ZELFBEWARING, rw™, Ï7sS,»,1"*' W' "S" Gl'rll"ss' na aftrek der kosten, niet meer dan ƒ3000 zijn. Zoo liet immers mogelijk is, moet dus de toren in stand worden gehouden, en een vernieuwd onder zoek heeft dat behoud mogelijk doen achten. Volgens het oordeel van des kundigen, vereisclit de onmiddellijke heistelling van den toren met de om zijnentwil zoo buitengewoon zwaar betimmerde kap, eene som van bijna y 8000; terwijl dan nog eene som van omstreeks 70!aan het eigenlijke kerkgebouw zal moeten worden te koste gelegd. Voor het voortdurend onderhoud van den toren met den aankleve van dien, zal jaarlijks gemid deld de som van ƒ150 niet te hoog worden geacht en de administratie zoude bij bet onvoorwaardelijk overnemen van een onderhoud, waartoe de stad blijkens de medegedeelde stukken, verpligt is, zich tot eene aanzienlijke altijddurende uitgave verbinden, zonder immer cenige vergoeding ol restitutie daarvoor te kunnen vragen of verwachten. Dientengevolge verzoekt de ge meente-commissie aan den gemeenteraad het voorstel in den navolgenden zin te willen ampliëren: Dat bij aanbieding van den toren met den aan kleve van dien. van stadswege gevoegd worde de som van ƒ2250, waarop liet aandeel der stad in de reparatie berekend werd in 1863. toen de schade op verre na zoo groot niet was als thans na verloop van 7 jaren bevonden is; en dat voor het voortdurend onderhoud des torens met wat daarin en daaraan is, voor eenmaal worde toegestaan de som van /3000, welker renten overeenkomen met de som, waaruit vervolgens in het onderhoud be hoorlijk door de administratie kan worden voorzien. De gemeente-commissie zegt daarbij niet te mogen verzwijgen dat, na het onderzoek in de laatste weken ingesteld, haar is medegedeeld dat de repa ratie des torens geen langer uitstel gedoogt aangezien er werking en ver andering heeft plaats gehad die hij verzuim tol onheil zou kunnen leiden. blijkens het rapport van burg. en welh. zijn deze van mecning dat er alle aanleiding is om zich met dat voorstel te vcrecnigenomdat ook langs dien weg de burgerlijke gemeente zich van den toren ontdoet, en alle on zekerheid ophoudt ten aanzien der verpligling van onderhoud, terwijl de gemeente-commissie zich tot zijn behoud verbindt, tegen eene opoffering uit de gemeentekas, die rust op eene niet voor gegronde tegenspraak vatbare berekening en levens met de billijkheid strookt. Zij meenen op die gronden te mogen aanradenhet voorstel der gemeente-commissie aan te nemen zoodat: 1». aan haar den eigendom van den toren der Marekerk wordt afge staan: 2°. zij zich belast met de dadelijke herstelling en het behoorlijk jaar- lijksch onderhoud van den toren, tegen uitkeering van eene som van f5250. onder verpligling om den toren met het kerkgebouw als één geheel in stand te houden; 3". die uitkeering geschiedt uit de gemeentekas. Bij burg. en weth. is niet buiten overweging gebleven die uitkeering in verband Ie bren gen met eene gedeeltelijke afdoening van de schuld, die steeds ten laste der kerkmeeslcren van de hoofdkerken loopt. Daartegen bestaan evenwel be denkingen, omdat volgens den staat der eigendommen nog andere schuldbe kentenissen ten laste van verschillende arm- en wecshesturcn onder de be zittingen der gemeente gevonden worden, waaromtrent eerder algemeene dan bijzondere regeling of beschikking raadzaam zou zijn. De commissie van financiën, in wier handen deze stukken zijn gesteld, meent dat onder de tegenwoordige omstandigheden in drieerlei zin kan worden beslist: de raad kan óf besluiten tot afbraak van den toren, ól met het onderhoud op den tegemvoordigen voet voortgaan, óf eindelijk den toren aan de kerkelijke gemeente onder billijke voorwaarden overdragen. Het afbreken van den toren zou zeker het eenvoudigste en vermoedelijk ook het voordeeligste zijn, maar of de opbrengst wel zoo belangrijk zou zijn, meent de commissie te mogen betwijfelen wegens de aanzienlijke kosten aan het afbrengen der klokken, het al breken van den toren en de repara tie van het dakwerk verbonden. Ook zou zij aarzelen het sloopen van den toren voor te stellen, omdat het gebouw daardoor ontsierd en dus eene daad van vandalisme zou gepleegd wordenslechts te reglvaardigen onder omstandigheden, welke gelukkig voor de gemeente niet bestaan. In het onderbond te blijven voorzien op de nu gebruikelijke wijze, acht zij mede onraadzaamkerk en toren liooren toch bijeen en niets is oneigenaardiger dan het onderhoud van twee deelen van hetzelfde geheel in handen te laten van verschillende corporation. Daarenboven, daargelaten de moeijelijkheden en geschillen die er uit kunnen voortvloeijen, is eene zuivere scheiding van elks deel bijna niet mogelijk. Er blijft dus niet anders over dan liet derde middel: overdragt van den toren aan de kerkelijke gemeente, onder verplig ling van deze om den toren te behouden en in de kosten van onderhoud te voorzien. Uwe commissie, leest men verder in het rapport, is met burg. en welh. van oordeel dat de voorwaarden daaromtrent door hel kerkelijk collegie ge steld. op zich zelve niet onbillijk zijn. inaar zij moet zich toch veroorlooven daaromtrent een paar wijzigingen voor Ie stellen, welke naar zij vertrouwt bij de kerkelijke administratie geen overwegend bezwaar zullen opleveren. Vooreerst verlangt het kerkelijk collegie dat de burgerlijke gemeente de helft bijdrage in de kosten van buitengewoon herstel, geraamd op <1500. De commissie is bereid dezen eisch in te willigen, mits de gevorderde som van f 2250 gevonden worde door ze af te schrijven van de schuld van 16000, rentende 2% pCt.. welke de burgerlijke gemeente nog altijd van 1 de hervormde kerk te vorderen heeft. Het financieel belang van onze ge meente vordert gebiedend, dat de gelegenheid lot gedeeltelijke compensatie van schuld, welke zich hier voordoet, niet ongebruikt worde gelaten. In de tweede plaats verlangt het kerkelijk collegie een kapitaal van ƒ3000, ten einde uit de rente, welke dat kapitaal zal afwerpen, iu de gewone onderhoudskosten van den toren te voorzien, liet eenvoudigst zon zijn dat ook dit kapitaal door afschrijving van de bestaande schuld gevonden werd, maar uwe commissie betwijfelt zeer of de kerk met dergelijke schikking genoegen zonde nemen. Het kerkelijk collegie berekent toch dat het jaar- lijksch onderhoud van den toren ƒ150 vordert, en hoopt dit geld te vin den door het verlangde kapitaal van 3000 tegen 5 pCt. uit Ie leenen. Wilde men nu dat kapitaal uitkeeren door afstand te doen van eene schuld vordering van gelijk bedrag, welke echter niet meer dan 2% pCt. rente afwerpt, dan zou de kerk geen ƒ150 maar slechts f75 voor het jaarlijksch onderhoud ontvangen en dus hare berekening falen. Inlusschen acht uwe commissie het nog al bedenkelijk om uit de fondsen der burgerlijke ge meente zeker kapitaal aan eene andere corporatie af te staan, met geen ander doel dan om die corporatie in de gelegenheid te stellen, uit de rente welke dat kapitaal zal afwerpen, zekeren onderhondspligt te kwijten, liet is naar haar inzien wel zoo eenvoudig, dat de burgerlijke gemeente zich verbindc om jaarlijks 150 voor liet onderhoud bij te dragen, omdat zij dan althans dit voordeel zal bedingen, dat zoo te eeniger tijd de toren van de Marekerk toch mogt worden afgebrokenhel kapitaal van ƒ3000 voor de gemeente behouden blijft. Op grond van al het bovenstaande neemt alzco de commissie de vrijheid voor te stellen: aan de gemeente-commissie van het Nederduilsch hervormd kerkgenootschap in antwoord op haar schrijven van den 23>,rn Maart jl. mede te deelen, dat de raad geneigd is in de overdragt van den toren der Marekerk aan de kerkelijke gemeente te bewilligenen wel op deze voor waarden: 1*. dat van die overdragt op gemeenschappelijke kosten worde opgemaakt eene acte in behoorlijken vormwaarbij de burgerlijke gemeente van haar eigendomsregt afstand doet. en de kerkelijke gemeente dat regt aanvaardt, met al de gevolgen daaraan door de wet verbonden, 2". dat voorts bij die acte w orden opgeie.gd de volgende verpliglingena. aan de kerkelijke gemeente: om alle kosten vallende op het onderhoud van den toren, zoowel de buitengewone als de gewone, geheel voor hare rekening te nemenbehoudens het bepaalde sub ben voorts om in geen geval tot afbraak van den toren over te gaan, zonder dal daartoe vooraf verkregen is de uitdrukkelijke toestemming van den gemeenteraad; b. aan de burger lijke gemeente: 1". om lol het thans noodzakelijk geworden buitengewoon herstel van den toren bij te dragen ƒ2250 en die som te vinden door ze af te schrijven van de schuldvorderingen te zameu groot ƒ1600!) en rentende 2% pCt., welke de stad Leiden ten laste van de hervormde kerken alhier bezit, 2». om als bijdrage in het gewoon onderhoud van den toren, jaar lijks, te beginnen met 1872, aan de gemeente-commissie uit te keeren eene som van ƒ150. .4 ii 4»E.T3S 5>\'I PROMOTIE AAN DE LEIDSCllE HOüGESCHOOL OPGAVE VAN MUEVEN, welke in de maand Maart 1871 doorliet postkantoor te Leiden naar het buiten land zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wicn zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Pothoff, te Antwerpen. J. üoenraad. te Luik; W. Schou ten, te Zeèle; G. J. Goekoop, te Kassei: 15. Gluser. te Leipzig, Mescwinkel, te Limburg: Andre Smith, te Kiddeminsler. AI) Vi;i5TK\TlK\. Bevallen van een Zoon M. II. WILLEBRANDS Leiden, 26 Mei 1871. 1100GEB00M. IIillegom, 25 Mei 1871. Heden overleed, na een kortstondig lijden, lot diepe droefheid van zijne kinderen en behuwd-kinderen, in den ouderdom van ruim 75 jaren, de Heer CORNEL1S DE JONG, in leven Hoofdonder wijzer der gemeente Voorschoten. Namens allen, Wcde. A. BIEMOND Az.geb. de Jong. Mevrouw de Weduwe A. DE TIMMERMAN VAN TONDEREN en we- derzijdsche familiën betuigen haren dank voor de vele bewijzeu van deel neming, ondervonden bij het overlijden van den Heer A. DE TIMMERMAN. Deventer, 25 Mei 1871. Op lieden den vier en twintigsten Mei 1800 een en zeventig, i Ten verzoeke van LEUNTJE HOEK. zonder beroep, nagelalene Echtgenoot vjan DIRK PLUG. Matroos, wonende te Noordu-ijk aan Zee. Ilcb ik JOHANNES GREEVE. Deurwaarder bij de Arrondissements-Rcgt- bank te Leiden, wonende aldaar aan hel Rapenburg, Wijk I. N". 221. BETEEKEN» Aan DIRK PLUG, laatst gewoond hebbende te Noordtc ijk aan Zee, doch titans afwezig, en mitsdien mijn exploit doende bij aanplakking aan de voorname deur der vergaderplaats van de Arrondissemenls-Reglbank Ie Leiden, alsmede aan het Huis der Gemeente Noordicijkterwijl ik ern gelijk afschrift van hetzelve heb overgegeven aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij dezelve Regtbank, die het oorspronkelijke met '''gezien" heeft geteekend, en voorts nog bij plaatsing in de Nedmlandsche Ltaats- en Leidsche Courant. Afschrift van een request door de Rcquirante aan de Arrondissemeiits-Reglbank te Leiden ingediendhoudende verzoek om ter zake daarbij vermeld tegen den geinsinucerde kosteloos te procederen, en daarop gevolgde ordonnantie in dato zestienden Mei jl. behoorlijk geregis treerd, en zulks ten einde hij geïnsinueerde hiervan niet onkundig zoude zijn. Voorts heb ik Deurwaarder ten verzoeke als voren, en uit krachte van gemelde ordonnantie, genoemden DIRK PLUG OPGEllOEPEN, om op Maandag den vierden September 1800 een cu zeventig, des voormid dags te half el' uren. te verschijnen ter Raadkamer van de Arrondisse- ments-Regtbaiik te Leiden, in een der vertrekken van hel Reglsgebouw aan het Rapenburg aldaar. Wijk 1, N*. .221, teil einde alsdan voor de Hoe ren M' II. P. J. TOLLENS, liegter, en W. C. D. OLIVIER, lieg ter-plaats vervanger. als ltegters-Couimissarissen omtrent voorzegd verzoekschrift te worden gehoord. De kosten en debet 7.65. Op hel origineel staat: Gezien en afschrift overgc- J. GREEVE, nomen door mij Officier van Justitie te Leiden. Deurwaarder, (get.) F. MACLAINE PONT. lieden verschijnt de NIEUWE UITGAVE van de een GEMEIiSKÏJNBIG VOLKSIIANilïBOEK over de genezing der Zenuw cnverslapping van het ligchaam, als een gevolg van geheime gewoon ten of buitensporigheden, door Dr. LA'MERT, N". 37, Bedford Square te Londen, Lid van het Heelkundig Genootschap in Engeland, enz. Hij is dagelijks ten zijnen huize te consulteren. Wie niet bij hem kunnen komen worden niet goed gevolg door middel van briefwisseling in de llollaiidsche of Franschc taal behandeld cn dc Geneesmiddelen worden in het geheim en op veilige wijze naar alle deelen der wereld verzonden. Dc ZELFtiFAYARIKG (LA PRESERVATION PERSONELI.E)onder zijn onmiddellijk toezigt door een deskundige op nieuw vertaald en voorzien van vele nieuwe afbeeldingen, is door lieui verkrijgbaar gesteld bij den Boekhandelaar 11. A. MEIJER, N. Z. Voorburgwal over de Molstecg te Amsterdam, doch alleen op franco aanvraag met vooruitbetaling, de Ne- derlandschc uitgave voor 70 Cis en franco per post 85 Cis, de Fransehe uitgave voor 50 Cts en franco per post 60 Cis.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3