Watering, over den afstand van cene situatie-sluis. Voorts werden goedge keurd de conclusie van ecnige commissoriale rapporten. Morgen zijn aan de orde: de ontwerpen betreffende den Ooster-spoorvveg, de grensverandering van Dordrecht en Dubbeldam cn cenige anderen. liet prov. gereglsbol in Zuidholland heeft lieden de gisteren geschorste behandeling der zaak van C. llermsen voortgezet. De verdediger van den bcseh., nir. Corl. van der Linden, zette breedvoerig uil een alles wal Ier teregtziiüug van gisteren was gebleken en kwam tot de overtuiging dat ten aanzien van de schuld aan hel ten laste gelegde hel bewijs ontbrak. Na re- en dupliek, waarbij mr. Terpstra terugkwam op de z. i. bewezen feilen en het. een staatsinisdrijf noemde, waarop ccnc strenge straf moest worden toegepast, en mr. van der Linden meende dal het niets anders was dan diefstal of opligling, heeft het hof de uitspraak bepaald op aanst. Donderdag 1 .lu n ij. lieden werd ten raadhuize aanbesteed de levering van 20009 illumi- iieorglazcu, die benoodigd zijn voor de verlichting van hel Uaagsche bosch op den 17<'<-n Junjj e. k., ter gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de koningin. Minste inschrijvers waren de hh. Winkel en Wolf alhier, voor ƒ4.94 de gevulde cn ƒ2.70 de gebroken of. vermiste glazen per 100 stuks. ItUITKNLAMJSCIIK üFliif.J'KN. BELC1Ë. Te Antwerpen heeft Diugsdag een volksoploop plaats gehad ter gele genheid van de zoogenaamde «civiele begrafenis" cener dezer dagen zonder geestelijken bijstand overleden vrouw. Daags vóór de begrafenis was de bevolking der Sint-Andreas-w ijk reeds voor hel daarin gelegen sterfhuis zaamgeschooldmet het doel om zich van het lijk der overledene meester te maken en het in de Schelde te werpen. Dij de begrafenis heeft het ge peupel de begraafplaats Sluyvenbcrg overweldigd en zulk cene dreigende houding aangenomen, dat de policic het noodig geoordeeld heeft, de familie betrekkingen der overledene te verwijderen en ide teraardebestelling aan de doodgravers op te dragen. Eeuige vrijdenkers, die vervolgens gepoogd heb ben eenigc woorden bij het graf te spreken, zijn door de volksmenigte overschreeuwd. Verdere ongeregeldheden zijn, ten gevolge der buitenge wone maatregelen, welke door de policic genomen waren, voorkomen; maar gedurende den geheelen dag heeft in de genoemde stadswijk eene groote gisting geheerscht. Er zijn verscheidene personen in hechtenis genomen. KXC KL A X EK LONDEN25 Met. De wijzigingen door het hoogerhuis gcbragl in het ontwerp van wel betreffende het kerkelijke karakter der hoogescholen Oxford en Cambridge zijn door hel lagerhuis, op voorstel der regering, verworpen, voor zoo ver zjj van werkelijk gewigt waren. Zelfs de conservative partij was ongunstig tegen die amendementen gestemd, niet omdat zij hun doel afkeurde, maar omdat zij van wetsbepalingen cn dwangmaatregelen weinig nut ver wachtte. Volgens tijdingen van Malta, in den Times, neemt de opstand in Al gerit: toe, cn worden door de Arabieren verschrikkelijke wreedheden ge pleegd. In een dorp is de geheele Fransche mannelijke bevolking, bestaande uit 46 koppen, vermoord cn zijn vrouwen cn kinderen naar het binnenland gesleept. FRAN lilt IJ K. Hel besluit lot hel houden van openbare gebeden is den 20,lr" uitge vaardigd. liet luidt aldus: «De nationale vergadering, innig ontroerd zijnde door de rampen des vaderlands, besluit: Er zullen overal in Frankrijk openbare gebeden gevraagd worden om van God te snieekeu dat Hij onze burgertwisten doe bedaren en een einde make aan de rampen die ons teisteren." Aan dit besluit is nog, voor zoo veel blijkt, geene uitvoering gegeven. De vertraging wordt verklaard uit de omstandigheid dal de heer Thiers van dag lot dag de zege des legers over den Parijscheu opstand ver wachtte en den bededag onder den indruk der tijding daarvan wenschte te zien honden. In de Champs Elysécs. vooral aan de zijde naar Anteuil en in den tuin van Passy. zijn hoopen lijken van opstandelingen gevonden. De grond is op sommige punten als niet bloed gedrenkt, liet aantal gevangenen moet reeds 120(10 bedragen. De gevechten op Monlmarle en op de place de la Concorde moeten zeer hevig geweest zijn. In een schrijven aan de Intl. Jhige wordt verzekerd dat verscheiden leden van het bewind der opstandelingen de vhigl hebben genomenen dat met name Pyal, Ranc, Groussel en Vesinier met hulp van twee luchtbal lons Parijs hadden verlaten, zich zuidoostwaarts rigtende. P It l1 S S E V. BERLIJN, 25 Mei. Naar men verzekert wordt op uitdrukkelijk verlangen des keizers in het ontwerp tot verdceling der oorlogscontrilnitie ook een dotatie opgeno men ten behoeve van von Bismarck, ten bedrage van één millioen th. Graaf voti Moltke wees een gelijke aanbieding van de hand, op grond dat hij zich door zijn verheffing in het ei lelijk graafschap reeds genoeg beloond meende. Volgens de Mnrdrl. Allg. Zeit. zijn op 20 Mei een aantal commune- worden gedreven in de rigling van de Place de la Bastille, waardoor Parijs met verwoesting wordt bedreigd. De batterijen der troepen van Versailles vuren krachtig op Belleville; alle gemeenschap blijft afgebroken. VERSAILLES. 25 Mei, ten 4 ure. liet fort Bicêtre is door onze troepen bezet. Men verzekert dat Rigaull heden morgen is gefusilleerd. Parijs is nog altijd in dikken rook gehuld, hetgeen doet vreczen dat nog op verschil- j lende punten brand is ontstaan. LONDEN, 25 Mei. De zitting van liet hoogerhuis is verdaagd tot den 5Jcn Junij. In de zitting van hel lagerhuis heeft de heer Enfield verklaard, dat En geland zich zal onthouden van tusschenkomst tusschen het gouvernement van Frankrijk en de muiters, als de opstand gedempt zal zijn. Sir Robert Peel stelde voor dat het huis, nu er zulke verschrikkelijke gebeurtenissen in Frankrijk plaats grijpen, zal verklaren dal het sympathie voor Frankrijk gevoelt, zonder melding te maken van de wijze, waarop Frankrijk geregeerd wordt. De heer Gladstone meende dat liet beter was officiële beriglen al te wachten; hij hoopte dat de tijdingen zouden blijken overdreven te zijn. LONDEN, 2G Mei. De Times meldt, dat de aanval op Belleville, wegens de vermocijcuis der troepen, lot morgen uitgesteld is. Volgens den Daily Telegraph heeft Cluscret met eigen hand de Tiiilcrien in brand gestoken, en zijn Raoult Rigault. hoofd der policie, en Courbet, een der «ministers" van de Commune, doodgeschoten. Daily Mews berigt uit St. Denis, dal by Belleville hardnekkig en bloedig gevochten wordt en verscheidene aanvallen vruchteloos zijn geweest. VERSAILLES, 25 Mei. In de nationale vergadering is medegedeeld een herigt van generaal Cissey van 2 ure, luidende: «Monlrouge en de schans hij Ilautes-Bruyères zijn in onze handen. Bicêtre cn Issy zullen opgeëischt worden. Wij zijn meester van het Pantheon en de wijnhallcn. Nog blijft de barrière d'Ilalie over. en voor baar nemen vvij de noodige maatregelen. Maak intusschen de insluiting naauwer en laat niemand door." De minister Picard zegt dat uit deze dépêche blijkt dat er nog een broeinest van weêr- stand bestaat. Van den Valérien zijn nieuwe branden waargenomen, en het einde is vermoedelijk nabij. Een beroep op de departementen is niet onbe antwoord gebleven; reeds zijn pompiers aangekomeu. Bij deze mededeeling voegt de minister de verklaring: «Met betrekking tot dc gijzelaars, ben ik tol mijn leedwezen niet in staat iets te zeggen." Deze woorden veroorza ken opschudding in de vergadering. Een andere dépêche, door Picard voorgelezen, is van dezen inhoud: «Wij bezetten het fort Bicêtre. Volgens gerucht uit Parijs hebben onze troepen de buttes-Chaumont bezet. Bekend is liet dat van dit punt de opstandelingen pctroleum-bommen op de troepen lieten regenen." Ten slotte zeide de minister dat de opstand naar het schijnt in zijne laatste verschansingen gedreven is. ST. DENIS. 25 Mei. 10 u, ure 's avonds. De branden nemen naar het schijnt af; dc wind is gelukkig veranderd. De hemel is verlicht door het' vuur; de vlammende overblijfselen van de gebouwen vallen tot op 20 kilo meters afstand. Men zegt dat de gevangenis Mazas in brand staat, en men vreest dus voor den aartsbisschop. De opstandelingen zullen trachten zich te redden in de rigting naar Aubevilliers en Romainvillc. Het geschutvuur van Montmartrc op Belleville cn de biitles-Chaumont houdt aan. ST. DENIS, 20 Mei. 7 ure 'sochtends. Sedert 5 ure is het kanonvuur in de rigling naar Belleville zeer lievig. De gemeenschap is nog afgebroken. De treinen met levensmiddelen voor de Versaillcrs zullen heden worden toe gelaten, personen echter niet. De position bij Aubervilliers zijn versterkt, om de opstandelingen het vlugten te beletten. Dc Duitschers vergunnen aan de vrouwen en kinderen, die in de brandende wijkeu wonen, Parijs te verlaten. Naar het schijnt nemen de branden af. BERLIJN, 26 Mei. De plegtige intogt der garde-corpsen, deputatiën, die geheel het Duitsche leger vertegenwoordigen, is bepaald op 16 Junij a. s. Den 1 Junij zal in alle kerken een vrededankfeest gevierd worden. tui u%t. ~r -- manum te Parijs het hólt 1 binnengedrongen van den Amerikaaiischen ge zant, ook belast met de zorg voor de Duitsche belangen. Zij gaven hem te kennen dal zijn diplomatiek karakter niet verder zou geëerbiedigd worden. Zoodra de Duitsche generaal von Fabrice hiervan kennis kreeg sommeerde hij dc Commune hem de schuldigen binnen 24 uren uit Ie leveren. Van wege de Commune werd geantwoord dal zij terstond last had gegeven de regten van den gezant te handhaven. De schuldigen hadden zich uit de voeten gemaakt en zij betuigde haar leedwezen cn verontwaardiging over het gebeurde. Wij maken hierbij inzonderheid op de in hel blad van heden slaande advertentie der llecren S. STElNDEClvER C". te Hamburg opmerkzaam. Hier is sprake van Origineel-Loten lot eene zoo overvloedig met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande cene aanmerkelijke deel neming veronderstellen laat. Die onderneming verdient des Ie meer liet volle vertrouwen, daar de beste waarborgen des staats geboden zijn en ook voor noemd Luis door eene steeds streng reëele handelwijze cn prompte uitbeta ling van talrijke prijzen algemeen bekend is. PEK TELEGRAAF. St. DENIS, 25 Mei, 3 ure namiddag. Sedert heden middag is de zuid oostenwind toegenomen;; de vlammen van dc brandende gebouwen in Parijs Door den gemeenteraad werd in zijne zitting van 19 Jannarij jl.in zake den toren van de Marekerk besloten, vermits met voldoende zekerheid was gebleken dat dc burgerlijke gemeente eigenares is van dien toren en alzoo tot het onderhoud daarvan verpligt is. bedoelden toren met den aankleve van dien (de klokken werden geschat op cene waarde van p. m. /5000) in eigendom aan dc kerkelijke gemeente af Ie staanbehoudens dat de bur gerlijke gemeente werd ontheven van dc verpligting om iels in de noodige herstelling van dat kerkgebouw bij te dragen en gevrijwaard werd voor alle schaden, die het gevolg zouden kunnen zijn van den tegenwoordigen stand des torens. De gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap, van dit be sluit kennisgeving ontvangen hebbende, heeft daarop geantwoord dat zij de bedoeling van den gemeenteraad grootelijks waardeert, waardoor in bet vervolg alle moeijclijkheid zou worden weggenomen. Zij heelt echter op nieuw een naatiw keurig onderzoek doen instellen naar den toestand van den toren cn van hetgeen daarmede in verband staat, en het resultaat daarvan had haar in eenen zeer mocijclijkcn toestand geplaatst. De gebreken, wier herstel reeds in 1863 hoog noodig werden gekeurd, waren zoozeer toege nomen. dat de kosten van herstel de beperkte middelen der kerkelijke ad ministratie te boven gaan. De kosten van herstel zullen thans het dub bel bedragen van de vroeger geraamde som. terwijl voor reparatie van liet kerkgebouw heneden de kap nog bijna ƒ7009 zal benoodigd zijn Of schoon zij dus het voorstel van het gemeentebestuur gaarne zou willen aan nemen, ziet zij zich. door den staat harer financiën, gedwongen aan den gemeenteraad eene wijziging in het aanbod voor te stellen, waarvoor zij eene gunstige beschikking inroept. Hel aanbod, zegt. de commissie, steunt op den deugdclijken grond, dat niet alleen de eigendom, maar ook liet onderhoud van den toren behoort aan de stad. Onderhoud nu kan niet beslaan in hel wegnemen of te gelde maken van het voorwerp dat onderhouden moest worden. Zoolang het voortdurend bestaan mogelijk is, moet het worden in stand gehouden; te meer nog als het wenschelijk en nuttig mag worden geacht. Het afbreken van den toreu zou gewis mishagen aan alle ingezetenen die hel wenschelijkI achten, dat hel uitwendig voorkomen van publieke gebouwen eenigzins iui overeenstemming zij met hetgeen men van deze aanzienlijke stad verwach ten mag. Bovendien zou het groote cn aanzienlijke gedeelte der stad. waarin deze kerk gelegen isliet wegnemen der klokken, die met het uur- werk ten naaiiwste zamenhangengrootelijks betreuren. Men acht het in stand honden van dit uurwerk, het cenige in dit gedeelte der stad. zeer nuttig en i.oodig. Dit afbreken cn verkoopen ligt dan ook gewis niet in dc bedoeling der regering; ook niet het wegnemen der grootste klok alléén, die hij het slagwerk behoort en van welker gebarsten-zijn bij genomen informatie niet is gebleken. Daar zij bovendien niet in haar geheel kan worden weggenomen en tot hare verbreking kostbare machinerie in den toren moest Worden gebragi, zou de opbrengst van hel metaal ten slotte,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2