PER TELEGRAAF. {ST: 1SSW De correspondent van de Ind. Belg. te Parjjs is aan een hem dreigend gevaar ontsnapt. Hij is te weten gekomen, dat de Commune hem wilde arresterenen heeft zich daarop uit de voeten gemaakt. Op het oogenblik dat de agenten der Commune te zijnen huize kwamen, om hem gevangen te nemen, gelukte het hem Parijs te ontvlugten, zoodat hij thans in veilig heid is. De Mot d'Ordre bevat een brief van een "lantaarnopsteker," die zich over zijn dienstwerk 's nachts beklaagt en een beroep doet op de Commune om een besluit uit te vaardigen, waarbij hij en zijne broeders voor de straat verlichting, even als de bakkersknechts, voortaan van nachtdienst ontheven en slechts tot dienst gedurende den dag aangewezeii worden. Tc Lyon, Marseille, Bordeaux. Toulouse, Kevers, Le Mans, Clermont, Chateaudun en Versailles hebben de verkiezingen tot zamenstelling of tot aanvulling van den gemeenteraad plaats gehaddaar de vroegere verkiezingen gcene uitkomsten of geene volledige uitkomsten hadden opgeleverd. Deze nieuwe verkiezingen zijn geheel of gedeeltelijk naar den zin der roode partij althans niet naar den wensch der regering uitgevallen. Naar verzekerd wordt zijn de verkiezingen tot het voltallig maken der nationale vergade ring voor onbepaalden lijd uitgesteld. Volgens een dagblad van Rouaan is het handelsverdrag tusschen Frank rijk en Duitscbland opgeheven. Wederkcerig zullen de voor de andere meest begunstigde natiën geldende tariven toegepast worden. Duitschland koopt de in de afgestane gewesten gelegene gedeelten van den Franschen oostcr-spoorwegonder voorwaarde dat ook de lyu van Thionville naar Luxemburg aan dat rjjk overgedragen worde. rRVI8§ElV. BERLIJN. 12 Mei. Door von Bismarck zijn aan den rijksdag eenige mededeeli ngen gedaan omtrent het sluiten van den vrede. Bij hel sluiten van de vredes-prelimi- nairen bestond de overtuiging, dat het definitive tractaat na verloop van 4 a 6 weken zou kunnen gesloten worden. De gebeurtenissen le Parijs, die de Franscbe regering in de uiloefening van het gezag belemmerden, sloegen die verwachting den bodem in. De vraag rees, of de Franscbe rege ring aan hare verpligtingen zou kunnen voldoen. De afstand van grond was geen bezwaar, daar de in te lijven provinciën zich in het bezit der Duitschers bevinden; maar de vergoeding van oorlogskosten? De ernstige bezorgdheid, die daardoor bij hem ontstond, noopte hem tot een persoonlijk onderhoud met een lid der Franscbe regering. Indien die onderhandeling niet tot het gewenschle resultaat had geleid, dan zouden de Duitschers zich, hetzij in overleg met de Commune, hetzij met geweld, van Parijs hebben meester gemaakt, om vervolgens te eischen dat de Fransche troepen tot achter de Loire zouden terugtrekken. Eerst daarna zouden de onderhande lingen op nieuw hervat zijn geworden. Hij vertrok naar Frankfort, ten einde er de noodigc waarborgen van de Fransche gevolmagtigden te eischen, maar gedurende de onderhandelingen deed zich de mogelijkheid voor om den definitive!) vrede te sluiten, wat hij wensclielijk achtte voor beide lauden, daar de militaire lasten voor Duitschland er door verminderen en Frankrijk in de gelegenheid wordt gesteld zich spoediger te herstellen. Het is derhalve lot een vrcdestractaat gekomen met de tegenwoordige regering van Frank rijk die, beter dan eenige andere die zich in hare plaats zou willen stellen, bij magie is aan de wenschcn van hel volk le beantwoorden Er zullen nog eenige bijzondere punten moeten geregeld worden, maar de vrede is bereikt. De termijnen tot betaling van de vergoeding iu geld zijn op nieuw geregeld. Het eerste halve milliard wordt binnen dertig dagen voldaan na de inname van Parijs; de betaling moet geschieden in specie, of in billetlen op solide banken, of in cerste-handspapicr. De tweede betaling, groot een milliard, moet plaats vinden in den loop van dit jaar. uiterlijk voor ultimo December. Eerst daarna zijn de Duitschers gebonden de vestingen om Parijs te ontrui men. Een half milliard moet betaald worden vóór I Mei 1872; de overige 3 milliarden moeten vóór den lsle° Maart 1874 zijn afbetaald. Dc Fransche regering hoopt aan een en ander te voldoen, lie regeling van de handels betrekkingen tusschen beide landen heeft tot bezwaren aanleiding gegeven. De Franscbe regering wil hel handelsverdrag opzeggen, liet schijnt daarvan verhoogde douancninkomstcn te verwachten. IliJ bepaalde zich lot het ver langen dat Duitschland op- deu voet der meest begunstigde natiën zal worden behandeld, waaronder moeten verstaan worden: Engeland, België, Neder landZwitserland, Oostenrijk en Rusland. Ten aanzien van de grensregeling werd bepaald, dat het rayon van Bel fort niet in teclinischen zin moest worden opgevat; liet werd daarop met 4 a 5 mijlen uitgebreid, llij had den wensch te kennen gegeven om nog eenige Duilsche genieenlen bij Thionville aan Duitschland te zien afslaan, maar de Fransche regering verklaarde zich onbevoegd daarin toe te stem men. Hij bad toen verzocht, dat dit punt aan de goedkeuring van de nationale* vergadering zou worden onderworpen, hebbende hij zich bereid verklaard ander grondgebied bij Belfort in ruil af te staan. Duitschland heeft een gedeelte van den ooslelijkcn spoorweg, die door Lotharingen en den Elzas loopt, tegen geldelijke vergoeding in eigendom bekomen. De rati ficatie van het vredestraclaat moet binnen tien dagen geschieden, eindigende den 2ü8,e" dezer maand. Hij geloofde dat op die wijze verkregen is wat redelijkerwijs van Frank rijk kon worden verlangd. De Duitsche grenzen zijn verzekerd en naar mcnschelijke berekening is ook de betaling der oorlogsvergoeding verzekerd. Nog hoogere eischen te stellenzoude van de zijde van Duitschland nieuwe offers gevorderd hebben. De wet betreffende de inlijving van den Elzas en Lotharingen is door den rijksdag met 20 legen 8 stemmen aangenomen. Te Hamburg duidt men het von Bismarck zeer ten kwade dat lijj zoo weinig werk maakt van eene schadeloosstelling voor de door de Franschen buit gemaakte schepen; de Fransche regering gaat intusschen voort deprijs- gempakte schepen te verkoopen. De laatste van daar naar Amerika vertrok ken stoomboot had 1100 passagiers aan boord. OOST-INDIE. BATAVIA, 6 April. Den lslen dezer vertrok de koning van Siam, welvoldaan over de ont vangst, die hem hier bereid was, naar Samarang om aldaar den spoorweg Samarang-Vorslenlanden in oogenschouw te nemen. liet N. Bat. Hand. meldt als gerucht, dat een der gevolgen van het bezoek van den koning zou kunnen zijn, dat een der jeugdige broeders van den koning later den cursus van het gymnasium Willem III zou komen bij wonen; dit is echter nog zeer onzeker.. De koning zelf heeft het voorne men, naar men zegt, in het volgende jaar Brilsch-lndië en vervolgens Eu ropa te doorreizen. Volgens beriglcn van Mcnado waren aldaar in het begin van February onrustwekkende beriglcn ontvangen betreffende uilgebroken verwikkelingen in het Gorontalosche. Tc Wonosobo is eene aardbeving gevoeld, die zeer belangrijke schade toebragt aan de gouvernements-gebouwen. LONDEN, 12 Mei. De Peruaansche gezant verklaart voor onwaar liet met de Zuid-Amerikaansche post ontvangen berigt, dat in Peru eene omwenteling is uitgebarsten. De Turksche gezant berigt, dat de opstand in Syrië onder drukt is. PARIJS, 12 Mei Eene proclamatie van het comité van openbaar welzijn zegt, dat de Commune en de republiek aan een doodelijk gevaar ontsnapt zijn. Het verraad is door onze gelederen gevaren; het goud, dat met volle handen werd uitgestrooid, heelt gemoederen gevonden voor omkooping vat baar. Het opgeven van het fort Issy, door den ellendeling, die het verlaten heeft, als onvermijdelijk aangekondigd, was slechts liet eerste bedrijf van dit drama. De inwendige monarchale opstand geschiedde gelijktijdig met het bestaan van het plan een der poorten over te leveren. Al dc draden van dit complot zijn in onze handen. Het meerendeel der schuldigen is in hech tenis genomen. Het krijgsbof houdt permanent zitting. Er zal regt ge schieden. In een rapport van Delescluze wordt gemeld, dat de vestingwallen vol doende bewaakt worden. Eene goede reserve kan in geval van nood aan alle verrassingen het hoofd bieden. De positie te lssy is afwisselend. Het fort Vanvres, op een oogenblik ontruimd, is door Wroblcwski met de ba jonet hernomen en weder bezet. Schoelcher, die in hechtenis is genomen, wordt beschuldigd van heulen met den vijand. PARIJS, 12 Mei, 'savonds. Uit het huis van Thiers zijn de meubelen weggeruimd. Delescluze heeft ten eenenmale gebroken met het centrale comité. VERSAILLES, 12 Mei, 6 uur des avonds. Onze troepen hebben liet kloos ter des Oiseaux te Issy met de bajonet genomen. Vele insurgenten werden gedood of gevangen gemaakt. Drie kanonnen zijn veroverd. Dc nationale vergadering heeft de wet, waarbij de sedert 8 April te Parijs in beslag genomen opeubare en particuliere eigendommen onvervreemdbaar worden verklaard, aangenomen met 515 legen 21 stemmen. OPGAVE VA\ BRIEVEN, welke in de maand Februarij 1871 door het postkantoor te Leiden naar het buiten land zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wien zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: E. J. M. J. Dekker, te Antwerpen; Williams, te Liver pool; P. C. v. d. Broek, te Londen. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van het publiek dat, ten gevolge van de invoering der Zomerdienst met 15 Mei ck., de ligling der buipbussen zal plaats hebben als volgt: In de stad ten 6 u. 40 m. 's morgens. 10 45 3 h 55 's avonds. 8 De bus aan het Kantoor 30 minnten vóór het vertrek der treinen. til de rig ting van Amsterdam ten 7.40, 11.45, 1.41 4.56 en 749; in die van Rotterdam ten 10.15, 12.55, 3.42, 5.55 en 9. Terwijl dc bus aan het Station 5 minuten vóór het verlrek dier treinen zal worden geligt, met uitzondering echter van die van 1.41 en 3.42. De Directeur voornoemd, Leides, 13 Mei 1871. J. FICHET. PRIJZEN DER ÜL1EAmsterdam 12 Mei. Raapolie, op 6 w. 4954 cont. /48. Lijnolie, op 6 w. 34% cont. /33'4. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 12 en 13 Mei. Winter Tarwe Zomer Winter Rogge Zomer Gerst Chevalier Zware Haver Ligte Duivenboonen Paardenboonen Ossen Kalfkoeyen Varekoeijen Vettekoeijen Kalveren (vette) (magere) magere vette Biggen j 2de l8" (2<« Turf Haardbr. Boter l8,e qualiteit vat (Grasl '4 (Schei) n per kil. (Gras) (Schei) l8,e soort Turf (graauwe) Lange Zwarte Ter veemarkt waren aangevoerd 1141 runderen, 135kalveren, 1218schapen. VERKOCHTE rnijzES hoeveelheid Laagste Hoogste 10 bcctol. 8 11 13 10 8 o 10 14 B tr 74 sluks 484 495 12. - 9.-- 7.50 6.50 6.— 7.— 5.— 3.75 9.- 8.- 88.— "104. 45.— 13.-- 10.— 8._ 7.— 6.50 7.50 5.50 4.25 9.50 8.25 154.— "225.-"" "195. 44 91 724 245 34.— 4.25 10.75 22.50 62. r- 7.— 27. - 30,- rt 0 0 n V u 0 40 0 16.- H 32.- 200 0 0 5, 55. 0 - 14.— 59.— 14350kilog. d. heet. 2000 21000 44.— 1.37% 1.10 -/ 0.18 0.20 48,- 1.47% 1.20 0.20 0.22 Te Leiden ter Boekdrukker^ van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6