LMDSCfflE COURANT. 1871. VRIJDAG 19 MEI. STA DS-BERIGTEN. S3" K°. 117. De Courant verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentil'n is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN, Gezien het adres van Gebr. Affoürtit, winkeliers en kooplieden alhier, waarbij zij verzoeken om cene kojfijbranderij te mogen oprigten in hun pakhuis in eene poort aan de Koepoortsgracht, geteekend wijk II n°. 132; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 January 11)24 (Staats blad ii". 19); Doen te wetendat lot het hoorcn der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigle der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 22,l<» Mei aanst. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Mei 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. lil N N E.N L A i\ DSC li E 15 E HI ti T li N. s u t i t.|S i i,25; 'li4 /Sl uis. I che l> LEIDEN. 17 Mei. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 9 personen, als hersteld opgegeven 5, overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 135. In de eerste dagen der volgende maand zal bij Gebroeders van der Hoek alhier geveild worden eene verzameling boeken van verschillenden aard, met name werken betreffende godgeleerdheid, geneeskunde, regtsge- leerdheid, natuurwetenschappen, geschiedenis, oude (Grieksehe en Latijnsche) en nieuwe letterkunde, enz., bevattende de bibliotheken van wijlen de hh. W. A. van Hengel, rustend hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid te Leiden. F. L. Praeger, officier van gezondheid le klasse, en anderen. Wij achten het niet ongepast de aandacht van belanghebbenden te vestigen op deze in vele opzigten belangrijke verzameling, waarvan de catalogus het licht ziet. Ingevolge het verzoek van de commissie voor de eind-examens der hoogere burgerscholen voor de provincie Zuidholland, dat zij ten minste nog met één lid zou versterkt worden, heeft de commissaris des konings in Zuid- holland nog tot lid van genoemde commissie benoemd dr. II. J. Menalda van Schouwenburg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. De kamer van koophandel te Groningen heelt besloten de kamer te 'sGravcnhage te verzoeken, thans andermaal het initiatief te willen nemen in het zamenroepen van gedelegeerden uit de kamers van koophandel in ons land, len einde gezamenlijk de quaestie der patentwet te bespreken. Voor twee jaren was het voorstel daartoe afgestuit op de bezwaren van de kamers te Amsterdam en te Rotterdam, waarvan de eerste het tijdstip der afschaf fing van de patentwet niet goed gekozen achtte, en de laatste op dat oogen- blik geen heil zag in het doen van den slap, met het oog op het aan het bewind zijnde ministerie. Maandag morgen werden een aantal miliciens van de omliggende dor pen met de stoomboot Rijn en Gouwe herwaarts overgebragt. Eenigen hunner maakten op het achterdek zooveel beweging, dat een over de ver schansing in hel water geraakte. Gelukkig was deze, ofschoon in eenig- zins beschonken toestand verkeerende, nog in staat zich zwemmende boven le houdentotdat hij met behulp van een bootje kon gered worden Te Utrecht is 11. Maandag het studenten-corps vergaderd geweest, ten einde, nu de publieke feesten ter viering van hel lustrum zijn uitgesteld, le overwegen, op hoedanige wijze den dies op 22 dezer te vieren. Daartoe waren drie voorstellen ingekomen; 1". hel maken van een feestlogt naar Kleef; 2°. een feestlogt naar Scheveningen. Deze beide voorstellen werden niet aangenomen; 3". den dies huishoudelijk binnen Utrecht te vieren. Om trent dit laatste voorstel kwam hel echter, naar men verneemt, tol geene beslissing. Te Zvvolle zijn de grachten der stad thans op verschillende punten zoozeer bedekt met afgesneden waterplanten en ruigten, dat de scheepvaart daardoor eenigzins belemmering ondervindt. Die planten, waaronder zich in groote male ook de gevreesde elodca canadensis bevindt, zijn derwaarts afgedreven uit de Soestwelering, die voor de voorjaarsschouw der waterlei dingen is in orde gebragt, zonder dat daarbij echter de noodige voorzorgen zijn genomen om dit afdrijven te beletten. Naar men verneemt, heeft het gemeentebestuur bij de bevoegde autoriteit verzocht, dat er maatregelen worden genomen, om de herhaling daarvan te voorkomen. -- Men meldt uit Diepenveen: In de laatste nachten heeft het hier en in de omstreken vry sterk gevroren; Maandag ochtend was de grond zeffs hard en ais met een wit kleed overtogen. Vooral de vruchtboomen hebben daardoor veel geleden: van de kersenboomendie in vollen bloei stonden, is de bloesem geheel zwart geworden. Het is zoo goed als zeker, dat in deze streken, zoo rijk aan boomgaarden, dientengevolge in het geheel geen kersen en zeer weinig appelen zullen geoogst worden. Onlangs is gemeld dat te Breda een huzaar, in eene vechtpartij met een burger, dezen een oor had afgebeten. Die huzaar is thans bij vonnis van het hoog militair geregtshof, in hooger beroep gewezen, veroordeeld lot 8 maanden cellulaire gevangenisstraf en 2 dagen detentie. -- Te Oostburg zou dezer dagen een 16-jarig persoon, met een wagen, bespannen met 2 paardeneenig huisraad naar St. Kruis overbrengen. Nabij die gemeente moeten de paarden schichtig zijn geworden, zoodat de wagen tegen een paal is gereden. Door den schok vielen de knecht en de vrouw, van wie het huisraad was, van den wagen en werden zij zoodanig door de beide wielen gekwetst, dat de knecht dadelijk dood was en de vrouw cciiige uren daarna overleed. 'sGRAVENUAGE, 17 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kanlongeregt te Ridder kerk de heer mr. G. Stemberg, advocaat le Rotterdam, en lot plaatsvervan gend kantonregler te Iloogcveeii de heerG. Mulder,ontvanger der registratie aldaar; voorts is aan den heer mr. J. H. Güquin, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regter in de arrond.-regtbank te Haarlem. Aan den O. I. hoofd-ambtcnaar H. M. Andree Wiltens, laatstelijk resi dent van Soerabaija, thans met verlof hier le lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot IID'. adjudant in buiten gewone dienst den gepens. majoor der cavalerie W. C. baron Snouckaert van Schauburg; tot officier van administratie 3e kl. den adjunct-administra teur M. M. J. van Meeuwen; en bij het personeel der geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid 2' kl. dien der 3C kl. 11. A. de Jongh. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend aan den officier van gezondheid 2e kl. S. P. van Weezei, van de landmagt, en aan den officier van gezondheid 3= kl. A. G. Vorderman, van de zee- mag t in O. I. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De in de zitting der tweede kamer van gisteren door den minister van biuneni. zaken gehouden rede, betreffende het lager onderwijs, kwam in hoofdzaak op het volgende neder: Hij was het eens met hen die niet wilden dat de schoolquaeslie cene politieke quaestie zou zijn. Ware dit altijd het geval geweest, dan zou, volgens zijne overtuiging, de atmospheer gezonder zijn en zou men verder wezen. Wanneer hij den weg, ten aan zien van dit onderwerp af te leggen, overzag, dan ontmoette hij meer dan ééne versperring, die om tot één le komen dienden te worden opgeruimd. Onder die versperringen ontmoette hij vooeerst hel begrip van staatsschool cene benaming zijns inziens voortgekomen uit partijdigheid tegen onze in stellingen en miskenning van haren geest. Er waren geene staats- maar gemeentescholen, georganiseerd door de wet, die de vakken van onderwijs voorschreef, en voor het overige den onderwijzer vrij liet, vrijer zijns in ziens dan dien op de bijzondere scholen. Onder den naam van staatsschool deed men het voorkomen alsof de regering het onderwijs leidde, en daar aan cene bepaalde rigting trachtte te geven. Dit was onjuistdaar de regering op liet gebied van lager onderwijs daartoe onmagtig was. Met dat begrip van staatsschool verwarde men tevens dat van staatsmonopolie, het welk almede niet bestond. Langen lijd na de invoering der wet van 180G had de gemeente-overheid hier en daar scholen gesticht; en die oprigting was aan deze besturen bij de wet van 1857 ten pligt gesteld, ten einde verzekerd te zijn dat alom voldoend lager onderwijs zon worden gegeven. Een tweede misverstand was dat openbaar en bijzonder onderwijs telkens in verschillende beleekenissen werden gebruikt. Hel eerste was van overheids- wege ingesteld, en daar tegenover stond hel tweede. Eene andere ken- merking was ontleend aan de bestemming van het onderwys, nJs óf voor

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1