allen dienstig, of om in bijzondere behoeften te voorzien. Die twee be- .1 grippen werden verward; het bijzonder onderwijs kon even goed voor allen ]J bestemd zijn als openbaar onderwijs. Maar wat men met het eerste be doelde was kerkelijk onderwijs, gezindte-school. Voor deze vroeg men wat in liet algemeen zon kunnen worden gevraagd voor bet bijzonder onder wijs; hetwelk in dien zin kon ontwikkeld worden, doch niet ter voorzie ning in bijzondere eischen, daar dit zou geschieden ten koste van hel algemeen belang. Een derde misverstand was de bewering, dat de bijzon dere, te weten de kerkelijke, gezindheidsscholcn niet met de openbare kon den concurreren. Dij de grondwetsherziening van 1848 was het omgekeerde beweerd, liet niet kunnen concurreren was ccbler natuurlijk en lag in den aard der zaak. Men zou het kunnen doenindien men evenzeer een voor allen gelijkelijk bestemd bijzonder onderwijs als het openbare instelde, maar niet om aan bijzondere eischen te voldoen. Eenc niet onjuiste maar over dreven bedenking der voorstanders van kerkelijk, gezindte-onderwijs was, dal len behoeve van de openbare school, bijzonder wanneer dat onderwijs kosteloos gegeven werdin de belastingen moest worden opgebragt. liet beginsel om van kinderen, eene openbare school bezoekende, eenc bijdrage tot de kosten der school te eischenkwam den minister niet juist voor. De scholen behoorden tot die instellingen van algemeen belang, waartoe ieder in de belastingen moest bijdragen, al trok men persoonlijk daarvan geen partij. De minister kon niet denken dat men de belastingen zou wil len vervangen door het stelsel van dienstbctaling, waarbij de staat zich voor het bewijzen van zekere diensten betalen liel. Voorts sprak de mi nister als zijne overtuiging uit dat men hel voor allen bestemde onderwijs niet mogt verzakenof hel Nederlandsclic volk zou eene eeuw of meer achteruitgaan, hetgeen niemand wenschen kon. Nimmer zou hij zich gene gen betoonen tot het aangaan van eenige transactie; maar ter gemoclkoming aan billijke bezwaren, zonder benadeeling van het algemeen belang, mis schien meer dan ccnig ander bereid zijn. Doch men moest niet voorstellen wat ter voldoening aan bijzondere eischen moest dienen, als in dat alge meen belang begeerd te worden. De in den loop der beraadslaging tol hem gerigtc vraag, welke punten der wel van 1857, naar zijn inzien, voor wij ziging vatbaar waren, zeide hij onbeantwoord te moeten laten, omdat de. minister niet in de kamer aanwezig was om op vraagpunten te worden ge hoord. Eene breedvoerige gedachten wisseling over dit onderwerp had daarna plaats. Aan den eenen kant werd op nieuw op herziening der schoolwel van 1857 aangedrongen, vooral met betrekking tot het heffen van school gelden menige grief tegen hel openbaar onderwijs in hel midden gebragt de toestand der scholen in het buitenland in bijzonderheden nagegaan; bij herhaling de wensch geuit, dat de regering, door wier mededeelingen in de zitting van lieden gedaan, eenigen verklaarden te zijn te leur gesteld, aan gegronde klagten mogt te gemoet komen, zoodat de bijzondere schoolregel, en de openbare lot aanvulling strekken zou waar de behoefte bleek dit te vorderen; en in bedenking gegeven 0111. indien de regering bij baar voor nemen bleef om aan het verlangen niet te voldoen, van het regt van initia tief gebruik te maken. Aan de andere zijde werden de bedenkingen onge grond verklaard, de beginselen der schoolwel van 1857 verdedigd, met die van 18G3, lot regeling van het middelbaar onderwijs, als de hoeksteen onzer staatkundige, maatschappelijke en godsdienstige vrijheid beschouwd; en de verwezenlijking van het verlangen der tegenstanders als eenc ramp voor het land geschilderd. Van dien kant wilde men hel beginsel der volksschool niet prijs gegeven, noch door kerkelijk onderwijs vervangen zien, terwijl sommigen zich gezind betoonden mede te werken 0111 de bestaande leemten in de wet van 1857, door welke de vrijheid van het bijzonder onderwijs geacht kon worden belemmerd te zijn, aan te vullen. In de zitting van heden (gebonden or.der het voorzitterschap van den heer Storm van 's Gra.vcsandc) is de behandeling van het hoofdst. binnen), zaken ten einde gebragt. Door den heer van Eek werd aangedrongen op het wegruimen der Gevangenpoort te 's Ilagc, in het belang van dc veilig heid der passage; de heer van der Linden daarentegen sprak voor het be houd van die poort en zou liever den m'nister verzoeken het gebouw in den vorigen staat te herstellen. Ten slotte werd het hoofdstuktot een bedrag van ruim 19 ntillioen, met algemcenc stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde hoofdst. VI, marine. Na korte algemcenc beschouwingen is men met de behandeling der onderdeden gevorderd lot art. 19, materieel. Vrijdag voortzetting. De afdeehngen van de tweede kamer hebben heden morgenvoor den aanvanu der zitting, onderzocht de volgende wets-ontwerpen: 1". Spoorweg Samarang-Vorstenlanden op Java; 2". Overdragt van den polder de Breede Watering bewesten Yerscke, van eene situatie-sluis en eene slniswaehlers- woniiig in de gemeente Schorc en van waterleidingen in de gemeente Schore, Kruiningcu en Weaieldinge; en 3'. Bekrachtiging van credicten door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1869. Twee kinderlijkjes zijn gisteren avond alhier gevondenhet een van het vrouwelijk geslacht op den Zwarlenweg nabij de Volksgaarkeuken en het andere van het mannelijke geslacht, aan den Zuidwest-buitensingel. De politie doet onderzoek. lUjlTKiNLA.NDSClIK BKlUGTivN. BELGIË Op verzoek van den Franscben gezant is ter beurze van Brussel bekend ge maakt dat van de stedelijke obligatiën der stad Parijs van l8C9nommerl tot 7500 zijn gestolen en tegen het koopen dezer stukken wordt gewaarschuwd. Sommigen beweren dat zij door de Parijsche Commune zijn uitgegevenanderen dat zij gestolen waren door den generaal Duvaldie op last van Vinoy ge fusilleerd is. Deze papieren zijn in groolen getale op de beurzen van Brussel en Londen verkocht; vooral hebben verscheiden bankiers en wisselaars van dit "koopje'' geprofiteerd. Het internationaal geographisch congres, dat in het vorige jaar te Antwerpen zou gehouden worden, maar door de tijdsomstandigheden uitge steld werd, zal nu aldaar van 14 tot 20 Augustus plaats hebben. EXGELAND. LONDEN. 16 Mei. Dc generaal sir llope Grant lieert een ongunstig verslag uitgebragt om trent de te Brighton gehouden wapenschouwing van de vrijwilligers. Hij prijst de manschappen wegens hunne houding; ook gelooft hij, dat de offi cieren hun best hebben gedaan; doch met dit al was er zóó slecht gema noeuvreerd. dat, indien het ernst ware geweest, geheele brigades zouden zijn vernield geworden. Hij geeft den raad, dat de vrijwilligers onder strenger discipline gesteld worden. Te Buenos Ayrcs maakte de gele koorts van 4 tot 9 April 1800 slagt- offers; sedert het begin van Januarij rukte die ziekte niet minder dan 12000 personen weg. Van wege de overheid ziju de inwoners aangemaand om, voor zooveel het hun eenigzins mogelijk was, de stad te verlaten. F li l li Cl I.» H. In de zitting der nationale vergadering van Zaturdag is door een lid, den lieer Cazenove de Pradine, een voorstel gedaan tot het uitschrijven van openbare gebeden, ten einde van den Hemel het ophouden van de burger twisten in Frankrijk te verkrijgen en in het algemeen van de rampen die het land teisteren. De vergadering besloot dat voorstel als spoedvereischend te behandelen. Een 50-tal conservative dagbladen van de departementen hebben zich reeds vcrecnigd met een aan de nationale vergadering te rigten adres, waarin haar herinnerd wordt dat hare leden zijn verkozen met last en vol- magt om hel land te redden en om het eene organisatie en eene constitutie te geven. Het adres verlangt dat de vergadering niet enkel de regering loosheid bclcugele, maar ook de leiding der zaken in handen neme, met het doel om Frankrijk wederom op den weg naar zijne roemrijke bestem ming te brengen. Een der eerste dépêches, die de inneming van het fort Issy vermeldde, zeide dat het garnizoen langs een onderaardschen gang of op eenc andere wjjze was ontkomen. Uit het officiële rapport bleek evenwel dat er bij die gelegenheid 350 gevangenen gemaakt waren; maar van deze laatsten kwa men er slechts 60 te Versailles aan. Men beweert dat al de anderen dooi de overwinnaars óf met de bajonet óf met de kolf van liet geweer gedood zijn. De woede der troepen tegen de revolutionairen moet alle beschrijving te boven gaan. Bijzonderheden omtrent dc inneming van het fort Vanvres worden nog niet gemeld. Het geheele garnizoen is daaruit ontkomen, met achterlating van een honderdtal lijken en eenige dronken manschappen. -- I,' Estafette bevat een brief van den burger Gaillard"directeur-generaal der Parijsche barricaden en commandant van het bataillon barrieadeurs", 'Waarin hij 0. a. mededeelt, dat 80 zijner werklieden des nachts aan een ^edeklen weg bij dc poort Dauphine arbeidendat 200 andere te geljjkcr ijjd den tunnel bij de poort Maillot vernielenen dat hij 300 arbeiders naar de hoogvlakte van Issy zou zenden, om aldaar een geduchte citadel op te wer pen. Met vreugde neemt hij den last op zich om builen de muren, onder het vijandelijk vuur, en alzoo met gevaar zijns levens, barricaden te gaan bouwen. Te Toulon zijn 10000 man infanterie, 800 man cavalerie en 40 kanon nen naar Algerië ingescheept. De generaal Changarnier heeft aan den minister van oorlog kennis ge geven dat "hij de benoeming tot grootkruis van het Legioen van Eer niet 'aanneemt. In de verschillende fabrieksteden zijn de werkzaamheden reeds weder iin vollen gang. Zelfs te Lyon vinden, in weêrwil van de onlusten die er !de rust hebben bedreigd, de meeste werklieden weder gercgelden arbeid. De minister van financiën heeft eene dépêche naar Rouaan gezonden waarin hij zegt dat Frankrijk in het vredes-lractaat zijne vrijheid ten opzigte van zijne handelswetgeving heeft behouden en dat de handelstrac- talen vernietigd zijn. fit l ifts N. BERLIJN. 16 Mei. De regeringen van Oldenburg, Mecklenburg en de Ilansesteden licbben bij den bondsraad een voorstel gedaan tot schadeloosstelling der Duitsche reederijen voor de tijdens den oorlog geleden verliezen. De bondsraad heeft zijne goedkeuring geweigerd aan hel besluit van den rijksdag betreffende liet verlcenen van reis- en verblijfkosten aan de leden van den rijksdag. Naar men van goederhand verzekert zal door dc regering zeer spoedig worden overgegaan tot hel verminderen van hel bezettingsleger in Frankrijk. Daardoor zon het dan ook mogelijk worden den plegtigen inlogt der troepen in de hoofdstad vroeger te doen plaats hebben dan nog voor weinige dagen mogt worden verwacht. Die dag. is nu bepaald op 2 Jiinij a. s. Omtrent den brand, die Zaturdag 11. te Bremen plaats had, verneemt men dal hij omstreeks half negen ure is uitgebarsten in een der vijf pak huizen van Konitzky, aan den Nieuwestadsdijk. Van die pakhuizen waren er vier geheel en was liet vijfde alleen in het benedenste gedeelte met goe deren gevuld, meest katoen en tabak. Des nachts ten 3 ure waren al die gebouwen eene prooi der vlammen geworden. Onmiddellijk 11a den brand werd de schade op 600,000 th. begroot; de gebouwen vertegenwoordigen eene waarde van 100,000 th. Dezer dagen, zegt de Notdd. Allg. Zei tang, heeft een beroemd pro fessor der hoogeschool te Bonn, die, èn door zijn geleerdheid èn door zijn werkzaam nuttig leven aller achting had verworven, zijn eervolle plaats aldaar verlaten, om zich naar een onaanzienlijk dorpje in het vorstendom Sigmaringen te begeven, alwaar hij thans de fuiictiën van pastoor uitoefent.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2