te Soerabaij Door den schout onmiddellijk in verhoor genomen, bekende hij zijn misdai ten volle en verklaarde hij het te bejammeren, dal de genoemden heer to< gebragle wonden diens dood niet ten gevolge gehad lubben. In de residentie Pekalougan heeft eene beweging plaats gehad, lit iV. Dat. Uil. meldt daaromtrent: In de dessa Tjokro, regentschap en adsi; teut-residentie Balaug. werd een man waanzinnig, vermoordde zijne vrow en een paar van hare verwanten. Hij werd door een schol nedergevelt Ook heelt de ontslagen wedono van Bandarsidaijoe een aanslag op een ambt genoot gepleegd. Deze (feiten op zichzelf hebben niets onrustbarends. Mat men beweert dat de waanzinnige zich voor pangeran luid uitgegeven, dl hij volhield onkwetslbaar le zijn cn dit voorregt tot anderen wilden ui strekken. Hij zou het werktuig in de handen van meer invloedrijke hooi den geweest zijn om een aanhang te verwerven, die hem als een heilis beschouwde. Sedert de maand November zou cene gisting, het gevolg vat godsdienstig fanatisme, in de residentie heerschcn: ook zou hel nu gebeurd de uitbarsting van cene beweging hebben belet, die ook iu Ranjoemas veil takkingen zou hebben. De resident achtte hel noodiff troepen té ontbieder Met spoed zijn 2 compagniên van het 91'® bataillon afgezonden. De rust i ongestoord gebleven, maar eg hebben nog al arrestatiön plaats gehad. R resident houdt- zich bezig met het onderzoek dezer zaak. Wij maken hierbij inzonderheid op de in liet blad van heden staand; advertentie der Hoeren S. STE1NÜECKER O. te Hamburg opmerkzaam Hier is sprake van Origineel-Loten tot eene zoo overvloedig met prijzet voorziene verloting, dat zich ook hier lc lande eene aanmerkelijke deel neming veronderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volk vertrouwen, daar de beste waarborgen des staats geboden zijn en ook voor noemd huis door eene steeds streng reeele handelwijze cn prompte uitbeta ling van talrijke prijzen algemeen bekend is. WEENEN, 30 Mei. De keizer heeft den voorzitter, die hem hel adre; van de kamer van afgevaardigden overhandigde, zeer koel ontvangen. tegenover de uitspraak van de meerderheid in den rijksraad de politiek van het ministerie gebillijkt.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2