li IN N E N LAMDSCUË BKfUGTËN. fUJ VOEGSEL, bahonrende lolde Leidsche Courant van Maandag ó5 .Mei A"d44. als LEIDEN. 13 Mei. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 9 personen, hersteld opgegeven 11, overleden 1, zoodat nu in behandeling zijn 135. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tot 127 volwassen personen en 34 lot 43 kinderen. 's Rijks middelen hebben over de vier eerste maanden van dit jaar opgebragt 24,321,446.95 y2 zijnde 159,973.9354 minder dan in dat tijdvak van 1870. De raming bedroeg ƒ24,585,154.12. Wegens het hcerschen van de cholera te St. Petersburg is de toepas sing van quarantaine-maatregelen bevolen op schepen komende uit Russische havens in Enropa. Rij de Ncd. herv. gemeente te Oud-Reijerland is tot predikant beroepen d». Lazondcr, pred. te Bcrkel en Rodenrijs; bij die te Gellicum en Rhcnoy d'. van Deursum, pred. te Giessen Nieuwkerk; bij die te Ooslerwijk d'. Pril- levitz, pred. te Ottoland; bij die te Midsland op Terschelling d\ van Eerde, pred. te Uollum en Rallum op Ameland; hij die te Hardenberg d». Callen- bach, pred. te Bergschenboekbij die te lisselo ds. Romeny, pred. te Rek ken; bij die te Abcoude de cand. E. E. Gewin; bij die te Ureterp de cand T. van Berkumbij die te Oosterhaule de cand. L. Troste. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn, na afgelegd examen, als candidate!) lot de li. dienst toegelaten de lilt. A. E. van der Dussen, I. van Dijk, J. A. Binnewcg en A. F, van der Scheer; door dat van Utrecht de hh. E. E. Gewin en W. II C. Koeken. Tc Schiedam is door de politie aangehouden de vermoedelijke moeder van het op 24 April jl.uit de Lange Haven in die gemeente opgehaald lijkje van een pasgeboren kind. De aangehoudene is de dochter van een turf- en mestschipper van Ovcrschic en van 20-jarigcn leeftijd. Te Amsterdam is in den gemeenteraad door den heer J G. .lager voor gesteld op de gemeentescholen van gewoon en meer uitgebreid lager-onderwijs en van middelbaar-onderwijs en op het gymnasium cenige plaatsen kosteloos toegankelijk te stellen voor hen, die zich op een te houden examen gunstig onderscheiden hebben en overigens voldoen aan de eischendoor burgemees ter en wethouders bij reglement vast te stellen. Ilel getal plaatsen zou dat van 40 op de scholen van gewoon en meer uitgebreid lager-onderwijs, en- van 10 op elk der scholen van middelbaar-onderwijs, en van 5 op het gymnasiumniet te boven gaan. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 21 stemmen tegen 1 tot bet niet houden der kermis besloten. Eergisteren avond vroeg aldaar een in die gemeente onbekende dienstmaagd op de Ganzenmarkt, aan een daar aanwezigd lOjarig meisje, naar den weg; deze was onmiddellijk bereid aan dit verzoek te voldoen, maar nam tevens de vrijheid de verzoekster hare portcmonnaie uit den zak te halenwaarna zij zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten wilde maken; zij werd echter dadelijk gegrepen. Men meldt uit Leeuwarden van den 12dcnFricslands hoofdstad ken merkte zich heden door eene nog al buitengewone levendigheid. Dit was niet alleen het gevolg van den marktdag, maar vooral van den 12 Mei, den dag der verhuizingen. Die periodieke bedrijvigheidwaaraan zoo velen tegen wil en dank moeten deel nemen, mag soms zeer aardige looneelen opleveren, de minst aardige zijn zeker die, wanneer sommige verhuizers, niet wetende waar zich te zullen vestigen, zieh genoodzaakt zien met hun ganschc have ouder den hlooten hemel te overnachten, en dit moet hier thans nog al eenigen overkomen, naar men zegt. In weerwil van den steeds toe- nemenden aanbouw van woningen voor de geringere klasse schijnt hier toch nog altijd gebrek aan zulke woningen te beslaan; sommigen behelpen zich dan ook met kleine vaartuigen of met kramen. De prijs der boter was heden aan de waag alhier: lstc soort ƒ50, 2Je soort ƒ43; in de vorige week: lslc soort ƒ53, 2le soort ƒ47. liet zeer uitvoerig verslag der afdeelingen van de tweede kamer nopens het voorstel van de heeren 's Jacob c. s.tot bevordering eener geregelde stoomvaartdienst tusscben Vlissingen en New-York, is verschenen. Het be handelt de navolgende punten 1». of het regt van initiatief hier niet al te veel wordt uitgebreid; 2". de meerdere of mindere volledigheid der memorie van loclichting; 3°. de waarde van het handelsverkeer lusschen Nederland en Noord- Amcrika op zich zelve en de wenschelijkheid der uitbreiding van middelen van verkeer; 4". moest daartoe eene stoomvaartdienst op zulk eene groote schaal wor den ingcrigt? 5". zoo ja, moest dan Vlissingen het uitgangspunt zijn ol Rotterdam? 6". de rijkssubsidie op zich zelve en in bqginsel en in verband met de daardoor van wege den slaat zelf geschapen concurrentie met de Rottcrdam- sche onderneming; 7°. op welke gegevens berustte het bedrag der subsidie ad 600.060 ge durende 10 jaren? was er geen ander middel van tegemoetkoming mogelijk? Over al deze vraagpunten worden breedvoerige beschouwingen gewisseld, voor, tegen of over, zonder dat ergens van eenige bepaalde meerderheid blijkt. Eindelijk: 8". laat de tegenwoordige toestand van 's rijks financiën het verhoegen der staalsbegrooting met 6 ton gouds gedurende 10 jaren toe? Daarover hccrschte drieërlei gevoelen: 1°. de productieve uitgaaf; 2°. ontijdig, bij de onzeker heid omtrent de toekomst onzer geldmiddelen en bel verbroken financiële evenwigt; 3". neen, met beloog op de financiën, de onzekerheid der onder nemingen, den druk der belastingen, de noodzakelijkheid van vele nieuwe uitgaven, hel lage cijfer der tractemcnten van vele ambtenaren en zoo veel meer. 's GRAVEND AGE, 13 Mei. Tot landmeter Vu kl. bij het kadaster is bevorderd de heer A. J. Knaap, thans landmeter 2d< kl. Aan den ls,en luit. J. W. de Jongh, van het lc reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De ls,e luit. H. VV. van der Mey, van het 8sle reg. inf., is op zjjn ver zoek op non-activiteit gesteld. De olïicier van gezondheid l!le kl. F. Boudin, die gedurende eenige jaren in Japanschc dienst heeft doorgebragt, is op zijn verzoek op non activiteit gesteld zonder bezwaar der schatkist. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik worden heden avond met een extra-spoortrein van Luxemburg in deze residentie terug verwacht. Z. D. II. prins von Wied is heden middag uit de residentie vertrokken. Z. K. II. prins Frederik deed hem uitgeleide tot aan het station van den Rijnspoorweg. -- In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer van Zin- nicq Bergmaan verlof gevraagd om op een nader lc bepalen tijdstip zijne beschou wingen mede ie deelen over de in de vorige zitting voorgelezen brief van den heer Roest van Limburg. Onderscheidene leden maakten bezwaar dit verlof te ver- leencn; alleen werd verlof verleend tot het vragen van inlichtingen aan de rege ring, maar niet om particuliere beschouwingen te leveren; hiervan was geen voorbeeld bekend. Als de heer Bergmann zijne beschouwingen mededeelde, kon ook de heer Roest weder een brief schrijven, en dan kwam de kamer in correspondentie met iemand die in een vreemd land verblij! houdt. De lieer Bergmann zeide daarop dat, daar zijn doel genoegzaam bereikt was, hij de kamer niet langer met zijne zaak zou bezig houden. De geheele zitting was verder geheel gewijd aan art. 138 (subsidiën voor inrigiingen van middelbaar onderwijs) van hoofdst. V derbegrooting; en wel over het amendement van den heer Jonckbloet, tot subsidiëring van middel bare scholen voor meisjes. De minister heeft het woord nog niet kunnen voeren. Maandag voortzelling. Onlangs werd melding gemaakt van een effecten-diefstal, die ten huize van den heer v. S op den Vijverberg alhier, had plaats gehad, ten nadeelc van de keukenmeid, M. 11.. die reeds 20 jaren aldaar dienstbaar is. De dief egge, die dit feil bedreef, 11. P. J., oud 33 jaren, stond gisteren voor het hof in Zuidholland teregl. Ter teregtzilting is gebleken dat de besch., die vier jaren geleden in deze dienst was geweest, in den vooravond van I Maart jl. het huis op den Vijverberg is gepasseerd en hel aandachtig heeft beschouwd en later in den avond van dien dag na 8 ure aan liet huis heeft aange scheld, dat de knecht de deur heeft opengedaan en dat zij toen onder voor wendsel dat zij de kamenier wenschte te sprekenis toegelaten. Zij bedankte evenwel den knecht voor liet aanbod haar bij den kamtnier te brengen, daar zij den weg zelve wel alleen zou vinden. Maar in plaats zich naar de bedoelde persoon te begeven ging zij naar de kamer van hare vroegere kameraad, waar zij wist. en daL ook in liet huis hekend was, dat in een kist »dc aap van Mijntje" te vinden was. In deze gesloten kist bevond zich, behalve eenige prullen zonder waarde, een blikken trommel, waarin gebor gen waren een aantal effecten, die ƒ200 'sjaars opleverden. Besch. erkende dat zij reeds met nieuwjaar het denkbeeld had opgevat haar vroegere kame raad te bestelen, omdat zij verlangde in het huwelijk te treden en uit vrees dat de liefdebetrekkingen zouden worden afgebroken, steeds te kennen gaf, dat zij iemand was die toch nog wat bezat, maar dat haar effecten in han den van een notaris waren. In den bewnslen avond kwam zij bij hare moeder thuis en zeide, dat zij nu eindelijk beet had eene som van 35, die hare zuster haar vroeger leende, en gaf zij van het gestolene terug, terwijl zij de elleclen in haar bed verstopte. Ook bekende zij dalwanneer haar plan ware gehikt, zij haar vrijer daarmede bekend zou hebben gemaakt en zij dan eene zaak zou hebben begonnen. Advokaat-generaal mr. van Maancn gelooide dal deze zaak naauwelijks toelichting behoefde. Hij wees op de verschillende ernstige omstandigheden, waaronder de diefstal had plaats ge had, als de belangrijkheid, de sluwheid, hel lang te voren overlegd plan en de gemaakte boodschap, die geen argwaan opleverde. Ook wees adv.-gen. er op dat de diefstal was gepleegd jegens eene vroegere kameraad, die jaren lang gespaard had, om zich een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Hij noemde het een onbeschaamde daad, die gepleegd was. en verzocht de toe passing van de strafwet in al haar gestrengheid. Z. E. G. A. rcquircerde de schuldig-verklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, door middel van een valschen sleutel en binnenbraak en veroordceling van besch. tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. Mr. van der Burgh wees op verzachtende omstandigheden. Volgens hem bleek het ook uil de wijze waarop de dief stal was begaan, dat men hier met geen volleerde diefegge te doen had en dat alles aan de bestolene kon worden teruggegeven. Hij hoopte dat het hof, ook met hel oog op het berouw, dat de besch. beloonde, eene korte straf zou opleggen. Besch. zelve zeide. dat elke haar op te leggen straf reglvaardig zou zijn. Over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Gedurende deze week zijn 41 gevallen van pokken aangegeven, zjjndc 15 minder dan in de vorige week. HülTËiNLANDSClIË IIEMGTK.N. ENGELANB. LONDEN. 12 Mei. De collectie schilderijen van sir Robert Peel. door den Rrilschcn staat voor 70000 aangekocht, is thans in de nationale galerij voor het publiek zigtbaar. De verzameling bevat prachtige doeken van VVouwermans, Mclzu en andere groote llollaiidsche meesters; o. a. /'de Vuurtoren" van Ruysdael. een stuk, dat door bevoeadc kenners als het schoonste van dien kunstschil der wordt geroemd. In het geheel telt de collectie 70 doeken, zoodat voor elk gemiddeld 1000 A' besteed is. Volgens beriglen uit de Kaapstad had het geschil over het regt van soevereiniteit op de diamantrijke landstreek aan de Vaalrivicr. in Zuid- Afrika's binnenland, eene zorgbarende wending genomen. De nieuwe gou verneur dezer kolonie, sir Henry Darkly, had de regering der Zuid-Afri- kaansche republiek overgehaald haar geschil met Walerboer, een inlandsch stamhoofd, een beschermeling van de koloniale regering, te laten beslissen door eene schcidsregterlijke uitspraak van zekeren Engclschcii onderdaan en van zekeren burger van dat gcmcenybest; hij stelde daarop aan den Vrij staat voor, eene op dezelfde wijze zamen te stellen commissie tot scheids- regler te maken; doch de Vrijstaat vroeg als derden scheidsman den koning der Nederlanden of den president der Vcreenigde Slateu; en leten deze keuze had de lieer Barltly onoverkomelijke bedenkingen. De Vrijstaat zond daarop eencn landdrost, of overheidspersoon, naar het betwiste grondge bied, om er gezag uit te oefenen, en gaf hem een sreleidc van 250 gewa pende burgers mede, met het voornemen Om die krijgsmagt lot de sterkte van 1000 man te vermeerderen. Dit zeide Darkly ais eene oorlogsverkla ring aan de koningin van Engeland te moeten opnemenhij zond de be schikbare krijgsmagt der kolonie, in een niet talrijk corpi maréchaussee of gendarmes bestaande, naar en over de grenzen der kolonie, terwijl hij in een schrijven aan den president van den Vrijstaat, den heer Brand, dezen herinnerde dat hij een onderdaan der koningin was. Beriglen uit Buenos-Ayres melden dat de banken, liet douane-kantoor en alle bureaux gesloten zijn, uithoofde van de verschrikkelijke verwoestin gen der gele koorts. De handel staal stil; alles vlugt uit de stad. F IIA 3» B J H. De strijd voor Parijs wordt steeds met hevigheid voortgezet en somtijds is het kanonvuur verschrikkelijk. De troepen van Versailles naderen al meer en meer de poort Maillol.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5