idij BIJVOEGSEL, behoorenae lol da Lcidsche Courant len op! van Maandag M Mei J67dJa. óóO. 'sGRAVENHAGE, 20 Hci. I. 51. heeft goedgevonden den kapitein D. J. Jordens, van liet corps 'J*, ingenieurs, mineurs en sapeurs, op pensioen te stellen. - De kapitein-luit. ter zee A. Dronkcrs, uit 0. I. teruggekeerd, is op '°111 non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2C ld. jhr. S. F. T. de Vaynes van t®1} Brakell, dienende op het wachtschip te Willemsoord, is mede op non-acti- 'ni vileit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2C kl. A. E. Arkerbout ene Schokker. J Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. II. prinses Hendrik werd door het garnizoen in de Maliebaan eene groote parade gehouden. II. 51. de koningin, die in een rijtuig met vier paarden bespannen van het Huis nt.j ten Bosch komende, de paradeplaats passeerde, werd op de gebruikelijke wijze begroet. In de lieden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal i is het hoofdstuk 51arine aangenomen met 45 tegen G stemmen. Daarna kwam in behandeling het hoofdstuk financiënwaarbij een aantal punten Ut is ter sprake gebragt. Ten slotte werd dit aangenomen met algemeene stemmen. Jlaandag a. s. zal het hoofdstuk Oorlog worden behandeld. i De heer van Houten beeft een amendement voorgesteld op het VIIe hoofdstuk B (dep. van eeredienst) strekkende om art. G5, tractemcnten voor nieuwe standplaatsen, verhoogingen of personele toelagen, hare plaats ver- vangende-, te verminderen met ƒ2500 en alzoo te brengen op ƒ2500. Zijns inziens behoort de staat niet tot nieuwe vaste uitgaven verbonden te wor- den, zonder dat de wetgever in staat zij over die uitgaven zelve zijn oor- deël uit te spreken. De nieuwe jaarwedden of verhoogingen, welke de regc- ring noodig achtbelmoren door baar bij de begrooting aan de goedkeuring der staten-generaal onderworpen te worden. «Ij Gedurende deze week zijn 33 pokken-gevallen hier voorgekomen, zijnde 8 minder dan in de vorige week. - Op Maandag 29 Mei zal op liet raadhuis eene aanbesteding plaats heb- t ben van de levering van illumineerglazen. R U IT E N L A NIS C11E RERIGTEN. ËXGELA X D. LONDEN, 19 Mei. In hel lagerhuis loopen de beraadslagingen over de door het hooger- liuis aangenomen voordragt der regering, houdende exceptionele maatregelen ter beveiliging van personen en have in het lerschc district Wcslmeath tegen de gewelddadigheden van de geheime vereeniging der Riband-lieden. Zij werd door de meeste afgevaardigden uit Ierland volstrekt onaanneme- lijk geacht. Het wetsvoorstel van den lieer Lawson tot wering der dronkenschap, n door eenige leden ondersteunddoor andere en ook door den minister van si binnen!, zaken als onregtvaardig en ondoelmatig bestreden, is met 206 te- gen 124 stemmen verworpen. Volgens dat voorstel zou in elke gemeente het verkoopen van sterken drank geheel verboden hebben kunnen worden door een besluit van de meerderheid der ingezetenen die de plaatselijke belas- t, tingen betalen. FRANHR1J H. t; De nationale vergadering heeft beraadslaagd over het definitieve vredes- verdrag. De commissie, in wier handen dit verdrag gesteld was, stelde voor bij art. 1 het verdrag te ratificeren en bij art. 2 de voorgeslagen rui- 1 ling van grondgebied aan te nemen. Art. 1 werd met algemeene stemmen l' J aangenomen. De ruiling van gebied werd door den generaal Ghanzy en l, andere sprekers bestreden en door den heer Thiers aanbevolen. Deze be- L 2 toogde dat de Luxemburgsche grenzen geenerlei militaire bescherming op- 2 leveren, en dat de afstand der aldaar gelegen landstreken geenszins de politieke belangen van Frankrijk verkort, terwijl Belfort van groot slratc- ij gisch gewigt is, als eenen pas door de Vogesen sluitende. Dat gewigt was i sedert het verlies van Straatsburg nog vergroot. De lieer Thiers zeide dat i hij 14 uren lang geworsteld had om Belfort met zijn rayon voor Frankrijk te behouden. De thans daaraan toe te voegen kantons zouden de Vogesen met den Jura verbinden en Belfort tol eene der sterkste vestingen van Eu- l' ropa maken. Bismarck, zeide hij, was alleen op de aanwinst van de ko- I. lenmijnen in de Ardennes gesteld, ten einde de Elzasscrs te believen en de industrie aan den Rijn verder te ontwikkelen, maar Frankrijk bezat elders J veel rijkere steenkoollagen. Ook herinnerde hij hoe hij de oorlogsverklaring I bestreden had, en hoe smartelijk hem het onderteekenen van den vrede gevallen washij protesteerde tegen alle lasterlijke aantijgingen te dien aan- zien; schetste het thans geslotene tractaat als de meest vaderlandlievende daad, en zeide dat de onderhandelaars hunnen pligt gedaan hadden en dat hij bereid was hen met zijne verantwoordelijkheid, te dekken. Het tweede artikel werd mede met 440 tegen 98 stemmen aangenomen. liet bewind te Versailles heelt eene dépêche ontvangen van den gou verneur-generaal van Algerië, waarin hij meldt dat hij 45 gijzelaars, geno- men uit de aanzienlijkste inlandsche familiën uit de kolonie, naar Frankrijk jd zal zenden. De opstand heeft een geducht aanzien, maar hij hoopt dien te li. zullen onderdrukken. Het comité voor de openbare veiligheid heeft de uitgifte van de Revue hel ^eux M°ndes< alsmede van eenige andere bladen verboden, en bepaald dat geen nieuw blad voor het einde des oorlogs mag verschijnen, dat alle J artikelen door de schrijvers onderteekend moeten worden, en dat alle aan ballen tegen de regering voor de krijgsraden vervolgd zullen worden. De Commune heelt bevolen alle liglekooijen cn beschonken lieden in hechtenis te nemen. Bij het in de lucht springen der patronen-fabriek in 'de Champs-Elysee's zijn 200 personen gedood of gekwetst, meestal vrouwen. Het officiële blad der Commune beschuldigt agenten van de regering te Versailles de uit barsting veroorzaakt te hebben. La Vérité toont aan dal die uitbarsting niet aan kwaadwilligheid, maar alleen aan een toeval kan worden toege schreven. en vprzekcrt dat op het oogenblik der ontploffing volstrekt geen granaat in het Champ de 5Iars is neergekomen. Betreffende hel omverhalen der Vendóme-zuil deelt de correspondent van de Londensche Daily Telegraph de volgende bijzonderheden mede: Den 1 Gd™, kwart over 2 ure, waren alle toebereidselen in gereedheid gebragt. De heer Abadie, het hoofd van de onderneming, kwam toen op het terrein; j er lag een glans van zelfvoldoening op zijn gelaat. Hij wierp een blik op de kolom cn rigtte zich daarna naar het windas, waardoor het touw, dat boven aan de kolom was vastgemaakt, gespannen werd. Het ongeduld van het publiek werd koortsachtig. Ten kwart over drieën scheen het noodlot tige oogenblik te zijn aangebroken. Een kapitein der marine gaf een lee- ken met een fluitje. Twintig mariniers en nationale gardes plaatsten zich aan de kaapstanders. Langzamerhand begint de kabel strak te staan. De zuil beweegt zich niet. Er wordt een oogenblik gerust. Op nieuw schalt de hoornen weder wordt er aan de kaapstanders gedraaid. Aller oogen zijn op de zuil gevestigd. Ten gevolge van een ongeluk aan een der kaap standers, waardoor ettelijke mariniers worden gewond, ontstaat er een oponthoud van twee uren. Er loopt dientengevolge een gerucht dat de zuil niet dien dag zou vallen, de directeur wordt reeds beschuldigd te heulen met de mannen van Versailles. 5Icn dreigt hem met de guillotine. Ten 5 ure 20 min. is de kabel evenwel op nieuw gespannen. Eensklaps zet de kolom zich tot ieders verbazing in beweging; zij wankelt en valt neêr, op bet bed dat men voor dit doel gespreid heeft. Het publiek juicht, de kreet van »I,eve de Commune" gaat op; de muziek speelt de Marseillaise. Ieder tracht een fragment meester te worden, zoodat zij die belast zijn de orde te handhaven, daarin slechts met moeite slagen. Drie redenaars der Com mune houden op verschillende punten redevoeringen en schelden op het standbeeld des keizers. Een nationale garde spuwt hem in het gelaat; een ander stoot met de kolf van zijn geweer den neus van het beeld te pletter, lot groote stichting van het opgewonden publiek, dat eerst laat uiteenging. - Bjj het 12Je legioen der Parijsche nationale garde is een uit vrouwen zamengesteld bataillon gevoegd; dat bataillon zal, behalve de militaire plig- ten, ook de taak hebben om alle mannen, die uit het gevecht wegloopen, voor het oog des publieks te ontwapenen. PKÏJ ISSE1V. BERLIJN, 19 Mei. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat gedurende de zes maanden, ver- loopen sedert het bombardement der stad heeft opgehouden, niets is geschied lot verbetering van den inwendigen toestand der stad, dan het wegruimen der puinhoopen. Niet het herbouwen der verwoeste of platgebrande wonin gen heeft men tot heden nergens een begin gemaakt. Overal biedt de stad nog een beeld der grootste verwoesting aan. De oorzaak hiervan moet wor den gezocht in de tot heden onbeslist gebleven quaestie der schadeloosstelling. Uit Noord-Duitschland vertrokken in 1867 zeer vele mennonieten, toen in de oordenalwaar zij zich hadden gevestigdde algemeene militaire dienstpligtigheid werd ingevoerd. De Russische regering, met welke zij zich in betrekking stelden, opende hun de gelegenheid om in een der gouverne menten naar keuze, een nieuwe woonplaats te kiezen. Hetgeen destijds niet werd voorzien, heeft plaats gehad: in Rusland zal de algemeene mili taire dienstpligtigheid weldra ingevoerd worden, en er zal ten behoeve der nieuwe onderdanen geen uitzondering worden gemaakt. Door het gouver nement is hun deze concessie gedaan: zij zullen een termijn van 20 jaren hebben, gedurende welken zij niet aan de militaire wet behoeven te voldoen. De schrijnwerkers-gezellen alhier hebben eene bijeenkomst gehouden, waarin werd besloten aan de patroons het voorstel te doen tot het vermin deren der werkuren. Vooraf was echter aangenomen, dat wanneer de ver gadering ten deze tot een bepaald besluit kwam, dit aan de patroons niet als een eischmaar slechts als een verzoek zou worden medegedeeldvoorts dat ook verder alles in gemeen overleg met hen zou worden behandeld en dat er geen verhooging van loon zou worden gevraagd. Nadat nu het voor stel was aangenomen, werd de zaak aan de patroons in overweging gege ven. Deze hebben alstoen in eene bijeenkomst met algemeene stemmen be sloten, wegens de vriendschappelijke wijze, waarop de gezellen tewerk zijn gegaan, dat niet alleen de werkuren overeenkomstig het uitgedrukt verlangen zullen worden verminderd, maar dat levens het loon eenigzins zal worden verhoogd. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5